Notebookcheck Logo

Test Compal KHLB2

Kolejny rok oznacza kolejną generację multimedialnego laptopa Compala. W tym roku jako pierwsi na świecie informowaliśmy o jego szczegółach technicznych i wyjątkowo wcześnie pozyskaliśmy egzemplarz do testu. Cóż z tego jednak, że możemy zaprezentować, ile wart jest KHLB2, skoro niewiadomą pozostaje kwestia serwisu notebooków Compala. Czekamy na wyjaśnienie sytuacji, a tymczasem zachęcamy do lektury recenzji pierwszego laptopa z ATI HD 4650. 

Obudowa

KHLB2 rozczarował nas od strony estetycznej. Compal stanął w miejscu jeżeli chodzi o wzornictwo swoich kadłubków. Na pierwszych zdjęciach notebooka oznaczonego jako KHLB1 zaprezentowano przemodelowaną obudowę o przyjemnej dla oka prezencji, naśladującą nieco najnowsze Asusy. Ten kierunek ewolucji się nam podobał. Tymczasem projekt KHLB1 poszedł najprawdopodobniej w odstawkę, a laptop, który dostał się w nasze ręce, powiela schematy dobrze znanych rozwiązań, bez twórczego ich rozwinięcia.

KHLB przypomina zatem wcześniejsze modele, JHL90 i JFL92. Obudowa nie jest wykończona eleganckim kolorem metalicznym - Jednostkę zasadniczą z czarnego plastiku o matowej fakturze zestawiono z obudową ekranu wykończoną połyskliwą powłoką lakierniczą koloru czarnego. Wierzch przedniej części pulpitu jest chropowaty, dzięki czemu oparte tam dłonie nie powinny się ślizgać czy lepić do obudowy.

Korpus KHLB2 wykonano z dość topornego tworzywa, które jest dobrze znane posiadaczom notebooków Compala wcześniejszych generacji. Niemniej jednak wspomniany chropowaty panel w przedniej części pulpitu jest stosunkowo miły w dotyku. Solidność wykonania jest podobna, choć obudowa nie jest może tak zwarta jak w starszych modelach. Objawiły się również niedostatki spasowania, na które nakłada się niezbyt rewelacyjna sztywność tworzywa. Skutkiem tego obudowa delikatnie trzeszczy przy podnoszeniu za przednie narożniki, ugina się w przypadku chwycenia komputera w okolicy elementu przy wyłączniku (i nad napędem optycznym) oraz daje wduszać do wewnątrz na obszarze przesłony wlotu powietrza do wentylatora (która skrzypi przy tym przeciągle).

Zgodnie z obowiązującymi obecnie trendami zawiasy nie są wpisane w obudowę matrycy (jak to było na przykład w JHL90 czy w FL90) a w obrys platformy roboczej. Skutkiem tego możliwość manewrowania ekranem jest ograniczona - maksymalny kąt odchylenia wynosi 135 stopni. Drugą z konsekwencji jest niemożność korzystania z akumulatora 9-ogniwowego, który wystaje z tyłu obudowy. Co prawda można go podpiąć (gniazdo jest kompatybilne), ale ekran można wówczas podnieść tylko do kąta 45 stopni. Dalej się on klinuje, gdyż jego dolna część chce zachodzić za platformę roboczą. Oceniając ten stan rzeczy, trzeba wziąć poprawkę na to, że testowaliśmy model przedprodukcyjny - być może Compal zaradzi temu problemowi przed uruchomieniem dystrybucji.

Wątpliwa wydała się nam użyteczność kontrolek umieszczonych na lewej stronie przedniej krawędzi obudowy, które są wyjątkowo małe, a ich oznaczenia - nieczytelne.

Złącza rozmieszczono niezbyt szczęśliwie. Compal KHLB2 posiada co prawda cztery porty USB, ale aż trzy z nich (rozdzielone gniazdem antenowym tunera, przy czym dwa zestawiono w pozycji poziomej jeden tuż nad drugim) zgrupowano w przednim prawym narożniku obudowy.

