Notebookcheck Logo

Test Acer TravelMate 8172T

Przed nami recenzja Acera TravelMate 8172T. Laptop mały, lekki i oszczędny, a do tego okraszony matowym wyświetlaczem i paroma rozwiązaniami biznesowymi w przyzwoitej cenie (uwaga: ta na rynku polskim nie jest jeszcze znana, ale można zakładać, że będzie przystępna) brzmi aż zbyt pięknie, by było prawdziwe. Testy wykażą, co się za tym kryje.

Acer TravelMate 8172T

Obudowa

Adekwatnie do pozycjonowania produktu, Acer TravelMate 8172T nie otrzymał mocno błyszczącego wykończenia i cała jego obudowa prezentuje typową w klasie biznes matową szarzyznę. Inna kolorystyka, jak na przykład ta w Lenovo X100e czy Aspire 1830T, nie jest dostępna.

Waga wykazała ciężar 1390 g; to minimalnie więcej, niż deklaruje producent (1350 g), ale i tak świadczy, razem z kompaktowymi wymiarami 285 (szer.) x 206 (gł.) x 29 (wys.) mm, o dobrych podstawowych atrybutach mobilności.

Powierzchnie zewnętrzne są lekko chropowate - z nakrapianym wykończeniem na klapie - i sprawiają wrażenie trwałych oraz łatwych do utrzymania w czystości. Odciski palców, kurz i inne ślady używania długo pozostaną ukryte i wymagają jedynie przetarcia od czasu do czasu. W połączeniu z solidnym szkieletem wytrzymałość materiałów obudowy prowadzi do bardzo dobrej sztywności skrętnej. Miejsca oparcia rąk jak i zazwyczaj delikatne okolice baterii nie okazują żadnej słabości. Klawiatura nie potwierdza tego bardzo dobrego wrażenia, okazując się giętką na środku i w związku z tym lekko sprężynuje. Dla odmiany wieko wygina się wyraźnie mniej niż w wielu konkurencyjnych modelach i zasługuje na miano nad wyraz stabilnego. Ani nacisk na ramkę, ani na klapę nie jest w stanie doprowadzić do zmian w obrazie.

Również zawiasy spisują się nienagannie. Chwianie się ekranu było równie mało widoczne, jak drobne niedociągnięcia w spasowaniu i trzaski, które można było wcześniej zaobserwować w laptopach Acera.

Na spodzie jak zwykle znajduje się kilka klapek, które dają dostęp do dysku twardego, pamięci i modułu łączności bezprzewodowej. Bateria jest dobrze osadzona, ale można ją też wyciągnąć bez negatywnego efektu dla stabilności korpusu, gdy laptop jest podłączony do prądu. Nóżki znalazły się bezpośrednio na obudowie i zazwyczaj zapobiegają poślizgowi na jakimkolwiek podłożu.

replikator portów EasyPort IV z (m.in.) DVI-D
replikator portów EasyPort IV z (m.in.) DVI-D
prędkość odczytu (w MB/s) dla poszczególnych interfejsów
prędkość odczytu (w MB/s) dla poszczególnych interfejsów

Oprócz złącza dokowania EasyPort IV i czytnika linii papilarnych – biznesowego standardu – Acer TravelMate 8172T oferuje tylko elementarny zestaw technologii łącznościowych. Trzy porty USB 2.0, Gigabit LAN, czytnik kart, VGA, WLAN 802.11b/g/n, kamerka internetowa, audio i blokada Kensingtona obejmują jedynie podstawowe potrzeby. Bluetooth wyróżnia się nieco wsparciem standardu 3.0+HS, jednak ze względu na brak kompatybilnych akcesoriów nie zostało to dokładnie przetestowane.

