Notebookcheck Logo

Test Lenovo ThinkPad Edge 11

ThinkPad Edge 11 to najmniejszy przedstawiciel rodziny Edge. Jego konstrukcja wykazuje duże podobieństwo do ThinkPada X100e. Edge różni się tym, że posiada matrycę typu glare i wyjście HDMI. Otrzymał on również procesor Intela zamiast podzespołów AMD.

Obudowa

Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)

Typowy dla laptopów z serii Edge srebrny pas okalający ścianki boczne i błyszczące czarne wieko sprawiają, że ten zgrabny maluch od razu rzuca się w oczy. Szkoda tylko, że mogąca pełnić funkcję lustra tafla z dużą dozą prawdopodobieństwa szybko pokryje się nie tylko liniami papilarnymi właściciela, ale i trudniejszymi do usunięcia, nieestetycznymi zarysowaniami. Dostępna jest też czerwona wersja kolorystyczna dekla.

Dalszy ogląd obudowy, której pozostałe części są już praktycznie matowe, pozwala zauważyć uderzające podobieństwo do dobrego znajomego. Pod wymienionymi na początku efektownymi motywami kryje się bowiem nieznacznie zmodyfikowana konstrukcja ThinkPada X100e. Dotyczy to zarówno pulpitu, klawiatury, jak i spodu laptopa. Dwie ważne różnice to: po pierwsze, zmiana rozkładu portów tak, by zmieściło się dodatkowo złącze HDMI; po drugie, by zdemontować dużą klapę serwisową na spodzie, użytkownik musi teraz odkręcić mniej śrubek (dokładnie trzy). Jest to o tyle ważne, że pod rzeczoną klapką kryje się gniazdo na kartę SIM. W testowanej wersji (NVY3PPB) był do niego podłączony modem 3G Qualcomm Gobi.

Nie poprawiono za to dwóch drobnych niedociągnięć z zakresu ergonomii. Osobom o dużych dłoniach, do których należę, pewną trudność może sprawiać włączenie komputera. Przeznaczony do tego filigranowy przycisk gnieździ się bowiem tuż pod krawędzią wyświetlacza. Każdy właściciel Edge'a 11 powinien natomiast pamiętać o prawidłowym sposobie otwierania tego subnotebooka. Biorąc pod uwagę, że operacja ta wymaga użycia obu rąk, pomocne jest niewielkie zgrubienie po prawej stronie przedniej krawędzi laptopa. Gdy zamiast skorzystać z niego, spróbuje się podnieść klapę, chwytając na środku, może dojść do uszkodzenia wystających nieco w tym miejscu klawiszy gładzika.

Wystająca z tyłu o dwa centymetry 6-komorowa bateria nie pozwala na zupełnie płaskie rozłożenie wieka. Przekraczający 170 stopni kąt rozwarcia i tak należy jednak do wyróżniających wśród współczesnych laptopów i daje możliwość twórczego podejścia do ułożenia laptopa. Niedające powodów do narzekań zawiasy wpisują się w generalnie dobre wrażenie co do wykonania małego ThinkPada.

Ważący 1,5 kilograma komputer w rozmiarze 11,6 cala został wyprodukowany z tworzyw odpowiedniej jakości. Zarówno jednostka zasadnicza, jak i klapa zachowują podczas sprawdzianów wytrzymałościowych wysoką sztywność. Nie zaobserwowałem godnych wzmianki ugięć czy skrzypienia. Szczególnie solidna wydaje się metalowa płyta na spodzie. Jej demontaż daje dostęp nie tylko do wspomnianego już modemu, ale i do gniazd pamięci, dysku twardego i układu chłodzenia.

Dostępne porty powinny zaspokoić podstawowe wymagania. Oprócz trzech USB, LAN i VGA nie zapomniano o dodaniu cyfrowego wyjścia obrazu HDMI. Lenovo konsekwentnie promuje połączenia wejścia i wyjścia audio w jednym gnieździe. Umieszczenie wyjścia obrazu i gniazda zasilania z tyłu laptopa to dobry pomysł. W wystawieniu ergonomii rozkładu złączy najwyższej oceny przeszkadza tylko jeden z portów USB, który siedzi sobie z przodu prawej ścianki bocznej.

