Notebookcheck Logo

Test laptopa Asus Pro PU451LD

04/08/2015

Asus Pro PU451LD trafił na testy na życzenie jednego z naszych Czytelników. Model ten wprawdzie nie zrobił na recenzencie piorunującego wrażenia, ale ma pewne niekwestionowane zalety. Więcej o nim w niniejszym artykule autorstwa Marcina, pierwszym po jego powrocie do redakcji Notebookcheck.pl.

ASUS

Obudowa

Asus Pro PU451LD

Asus Pro PU451LD to laptop stworzony do pracy w środowisku biznesowym. Jego ascetyczna stylistyka w połączeniu ze zwartą sylwetką oraz kanciastymi kształtami obudowy idealnie wpisuje się w typowy model sprzętu biurowego. Za próbę wyłamania się z korporacyjnych standardów można uznać szczotkowaną fakturę na klapie, która dodaje urządzeniu odrobinę prestiżu.

Dzięki zwartej zabudowie jednostka zasadnicza Asusa cechuje się zadowalającą sztywnością. Omawiany laptop już przy pierwszym kontakcie sprawia wrażenie delikatnie ociężałego. Wraz ze standardowym 6-komorowym modułem akumulatorowym PU451LD waży 2,2 kg. Dla porównania ThinkPad E450 jest o 400 gramów lżejszy i cechuje się mniejszą wysokością obudowy (przez co jego sylwetka jest nieco smuklejsza). 

Punktowy ucisk klapy ujawnia kiepską sztywność zastosowanego materiału. Problem ten jest szczególnie dostrzegalny w środkowym pasie dekla, na prawo od centralnie ulokowanego logo producenta (patrząc przy zamkniętej pokrywie ekranu). Przy włączonej matrycy ucisk w tym miejscu skutkuje widocznymi zniekształceniami obrazu.

Ramka ekranu, choć wygląda dość konkretnie, nie zapewnia odpowiedniej sztywności materiału. Delikatne wyginanie przeciwległych rogów górnej części pokrywy ekranu ujawnia elastyczność konstrukcji. Nieco solidniej prezentuje się dolny pas ramki ekranu. Jego szerokość wynosi ponad 2,5 cm. 

Wnętrze obudowy nawiązuje stylistyką do zewnętrznej części laptopa. Szczotkowana faktura, pomimo matowych odcieni, zbiera odciski palców nie gorzej, niż połyskujące powierzchnie. Nie inaczej jest w przypadku przycisków klawiatury oraz tafli gładzika, które po kilkugodzinnej pracy z laptopem wymagają notorycznego czyszczenia.

Zawiasy cechują się wyczuwalnym oporem. Podnoszenie pokrywy ekranu (z pozycji zamkniętej) przy użyciu jednej ręki skutkuje unoszeniem podstawy laptopa. Przy większym kącie nachylenia klapy dalsze odpychanie ekranu skutkuje słyszalnymi naprężeniami materiału w przedniej części obudowy. Maksymalny kąt odchylenia ekranu wynosi 135 stopni.

Z racji ulokowania napędu optycznego po prawej stronie obudowy w jej przedniej części wystarczyło miejsca na dwa porty USB oraz łączone gniazdo słuchawkowe. In plus należy zaliczyć umiejscowienie gniazda HDMI oraz VGA na lewej flance, gdyż połączenia kablowe projektora nie będą ograniczały komfortu korzystania z zewnętrznej myszy. 

Omawiany laptop został również wyposażony w dwa porty USB wykorzystujące funkcję Charger+ umożliwiającą ładownie urządzeń, kiedy komputer jest wyłączony. Odnajdziemy je po lewej stronie obudowy.

Producent nie przewidział dostępu do wewnętrznych podzespołów laptopa poprzez wydzieloną pokrywę serwisową. Tylną część spodu obudowy zajmuje moduł akumulatora zabezpieczony dwoma zatrzaskami. 