Jakość interfejsów, z maksymalnie 25,4 MB/s (USB 2.0) i 16,3 MB/s (karta SD) nie do końca odpowiada średniej. Tylko 6,9 MB/s dla karty xD okazuje się ponadprzeciętne. W szczególności zewnętrzne dyski będą dławione przez USB 2.0 i nie osiągną spodziewanych zazwyczaj 28-30 MB/s. Transfery pozostają na tym samym poziomie podczas korzystania z baterii, nie ulegając pogorszeniu w zamian za oszczędność energii.
 
W TravelMate 8172T trzeba sobie poradzić bez napędu optycznego i szybkich złączy, typu FireWire, eSATA czy USB 3.0. Nie można się też w nie doposażyć przez rozszerzenie ExpressCard, bo i tej zatoki po prostu brakuje. Jedyny sposób na pozyskanie cyfrowego wyjścia obrazu to opcjonalna stacja dokująca EasyPort IV, która oprócz DVI-D daje też VGA, USB 2.0, audio i Gigabit LAN.

To, czy rozkład dostępnych portów na obudowie jest udany, zależy od preferencji. VGA, port dokujący (EasyPort IV), gniazdo zasilania i LAN znalazły się na tyłach boków i podłączenie do nich peryferiów rzadko jest przeszkodą. Porty USB, czytnik kart i złącza audio rozłożono bliżej przodu, co ułatwia dostęp do nich. Z podłączonymi do nich z przodu dyskami, słuchawkami itp., różne kable mogą przeszkadzać, zwłaszcza użytkownikowi myszki.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: blokada Kensingtona, LAN, gniazdo replikatora portów, USB, czytnik kart
lewy bok: blokada Kensingtona, LAN, gniazdo replikatora portów, USB, czytnik kart
tył: akumulator
tył: akumulator
prawy bok: gniazda audio, 2x USB, VGA, gniazdo zasilania
prawy bok: gniazda audio, 2x USB, VGA, gniazdo zasilania

Osprzęt

Do klawiatury o dużych klawiszach, z których każdy ma 19 mm miejsca, można się łatwo przyzwyczaić, dzięki ich przyjemnemu ugięciu. Wobec krótkiego skoku i niewielkiej hałaśliwości nawet dłuższe wprowadzanie danych sprawia radość. Tylko spacja, jak zwykle ze względu na swój rozmiar, wydaje z siebie lekko klekoczące odgłosy. Podstawa jest w sumie bardzo solidna, jednak nie potrafi całkowicie zapobiec ugięciom. Nie stwierdzono jednak wpływu tego zjawiska na pisanie, a sprężynowanie klawiatury było powodowane jedynie przez wyjątkowo silny nacisk.

Wszystkie ważne klawisze, poza nieco małymi strzałkami, są odpowiednio duże i łatwe w użytku. Ogólnie rozmieszczenie odpowiada uznanym standardom i nie tworzy łamigłówek. Ważne funkcje są jak zawsze dostępne przez kombinacje klawiszy funkcyjnych i dodatkowo ułatwiają codzienną obsługę. Oznaczenia na klawiaturze są odpowiednio wyróżnione i dzięki temu długo widoczne w złych warunkach oświetleniowych.

Mniej spodobał się recenzentowi typowy raczej dla netbooków, zbyt mały gładzik, który nie reaguje na bodźce, bądź po ponagleniu odpowiada po dwakroć. Tu trzeba trochę dłużej poćwiczyć, albo poczynić ulepszenia w ustawieniach, by znaleźć odpowiedni poziom czułości. Poza tym powierzchnia dotykowa ma dobre właściwości ślizgowe z precyzyjnym prowadzeniem kursora. Klawisze gładzika znajdują się na prawie tym samym poziomie co podpórka pod nadgarstki i goszczą na środku czytnik linii papilarnych. On również jest raczej niewielki, ale odpowiednio wypełnia swoją funkcję.