Jest to za to gniazdo podtrzymujące napięcie po wyłączeniu laptopa (powered usb). Pomaga to nie tylko w ładowaniu urządzeń zewnętrznych, ale i np. pozwala na otworzenie zewnętrznego napędu DVD bez włączania komputera.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, HDMI, USB, LAN, wejście/wyjście audio w jednym
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, HDMI, USB, LAN, wejście/wyjście audio w jednym
prawy bok: czytnik kart, 2x USB 2.0
prawy bok: czytnik kart, 2x USB 2.0
tył: gniazdo sieciowe, akumulator, VGA
tył: gniazdo sieciowe, akumulator, VGA

Osprzęt

Klawiatura wygląda podobnie jak w większych modelach Edge. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca krótsze są klawisze po prawej stronie (Backspace, Enter itd.). Zniknął osobny klawisz Prt Sc. Tradycyjna dla Lenovo jest obecność w górnym prawym rogu End zamiast Delete i zamienienie miejscami lewego Ctrl i Fn. Podobnie jak sposób zachowania klawiszy funkcyjnych, można to jednak zmienić w BIOS-ie.

Autorskie podejście Lenovo do tematu klawiatury wyspowej zaowocowało udanym połączeniem nowoczesnego wyglądu z jakością prawie porównywalną z klawiaturami innych ThinkPadów.

Pisanie sprawia sporą przyjemność. Delikatnie wyprofilowane płytki mają dobrze wyczuwalny skok i dają soczystą odpowiedź. Jedynym głośniejszym klawiszem jest tradycyjnie spacja.

Z oczywistych względów rozmiary gładzika są wyraźnie ograniczone. Ale jakości pracy jego oraz dołączonych do niego klawiszy niewiele można zarzucić.

Obecność czerwonego grzybka manipulatora TrackPoint to plus dla każdej osoby, która miała wcześniej do czynienia z innymi ThinkPadami. Po chwili treningu powinni go docenić również ci użytkownicy, którym palec co rusz usiłuje wyjechać poza skromny obszar płytki dotykowej.

klawiatura
klawiatura
płytka dotykowa
płytka dotykowa
trackpoint
trackpoint

Obraz

diagram barw
diagram barw
Edge 11 na tle sRGB
Edge 11 na tle sRGB

Ekran o przekątnej 11,6 cala i rozdzielczości 1366x768 produkcji LG (LGD02BE) to jeden ze słabszych punktów omawianego laptopa. Ogólnie rzecz biorąc, dobrze nadaje się do codziennego użytku typu przeglądanie stron internetowych czy praca w edytorze tekstu. Ale już wnikliwsze badania wskazują szereg ułomności.

Najważniejszą z nich wydaje się błyszcząca powierzchnia matrycy. Wyraźnie utrudnia ona korzystanie z laptopa na świeżym powietrzu, a przecież Edge 11 wydaje się do tego stworzony. Z męczącymi odbiciami światła nie pomaga walczyć jasność, której średnia wartość maksymalna (184,5 cd/m²) jest zaledwie przeciętna. Testowany panel wykazał się też stosunkowo niską równomiernością podświetlenia (72%), prezentując obraz jaśniejszy u góry niż na dole.

158.6
cd/m²
161.2
cd/m²
161.8
cd/m²
180.9
cd/m²
181.5
cd/m²
173.4
cd/m²
214.3
cd/m²
219.5
cd/m²
209.6
cd/m²
podświetlenie ekranu
LG Display LGD02BE / LP116WH1-TLN1
maksimum: 219.5 cd/m² (Nits) średnia: 184.5 cd/m²
rozświetlenie: 72 %
kontrast: 96:1 (czerń: 1.9 cd/m²)37.64% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
54.3% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
36.38% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Kolory wydają się na oko nieco blade. Obserwację tę potwierdzają pomiary. Paleta barw jest ograniczona w sposób typowy dla tanich wyświetlaczy, a czerń (wyraźnie powyżej 1 cd/m²) jest siwawa.

Kąty widzenia w pionie są wyraźnie ograniczone; być może nawet lokują się nieco poniżej niewygórowanej laptopowej średniej. Na szczęście przynajmniej w poziomie wygląda to przyzwoicie.

Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)

Osiągi

Sercem małego Edge'a jest jedna z nowszych wersji niskonapięciowych procesorów Intela – Core i3-380UM. Jego taktowanie to 1,33 GHz i ze względu na brak opcji Turbo Boost nie może się ono podnieść. Obecność technologii Hyper-Threading oznacza możliwość liczenia przez tę dwurdzeniową jednostkę do czterech wątków jednocześnie, a pamięć trzeciego poziomu liczy sobie 3 MB. Na płytce procesora znajduje się też układ graficzny GMA HD.

Wydajność procesora nie jest w laptopach klasy CULV sprawą najważniejszą. Jednak porównanie z tak samo taktowanymi SU7300 poprzedniej generacji i posiadającym Turbo Boost i5-470UM wypada ciekawie. Pomimo takiego samego zegara i3-380UM osiąga dzięki nowszej architekturze przewagę nad SU7300 od ponad 10% w testach jednowątkowych Cinebench R10 do ponad 20% w testach wielowątkowych w tym samym programie. Z kolei i5-470UM, dzięki wyposażeniu w Turbo Boost, lepiej swoją wyższość nad i3-380UM dokumentuje w testach jednowątkowych, niż tych zatrudniających wszystkie rdzenie. Choć w innych testach niuanse zanikają, potwierdzają one kilkunastoprocentowe różnice w wydajności pomiędzy wymienionymi procesorami.