W przypadku testowanego laptopa Asus Pro PU451LD warto zwrócić uwagę na niewielkie rozmiary zasilacza sieciowego, którego powierzchnia to około 7,4 x 7,4 cm. Kątowa wtyczka trzyma się pewnie w gnieździe zasilania laptopa.

przód: czytnik kart pamięci, kontrolki stanu
przód: czytnik kart pamięci, kontrolki stanu
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, gniazdo zasilania, wylot powietrza z układu chłodzenia, VGA, LAN, HDMI, 2 USB 3.0 (power)
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, gniazdo zasilania, wylot powietrza z układu chłodzenia, VGA, LAN, HDMI, 2 USB 3.0 (power)
prawy bok: gniazdo audio, 2 USB 2.0, napęd optyczny
prawy bok: gniazdo audio, 2 USB 2.0, napęd optyczny
tył: akumulator
tył: akumulator
ABC: Intel WiDi
ABC: Intel WiDi
ABC: Blokada USB
ABC: Blokada USB
ABC: Centrala nadzoru stanu
ABC: Centrala nadzoru stanu

Osprzęt

Klawiatura wyspowa zastosowana w recenzowanym laptopie cechuje się podwyższonym skokiem klawiszy w stosunku do standardowych rozwiązań tego typu stosowanych u innych producentów.

Pomimo sporych rozmiarów płytek klawisze sprawiają w bezpośrednim kontakcie wrażenie nieco chybotliwych, co przekłada się na głośną pracę całego mechanizmu. Plastikowa osłona maskująca przestrzenie pomiędzy klawiszami zachowuje mierną sztywność. W momencie wywierania nacisku na płytkę sąsiednie klawisze minimalnie się poruszają.

Układ klawiatury jest standardowy. Klawisze w dolnym rzędzie są dłuższe, niż pozostałe, co ułatwia wybieranie prawego klawisza Alt przy korzystaniu z polskich znaków diakrytycznych. Przyciski strzałek kierunkowych zostały oddzielone od pozostałej części klawiatury.

Klawisze służące do wyciszania oraz pogłaśniania dźwięku podmapowano pod klawisze funkcyjne F10-F12. Jest to rozwiązanie nieoptymalne, gdyż do ich obsługi wymagane jest użycie drugiej dłoni. Niedogodność wydaje się tym bardziej denerwująca, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, iż klawisze F3-F4 pozostały niezagospodarowane.

Klawiatura omawianego modelu jest odporna na przypadkowe zachlapanie płynem.

Płytka dotykowa ma gładką fakturę, utrzymaną w ciemnej tonacji obudowy. Gładzik jest dosyć obszerny. Przestrzeń robocza płytki ma wymiary około 10,8 x 5,5 cm. Dla porównania jej obszar w Dellu Vostro 2520 z matrycą 15,6" jest mniejszy (około 9 x 4,9 cm). Minusem jest fakt, iż faktycznie czuła powierzchnia omawianego gładzika jest pomniejszona o półcentymetrowe "martwe strefy" na obrzeżach płytki.

Precyzja działania tego przyrządu wskazującego jest poprawna. W momencie, gdy palec uchwyci odrobinę wilgoci, tafla gładzika staje się nazbyt tępa, co obniża komfort jego użytkowania.

Dzielone przyciski o długości ponad 5 cm obsługuje się przeciętnie. Głównie za sprawą słabej stabilności mechanizmu oraz zbyt małej szerokości płytek. Klawisze są stosunkowo ciche, gdy uderza się w ich centralną część. Natomiast nacisk w skrajnych fragmentach prowokuje nieprzyjemny stuk.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa
ASG: Gest
ASG: Gest
ASG: Przycisk touchpada
ASG: Przycisk touchpada
ASG: Wykrywanie myszy
ASG: Wykrywanie myszy

Obraz

diagram barw
diagram barw

Prezentowany Asus Pro PU451LD jest wyposażony w 14-calową matrycę o rozdzielczości nominalnej 1366 x 768 pikseli, która cechuje się matową powłoką ekranu. Według specyfikacji zamieszczonej na stronie producenta nie ma możliwości wyboru ponadstandardowej rozdzielczości do tego modelu laptopa.

Obraz wyświetlany na ekranie sprawia wrażenie nieco "zniebieszczałego", co negatywnie wpływa na nasycenie ciemnych odcieni barw. Powodów do zadowolenia nie budzi również kolor czarny, którego barwa przechodzi w odcień szarości. Zmierzona wartość jasności czerni (0,9 cd/m²) potwierdza negatywne wrażenia wzrokowe.

