Notebookcheck Logo

Test FSC Amilo M1437G

Model Fujitsu Siemens the Amilo M1437G, który można już bez mała nazywać klasykiem, funkcjonuje na rynku już prawie od roku. Z poniższego raportu dowiecie się, czy Pentium M oraz ATI X700 są jeszcze sensownym rozwiązaniem na tle dzisiejszych procesorów wielordzeniowych i wysoce wydajnych układów graficznych.

OBUDOWA

Powiedzmy sobie jasno na samym początku: Amilo M1437G w ogóle nie wygląda, jakby konstrukcja jego liczyła już sobie rok. Przynajmniej jeśli chodzi o wzornictwo i wyposażenie.

Kształt zewnętrzny ujęty w delikatne zakrzywienia i obłości zapewnia urządzeniu ponadczasowość i może się podobać, przy czym już na pierwszy rzut oka jest jasne, że mamy do czynienia z produktem ze stajni FSC.

Na podstawę z czarnego plastiku nałożona jest srebrna płyta okalająca klawiaturę. Również pokrywa ekranu jest srebrna. Próżno szukać w tym urządzeniu jakichś śmiałych detali.

Obudowa dopracowana jest w sposób nie budzący zastrzeżeń: Nie dało się przy użytkowaniu urządzenia zaobserwować żadnych dochodzących z niej trzasków ani ustępowania pod naciskiem. W okolicy podparcia dla dłoni plastik może się nieznacznie uginać, ale nie jest to bynajmniej powód do troski. Również szczeliny między częściami są niezauważalnie, a czystość spasowania powala.

Szczególne powody do zadowolenia daje łącze DVI-D znajdujące się na wyposażeniu tego laptopa - i to już od rok. Nawet obecnie wyjście cyfrowe obrazu nie jest jeszcze standardem. Przyczepić można się tylko do rozmieszczenia złącz, jako że porozdzielano je niemal po równi na wszystkie ścianki komputera..

Klapa pokrywy ekranu wydaje się funkcjonować idealnie, jednak od czasu do czasu daje osobie znać cichym szczęknięciem. Zatrzask działa czysto i precyzyjnie, spinając pokrywę z obudową pewnie i bez żadnego kolebania.

Poza tym w obudowie FSC Amilo pomieszczono wyłącznik anteny (WLAN), pokrętło potencjometru oraz osobny przycisk do wyłączania touchpada.

Schnittstellen
widok od przodu
rzut oka na prawy bok
lewa strona
tył

OSPRZĘT

Do rozkładu klawiatury Amilo M1437G trzeba się przyzwyczaić. Chodzi nie tylko o to, że klawisze "Ins" i "Del" znalazły się zaraz na prawo od spacji, ale i sam klawisz spacji, wyszedł producentowi jakiś taki krótki.

Poza tym wszystkie klawisze są już normalnych rozmiarów, mają przyjemny skok i są miękkie pod naciskiem. Czasami tylko pojedyncze klawisze lubią się wcisnąć nieco krzywo.

Choć klawiatura spoczywa absolutnie pewnie w obudowie, miejscami może dochodzić do lekkich ugięć, jednak nie ma co sobie nimi zawracać głowy.

Szerokoekranowego formatu touchpad wyróżnia się znakomitą czułością na polecenia i dobrą powierzchnią tabliczki. Przy korzystaniu z towarzyszących mu przycisków trzeba się jednak niestety trochę natrudzić, gdyż są one mocno oporne w działaniu.
Wyróżnić trzeba jeszcze trzy przyciski dodatkowe, obsługujące pocztę elektroniczną, przeglądarkę i funkcje multimedialne, a także guzik cichego trybu pracy oznaczony symbolem wentylatora.

touchpad
klawiatura

OBRAZ

diagram reprezentacji barw FSC Amilo M1437G

Jako że obraz wyświetlacza o rozdzielczości 1280x800 pikseli jest nader jasny, blakną wobec tego tak błahe zarzuty jak ten o pokrycie go warstwą refleksującą. Kolory i kontrast są wzorowe, zaś zmierzona maksymalna jasność o bardzo dobrej wartości 233,8 cd/m ˛ przy podświetleniu na poziomie 80,0% nie daje powodów do krytyki.