przód: wyłącznik WiFi, port podczerwieni, czytnik kart, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe
przód: wyłącznik WiFi, port podczerwieni, czytnik kart, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe
lewy bok: blokada Kensingtona, USB, wylot wentylatora, HDMI, LAN, VGA, ExpressCard34
lewy bok: blokada Kensingtona, USB, wylot wentylatora, HDMI, LAN, VGA, ExpressCard34
prawy bok: USB, gniazdo antenowe, 2x USB, napęd optyczny, gniazdo zasilania
prawy bok: USB, gniazdo antenowe, 2x USB, napęd optyczny, gniazdo zasilania
tył: akumulator
tył: akumulator

Osprzęt

Klawiaturę KHLB2 odziedziczył po starych Compalach. Przypadły mu zatem w udziale irytujące rozwiązania w postaci klawisza Fn (zamiast Ctrl) na pozycji pierwszej od lewej w dolnym szeregu i Pause (a nie Del) na miejscu pierwszym od prawej strony w górnym rzędzie.

Poza tym jednak klawiatura zapewnia wysoki komfort użytkowania. W testowanym egzemplarzu nie obserwowaliśmy uginania się. Klawisze wykazują dobrze zgrane opór i skok. Co charakterystyczne dla notebooków Compala, pisaniu towarzyszy dość wyraźny szczęk klawiszy, ale nie jest to zjawisko uciążliwe.  

Tabliczka dotykowa wygląda inaczej niż w starszych modelach. Jej szerokość to 84 mm, a w drugim wymiarze mierzy 46 mm. Tym samym jest ona obszerniejsza od urządzeń wskazujących w starszych Compalach, a jej proporcje są dopasowane do formatu ekranu (umożliwiają operowanie kursorem na monitorze szerszym niż ten o przekątnej 15,4”).  
 
Choć tabliczkę wieńczy kropkowany deseń, jej powierzchnia jest całkowicie gładka. Właściwości ślizgowe są bardzo dobre, a precyzja działania również nie daje powodu do narzekań.

Compal KHLB2
klawiatura
Compal KHLB2
touchpad

Obraz

matryca w Compal KHLB2
diagram barw

Zasadniczą nowością w laptopie Compala na rok 2009 jest matryca o przekątnej 15,6" i proporcji boków 16:9. Producent podążył więc za obowiązującym ostatnio trendem, a w zasadzie dostosował się do aktualnych preferencji producentów wyświetlaczy (mało kto zważa na fakt, że ekrany tego formatu są dość chłodno przyjmowane przez nabywców laptopów). Matryca KHLB2 jest podświetlana diodami LED, co każe wysnuć wniosek, że technologia ta powoli staje się standardem.  
 
Wyświetlacz dostarczyła firma LG Display. Można pomyśleć, że powinien on być zatem lepszej jakości niż monitor Samsunga w testowanym ostatnio Samsungu R560. Okazało się jednak, że to matryca podobnej klasy.

Ogólnie mówiąc, ekran LG charakteryzuje się nieco niższą jasnością obrazu, ale wyświetla trochę ładniejsze kolory i cechuje się minimalnie lepszą (ale i tak cokolwiek mleczną) czernią.

182.4
cd/m²
207.3
cd/m²
202.9
cd/m²
189.3
cd/m²
212.1
cd/m²
195.5
cd/m²
179.7
cd/m²
199.4
cd/m²
181.4
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 212.1 cd/m² (Nits) średnia: 194.4 cd/m²
rozświetlenie: 85 %
kontrast: 177:1 (czerń: 1.2 cd/m²)

Średnia luminancja przy maksymalnej sile podświetlenia to około 214 cd/m² podczas gdy w Samsungu notowaliśmy niespełna 219 cd/m². Niemniej jednak to wartość dużo lepsza od matrycy CPT z podświetleniem tradycyjnym w Compalu JHL90 (140 cd/m²).

Jeżeli chodzi o podświetlenie, nie przypadła nam do gustu mała możliwość regulacji jasności obrazu – choć do dyspozycji jest osiem stopni, istnieje między nimi zbyt mała różnica.
 