193.2
cd/m²
195.7
cd/m²
191.8
cd/m²
172.7
cd/m²
191.7
cd/m²
173.2
cd/m²
158.2
cd/m²
156.1
cd/m²
169.8
cd/m²
podświetlenie ekranu
Chi Mei CMN1492 / N140BGE-E33
maksimum: 195.7 cd/m² (Nits) średnia: 178 cd/m²
rozświetlenie: 80 %
kontrast: 213:1 (czerń: 0.9 cd/m²)43.32% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
61.5% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
41.75% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
paleta barw matrycy Asusa Pro PU451LD a paleta barw matrycy Asusa Pro BU401LA
PU451LD a BU401LA
paleta barw matrycy Asusa ProPU451LD a paleta barw matrycy ThinkPada E450
PU451LD a E450
paleta barw matrycy Asusa Pro PU451LD a a paleta barw matrycy Full HD (IPS) ThinkPada T450s
PU451LD a T450s

Blado wypada także rozpiętość palety barw w porównaniu do przestrzeni sRGB. Pod tym względem matryca Asusa ustępuje chociażby ekranowi firmy Hydis, który znalazł zastosowanie w konkurencyjnym modelu ThinkPad E450. Różnica w gamucie pomiędzy tymi dwoma ekranami jest widoczna na środkowym diagramie powyżej.

Największą bolączką ekranu omawianego laptopa są wąskie kąty widzenia w obu płaszczyznach. Zakres swobody ruchu w pionie jest znikomy. Taki stan rzeczy wymusza na użytkowniku idealne dostosowanie pozycji zajmowanej przy laptopie; w innym przypadku wyświetlany tekst staje się "ziarnisty", a kolory są zniekształcone.

Osiągi

zaniżanie taktowania CPU pod obciążeniem
zaniżanie taktowania CPU pod obciążeniem

Na wstępie warto zaznaczyć, iż producent oferuje biznesowego Asusa z trzema różnymi wersjami CPU firmy Intel. Poczynając od najsłabszej jednostki są to: Core i3-4010U, Core i5-4210U i Core i7-4500U.

Recenzowany Asus Pro PU451LD miał dwurdzeniowy procesor Core i5-4210U wykonany w procesie technologicznym 22 nm (architektura Haswell). Maksymalna częstotliwość taktowania procesora w trybie turbo to 2,7 GHz, natomiast wskaźnik TDP dla tego CPU wynosi 15 W. 

W praktyce częstotliwość taktowania rdzeni procesora waha się pomiędzy 800 MHz a 2400 MHz. Wynika to z przyjętego schematu zarządzania TDP oraz aktualnym napięciem procesora. 

W trybie LFM (Low Frequency Mode) procesor osiąga najniższe możliwe taktownie (800 MHz) przy napięciu 0,6832 V. Ten tryb pracy rdzeni uaktywnia się przy włączonym profilu oszczędzania energii np. podczas edycji dokumentu tekstowego. Przełączenie na tryb wysokiej wydajności automatycznie podbija napięcie CPU do poziomu 0,8547 wolta, co skutkuje podniesieniem nominalnej częstotliwości do 2400 MHz (tryb HFM). Natomiast przy wykorzystaniu jednego z rdzeni CPU chwilowe taktowanie jednostki może sięgnąć maksymalnie 2,7 GHz (przy napięciu 0,9023V). 

Pełne obciążenie procesora oraz układu graficznego Nvidii skutkuje wystąpieniem zjawiska throttlingu. Taktowanie CPU przeskakuje pomiędzy najniższą częstotliwością pracy, 800 MHz (LFM), a wartością najwyższą, czyli 2,4 GHz (HFM). Dławienie procesora jest widoczne na zamieszczonym wyżej zrzucie ekranu.

W wielowątkowym teście referencyjnym Cinebench R15 procesor Core i5-4210U osiągnął wynik 237 punktów. Wydajność tej jednostki jest zbliżona do tego, co prezentują porównywalne procesory 5. generacji (Broadwell) wytwarzane w nowszym procesie technologicznym 14 nm. Dla porównania Core i5-5200U z ThinkPada E450 uzyskał w tym samym teście 257 punktów. 

Wydajność niskonapięciowego procesora Core i5-4210U oraz zintegrowanego modułu graficznego HD Graphics 4400 jest zadowalająca. Dzięki wykorzystaniu technologii Nvidia Optimus system automatycznie decyduje o wyborze odpowiedniego układu grafiki (ręcznego wyboru procesora graficznego można dokonać z poziomu panelu sterownia Nvidia). Odtwarzanie filmu HD 720p wiąże się z 12-procentowym obciążeniem procesora przy 16-procentowym poziomie zajęcia modułu grafiki HD Graphics 4400.

