Notebookcheck Logo

Test laptopa Asus Pro P2530UA

07/05/2016

Asus Pro P2530UA nie jest może jakimś objawieniem na rynku, ale każda nowa pozycja w segmencie tanich laptopów biznesowych to powód do zadowolenia. Takie modele odznaczają się bowiem nierzadko lepszą, niż notebooki z gatunku "masówki" jakością obudowy, mają często wygodną klawiaturę i praktycznie zawsze posiadają matową matrycę.

Obudowa

Asus Pro P2530UA

Stonowana, nastawiona na klienta firmowego stylistyka Asusa Pro P2530 jest dobrze kojarzona z wcześniejszych odsłon biznesowych laptopów tajwańskiego producenta. Ciemne tworzywo imitujące szczotkowane aluminium jest rozwiązaniem prostym i estetycznym. Stylizację sprzętu dopełniają zaokrąglone przetłoczenia na rogach korpusu laptopa.

Asus Pro P2530UA z zapiętym 6-komorowym akumulatorem waży 2,35 kg. W segmencie laptopów z przekątną ekranu 15,6 cala jest to wartość przeciętna. Dla porównania Lenovo B51-80 (wyposażony w mniejszy akumulator 32 Wh) waży 2,25 kg. Na całkowitą masę urządzenia rzutuje akumulator (ważący niespełna 320 g).

Tworzywo, z którego wykonano pokrywę ekranu, nie chroni właściwie matrycy przed naciskiem. Punktowy ucisk materiału ujawnia poważne braki w sztywności konstrukcji. Tendencja do mocnego wyginania występuje również po wewnętrznej stronie, na obszarze ramki matrycy. Nacisk na jej powierzchnię powoduje nieprzyjemne trzaski.

Mechanizm działania zawiasów wykazuje wyczuwalny opór. W trakcie odchylania dekla wyczuwalne są wyraźne naprężenia materiału w okolicach zawiasów. Właściwie przy każdej próbie zmiany kąta nachylenia klapy przednia część korpusu próbuje oderwać się od powierzchni, na której jest oparta. Estetyka wykonania i mocowania zawiasów nie jest najwyższych lotów. Przy pochylonym (w kierunku klawiatury) ekranie widać, iż lewa krawędź ramki matrycy schodzi bliżej pulpitu roboczego. Tworzący się w tym miejscu prześwit jest mniejszy, niż ma to miejsce po przeciwległej stronie korpusu.

Sztywność pulpitu roboczego w miejscu oparcia nadgarstków jest odpowiednia. Przy dokładniejszym nacisku elastyczność tworzywa jest widoczna we fragmencie za tabliczką dotykową oraz w tylnym fragmencie obudowy, za klawiaturą.

Z praktycznego punktu widzenia ciemne wykończenie obudowy nie jest szczególnie odporne na zabrudzenia wynikłe z użytkowania laptopa. Na materiale widoczne są odciski dłoni.

Liczba złączy komunikacyjnych w Asusie Pro P2530UA jest standardowa. Są trzy porty USB 3.0, które ulokowano w przedniej części lewej flanki obudowy. Do podłączenia zewnętrznego monitora lub projektora zadysponowano porty D-Sub oraz HDMI. W przypadku Asusa Pro P2530UA nie zrezygnowano z napędu optycznego, który znajduje się na prawej ściance wraz z łączonym gniazdem audio oraz dodatkowym złączem USB 2.0.

Nieco kłopotliwe jest umiejscowienie wyjścia D-Sub obok gniazda zasilania sieciowego. A to dlatego, że kątowa końcowa kabla zasilającego w normalnym położeniu blokuje dostęp do złącza odpowiadającego za wyjście sygnału wideo. Rozwiązaniem tego problemu jest obrócenie króćca w kierunku ramki ekranu.

Dostęp do komponentów wewnętrznych laptopa jest możliwy dzięki klapie serwisowej przymocowanej dwiema śrubkami. Po ich odkręceniu oraz zsunięciu pokrywy uzyskujemy dostęp do dwóch gniazd pamięci RAM oraz zatoki dysku twardego. Z kolei moduł bateryjny jest mocowany przy użyciu dwóch zatrzasków, co oznacza, że można go demontować.