Jak wspomniano, kolory odwzorowywane na ekranie Compala są dość ładne. Uzyskiwana biel jest wyraźnie lepszej jakości niż ta, którą widuje się na podobnej klasy matrycach podświetlanych lampą. Natomiast czerń nie spodoba się nawet niewybrednym użytkownikom – jest wyświetlana w postaci mocno posiwiałej, nie ma w niej nic a nic głębi. Maksymalny kontrast wyraża się proporcją tylko 177:1. Nie zachwyciły nas również kąty widzenia. W zakresie pionowym są one co najwyżej minimalnie mniej ograniczone niż w przypadku ledówki Samsunga R560.

kąty widzenia w Compal KHLB2
kąty widzenia w Compal KHLB2
kąty widzenia w Compal KHLB2
kąty widzenia w Compal KHLB2
kąty widzenia w Compal KHLB2
kąty widzenia w Compal KHLB2
kąty widzenia w Compal KHLB2
kąty widzenia w Compal KHLB2
kąty widzenia w Compal KHLB2

Osiągi

Compal KHLB2, który do nas dotarł, był wyposażony w procesor Core 2 Duo P8600 (2,40 GHz). Z chipsetem PM45 kompatybilny jest oczywiście szereg jednostek Intela, w tym starsze i tańsze, które były stosowane na platformie Santa Rosa. W niedalekiej przyszłości, kiedy już rynkowa wersja Compala znajdzie się do sprzedaży, dostępne będzie liczne grono nowych jednostek pracujących na szynie 1066 MHz. Powinny one być oferowane w na tyle atrakcyjnych cenach, że wyprą procesory o wolniejszym zegarze wewnętrznym i będą uznawane za standardowy element konfiguracji. Jak na razie C2D P8600 charakteryzuje się znakomitą relacją ceny do wydajności, więc wybór właśnie jego to strzał w dziesiątkę. Wysoko oceniliśmy nie tylko osiągi tego procesora, ale też względna energooszczędność, która rzutuje na kulturę pracy laptopa.
 
Karta grafiki, jaką rozporządza, nowy Compal jest jeszcze mało znana, a przez to informacje na jej temat są bardziej zajmujące. Chyba jako pierwsi na świecie przedstawiamy mianowicie test laptopa z kartą ATI Mobility Radeon HD 4650. Niedługo stanie się ona standardem w przeznaczonych do rozrywki laptopach średniej klasy, toteż warto poznać jej charakterystyki i możliwości. Jest to układ na rdzeniu RV730 wytwarzany w technologii 55 nm, o 320 jednostkach cieniujących. Zegary to 600 MHz dla rdzenia i 800 (efektywnie 1600) MHz dla pamięci. Ta ostatnia ma rozmiar 512 MB i jest typu GDDR3. Dane przesyłane są magistralą 128-bitową o przepustowości 25,6 GB/s. Ten ostatni czynnik ogranicza wydajność układu ATI, ale do tego zdążyliśmy się przyzwyczaić, testując laptopy podobnej wielkości.  
 
Wynik uzyskany w teście 3DMark06 (rozdzielczość niestandardowa 1280x768), 7180 oczek, jest o 11% lepszy od rezultatu Samsunga R560 z GeForce GT 130M (GDDR3) i podobną poza tym konfiguracją oraz aż o 57% lepszy od rezultatu Compala JHL90 z kartą GF 9600M GT (DDR2).

3DMark 2001SE Standard
26122 pkt.
3DMark 03 Standard
21188 pkt.
3DMark 05 Standard
12991 pkt.
3DMark 06 1280x768 Score
7180 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
6939 pkt.
Pomoc
Cinebench R10
 UstawieniaWynik
 Shading 32Bit4587 Points
 Rendering Multiple CPUs 32Bit4938 Points
 Rendering Single 32Bit2627 Points
Quake 3 Arena - Timedemo
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768highest, 0xAA, 0xAF608 fps
F.E.A.R.
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768GPU: max, CPU: max, 0xAA, 0xAF29 fps
 800x600GPU medium, CPU medium, 0xAA, 0xAF30 fps
 640x480GPU min, CPU min, 0xAA, 0xAF248 fps
Crysis - CPU Benchmark
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768High, 0xAA, 0xAF21.3 fps
Crysis - GPU Benchmark
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768High27.22 fps
120 GB - 7200 rpm
przesył danych (minimum): 35.6 MB/s
przesył danych (maksimum): 69.7 MB/s
przesył danych (średnio): 54.8 MB/s
czas dostępu: 16.1 ms
szybkość interfejsu: 94.5 MB/s
obciążenie procesora: 2.8 %

Sprawność w grach (Fraps 60 s):

Call of Duty 4
rozdzielczość 1280x720, detale na "normal/medium"
min. 35, śr. 52,02, maks. 126 kl/s