klawiatura QWERTY (fot. Acer)
klawiatura QWERTY (fot. Acer)
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Acer użył w TravelMate 8172T wyświetlacza 11,6” HD z podświetleniem LED. Rozdzielczość - 1366x768 pikseli - w porównaniu do standardowego w netbookach WSVGA (1024x600 / 117 dpi) dostarcza większą powierzchnię obrazu, jednak z zagęszczeniem 135 dpi ujemną stroną są jeszcze mniejsze ikonki i przyciski. Można to zrekompensować, dostosowując (zwiększając) wielkość tekstu i okien w systemowym panelu sterowania. Jako że nie każdy program wspiera tę funkcję, warto najpierw sprawdzić swoje najważniejsze oprogramowanie pod względem kompatybilności.
 
Zamontowany panel od AU Optronics (AUO215C) ma przeciwodblaskową powierzchnię, jednak nie może być porównywany z typowymi ekranami matowymi. W zależności od oświetlenia, widoczne są lekko rozproszone odbicia (kontury), ale zdecydowanie nie tak wyraźne i drażniące, jak ma to miejsce w przypadku modeli o błyszczącej powierzchni.

167
cd/m²
193.6
cd/m²
194
cd/m²
193
cd/m²
195
cd/m²
196.6
cd/m²
195
cd/m²
197
cd/m²
197.5
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 197.5 cd/m² (Nits) średnia: 192.1 cd/m²
rozświetlenie: 85 %
na akumulatorze: 195 cd/m²
kontrast: 188:1 (czerń: 1.04 cd/m²)

Użycie w terenie jest jak najbardziej możliwe, dzięki jasności maksymalnej wynoszącej przeciętnie 192 cd/m². Podczas spotkań na świeżym powietrzu dobra czytelność zawartości wyświetlacza z różnych pozycji sprawia wrażenie potwierdzające pomiary.
 
W prawie wszystkich z dziewięciu punktów pomiaru luminancja ekranu przekracza 190 cd/m², tylko w lewym górnym rogu spada do 167 cd/m² i zaniża możliwe rekordowe rozświetlenie do 84,5%. Spadek jasności, jeśli w ogóle jest widoczny, to tylko na jednokolorowych tłach.
 
Paleta barw nie przekracza 55% zakresu sRGB i odpowiada tym samym poziomowi innych standardowych wyświetlaczy z laptopów. Nie ma się też co ekscytować niewyróżniającym się z tłumu kontrastem o zmierzonej wartości 184:1. Kolory są blade ze słabym nasyceniem i na próżno szukać czarnej czerni.

wyświetlane na ekranie treści są czytelne nawet przy bezpośredniej operacji promieni słonecznych
obraz czytelny nawet na słońcu

Poziome kąty widzenia są bardzo stabilne i oferują dobrą widoczność obrazu z każdej pozycji. Również kolory i jasność zmieniają się w stosunkowo niewielkim stopniu, gdy przyjęty zostaje inny punkt widzenia. Natomiast w pionie jak zwykle natrafiamy na wyraźnie ograniczony zakres widoczności, który powoduje zdecydowanie wyraźniejsze zmiany w obrazie. Różnice w kolorze i jasności szybko wychodzą tu na wierzch, a ostatecznie kończą się inwersją lub wyblakłym widokiem. Ale widoczne jest to tylko pod wyjątkowo ostry kątem i nawet wtedy trudne do zauważenia.

kąty widzenia Acer Travelmate 8172T

Osiągi

TravelMate 8172T został wyposażony w chipset Intela H55 Express i do tego bardzo oszczędną laptopową jednostkę centralną Intel Core i3-330UM. Razem ze zintegrowanym układem GMA HD maksymalne TDP procesora wynosi 18 watów i jest to wyraźnie mniej, niż w przypadku innych procesorów i3-xxxM, z ich TDP równym 35 W.