Do omawianego laptopa wybrano zewnętrzny zasilacz sieciowy o mocy 65 watów. Jego masa (wraz z kablem zasilającym) wynosi około 318 gramów.

przód: czytnik kart pamięci, kontrolki stanu
przód: czytnik kart pamięci, kontrolki stanu
lewy bok: gniazdo zasilania, VGA, wylot powietrza z układu chłodzenia, HDMI, LAN, 3 USB 3.0
lewy bok: gniazdo zasilania, VGA, wylot powietrza z układu chłodzenia, HDMI, LAN, 3 USB 3.0
prawy bok: USB 2.0, gniazdo audio, napęd optyczny (DVD), gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: USB 2.0, gniazdo audio, napęd optyczny (DVD), gniazdo blokady Kensingtona
tył: akumulator
tył: akumulator

Osprzęt

Klawiatura wykorzystana w laptopie Asus Pro P2530UA to urządzenie znane ze starszych biznesowych modeli tego producenta. Identyczny typ klawiatury zaimplementowano w Asusie Pro P2520 oraz w nieco mniejszym Asusie Pro PU451.

Pod względem konstrukcyjnym wykonanie klawiatury nie uległo żadnym modyfikacjom. Cechą charakterystyczną tego przyrządu jest kiepskie mocowanie płytek, które powoduje głośną pracę klawiszy. Chybotliwość mechanizmu momentami wpływa również niekorzystnie na wyczuwanie skoku klawiszy.

Ergonomia pracy z klawiaturą nie budzi większych zastrzeżeń. W płytki o klasycznych wymiarach 1,5 x 1,5 cm trafia się łatwo. Oznaczenia na klawiszach (pomimo braku wyróżnienia kolorystycznego) są dobrze czytelne. Szerokość klawiszy strzałek kierunkowych oraz płytek bloku numerycznego ograniczono do 12 mm.

Podmapowanie funkcji regulacji natężenia dźwięku na klawisze F10 - F12 jest kiepskim rozwiązaniem. To dlatego, że do obsługi kombinacji klawiszy wymagane jest użycie drugiej dłoni.

Tabliczka dotykowa o wymiarach 10,5 x 7,3 cm zapewnia sporą ilość przestrzeni na przemieszczanie po niej palca. Gładka faktura jest przyjemna w dotyku i zapewnia dostateczną precyzję. Podczas długotrwałej pracy (gdy palec może chwycić odrobinę wilgoci) powierzchnia staje się nazbyt tępa, co ma wpływ na obniżenie komfortu pracy. Na powierzchni tego przyrządu nadmiernie zbierają się zabrudzenia oraz odciski palców.

W przypadku tego rozwiązania nie wykorzystano klasycznych, dzielonych przycisków. Ich funkcja jest realizowana przez punktowy nacisk na powierzchnię płytki. Granicę działania klawiszy wyznacza pionowa kreska. Opór stawiany przez mechanizm jest ponadstandardowy. W trakcie naciskania płytki słychać wyraźny klik.

klawiatura
klawiatura
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Panel Chi Mei wykorzystany w testowanym egzemplarzu laptopa Asus Pro P2530UA prezentuje się przeciętnie. Parametry ekranu o oznaczeniu fabrycznym CMN15C4 są mizerne, podobnie jak w przypadku matrycy wykorzystanej w starszym modelu Asus Pro P2520LJ. Pomiary przeprowadzone kolorymetrem oraz wrażenia wizualne potwierdzają ten sam typ bolączek, które wypunktowałem w recenzji Asusa P2520LJ.

Umiarkowane odwzorowanie poszczególnych składowych kolorów jest standardowe dla matryc TN. Krzywa wygenerowana dla barwy niebieskiej odbiega od wartości idealnych na całej swojej długości. Niespecjalnie pod względem głębi prezentuje się również czerń. W najjaśniejszym obszarze jej jasność wyniosła 1,2 cd/m².