Company of Heroes
rozdzielczość 1024x768, detale na "high/med", AA wyłączony
min. 43, śr. 56,75, maks. 73 kl/s

Gothic 3
rozdzielczość 1024x768, detale na "high"
min. 19, śr. 34,67, maks. 49 kl/s

Medal of Honor Airborne

rozdzielczość 1280x720, wszystko na "medium"
min. 49, śr. 63,80, maks. 79 kl/s

Supreme Commander
rozdzielczość 1024x768, detale na "high", AA wyłączony
min. 27, śr. 34,63, maks. 49 kl/s

Wiedźmin
rozdzielczość 1280x720, detale na "medium", AA wyłączony
min. 29, śr. 58,20, maks. 84 kl/s

Wpływ na otoczenie

Hałas

Compal wypadł w tym aspekcie bardzo dobrze, podobnie jak Asusy z GeForce'em 9650M GT (a więc pierwszą kartą grafiki 55 nm z segmentu mainstream/performance w porównywalnych laptopach). Nowoczesny proces technologiczny pozwala na mniejsze wydzielanie ciepła i zarazem mniejsze obciążenie układu chłodzenia. Niebagatelną rolę odgrywa też procesor cechujący się parametrem TDP w wymiarze 25 W. 

KHLB2 jest cichy, kiedy komputer faktycznie znajduje się w stanie bezczynnym (idle). Podczas normalnej pracy, bez przesadnego obciążenia podzespołów, wentylator załącza się co prawda raz po raz (co może być początkowo irytujące), ale na krótko i nie czyni przy tym nadmiernego hałasu (około 34 dB). Z biegiem czasu użytkownik przyzwyczaja się do tej właściwości notebooka i przestaje zwracać na nią uwagę.
 
Kiedy użytkownik zwiększy poziom obciążenia (np. uruchamiając grę o dużych wymaganiach sprzętowych) wentylator z początku nie zmienia charakterystyki swojej pracy, aż wreszcie po kilku minutach przechodzi na tryb ciągły przy prędkości powodującej emisję hałasu na poziomie ww. 34 dB. Świetna sprawa! Szum powodowany wówczas przez układ chłodzenia jest bowiem bardzo umiarkowany, a laptop Compala można porównać pod tym względem do chwalonych przez nas najnowszych Asusów z mocnymi kartami grafiki. W porównaniu do Compala JHL90 zmiana na lepsze jest doniosła.

Hałas

luz
31.9 / 32 / 32 dB
HDD
32.2 dB
DVD
34 / 39 dB
obciążenie
34 / 34.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Zainteresowani kadłubkami wiedzą z naszej recenzji i relacji użytkowników, że Compal JHL90 grzeje się mocno, przede wszystkim z racji posiadania wydzielającej dużo ciepła karty graficznej. Co prawda test KHLB2 został przeprowadzony w zupełnie innych warunkach (zimą, nie latem, kiedy temperatura otoczenia wynosiła 21 a nie 27 stopni Celsjusza), ale tak czy inaczej nowy Compal wypadł o niebo lepiej.

Praca z notebookiem trzymanym na kolanach jest beztroska. Pod tym względem wygląda to lepiej niż w niedawno testowanym Samsungu R560 – na powierzchni obudowy nie ma bowiem takiego fragmentu, gdzie temperatura osiągałaby wyraźnie wyższą wartość niż gdzie indziej (w Samsungu była to okolica ujścia kanału wentylacyjnego). W przypadku Compala ciepło rozchodzi się po obudowie dość równomiernie. 

Nagrzewanie się obudowy nie jest przesadne i w trakcie pracy z obciążeniem. Maksymalne wskazania po kilkugodzinnym teście wyniosły po około 40 stopni Celsjusza zarówno na wierzchu jak i na spodzie platformy roboczej.

Temperatura karty grafiki w tym samym teście osiągnęła maksymalną wartość 71,5 stopnia (przeprowadzony zostanie jeszcze test w grze). 

w stresie
 36 °C36.8 °C29.1 °C 
 40 °C36.4 °C28.5 °C 
 33.6 °C37.4 °C36.2 °C 
maks. w ogóle: 40 °C
średnia: 34.9 °C
30.2 °C35.7 °C33.5 °C
28.1 °C40.1 °C34.4 °C
30.8 °C40.1 °C33.6 °C
maks. w ogóle: 40.1 °C
średnia: 34.1 °C
temperatura otoczenia 21 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 34.9 °C / 95 F, compared to the average of 31.1 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(±) The maximum temperature on the upper side is 40 °C / 104 F, compared to the average of 36.7 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(±) The bottom heats up to a maximum of 40.1 °C / 104 F, compared to the average of 39.1 °C / 102 F
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 37.4 °C / 99.3 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (-8.5 °C / -15.3 F).