Nominalnie niska częstotliwość taktowania (1,2 GHz) sugeruje na początku wyjątkowo niską wydajność, zwłaszcza że model ten nie ma Turbo Boost (automatycznego podkręcania w sytuacji konkretnego obciążenia). Niemniej jednak, technologia Hyper-Threading (dwa dodatkowe wirtualne rdzenie zapewniające równoczesne przeliczanie nawet czterech wątków) i 3 MB pamięci L3 Cache pomagają w utrzymaniu subiektywnie płynnego rytmu całodziennej pracy. Tylko w oszczędnym planie zasilania system wydaje się nieco ociężały, bo wtedy procesor jest zazwyczaj przetaktowany do 666 MHz i niechętnie przyspiesza do poziomu 800 MHz, 1000 MHz i swoich maksymalnych możliwości – 1,2 GHz.
 
Dla porównania – dwurdzeniowy AMD Turion Neo L625 z Lenovo X100e (1,6 GHz) przegrywa we wszystkich użytych benchmarkach, po części bardzo wyraźnie. Tak więc Core i3-330UM gromadzi 1700 punktów (Single) i 3779 punktów (Multi) w Cinebench R10, obliczenie testu wPrime1024 trwa 1310 sekund, a Super PI 32M kończy się po 1843 sekundach. Oznacza to osiągnięcie w przybliżeniu poziomu procesora Core 2 Duo T5500, co należy uznać za wynik okazały jak na model ultraniskonapięciowy. Szczegółowe porównania z innymi procesorami można przeprowadzić w rankingu procesorów.

W testach praktycznych znów przetworzono trochę plików audio i wideo. W iTunes (ciężki dla pojedynczego rdzenia) testowe utwory były konwertowane z MP3 na AAC z prędkością 13,6x, a Mediashow Espresso (wielordzeniowy) dokonał konwersji testowego pliku (trailera FullHD 300), przy 86-procentowym obciążeniu CPU, w 159 sekund do formatu H.264 kompatybilnego z iPhone. Dla porównania ThinkPad SL510 z procesorem T6570 potrzebował 142 sekundy na obróbkę tego samego filmu. Tak więc jednostka Core i3-330UM potrafi, zwłaszcza w zadaniach wielordzeniowych, świetnie kompensować bardzo niskie zegary rdzeni. Pozostałe typowe programy biurowe, internetowe i komunikacyjne działają płynnie i pozwalają na korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie.

Grafika Intel HD zintegrowana w obudowie procesora potrafi dynamicznie podnieść taktowanie rdzenia zależnie od potrzeb ze 166 MHz do 500 MHz, i przede wszystkim stara się oszczędzać energię. Choć nie należało oczekiwać okazałej wydajności 3D, to i tak pierwsze wyniki mocno rozczarowały - 838 pkt. w 3DMarku05, 419 pkt. w 3DMarku06 i 476 pkt. w teście Cinebench OpenGL Shading to zdecydowanie najgorsze osiągnięcia jakie dotychczas zanotowano dla grafiki Intel HD.

W poszukiwaniu usterki zostały przetestowane wszystkie możliwe ustawienia wydajności, więc można podejrzewać, że grafika GMA HD działa tylko z podstawową prędkością 166 MHz. Potwierdził to również program HW32. Dopiero po ściągnięciu i zainstalowaniu ze strony wsparcia Acera sterownika Intel Turbo Boost GPU zaczęło działać tak jak powinno, do 500 MHz. To niezwykłe, bo dotychczas mogło się wydawać, że dla grafiki powinno to funkcjonować bez sterowników. Acerowi najwyraźniej też się tak wydawało, bo nie zostały one zainstalowane w badanym urządzeniu.