Asus PU451LD dysponuje również dodatkowym układem graficznym NVIDIA GeForce 820M, który jest oparty na leciwej architekturze Fermi. Układ ten wyposażono 64-bitową magistralę danych, ma on 96 rdzeni CUDA, a bazowa częstotliwość pracy rdzenia GPU wynosi 625 MHz. Wydajność tego GeForce'a w grach nie daje powodów do satysfakcji. Grywalność przy standardowej rozdzielczości ekranu oraz chociażby średniej jakości detali jest niemożliwa w przypadku nowych gier.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
GPU-Z (Intel)
GPU-Z (Intel)
wPrime
wPrime
GPU-Z (NVIDIA)
GPU-Z (NVIDIA)
HWiNFO (Intel)
HWiNFO (Intel)
HWiNFO (NVIDIA)
HWiNFO (NVIDIA)
NovaBench
NovaBench
Super PI
Super PI
SPECviewperf
SPECviewperf
3DMark Ice Storm Standard Score
62881 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
6001 pkt.
3DMark Fire Strike Score
888 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Shading 64Bit
6225 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
10326 Points
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
5009 Points
Cinebench R10 Shading 32Bit
624
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
8048
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3770
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
31.67 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.61 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.16 Points
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
99.6 %
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
38.02 fps
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
237 Points
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
102 Points
Pomoc

Testowany egzemplarz laptopa wyposażono w 250-gigabajtowy dysk SSD marki Samsung. W testach sekwencyjnego odczytu i zapisu w benchmarku CrystalDiskMark model 850 EVO osiągnął odpowiednio 534 MB/s oraz 517 MB/s.

Warto wspomnieć, iż talerzowe dyski twarde, które są seryjnie montowane przez producenta, są chronione (przed uszkodzeniami wywołanymi wstrząsami) przez mechanizm G-Sensor oraz oprogramowanie ASUS HDD Protection.

AS SSD
AS SSD
AS SSD (IOPS)
AS SSD (IOPS)
CrystalDiskMark
CrystalDiskMark
HDD Protection
HDD Protection
Samsung SSD 850 EVO 250GB
przesył danych (minimum): 454.7 MB/s
przesył danych (maksimum): 472.7 MB/s
przesył danych (średnio): 465.8 MB/s
czas dostępu:
szybkość interfejsu: 199 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Wpływ na otoczenie

Hałas

Asus Pro PU451LD prezentuje poprawną kulturę działania układu chłodzenia podczas prac biurowych. Wykorzystanie bezszelestnego dysku SSD oraz zalet zintegrowanego układu grafiki ogranicza poziom szumu do 32,2 dB. 

Ustawienie zrównoważonego trybu wydajności przy jednoczesnym podniesieniu stopnia zajętości CPU wzmaga szmer wentylatora do poziomu 34 dB. Stwierdzam jednak, iż jest to wartość niezauważalna podczas korzystania z laptopa np. w biurze.

W momencie wzrostu obciążenia procesora i karty graficznej szum generowany przez układ chłodzenia staje się słyszalny. Na szczęście charakterystyka działania układu jest przewidywalna, stąd też w początkowej fazie pracy wentylator stopniowo rozpędza się, generując szum w okolicach 38,5 dB. Dalsze utrzymywanie obciążenia dGPU skutkuje wzrostem poziomu hałasu do 42,5 dB.

Po kilkunastu minutach intensywnego testu wydajnościowego urządzenie pomiarowe zanotowało maksymalny szum na poziomie 45,7 dB.

Hałas

luz
32.2 / 32.8 / 34 dB
HDD
30 dB
obciążenie
40.5 / 45.7 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Temperatury

Asus Pro PU451LD utrzymuje poprawne temperatury obudowy podczas typowej pracy biurowej lub przeglądania sieci. Obudowa w centralnej części klawiatury miała temperaturę 28,4°C. Z lewej strony, gdzie ulokowany jest wylot powietrza z układu chłodzenia, była cieplejsza. W okolicach klawisza Caps Lock urządzenie pomiarowe zanotowało 29,4°C. Spód laptopa w części centralnej był chłodny (28,8°C). Oznacza to tyle, iż bez większego problemu możemy użytkować laptop na kolanach.

Wzmożone wykorzystanie zasobów sprzętowych Asusa wiąże się ze wzrostem temperatury korpusu do maksymalnie 39,6°C. W miejscu oparcia nadgarstków zmierzyłem co najwyżej 34,7°C. Dłuższe korzystanie z zasobożernych aplikacji skutkuje wytwarzaniem strumienia gorącego powietrza wydobywającego się z wylotu układu chłodzenia. Od spodu temperatura obudowy w tym obszarze osiągnęła 39,5C.