W teście czytelności obrazu Pixperan, mającym wykryć ewentualny efekt smużenia, testowany aparat osiągnął poziom 6. To bardzo dobry wynik.

204.6
cd/m²
213.1
cd/m²
204
cd/m²
201.7
cd/m²
233.8
cd/m²
208.7
cd/m²
196.2
cd/m²
199.2
cd/m²
187.1
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 233.8 cd/m² (Nits) średnia: 205.4 cd/m²
rozświetlenie: 80 %
kontrast: ∞:1 (czerń: 0 cd/m²)

W zakresie poziomym stabilność kąta widzenia jest, pomimo refleksów i odbić lustrzanych, bardzo dobra, natomiast w zakresie pionowym może już często dochodzić do nadmiernego rozjaśniania lub ciemnienia obrazu, kiedy zmianie ulega kąt widzenia.

kontrola matrycy

OSIĄGI

Wróćmy zatem do postawionego już na początku pytania: czy Pentium M, w tym wypadku jego wersja M740 1,73 Ghz, potrafi dotrzymać kroku nowoczesnym procesorom wielordzeniowym? Odpowiedź na nie jest stanowcza: nie, w żadnym wypadku. Nawet najsłabszy procesor tego typu, T2300 o częstotliwości taktowania 1,66 Ghz, osiąga o około 50% lepszy wynik punktowy w benchmarku PCMark niż Pentium M.
Również karta graficzna ATI Radeon X700 odstaje mocno od aktualnie oferowanych układów X xx00 ATI czy Geforce Go 7xxx. Poza tym że kiepsko wypada w benchmarkach oznacza to tyle, że najnowsze gry działają na niej tylko przy zredukowanych ustawieniach.

zestawienie wyników
zestawienie wyników 3DMark
zestawienie wyników PCMark
3DMark 2001SE Standard
14851 pkt.
3DMark 03 Standard
4795 pkt.
3DMark 05 Standard
2262 pkt.
3DMark 06 Score Unknown Setting
570 pkt.
Pomoc
PCMark 04 Standard
3583 pkt.
PCMark 05 Standard
2557 pkt.
Pomoc
80 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 16.3 MB/s
przesył danych (maksimum): 34.4 MB/s
przesył danych (średnio): 27.3 MB/s
czas dostępu: 18.2 ms
szybkość interfejsu: 68.9 MB/s
obciążenie procesora: 6.1 %

WPŁYW NA OTOCZENIE

Ciepło

Zadziwiające a w przypadku bezpośredniej styczności może nawet i irytujące jest zjawisko silnego i relatywnie szybkiego nagrzewania się urządzenia nieobciążonego jeszcze pracą. Kiedy zmusimy komputer do wysiłku ten stan rzeczy jeszcze się nasila i szczególnie na spodzie sprzętu dochodzi do znacznego nagrzania. Jeżeli chodzi o wierzch, najgorzej sytuacja rysuje się w okolicach touchpada oraz oparcia prawej ręki - to właśnie tam ma miejsce największa emisja ciepła.

 

rozkład temperatur na wierzchu
rozkład temperatur na spodzie
diagram poziomu hałasu

Hałas

Bez obciążenia wentylator uruchamia się raz po raz, co uwidocznia się szczególnie dotkliwie latem, przy upalnej pogodzie. Remedium na tę niedogodność może przynieść przełączenie urządzenia w tryb cichej pracy, co skutkuje wyłączenie wiatrak, jednak negatywnie odbija się na wydajności komputera.
Przy obciążeniu laptopa pracą zmierzony hałas (39,9 dB) mieścił się w akceptowalnych granicach.

 

WYDAJNOŚĆ AKUMULATORA

FSC Amilo, wyposażony w akumulator litowo-jonowy o pojemności 4400 mAh, może się pochwalić średnimi, choć nie powalającymi, czasami pracy.

Battery Eater test czytelnika - odpowiada maksymalnemu czasowi działania
(min. jasność, bez WLAN, aktywna funkcja oszczędzania prądu)
osiągnięty czas: 3h 5min

Battery Eater test klasyczny - odpowiada maksymalnemu czasowi działania
(wszystko na maks., WLAN itd.)
osiągnięty czas: 1h 20min

Pobór prądu

minimalny (wszystko wyłączone lub na minimum): 26,4 W
przy bezczynności (maks. jasność): 32,1 W
maksymalny (pełne obciążenie w tym WLAN): 60,3 W

 

 

PODSUMOWANIE

Fujitsu-Siemens Amilo M1437G

Jeśli nie brać pod uwagę osiągów, Amilo M1437M w rok po wprowadzeniu go do sprzedaży wciąż trzyma fason .