Pomiary luminancji wykazały nierównomierne podświetlenie całej powierzchni ekranu. Wartości stwierdzone w lewej części ekranu były niższe od tych zmierzonych z prawej strony. Średnia luminancja dla całego ekranu wyniosła 178,7 cd/m². To słaby wynik.

parametry obrazu w stanie fabrycznym
parametry obrazu w stanie fabrycznym
parametry obrazu na zasilaniu akumulatorowym
parametry obrazu na zasilaniu akumulatorowym
parametry obrazu przy minimalnej jasności obrazu
parametry obrazu przy minimalnej jasności obrazu
163.2
cd/m²
184.1
cd/m²
179.7
cd/m²
159.3
cd/m²
195.1
cd/m²
168.8
cd/m²
169.3
cd/m²
200.1
cd/m²
188.8
cd/m²
podświetlenie ekranu
Chi Mei CMN15C4 / N156HGE-EAB
maksimum: 200.1 cd/m² (Nits) średnia: 178.7 cd/m² Minimum: 8.5 cd/m²
rozświetlenie: 80 %
kontrast: 163:1 (czerń: 1.2 cd/m²)43.36% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
61.8% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
41.83% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
paleta barw matrycy FHD Asusa Pro P2530UA a paleta barw matrycy FHD HP ProBooka 450 G3
P2530UA a PB 450 G3
paleta barw matrycy FHD Asusa Pro P2530UA a paleta barw matrycy FHD Lenovo B51-80
P2530UA a B51-80
paleta barw matrycy FHD Asusa Pro P2530UA a przestrzeń kolorów sRGB
P2530UA a sRGB

Atutem tego panelu jest duża ilość przestrzeni roboczej do pracy wielookienkowej gwarantowanej przez wysoką rozdzielczość nominalną matrycy (Full HD). Walory praktyczne poprawia również zastosowanie matowej powierzchni, która niweluje odblaski. W tym przypadku refleksy nie są jednak do końca nieobecne, a to z winy stosunkowo niewysokiej luminancji.

Obiektywnie muszę ocenić, iż wadą która mi najbardziej przeszkadzała podczas pracy z omawianym laptopem, był nikły zakres kątów widzenia w płaszczyźnie pionowej. Już minimalne niedostosowanie linii wzroku do ekranu powodowało ziarnistość tekstu oraz „zniebieszczenie” prezentowanych treści. Jest to ten element oceny potencjału matrycy, na który należy zwrócić największą uwagę podczas jej oględzin.

Osiągi

Testowany Asus P2530UA należy do rodziny niskobudżetowych laptopów biznesowych. Na rynku prezentowany model jest dostępny z procesorami Core i3-6100U, Core i5-6200U oraz najwydajniejszą jednostką Core i7-6500U. Nadmienię, iż bliźniaczy model z sufiksem „UJ” (zamiast „UA”) w nazwie wyposażono dodatkowo w kartę graficzną GeForce 920M.

W testowanej konfiguracji laptopa P2530UA wykorzystano najmocniejszy układ Core i7-6500U, który cechuje się bazową częstotliwością taktowania rdzeni na poziomie 2,5 GHz. W trybie turbo maksymalne taktowanie wzrasta do wartości 3,1 GHz. Układ należy do 6. generacji procesorów Intel Core. Jest oparty na mikroarchitekturze Skylake-U (proces technologiczny 14 nm). 

Na płytce PCB procesora zintegrowano chip graficzny HD Graphics 520, który w P2530UA pełni funkcję jedynego układu grafiki. Konfigurację omawianego laptopa wzbogacono o 16 GB (2 x 8 GB) pamięci RAM DDR4-2133 MHz marki Kingston.

Procesor Intel Core i7-6500U w wielowątkowym teście Cinebench R15 wypracował wynik 326 punktów (jest to jeden z najlepszych rezultatów odnotowanych w bazie Notebookcheck dla tego CPU). Dla porównania starszy konstrukcyjnie procesor Core i7-5500U (który wykorzystano w modelu Asus Pro 2520) uzyskał w tym sprawdzianie 292 punkty. 