Wydajność akumulatora

Na tym polu nowy Compal odnotowuje spory postęp w porównaniu do poprzednika. KHLB2 ze standardowym akumulatorem (6-ogniwowy) zbliżył się wręcz osiągnięciami do JHL90 wyposażonego w pojemniejszą baterię (9-komorową). Różnica w teście sprowadzającym się do korzystania z sieci poprzez moduł łączności WiFi to tylko pół godziny na korzyść starszego modelu.

Bardziej adekwatne i sprawiedliwe jest zatem porównanie do Samsunga R560 w nowym wydaniu, który jest rówieśnikiem Compala KHLB2 i również korzysta z dobrodziejstw nowych technologii (podświetlenie LED, DDR3, karta grafiki w procesie 55 nm). Trzeba zaznaczyć, że koreański notebook dysponuje nieco pojemniejszym akumulatorem - jego bateria ma pojemność 58 Wh, Compala zaś - 53 Wh. Tutaj w teście na WiFi różnica wynosi 20-25 minut. Dystans dzielący porównywane komputery w czasach maksymalnych to godzina. 

Jak wspomniano wyżej, na razie nie ma możliwości korzystania z pojemniejszego akumulatora o 9 ogniwach (7200 mAh). Jego zamontowanie blokuje możliwość ustawienia ekranu w pozycji roboczej.

Wydajność akumulatora
luz
4h 01min
sieć przez WLAN
2h 51min
DVD
1h 58min
obciążenie
1h 18min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 20 / 24 / 30 W
obciążenie midlight 49 / 65 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Kto się nie rozwija, ten się cofa. Compal stanął w miejscu jeżeli chodzi o wystrój swojego najnowszego laptopa. KHLB2 wygląda na konstrukcję minimalnie tylko zmienioną względem poprzedników, a ta stylistyka już się opatrzyła i trąci przeżytkiem. Tymczasem konkurencja nie próżnuje i tworzy coraz zgrabniejsze notebooki (przy czym Compal, mimo „zacofania” KHLB2, i tak zaserwował nam synonim współczesnej stylowości w postaci lśniącego wieka, które zdobi wiele aktualnie oferowanych notebooków). Można się zatem spodziewać, że między Compalem a innymi notebookami AD 2009 z jego segmentu powstanie w tej mierze przepaść. Konsumenci, którzy nie zawsze kierują się w swoich decyzjach kryterium parametrów technicznych, będą niechybnie wybierać atrakcyjniej wyglądające laptopy.

Drugim, jakże odmiennym, obliczem KHLB2 są jego podzespoły. W tej dziedzinie wszelako postęp, rzutujący zresztą na szereg aspektów laptopa, jest uzależniony od tego, jakie rozwiązania są dostępne na rynku w danym momencie. Dziwnym byłoby, gdyby u zarania nowych technologii producent zastosował przestarzałe oprzyrządowanie. Karta grafiki ATI Mobility Radeon HD 4650 to najciekawszy element wyposażenia Compala. Testy wykazały, że  góruje ona wydajnością nad najnowszą propozycją Nvidii, czyli GeForce'em GT 130M. Przewaga jest jednak niewielka.

Siłą Compala jest przyjazna dla użytkownika kultura pracy. Podzespoły, choć wydajne, nie przejawiają przesadnego zapotrzebowania na energię i nie wytwarzają tym samym wiele ciepła. W efekcie laptop nie hałasuje nawet pracując dłuższy czas z mocnym obciążeniem i nie nagrzewa się nadmiernie.
 
Dobrze wygląda również kwestia przebiegów na akumulatorze – są one wyraźnie dłuższe w porównaniu z Compalem JHL90 (dysponującym matrycą podświetlaną lampowo, procesorem o TDP 35 W, kartą grafiki w procesie 65 nm i pamięcią RAM DDR2).
 
Matryca podświetlana diodami LED, w filmowym formacie 16:9, nie jest może ideałem, ale oferuje jakość obrazu wyraźnie lepszą od tej, na którą było stać poprzedni laptop Compala. Nowsze gry nie mają problemu z obsługą nietypowych rozdzielczości.
 