In minus należy zaliczyć niedogodność związaną z nagrzewającym się zasilaczem sieciowym przy dużym obciążeniu. W trakcie godzinnego testu wydajnościowego jego powierzchnia nagrzała się do 47 stopni Celsjusza. Normalnie zasilacz był znacznie chłodniejszy (33-35°C).

W teście pełnego obciążenia układ graficzny GeForce 820M nagrzał się do 90 stopni Celsjusza.

temperatury podzespołów w spoczynku
temperatury podzespołów w spoczynku
temperatury podzespołów w czasie korzystania z internetu
temperatury podzespołów w czasie korzystania z internetu
użycie CPU i GPU oraz temperatura GPU w czasie odtwarzania filmu
użycie CPU i GPU oraz temperatura GPU w czasie odtwarzania filmu
w stresie
 33.9 °C28.7 °C29.5 °C 
 37.6 °C39.6 °C31.9 °C 
 34.7 °C39.1 °C30.3 °C 
maks. w ogóle: 39.6 °C
średnia: 33.9 °C
28.4 °C32.7 °C36.5 °C
29.1 °C39.8 °C39.5 °C
30.1 °C35.7 °C32.2 °C
maks. w ogóle: 39.8 °C
średnia: 33.8 °C
zasilacz  47 °C | temperatura otoczenia 24 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 33.9 °C / 93 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 39.6 °C / 103 F, compared to the average of 34.2 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(+) The bottom heats up to a maximum of 39.8 °C / 104 F, compared to the average of 36.7 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28 °C / 82 F, compared to the device average of 29.5 °C / 85 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 39.1 °C / 102.4 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.7 °C / 81.9 F (-11.4 °C / -20.5 F).

Głośniki

Asus Pro PU451LD został wyposażony w dwa głośniki stereofoniczne. Dźwięk wydobywający się od spodu obudowy laptopa jest nieco przytłumiony, stąd też moc maksymalna głośników może wydawać się niewystarczająca do nagłośnienia salki konferencyjnej. Przy niższych nastawach regulacji głośności (rzędu 50%) nie ma mowy o komfortowym odtworzeniu prezentacji dla kilkuosobowej grupy ludzi. Przy maksymalnych poziomach mocy nie występują poważniejsze zakłócenia w prezentowanym dźwięku.

Wydajność akumulatora

Testowany laptop otrzymał 6-komorowy moduł bateryjny o pojemności 56 Wh. W ofercie producenta znajduje się również powiększony, 9-komorowy akumulator o pojemności nominalnej 87 Wh.

Czasy uzyskiwane na standardowym module prezentują się bardzo dobrze. W teście symulującym korzystanie z zasobów sieci internetowej (przy 50% jasności ekranu) bohater niniejszej recenzji osiągnął imponujący wynik, 9 godzin i 37 minut. Dla porównania posiadający nieco mniejszy akumulator (48 Wh) ThinkPad E450 uzyskał w tym sprawdzianie 5 godzin i 30 minut.

Czas potrzebny do pełnego naładowania akumulatora wynosi około 3,5 godziny.

Pobór mocy przy maksymalnym użyciu procesora i zintegrowanego układu grafiki oscylował w granicach 30 W. Wykorzystanie GeForce'a 820M podbiło pobór mocy do poziomu 62,2 W.

Wydajność akumulatora
luz
23h 03min
sieć przez WLAN
9h 36min
Pobór mocy
luzdarkmidlight 8.5 / 12.5 / 21.5 W
obciążenie midlight 41.8 / 62.6 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Asus Pro PU451LD
Asus Pro PU451LD

Patrząc na wady i zalety modelu Asus Pro PU451LD, nie sposób oprzeć się wrażeniu, iż jest to sprzęt zwyczajny, który tylko w pewnych aspektach nosi znamiona profesjonalnego laptopa biznesowego. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, iż takie było założenie producenta, który w broszurach informacyjnych przypisuje go do grupy urządzeń klasy "essential", przeznaczonych dla małych firm.

Główny atut testowanego laptopa to przede wszystkim imponujące czasy pracy na zasilaniu akumulatorowym, które pozwalają na wielogodzinne przemieszczanie się z laptopem w podróżach biznesowych. Zalety tego modelu to także dobra kultura pracy układu chłodzenia oraz poprawne temperatury obudowy w trakcie wykonywania typowych prac biurowych.