Powtórne pomiary dokładnie odpowiadają normalnym osiągom układu GMA HD - 2303 pkt. dla 3DMarka05, 1142 pkt. w 3DMarku06 i 1178 pkt. w Cinebench OpenGL Shading wyglądają zdecydowanie lepiej. Również dla 3DMark Vantage marne 11 punkcików zastąpiły 132 oczka.

porównanie prędkości konwertowania MP3 do AAC (iTunes, więcej=lepiej)
porównanie prędkości konwertowania MP3 do AAC (iTunes, więcej=lepiej)
porównanie konwertowania wideo (czerwony - użycie procesora w %; niebieski - czas trwania operacji w sekundach, mniej=lepiej)
porównanie konwertowania wideo (czerwony - użycie procesora w %; niebieski - czas trwania operacji w sekundach, mniej=lepiej)

Obraz w rozdzielczości FullHD jest wyświetlany płynnie w odtwarzaczach obsługujących DXVA, jak np. MPC Home Cinema. Testowano to przy pomocy różnych trailerów oraz filmów Big Buck Bunny i Elephant’s Dream. Obciążenie procesora wynosiło pomiędzy 30 a 50 %. Wydajność robocza została sprawdzona programem PCMark Vantage, a osiągnięty rezultat 3307 pkt. jest nie najgorszy. Z „normalnie” pracującą grafiką wynik ten podskoczył jeszcze do 3680 pkt. Tak więc również w tym teście procesor i3-330UM wyraźnie przewyższa takich konkurentów jak Intel Atom czy AMD Neo X2. Również wiele laptopów z jednostkami CULV poprzedniej generacji wyraźnie odstaje, co oznacza że wydajność pozwala na coś więcej niż tylko podstawowe prace biurowe.

Acer TravelMate 8172T czerpie wiele korzyści z dobrej jakości tradycyjnego dysku twardego. Toshiba MK3265GSX (jeden talerz) o pojemności 320 GB pracuje z prędkością 5400 obr/min i ma bufor 8 MB. Średni transfer wynosi ok. 67 MB/s, w szczycie osiągając 90 MB/s. Prześciga tym samym wiele dysków o prędkości 7200 obr/min. Czas dostępu 17,1 ms jest już bliżej przeciętnej. Zużycie energii, w oparciu o dane producenta, wynosi 0,55 W w spoczynku i 1,5 W podczas odczytu i zapisu. Są to bardzo dobre wyniki.

Systeminfo CPUZ CPU
Systeminfo CPUZ Cache
Systeminfo CPUZ Mainboard
Systeminfo CPUZ RAM
Systeminfo CPUZ RAM SPD
Systeminfo GPUZ
Systeminfo HDTune
3DMark 03 Standard
3259 pkt.
3DMark 05 Standard
2303 pkt.
3DMark 06 Standard Score
1142 pkt.
3DMark Vantage P Result
132 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
3680 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
1700 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
3779 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
1178 Points
Pomoc
Toshiba MK3265GSX
przesył danych (minimum): 26.9 MB/s
przesył danych (maksimum): 90.1 MB/s
przesył danych (średnio): 67.8 MB/s
czas dostępu: 17.1 ms
szybkość interfejsu: 82.2 MB/s

Wpływ na otoczenie

Hałas

W trybie oszczędzania energii TravelMate 8172T pozostaje niemal całkowicie niesłyszalny. Na najniższym biegu supercichy wiatraczek tonie w dźwiękach również bardzo cichego dysku twardego. W spoczynku pomiar wykazał jedynie 29,3 dB; podczas obrabiania danych HDD dołącza się z maksymalnie 31,4 dB.

Zmiana profilu zasilania na zrównoważony albo wysoką wydajność oznacza, że robi się tylko trochę głośniej (31,1 dB). Dotyczy to np. jednoczesnego używania przeglądarki internetowej z kilkoma zakładkami, dokumentów tekstowych i muzyki z iTunes. Obróbka MP3 albo włączenie filmu sprawi, że wentylator przyspieszy a natężenie szumu wzrośnie do 34,8 dB (co wciąż jest umiarkowaną wartością). Przy takim obciążeniu wentylator wchodzi z rzadka o jeden bieg wyżej, ale bardzo szybko się uspokaja.