Ciągle jeszcze wysoka jakość wykonania oraz dobre oprzyrządowanie są mocnymi argumentami na rzecz jego kupna. Również jasny i dobrze podświetlony obraz dawany przez matrycę tego modelu wyróżnia się korzystnie na tle konkurencji.

W bezpośrednim jednak starciu wydajnościowym z procesorami dwurdzeniowymi wspartymi nowoczesnymi układami graficznymi Pentium M zostaje jednak w pokonanym polu i, trzeba sobie powiedzieć bez ogródek, jest alternatywą gorszego sortu.
To samo tyczy się karty graficznej: podobnie jak Radeon 9700 został zastąpiony przez ATI X700, tak teraz z kolei podobny los czeka tę ostatnią. By gwarantować pełnię frajdy czerpanej z gierek, odpowiedni na dzisiejsze czasy laptop powinien mieć na wyposażeniu przynajmniej ATI X1600.

Ten jednak użytkownik, który nie ma zamiaru brać udziału w sprzętowym wyścigu zbrojeń, będzie z Amilo M1437 bardzo zadowolony.

Jeżeli chodzi o wpływ na otoczenie to nie da się ukryć, że ten model gorzej sobie radzi z nagrzewaniem niż porównywalni konkurenci. Z kolei pod względem emisji hałasu mieści się w normie. Szczególnie tryb cichej pracy zapewnia prawie bezgłośne działanie komputera, choć ceną za to jest obniżenie jego lotów w zakresie osiągów.

Please share our article, every link counts!
bohater testu: FSC Amilo M1437G

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Specyfikacja techniczna

Fujitsu-Siemens Amilo M1437G
Procesor
Intel Pentium M 740 1 x 1.7 GHz, Dothan
Karta grafiki
ATI Mobility Radeon X700 - 128 MB VRAM
Pamięć
1024 MB 
, DDR2, PC3200, max. 2048MB, 2x512MB
Matryca
15.40 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, WSXGA Crystal View TFT Display, refleksująca: tak
Chipset
Intel 915PM
Dysk twardy
80 GB - 5400 rpm, 80 GB 
, 5400 obr/min, Fujitsu MHV2080BH: 80GB, 5400rpm
Złącza
3x USB2.0, Firewire, LAN, Modem, DVI, S-Video out, Kensington Lock, 1x Express Card, Audio (headphones und micro)
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 37 x 360 x 269
Akumulator
, 4400 mAh Lithium-Ionen
Inne
HDD: 80GB, 5400rpm, Fujitsu MHV2080BH, Realtek High Definition Audio, DVD Multi (DL) HL-DT-ST GWA-4082N,
Waga
3.1 kg
Cena
1126 PLN

 

choć FSC Amilo M1437G jest już w ofercie sprzedaży ponad rok...
technologia wczoraj - Pentium M i ATI X700
guzik trybu cichej pracy czyni Amilo praktycznie bezgłośnym
bardzo praktyczne: wyłącznik WLAN na przedniej ściance
wbudowany subwoofer ukryje się przed mniej bystrym okiem
...ma na wyposażeniu także trzy porty USB 2.0
obok wyjścia DVI-D...
...jak i designu wysokie noty
...zbiera zarówno w zakresie wykonania...
przeciętne czasy działania na akumulatorze o pojemności 4400 mAh

Pro

  • ponadczasowe wzornictwo
  • złącze DVI-D
  • dobre osiągi
  • WLAN, touchpad i potencjometr sterowane przełącznikami w obudowie
  • tryb cichej pracy
  • jasny obraz
  • Contra

  • układ klawiatury wymagający przyzwyczajenia
  • słabe kąty widzenia w zakresie pionowym
  • przeciętne zaledwie osiągi CPU i karty graficznej
  • nieprzekonujące głośniki
  • wysokie wydzielanie ciepła
  • > laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja FSC Amilo M1437G
    Tomasz Cyba (Update: 2015-10- 1)