Połączenie niskonapięciowego procesora Core i5-4210U w tandemie z wydajnym dyskiem SSD gwarantuje sprawność operacji systemowych oraz swobodną pracę z dużą strukturą plików. Producent dostarcza oprogramowanie ASUSPRO Business Center, które poszerza możliwości konfiguracji systemu np. o blokadę portów USB czy funkcje tworzenia zapasowych kopii danych.

Niedogodności związane z użytkowaniem laptopa przejawiają się w przeciętnej klawiaturze wyspowej, której skok klawiszy i ich chybotliwe mocowanie obniżają komfort użytkowania. Na minus należy zaliczyć kiepską sztywność dekla oraz fakt, iż jego szczotkowana faktura nadmiernie zbiera odciski palców.

Biorąc pod uwagę sytuację wielogodzinnej pracy z laptopem, należy przeciętnie ocenić właściwości matrycy, która poza matową powłoką nie oferuje użytkownikowi dobrych parametrów obrazu. Negatywną ocenę wyświetlacza wzmacnia bardzo wąski zakres kątów widzenia w płaszczyźnie pionowej.

Aktualne ceny laptopów Asus Pro PU451LD

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Asus Pro PU451LD
bohater testu: Asus Pro PU451LD

Specyfikacja techniczna

Asus PU451LD-WH754G
Procesor
Intel Core i5-4210U 2 x 1.7 - 2.7 GHz, Haswell
Karta grafiki
NVIDIA GeForce 820M - 2048 MB VRAM, rdzeń: 625 MHz, pamięć: 900 MHz, magistrala 64-bitowa, ForceWare 332.85 / 10.18.10.3496, Nvidia, Optimus, Intel HD Graphics 4400
Pamięć
8 GB 
, Samsung DDR3 1600 MHz, 2x 4 GB, dwa gniazda, maks. 16 GB
Matryca
14.00 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, Chi Mei CMN1492 / N140BGE-E33, refleksująca: nie
Chipset
Intel Lynx Point-LP
Dysk twardy
Samsung SSD 850 EVO 250GB, 250 GB 
Karta dźwiękowa
Intel Lynx Point-LP - High Definition Audio Controller
Złącza
2 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD/MMC, 1 czytnik linii papilarnych
Łączność
Realtek RTL8168/8111 Gigabit-LAN (10/100/1000MBit/s), Intel Dual Band Wireless-N 7260 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0
Napęd optyczny
TSSTcorp CDDVDW SU-228CB
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 33 x 339 x 239.5
Akumulator
56 Wh litowo-jonowy, 6-komorowy, A32N1331
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
kamerka: 720p
Inne
głośniki: stereo, podświetlanie klawiatury: nie, ASUSPRO Business Center, zasilacz 19 V, 3,42 A, 65 W
Waga
2.198 kg, zasilacz: 224 g

 

Sprzęt dostarczył

laptopy biznesowe - kuzniewski.pl

Autor

Autorem niniejszej recenzji jest Marcin Dziemidok.

Podobne laptopy

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa Asus Chromebook CM14 - Dla początkujących
Mali-G52 MP2, MediaTek Kompanio 500 Kompanio 520, 14.00", 1.424 kg
Recenzja Asusa F415EA: Chłodny i cichy laptop biurowy z procesorem Core i5
Iris Xe G7 80EUs, Tiger Lake i5-1135G7, 14.00", 1.55 kg
Asus P1511CEA - recenzja: Niedrogi laptop biurowy do szkoły, biura, rozrywki
UHD Graphics Xe G4 48EUs, Tiger Lake i3-1115G4, 15.60", 1.8 kg
Asus ExpertBook L1 L1401CDA w recenzji: Cichy notebook biurowy za niewielki budżet
Vega 3, Picasso (Ryzen 3000 APU) R3 3250U, 14.00", 1.5 kg
Recenzja AsusPro B9440UA
HD Graphics 620, Kaby Lake i5-7200U, 14.00", 1.05 kg
Recenzja Asus Pro P2710JF
GeForce 930M, Core i7 4712MQ, 17.30", 3.03 kg
Recenzja Asus Pro PU551LA
HD Graphics 4400, Core i3 4030U, 15.60", 2.5 kg

Za

+długie czasy pracy na akumulatorze
+poprawna kultura pracy
+niskie temperatury obudowy
+obszerny gładzik
+niewielki zasilacz
+użyteczne oprogramowanie biznesowe
 

Przeciw

-przeciętna klawiatura
-mierna sztywność ramki ekranu
-kiepska matryca
-obudowa podatna na zabrudzenia
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Asus Pro PU451LD
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-19)