Pod pełnym obciążeniem dosyć szybko robi się nieprzyjemnie, bo użytkownik musi znosić hałas o natężeniu 41,2 dB. Ten stan można osiągnąć włączając równocześnie FurMark i Prime95, ale również podczas długiej konwersji wideo przy użyciu Cyberlink Mediashow Espresso, na stałe obciążającej procesor w 85%.

To w sumie niskie natężenie szumu przy małym i średnim obciążeniu testowanej jednostki było możliwe w dłuższej perspektywie tylko po zmianie ustawień w opcjach układu graficznego. Przy korzystaniu z baterii została tam ustawiona domyślnie maksymalna wydajność graficzna, co prowadziło do niepotrzebnie wysokiego zużycia energii (opisanego w wydajności akumulatora) i powodowało trochę nerwowe reakcje wentylatora, nawet w trybie oszczędzania energii.

Hałas

luz
29.3 / 31.1 / 31.1 dB
HDD
31.4 dB
obciążenie
34.8 / 41.2 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Recenzowany laptop nagrzewał się w stresie na lewej stronie spodu (przy wylocie powietrza z układu chłodzenia) do ponad 47°C i przestaje być zdatny do użytku na kolanach. Przy standardowym użytkowaniu na stole, takie obciążenie nie powinno sprawiać problemów. W normalnej pracy zmierzono wyraźnie niższe temperatury do ledwie 37°C, więc nie powinno być kłopotów z korzystaniem z laptopa na kanapie.

w stresie
 39.3 °C41.1 °C37.1 °C 
 37.6 °C37.9 °C35.1 °C 
 37.1 °C37.6 °C34.4 °C 
maks. w ogóle: 41.1 °C
średnia: 37.5 °C
35 °C39.5 °C47.5 °C
35.5 °C45.2 °C47.3 °C
35.3 °C37.3 °C37.9 °C
maks. w ogóle: 47.5 °C
średnia: 40.1 °C
zasilacz  49.5 °C | temperatura otoczenia 22 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 37.5 °C / 100 F, compared to the average of 30.7 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(±) The maximum temperature on the upper side is 41.1 °C / 106 F, compared to the average of 35.9 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 59 °C for the class Subnotebook.
(-) The bottom heats up to a maximum of 47.5 °C / 118 F, compared to the average of 39.4 °C / 103 F
(±) In idle usage, the average temperature for the upper side is 32.3 °C / 90 F, compared to the device average of 30.7 °C / 87 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 37.6 °C / 99.7 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (-9.3 °C / -16.8 F).

Głośniki

Tony emitowane przez głośniki są na poziomie podobnym do znanego z netbooków i innych minilaptopów. Dominacja tonów wysokich, przy słabej średnicy i prawie nieistniejących basach, odbija się na jakości dźwięków. Należy więc w trasie zawsze mieć słuchawki w bagażu, a w domu - zewnętrzny zestaw głośnikowy zapewniający odpowiednią poprawę.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0.1 W
luzdarkmidlight 5.8 / 8.5 / 11.3 W
obciążenie midlight 22.6 / 29 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Wydajność akumulatora

Według dokumentacji producenta TravelMate 8172T może być wyposażony w trzy różne akumulatory. Do wyboru jest 3-komorowy o pojemności 24 Wh, poddany testom 6-komorowy (48 Wh) i 6-komorowy o pojemności 63 Wh.

Trzeba się w tym Acerze przyzwyczaić do kilku osobliwości podczas zmiany zasilania z sieci na baterię. Profil zarządzania energią zmienia się automatycznie przy podłączaniu albo odłączaniu zasilacza, a karta sieci bezprzewodowej samodzielnie się włącza po restarcie, podczas gdy Bluetooth pozostaje wyłączony. Nie znaleziono możliwości indywidualnego ustawienia. Te narzędzia Acera naprawdę nie sprawiają wrażenia przemyślanych, ale na szczęście dają się szybko odinstalować.
 