Te suche fakty przekładają się na całkiem żwawe działanie w środowisku systemu operacyjnego, choć np. na rozpakowanie dużych archiwów trzeba czekać odpowiednio dłużej, niż ma to miejsce w przypadku wydajniejszych procesorów o standardowym napięciu. Do spółki ze zintegrowaną grafiką jednostka centralna małego ThinkPada Edge bardzo sprawnie radzi sobie z odtwarzaniem materiału wideo w wysokiej rozdzielczości. Nieznaczne rozjeżdżanie się dźwięku i obrazu zaobserwowałem tylko podczas odtwarzania pliku z YouTube w rozdzielczości Full HD.

Dysk WD o pojemności 320 GB oraz 4 GB pamięci operacyjnej wydają się odpowiednim uzupełnieniem konfiguracji.

CPU-Z CPU
PerformanceTest 7.0
podział partycji
HD Tune 2.55
CPU-Z SPD (2)
CPU-Z SPD (1)
CPU-Z Memory
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Caches
SiSoftware Sandra
 
 
3DMark 2001SE Standard
5468 pkt.
3DMark 03 Standard
3248 pkt.
3DMark 05 Standard
2247 pkt.
3DMark 06 1280x768 Score
1281 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
1509
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
3443
Cinebench R10 Shading 32Bit
1257
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
1856 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
4266 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
1319 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
0.77 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
1.11 Points
Pomoc
320 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 40.8 MB/s
przesył danych (maksimum): 85.5 MB/s
przesył danych (średnio): 64.2 MB/s
czas dostępu: 18.3 ms
szybkość interfejsu: 79.7 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Cinebench 11.5

aplikacja 32-bitowa
aplikacja 32-bitowa
aplikacja 64-bitowa
aplikacja 64-bitowa

Wpływ na otoczenie

Hałas

Kultura pracy Edge'a 11 jest dosyć wysoka. Cichy dysk twardy i potrafiące zamilknąć chłodzenie sprawiają, że mały ThinkPad może być prawie niesłyszalny. Ale nawet gdy komputer stoi bezczynnie, ciszę będzie burzyć (i to dosyć długimi interwałami) wiatrak szumiący na wciąż stosunkowo niskim poziomie 34,7 dB.

Sytuacja, w której ten laptop będzie bardzo mocno obciążony, pewnie nie zdarzy się często, ale warto wiedzieć, że hałas wzrośnie wtedy nieznacznie. A dokładnie do zaledwie 36,3 dB.
 

Hałas

luz
31.9 / 31.9 / 34.7 dB
HDD
32.3 dB
obciążenie
34.7 / 36.3 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)
temperatury podzespołów bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów z maksymalnym obciążeniem
z obciążeniem

Ciepło

Lenovo ThinkPad Edge 11 właściwie się nie nagrzewa. Tylko długi stres test był w stanie rozgrzać niewielki spłachetek korpusu do temperatur przekraczających ciepłotę ludzkiego ciała. Pozwala to zarekomendować ten model do trzymania go na kolanach bez obaw o dyskomfort.

Będący głównym źródłem ciepła niskonapięciowy procesor Intela nie przejawia tendencji do osiągania alarmujących temperatur.

w stresie
 36 °C35.8 °C29.5 °C 
 36.6 °C36.6 °C31.5 °C 
 29.9 °C31.5 °C30 °C 
maks. w ogóle: 36.6 °C
średnia: 33 °C
32.7 °C37.7 °C38.3 °C
33 °C33.8 °C37 °C
32.8 °C33.9 °C34.7 °C
maks. w ogóle: 38.3 °C
średnia: 34.9 °C
zasilacz  43.6 °C | temperatura otoczenia 20 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 33 °C / 91 F, compared to the average of 30.7 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(+) The maximum temperature on the upper side is 36.6 °C / 98 F, compared to the average of 35.9 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 59 °C for the class Subnotebook.
(+) The bottom heats up to a maximum of 38.3 °C / 101 F, compared to the average of 39.5 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 29.7 °C / 85 F, compared to the device average of 30.7 °C / 87 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 31.5 °C / 88.7 F and are therefore cool to the touch.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (-3.2 °C / -5.8 F).