Potencjał mocy obliczeniowej procesora Core i7-6500U jest widoczny również w przypadku sprawdzianu Super PI. Procesor Intela przeliczył próbkę 32M w czasie 10 minut i 17,690 s, podczas gdy w przypadku układu Core i7-5500U (architektura Broadwell) wspomniana operacja zajęła 11 minut i 15.918 s.

W trakcie wykonywania procedury testowej stwierdziłem, że w omawianym laptopie występowało zjawisko dławienia zegarów CPU (throttling). W momencie zaaplikowania maksymalnego obciążenia dla procesora oraz chipu graficznego (Prime95 i FurMark) częstotliwość taktowania rdzeni CPU utrzymywała się na obniżonym poziomie 1,396 MHz przy napięciu 0,724 V. Nadmienię, iż w przypadku wykonywania wielowątkowej sekwencji Cinebench R15 częstotliwość taktowania rdzeni procesora wynosiła 2991 MHz. Z kolei wymuszenie ciągłego obciążenia przy użyciu oprogramowania Prime95 (4 wątki w schemacie blend test) skutkowało przycięciem taktowania do poziomu 2,6 GHz przy napięciu 0,917 V.

Ciekawe jest również zachowanie GPU związane z przekraczaniem limitu TDP (dla niskonapięciowych procesorów z rodziny Skylake wynosi 15 W). Przy pełnym obciążeniu CPU i GPU rdzeń HD Graphics 520 utrzymywał taktowanie 850 MHz. Natomiast podczas maksymalnej zajętości samego iGPU (użycie programu FurMark) częstotliwość jego taktowania wynosiła 950-1000 MHz. Układ ten pracuje z maksymalną częstotliwością taktowania 1050 MHz przy mniej wymagających operacjach (na przykład podczas odtwarzania filmu Full HD).

Obiektywnie należy przyznać, iż występowanie zjawiska dławienia taktowania nie wpływa negatywnie na wydajność komputera. W standardowych testach syntetycznych omawiany laptop notuje zadowalające wyniki. Sytuacje, w których wykorzystuje się maksymalne moce przerobowe CPU i GPU, z reguły nie są normą w typowym środowisku pracy i mają charakter teoretyczny.

Zgodnie ze specyfikacją zintegrowany chip graficzny Intel HD 520 posiada 24 jednostki wykonawcze oraz zapewnia wsparcie dla DirectX 12. Bazowe taktowanie układu wynosi 1050 MHz (i jest przypisane dla jednostek Core i7 z rodziny Skylake). Dla porównania HD Graphics 5500 oparty na poprzedniej architekturze Broadwell osiąga maksymalne taktowanie na poziomie 950 MHz (w przypadku układów Core i7).

W teście graficznym 3DMark Fire Strike Standard Graphics układ HD Graphics 520 wypracował wynik 1001 punktów (najlepszy odnotowany w bazie Notebookcheck). Wysoka wydajność układu wynika z wykorzystania dwóch szybkich modułów pamięci DDR4, pracujących w trybie dwukanałowym (2 x 8 GB).

zegary przy maksymalnym użyciu CPU
zegary przy maksymalnym użyciu CPU
zegary w teście Cinebench R15
zegary w teście Cinebench R15
zegary przy maksymalnym użyciu GPU
zegary przy maksymalnym użyciu GPU
dławienie taktowania
dławienie taktowania
CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Caches
CPU-Z Caches
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
CPU-Z Bench
CPU-Z Bench
GPU-Z
GPU-Z
HWiNFO
HWiNFO
NovaBench
NovaBench
PassMark
PassMark
Cinebench R15
CB R15
SPECviewperf
SPECviewperf
Super PI
Super PI
 
3DMark 11 Performance
1631 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
56291 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
6199 pkt.
3DMark Fire Strike Score
925 pkt.
Pomoc
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
120 Points
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
326 Points
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
45.76 fps
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
97.8 %
Pomoc

Dysk SSD Samsung EVO 850 osiągnął w teście CrystalDiskMark sekwencyjny odczyt na poziomie 510 MB/s. Test sekwencyjnego zapisu zakończył się rezultatem 445 MB/s. Bez wątpienia są to zadowalające wyniki.