Pierwsze pomiary żywotności akumulatora zostały przyjęte ze zdziwieniem. TravelMate 8172T nie przekroczył 322 minut w teście Battery Eater Reader's Test (mierzącym maksymalny możliwy czas pracy przy pełnym programie oszczędzania energii, minimalnej jasności i wyłączonych energochłonnych dodatkach, jak np. karta WLAN). Oznacza to obliczone zużycie 11,7 W i w ogóle nie pasuje do zmierzonej na kablu minimalnej wartości 5,8 W. W związku z brakiem błędu w ustawieniach profili zasilania konieczne były dodatkowe poszukiwania rozwiązania tego problemu.

Po różnych testach i zmianach ustawień, które nie prowadziły do celu, problem został znaleziony w ustawieniach energetycznych sterownika układu graficznego Intela. To tu bezsensownie była ustawiona maksymalna wydajność zamiast maksymalnego oszczędzania energii podczas pracy na akumulatorze. W konsekwencji tego karta graficzna nawet w trybie oszczędzania energii pracowała z pełną mocą, podczas gdy powinien działać mechanizm polepszający ekonomię. Niewytłumaczony pozostaje fakt, dlaczego instalacja sterowników Turbo Boost (opisana w części o osiągach) i związany z tym wzrost wydajności nie wpływają na zużycie prądu w stresie (Battery Eater Classic). Różnice okazały się minimalne.
 
Zmiany ustawień dla pracy na akumulatorze sprawiły, że zaczęły pojawiać się oczekiwane wyniki. Dla testu czytelnika Battery Eater oznacza to zakres maksymalnie 641 minut, a klasyczny test BE (minimalny czas pracy, wszystkie pożeracze prądu włączone, profil wysokiej wydajności) dał 180 minut (wcześniej 180 minut). Przeglądanie Internetu system wytrzymał przez 348 minut, a film puszczony z dysku twardego był odtwarzany przez 244 minuty. Są to w sumie świetne wyniki i ostatecznie potwierdzają, że TravelMate 8172T jest bardzo udanym laptopem.

Dopisek: Na prośbę czytelnika przeprowadzono dodatkowy test z zewnętrznym modemem UMTS USB (Hauwei E160) w sieci O2 (HSDPA), w którym osiągnięto czas 306 minut (do 3% pojemności akumulatora). Użyty został tryb zrównoważony i najwyższa jasność ekranu.

Wydajność akumulatora
luz
10h 41min
sieć przez WLAN
5h 48min
DVD
4h 04min
obciążenie
3h 01min

Podsumowanie

Naprawdę duży potencjał Acera TravelMate 8172T został niemal przekreślony przez wadliwą konfigurację fabryczną testowanego egzemplarza. Źle ustawiony sterownik i inny, nawet nie zainstalowany, były przyczyną nadzwyczaj krótkiego czasu pracy na baterii, a z drugiej strony prowadziły do bardzo niskiej wydajności graficznej. Po naprawieniu tych błędów omawiany laptop mógł w pełni pokazać swoje mocne strony w wytrzymałości akumulatora i odpowiednie osiągi w grafice.
 
Niezależnie od tego faux pas i kilku niezbyt pomocnych programów od Acera, testowany model zachwyca bardzo solidnym wykonaniem obudowy, bardzo dobrą klawiaturą, niską wagą i kilkoma biznesowymi specjałami, jak złącze dokowania czy czytnik linii papilarnych. Gotowy do pracy na zewnątrz wyświetlacz o matowej powierzchni jest ogólnie niezłej jakości i dobrze nadaje się dla grupy docelowych klientów. Wydajność robocza jest niespodziewanie wysoka pomimo zastosowania energooszczędnych podzespołów i powinna z zapasem wystarczyć do wszystkich zadań, z którymi można się spotkać w biznesie czy domowym biurze. Ale nawet z poprawnie funkcjonującym układem graficznym model ten nie jest odpowiedni dla wymagających animacji 3D i współczesnych gier akcji.