Głośniki

Znajdujące się w przedniej krawędzi i skierowane do dołu głośniczki mają tradycyjne dla laptopów problemy z reprodukcją tonów niskich. Jak na rozmiary i umiejscowienie, grają jednak całkiem znośnie i okazjonalne korzystanie z nich nie będzie katorgą. 

Wydajność akumulatora

Niskonapięciowy procesor i ogólnie niewysilona konfiguracja pozwalają oczekiwać dobrych przebiegów na baterii. Zastosowany w ThinkPadzie Edge 11 akumulator ma pojemność 57 Wh.

Dwie i pół godziny pracy pod obciążeniem czy prawie cztery godziny zróżnicowanego buszowania w sieci wywołują zadowolenie. Dla odmiany maksymalne sześć godzin testu czytelnika nie robią żadnego wrażenia, a przy wyczynach niektórych konkurentów wypadają wręcz blado.

Wydajność akumulatora
luz
5h 56min
sieć przez WLAN
3h 50min
DVD
2h 40min
obciążenie
2h 26min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 10 / 14 / 19 W
obciążenie midlight 19 / 32 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Każdy, kto poszukuje bardzo mobilnego laptopa, powinien przynajmniej rozważyć zakup malutkiego Lenovo. Trudno uciec od porównań do ThinkPada X100e. Zmiana platformy na intelowską pozwoliła obniżyć temperatury i zwiększyć wydajność. Nie przekłada się jednak na odczuwalne wydłużenie czasów pracy na baterii. Ważnym plusem jest jeszcze dodanie cyfrowego wyjścia obrazu, czyli HDMI. Zmianą raczej na minus są błyszczące powierzchnie po obu stronach klapy. Choć na lakier wieka nie będziemy patrzeć podczas pracy, to już pojawiające się na lustrzanym wyświetlaczu odbicia będą powodować dyskomfort.

Bez zmian pozostaje bardzo dobre wykonanie i naprawdę świetne urządzenia sterujące (klawiatura, płytka dotykowa i manipulator TrackPoint). Wygodny osprzęt to główny element pozwalający łączyć model Edge 11 z renomą marki ThinkPad.

Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)

Dziękujemy za wypożyczenie egzemplarza do testu sklepowi kuzniewski.pl.

Please share our article, every link counts!
.170
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
bohater testu: Lenovo ThinkPad Edge 11

Specyfikacja techniczna

Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Procesor
Intel Core i3-380UM 2 x 1.3 GHz, Arrandale
Pamięć
4 GB 
, Samsung DDR3-1333, maks. 8 GB
Matryca
11.60 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, LG Display LGD02BE / LP116WH1-TLN1, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM55
Dysk twardy
320 GB - 5400 rpm, 320 GB 
, 5400 obr/min, WDC WD3200BEVT-08A23T1
Karta dźwiękowa
Conexant Cx20582
Złącza
3 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, czytnik kart: SD/MMC, MS/MS Pro
Łączność
Realtek PCIe GBE Family Controller (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Wireless-N 1000 (a/b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth Bluetooth 2.1 z Enhanced Data Rate II, Qualcomm Gobi 2000
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 30 x 283 x 211
Akumulator
57 Wh litowo-jonowy, 6 ogniw, 5,2 A, 10,8 V
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
kamerka: 1.3 MPx
Inne
BIOS: 1.06, zasilacz: 20 V, 3,25 A, 65 W
Waga
1.527 kg, zasilacz: 354 g
Cena
3039 PLN

 

Sprzęt dostarczył

kuzniewski.pl
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)
Lenovo ThinkPad Edge 11 (NVY3PPB)

Autor

Autorem niniejszej recenzji jest Mateusz Stach.

Podobne laptopy

Podobne laptopy innego producenta

Recenzja Sony Vaio YA1V9E/B
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Asus P31F
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i3 380M, 13.30", 1.9 kg
Recenzja Dell Latitude E4310
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i5 560M, 13.30", 1.975 kg
Recenzja Dell Vostro V130
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i5 470UM, 13.30", 1.657 kg
Recenzja Lenovo IdeaPad U260
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i5 470UM, 12.50", 1.355 kg
Recenzja Asus UL20FT
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i3 330UM, 12.10", 1.555 kg
Dell Vostro V130 - recenzja z grubsza
Graphics Media Accelerator (GMA) HD Graphics, Core i5 470UM, 13.30", 1.638 kg

Za

+opcje komunikacyjne obejmujące nawet Internet mobilny
+wygodne urządzenia sterujące
+kompaktowe wymiary i niewielka masa własna
+solidne wykonanie
 

Przeciw

-przeciętne czasy pracy na baterii
-błyszcząca matryca o słabych parametrach
-podatne na zarysowania, błyszczące wieko
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Lenovo ThinkPad Edge 11
Sylwester Cyba (Update: 2020-01-26)