AS SSD
AS SSD
AS SSD (IOPS)
AS SSD (IOPS)
CrystalDiskMark
CrystalDiskMark
Samsung SSD 850 EVO 250GB
przesył danych (minimum): 383.7 MB/s
przesył danych (maksimum): 430.9 MB/s
przesył danych (średnio): 427.2 MB/s
czas dostępu: 0 ms
szybkość interfejsu: 165.8 MB/s
obciążenie procesora: 3.4 %

Testy gier

W benchmarku gry BioShock Infinite przy wysokich ustawieniach jakości grafiki Asus Pro 2530UA osiągnął 24,5 kl/s (jest to jeden z lepszych wyników w bazie Notebookcheck dla układu graficznego HD Graphics 520). Dla porównania model Lenovo B51-80 (wyposażony w nieco słabszy procesor Core i5-6200U oraz 8 GB pamięci DDR3) osiągnął w tym sprawdzianie 22 kl/s.

low med. high ultra
Tomb Raider (2013) 75.7 38.2 25.6 11.6
BioShock Infinite (2013) 55 28.7 24.5
GRID: Autosport (2014) 151.2 55 25.6

Wpływ na otoczenie

Hałas

Asus Pro P2530UA należy do grupy laptopów, które zachowują dobrą kulturę pracy. System odprowadzania ciepła przez większość część czasu nie daje o sobie znać. Przy oszczędnym trybie pracy wentylator załącza się okresowo na kilkadziesiąt sekund. Natężenie szumu wynosi wtedy skromne 32,8 dB.

Praca układu chłodzenia jest przewidywalna a wentylator wchodzi na wyższe obroty w sposób stopniowy. Łagodna charakterystyka działania wpływa pozytywnie na wyciszenie pracy.

Przy większej zajętości CPU i GPU można wyróżnić dwa dodatkowe tryby pracy układu chłodzenia. Uaktywnienie pierwszego z nich wiąże się ze wzmożonym działaniem wentylatora, który generuje szmer na poziomie 35,5 dB. Z kolei dalsze przyspieszanie wentylatora wzmaga szum, którego natężenie osiąga niespełna 37 dB. Przyznam, iż nie są to odgłosy przesadnie słyszalne w normalnym środowisku pracy.

Maksymalna dynamizacja poczynań układu chłodzenia wywołana długotrwałym obciążeniem jednostki CPU zwiększa szum do poziomu 38,3 dB.

Hałas

luz
32.8 / 32.8 / 32.8 dB
HDD
30 dB
obciążenie
36.3 / 38.3 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Temperatury

Mało wytężona praca układu chłodzenia nie wpływa negatywnie na ciepłotę osiąganą przez korpus laptopa. Asus Pro P2530UA nie nagrzewa się podczas pracy biurowej. Pulpit roboczy w miejscu podparcia nadgarstków utrzymywał 26-27 stopni Celsjusza. Natomiast w centralnej części klawiatury zmierzyłem 28,1°C. Temperatury osiągane przez obudowę są optymalne.

W porównaniu do Asusa Pro 2520LJ nieco wyższe wskazania temperatury obudowy odnotowałem na spodzie jednostki zasadniczej. Podczas godzinnego testu wytrzymałościowego w pobliżu wylotu powietrza z układu chłodzenia zmierzyłem 37,7 stopnia Celsjusza. Wspomniana niedogodność była odczuwalna jedynie podczas wytężonej pracy podzespołów laptopa. W trakcie surfowania po sieci czy korzystania z pakietów biurowych obudowa utrzymywała ciepłotę poniżej 30 stopni Celsjusza.