Aktualizacja (maj 2009): obecnie nie ma problemu z serwisem Compala KHLB2, ponadto latem jeden z dystrybutorów Compala w Europie ma otworzyć lokalne centrum serwisowe; wg przekazanej nam przez Blue Mobility informacji wkrótce można będzie nabyć ten laptop z pojemniejszym akumulatorem (5200 a nie 4800 mAh).

Compal KHLB2
Compal KHLB2

Dziękujemy za wypożyczenie egzemplarza do testu firmie Blue Mobility.

Please share our article, every link counts!
Compal KHLB2
bohater testu: Compal KHLB2

Specyfikacja techniczna

Compal KHLB2
Procesor
Intel Core 2 Duo P8600 2 x 2.4 GHz, Penryn
Karta grafiki
ATI Mobility Radeon HD 4650 - 512 MB, rdzeń: 600 MHz, pamięć: 800 MHz, GDDR3, 8.570.0.0
Pamięć
4096 MB 
, Kingston DDR3-1066, 2x 2 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, LG Display LGD8C01 / LP156WH2-TLA1, WLED, refleksująca: tak
Chipset
Intel PM45
Dysk twardy
120 GB - 7200 rpm, 120 GB 
, 7200 obr/min, Hitachi HTS723212L9A360
Karta dźwiękowa
Realtek ALC268 HD Audio
Złącza
1 ExpressCard/34, 4 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, HDA Agere Systems modem, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD, MMC, MS, karta TV: ASKey
Łączność
Intel Wireless WiFi Link 5100 (a/b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth 2.1
Napęd optyczny
Optiarc DVD RW AD-7560S
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 36 x 373 x 245
Akumulator
53 Wh litowo-jonowy, Panasonic 4800 mAh, 11,1 V, 6 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows Vista Home Premium 32 Bit
Inne
kamerka 2 megapiksele, TPM 1.2, czytnik linii papilarnych
Waga
2.646 kg, zasilacz: 500 g

 

Sprzęt dostarczyło

sklep Blue Mobility
Compal KHLB2
Compal KHLB2
Compal KHLB2
Compal KHLB2
Compal KHLB2
Compal KHLB2
Compal KHLB2
Compal KHLB2
Compal KHLB2
Compal KHLB2
Compal KHLB2
Compal KHLB2
Compal KHLB2
Compal KHLB2
Compal KHLB2
Compal KHLB2
Compal KHLB2
Compal KHLB2
Compal KHLB2
Compal KHLB2
Compal KHLB2
Compal KHLB2
Compal KHLB2
Compal KHLB2
Compal KHLB2
Compal KHLB2
Compal KHLB2
Compal KHLB2

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Samsung R522 (ATI MR HD 4650)
Mobility Radeon HD 4650, Core 2 Duo T6400
Recenzja Toshiba Satellite A500-132
Mobility Radeon HD 4650, Core 2 Duo P8700

Laptopy z tym samym GPU i/lub rozmiarem ekranu

Recenzja HP Pavilion dv6-1140ew
Mobility Radeon HD 4650, Core 2 Duo P7450, 0 kg

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Dell Studio 1747
Mobility Radeon HD 4650, Core i7 720QM, 17.30", 3.745 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Compal NBLB2
Mobility Radeon HD 5650, Core i7 720QM, 15.60", 2.4 kg

Notebooki tego samego producenta

Recenzja Compal NTUC0
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500M, Celeron M 723, 13.30", 1.637 kg

Za

+nowa karta graficzna ATI HD 4650
+pamięć operacyjna DDR3
+nie hałasuje przy obciążeniu
+umiarkowane nagrzewanie się
+równomierne podświetlenie ekranu (dzięki LED)
+stosunkowo długa praca na zasilaniu z akumulatora
 

Przeciw

-nieciekawy wygląd
-dość tandetne na oko plastiki
-niefortunne rozmieszczenie złączy
-słabe kontrast, czerń i kąty widzenia matrycy
-niemożność korzystania z akumulatora większej pojemności (uwaga:
-dotyczy modelu demonstracyjnego)
-niejasna kwestia serwisu gwarancyjnego
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Compal KHLB2
Sylwester Cyba (Update: 2020-01-26)