Mniej może się podobać brak szybkich interfejsów (typu eSATA czy USB 3.0) lub gniazda ExpressCard, które pozwoliłoby na rozbudowę możliwości komputera. Poza tym niektóre porty wypadają słabo, np. USB 2.0 i czytnik kart SD, a ich stosunkowo niska wydajność będzie wymagała od użytkownika dłuższego niż zazwyczaj oczekiwania. Gładzik jest za mały do stałego użytku, a cyfrowe wyjście obrazu zostało zarezerwowane dla podobnego modelu Aspire TimelineX 1830T.

Podsumowując, TravelMate 8172T to cieszący wszechstronnością i wyjątkowo mobilny towarzysz, który ze swoją odpowiednią wydajnością i konkurencyjnie niską ceną z pewnością znajdzie wielu amatorów.

Acer TravelMate 8172T
Acer TravelMate 8172T
Please share our article, every link counts!
Acer TravelMate 8172T
z bliska: Acer TravelMate 8172T

Specyfikacja techniczna

Acer Travelmate 8172T-33U4G32N
Procesor
Intel Core i3-330UM 2 x 1.2 GHz, Arrandale
Karta grafiki
Pamięć
4 GB 
, DDR3 PC3-8500F 2x 2 GB
Matryca
11.60 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, AU Optronics AUO 215C, refleksująca: nie
Chipset
Intel HM55 Express Chipset
Dysk twardy
Toshiba MK3265GSX, 320 GB 
, 5400 obr/min
Karta dźwiękowa
Conexant Cx20585 @ Intel Ibex Peak PCH - High Difinition Audio Controller
Złącza
3 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 blokada Kensingtona, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD/MMC, MS/MS Pro, xD, -
Łączność
Broadcom NetXtreme Gigabit Ethernet (10/100/1000MBit/s), Broadcom 802.11n (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 3.0+HS
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 29 x 285 x 206
Akumulator
63 Wh litowo-jonowy, 5600 mAh, 6 ogniw, 11,3 V
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 1.3 MPx
Inne
-, 24 miesiące(y) gwarancji, czytnik linii papilarnych
Waga
1.39 kg, zasilacz: 200 g
Cena
700 PLN

 

Autorzy

Tekst: Tobias Winkler
Zdjęcia: Tobias Winkler, Acer
Tłumaczenie: Mateusz Stach

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Sony Vaio YA1V9E/B
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i3 380UM
Recenzja Lenovo ThinkPad Edge 11
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i3 380UM
Recenzja Acer Aspire TimelineX 1830T
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i5 520UM

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Asus P31F
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i3 380M, 13.30", 1.9 kg
Recenzja Dell Latitude E4310
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i5 560M, 13.30", 1.975 kg
Recenzja Dell Vostro V130
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i5 470UM, 13.30", 1.657 kg
Recenzja Lenovo IdeaPad U260
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i5 470UM, 12.50", 1.355 kg

Za

+długa praca na baterii
+cichy podczas pracy
+wysokiej jakości obudowa
+łatwe w pielęgnacji wykończenie
+dobra wydajność biurowa
+port stacji dokującej
+ekran nadający się do użytku na dworze
+dobry współczynnik ceny do wydajności
+bardzo lekki zasilacz z wymiennymi wtyczkami
 

Przeciw

-brak cyfrowego wyjścia obrazu
-wydajność USB poniżej przeciętnej
-matryca o niskim kontraście i słabo nasyconych kolorach
-mała płytka dotykowa
-brak ExpressCard, eSATA, USB 3.0
-niewłaściwe, brzemienne w skutki ustawienia fabryczne
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Acer TravelMate 8172T
Tobias Winkler (Update: 2017-12-24)