Kolejnym czynnikiem potwierdzającym brak poważniejszych problemów z przegrzewaniem obudowy jest chłodne powietrze wydobywające się z wylotów układ chłodzenia.

temperatury podzespołów w teście bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów podczas grania
podczas grania
temperatury podzespołów w teście z pełnym obciążeniem
z pełnym obciążeniem
w stresie
 31.2 °C32.2 °C24.5 °C 
 32.1 °C35.5 °C24.9 °C 
 31.3 °C35.6 °C25.3 °C 
maks. w ogóle: 35.6 °C
średnia: 30.3 °C
24.1 °C26.7 °C33.3 °C
24.2 °C27.9 °C37.7 °C
24.7 °C32.4 °C35.1 °C
maks. w ogóle: 37.7 °C
średnia: 29.6 °C
zasilacz  42.1 °C | temperatura otoczenia 21 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 30.3 °C / 87 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 35.6 °C / 96 F, compared to the average of 34.2 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(+) The bottom heats up to a maximum of 37.7 °C / 100 F, compared to the average of 36.7 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 26.5 °C / 80 F, compared to the device average of 29.5 °C / 85 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (35.6 °C / 96.1 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.7 °C / 81.9 F (-7.9 °C / -14.2 F).

Głośniki

Dwa stereofoniczne głośniki umieszczono wewnątrz obudowy. Dźwięk wydobywa się z dwóch mikrych szczelin ulokowanych obok przednich nóżek korpusu laptopa. Takie rozwiązanie konstrukcyjne nie wpływa pozytywnie na jakość dźwięku. Podczas odsłuchu muzyki słychać wyraźny pogłos a odtwarzane treści są zupełnie pozbawione tonów niskich. Przy maksymalnym natężeniu dźwięku słychać zniekształcenia.

Wydajność akumulatora

Asus Pro P2530UA dysponuje opcjonalnym 6-komorowym akumulatorem o pojemności nominalnej 56 Wh. W standardowej konfiguracji ten laptop jest sprzedawany z modułem o pojemności 37 Wh. Istnieje również możliwość dokupienia akumulatora o pojemności 87 Wh.

Dzięki zastosowaniu niskonapięciowego procesora z rodziny Skylake-U oraz podwyższonej pojemności akumulatora biznesowy Asus gwarantuje użytkownikowi zadowalające czasy pracy na zasilaniu bateryjnym.

W standardowym teście symulującym korzystanie z sieci przy użyciu karty łączności bezprzewodowej Asus Pro P2530UA zanotował wynik 6 godzin i 55 minut nieprzerwalnej pracy. Nadmienię, iż zgodnie z przyjętą procedurą testową laptop w czasie tego sprawdzianu pracował na zrównoważonym trybie zasilania. Z kolei wykonanie tego testu przy aktywnym trybie oszczędzania energii wydłużyło czas pracy do 8 godzin i 15 minut.

Etapowe ładowanie akumulatora (rozładowanego do 5% pojemności): 

  • osiągnięcie 50% naładowania - po około 53 minutach od rozpoczęcia,
  • osiągnięcie 80% naładowania - po około 1:28 h od rozpoczęcia,
  • osiągnięcie 100% naładowania - po około 2:28 h od rozpoczęcia.

Pobór mocy przy pełnej zajętości procesora oraz chipu graficznego wyniósł 33,1 W. W zestawie z laptopem znalazł się 65-watowy zewnętrzny zasilacz sieciowy (19V, 3.42A, model ADP-65GD).

Wydajność akumulatora
luz
13h 53min
sieć przez WLAN
6h 55min
obciążenie
0h 00min
Pobór mocy
luzdarkmidlight 5.9 / 7.2 / 13.9 W
obciążenie midlight 30.1 / 33.1 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Asus Pro P2530UA
Asus Pro P2530UA

Biznesowy Asus Pro P2530UA to sprzęt godny polecenia ze względu na wysoką wydajność gwarantowaną przez procesor Core i7-6500U zaprzęgnięty do pracy w tandemie z pamięcią DDR4. Dodatkowo wykorzystanie szybkich modułów pamięci RAM, pracujących w trybie dwukanałowym, pozytywnie wpływa na wydajność zintegrowanego chipu graficznego.

Omawiany laptop spełnia podstawowe kryteria dobrego sprzętu biznesowego. Do jego atutów należy zaliczyć długie czasy pracy na zasilaniu bateryjnym (nawet 8 godzin korzystania z internetu). Testowany Asus Pro 2530UA wyróżnia się również zastosowaniem wydajnego układu chłodzenia, który cechuje się przewidywalną kulturą pracy.

Do wad prezentowanego laptopa zaliczę mierną sztywność ramki ekranu, która wygina się oraz skrzypi pod naciskiem dłoni. Matryca firmy Chi Mei ma słabe parametry i cechuje ją znikomy zakres kątów widzenia w płaszczyźnie pionowej. Wydaje się, iż niejako w rekompensacie użytkownik dostaje do dyspozycji wysoką rozdzielczość Full HD oraz matową powierzchnię, która niweluje odblaski otoczenia.

Dodatkowo od ciemnego wykończenia korpusu urządzenia wymagałbym większej odporności na zabrudzenia (odciski palców) wynikłe z codziennej pracy z laptopem.

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Asus Pro P2530UA
bohater testu: Asus Pro P2530UA

Specyfikacja techniczna

Asus ASUSPRO P2530UA-DM0046E
Procesor
Intel Core i7-6500U 2 x 2.5 - 3.1 GHz, Skylake
Karta grafiki
Intel HD Graphics 520, rdzeń: 300 MHz, 20.19.15.4326
Pamięć
16 GB 
, Kingston KHX2400C15S4 DDR4-2133 MHz, 2x 8 GB, dwa gniazda
Matryca
15.60 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, Chi Mei CMN15C4 / N156HGE-EAB, podświetlanie diodami LED, refleksująca: nie
Chipset
Intel Skylake-U Premium PCH
Dysk twardy
Samsung SSD 850 EVO 250GB, 250 GB 
Karta dźwiękowa
Intel Skylake-U/Y PCH - High Definition Audio
Złącza
1 USB 2.0, 3 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD/MMC, 1 czytnik linii papilarnych
Łączność
Realtek RTL8168/8111 Gigabit-LAN (10/100/1000MBit/s), Qualcomm Atheros QCA9377 Wireless Network Adapter (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.1
Napęd optyczny
SlimtypeDVD A DA8A6SH
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 26.3 x 380 x 256
Akumulator
56 Wh litowo-jonowy, 6 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows 10 Pro 64 Bit
Inne
głośniki: stereo, podświetlanie klawiatury: nie, ASUSPRO Business Center, BIOS: 208, zasilacz 19 V DC, 3,42 A, 65 W (ADP-65GD)
Waga
2.347 kg, zasilacz: 318 g

 

Sprzęt dostarczył

laptopy biznesowe - kuzniewski.pl

Autor

Autorem niniejszej recenzji jest Marcin Dziemidok.

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Dell Vostro 3568
HD Graphics 520, Core i3 6100U
Recenzja Fujitsu LifeBook A556
HD Graphics 520, Core i5 6200U
Recenzja HP 250 G5
HD Graphics 520, Core i5 6200U
Recenzja Toshiba Tecra Z50-C
HD Graphics 520, Core i5 6200U
Recenzja HP EliteBook 850 G3
HD Graphics 520, Core i5 6200U
Recenzja Acer TravelMate P658-M
HD Graphics 520, Core i5 6200U
Recenzja Lenovo B51-80
HD Graphics 520, Core i5 6200U

Za

+wysoka wydajność CPU
+wykorzystanie pamięci DDR4 poprawia osiągi chipu graficznego
+dobra kultura pracy układu chłodzenia
+poprawna ciepłota pulpitu roboczego
+imponujące czasy pracy na akumulatorze
+niewielki zasilacz
 

Przeciw

-mierna sztywność ramki ekranu
-przeciętna matryca
-brudząca się obudowa
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Asus Pro P2530UA
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-19)