Notebookcheck Logo

Test Acer Aspire 5741G

Acer odświeżył swój najpopularniejszy model z serii Aspire, nadając mu nowy wygląd. Na testy trafił egzemplarz wyposażony w najsłabszy procesor i3 Arrandale (Core i3-330M). W połączeniu z odrębnym układem graficznym ATI Mobility Radeon HD 5470 AS5741G powinien oferować wydajność wystarczającą do zastosowań uniwersalnych i sprawdzić się jednocześnie jako komputer przenośny. Poniższy artykuł zdaje się potwierdzać tą tezę.

Acer Aspire 5741G

Obudowa

wieko o chropowatej powierzchni
wieko o chropowatej powierzchni
sztywny spód
sztywny spód

Następca modelu 5740G charakteryzuje się teraz nie tylko bardziej elegancką, ale i smuklejszą sylwetką. Nieco chropowate plastiki podkładki pod ręce zostały zastąpione polerowanymi powierzchniami. Z wieka z kolei zniknął błyszczący lakier, który został zastąpiony matową powierzchnią o interesującej fakturze.
 
Obudowa Aspire 5741G wydaje się być trafnym rozwiązaniem pod kątem użytku mobilnego zarówno w miejscu pracy, jak i w warunkach domowo-studenckich. Powierzchnie wokół pulpitu są przyjemne w dotyku – mocno polerowane plastiki przypominają aluminium, a dotykając ich można odnieść wrażenie, jakoby faktycznie miały zostać wykonane z tworzywa o strukturze metalicznej.  W rezultacie są one odporne na zbieranie odcisków palców i podobnego typu zabrudzenia. Tego samego nie można niestety powiedzieć o błyszczącej ramce ekranu.

Jednostka zasadnicza sprawia wrażenie zwartej, a klasyczny sposób, w jaki poprowadzono jej poszczególne linie, daje poczucie konstrukcji wysokiej jakości. Całość okazała się w niewielkim stopniu podatna na nacisk wywierany przy naduszeniu obiema rękoma. Podkładka pod nadgarstki pozostaje z kolei sztywna niezależnie od miejsca nacisku. W taki sam sposób zachowuje się również tacka, na której osadzona została klawiatura. Pokrywa ekranu, pomimo swoich skłonności do lekkiego wyginania się, cechuje się względnie dużą stabilnością. Dzięki swojej chropowatej powierzchni o właściwościach antypoślizgowych, jest również odporna na zarysowania i zabrudzenia. Cecha ta z pewnością zostanie doceniona przez każdego użytkownika, który zamierza w pełni wykorzystać mobilne zalety tego notebooka z ekranem 15,6”.

Niewielkie zastrzeżenia można mieć do podstawy ekranu, gdzie każdy notebook ma w zwyczaju posiadać małe gumki zabezpieczające jego konstrukcję w momencie, gdy klapa komputera jest zamknięta. Aspire 5741G takowych zabezpieczeń nie posiada i jest przez to narażony na zarysowania, które pojawiły się na powierzchniach testowanego modelu. Rozwiązaniem jest tu użycie dwóch gumowych naklejek o grubości jednego milimetra.

Wyjęcie akumulatora na czas dłuższego korzystania z komputera w trybie stacjonarnym nie skutkuje pozostawieniem zbyt dużej ilości pustego miejsca w obudowie, co w niektórych przypadkach jest zwyczajnie mało estetyczne. Zawiasy utrzymują wyświetlacz w stabilnej pozycji, wymagając jednocześnie użycia dwóch rąk do otwarcia laptopa. Zostały one dobrze zamocowane i umożliwiają bezpieczne manewrowanie ekranem. Jego maksymalny kąt odchylenia jest większy niż w rzeczywistości tego potrzeba, i wynosi 160 stopni.  

Podstawa notebooka została wykonana z tworzywa sztucznego o standardowej jakości. Naciskając  spód jednym palcem, łatwo wywołać widoczne ugięcia plastiku. Pokaźnych rozmiarów pokrywa umiejscowiona od spodu komputera oferuje swobodny dostęp do dysku twardego, modułów pamięci oraz WLAN w celu ewentualnej wymiany lub naprawy tych podzespołów.

Wyposażenie w złącza to niestety słaba strona testowanego Acera, głównie ze względu na ich ograniczoną liczbę. Nie znajdziemy tu np. portu eSATA, złącza DisplayPort oraz FireWire. Jedynym pocieszeniem może się okazać umiejscowione z lewej strony obudowy wyjście HDMI, które umożliwia podłączenie do komputera monitora zewnętrznego lub telewizora. W tym celu użytkownik może również skorzystać z analogowego wyjścia VGA.

Komputer oferuje dostęp do trzech gniazd USB, których rozmieszczenie nie zostało jednak do końca przemyślane. Zarówno w przypadku użytkowników prawo- jak i tych leworęcznych, wykorzystane w celu podłączenia myszki gniazdo będzie sąsiadowało albo z wyjściami HDMI/VGA (użytkownicy leworęczni), lub z drugim gniazdem USB (praworęczni). Przeniesienie niektórych złączy na tył obudowy z pewnością polepszyłoby ergonomię urządzenia.

Głęboko osadzone zawiasy sprawiły, iż tył notebooka został dosłownie ogołocony z jakichkolwiek opcji połączeniowych. Wszystkie porty - wliczając w to gniazdo zasilania - dostępne są wyłącznie z lewej lub prawej strony. Zależnie od liczby dodatkowego sprzętu i okablowania, którego zamierzamy używać,  może nam być ciężko zapanować nad tym, co zakryje blat naszego biurka. Jak na złość, producent nie oferuje stacji dokującej przeznaczonej dla tego konkretnego modelu.

Aspire 5741G rekompensuje jednak powyższe zaimplementowanymi rozwiązaniami sieciowymi, które w przypadku tego modelu okazują się być najwyższych lotów. Zainstalowana karta bezprzewodowa Broadcom 802.11b/b/g/n obsługuje najszybszy obecnie standard WLAN Draft-n. Na wyposażeniu znalazł się również zintegrowany moduł Bluetooth. Całość dopełnia karta sieciowa Gigabit Ethernet, a mianowicie Broadcom NetLink.

front: czytnik kart
front: czytnik kart
lewy bok: gniazdo zasilania, wylot wentylacji, VGA, LAN, HDMI, USB, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe
lewy bok: gniazdo zasilania, wylot wentylacji, VGA, LAN, HDMI, USB, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe
tył: akumulator
tył: akumulator
prawy bok: 2x USB, napęd optyczny, blokada Kensingtona
prawy bok: 2x USB, napęd optyczny, blokada Kensingtona

Osprzęt

Klawisze stawiają zdecydowany, a jednocześnie przyjemny w użytkowaniu opór i mają długi skok. Zależnie od obszaru klawiatury, pisanie może się wydawać miękkie, lub zadowalająco twarde. Klawisze 3-9 lekko się mianowicie uginają i naciskając je, użytkownik wyczuwa niekorzystne sprężynowanie. Pozostała, przeważająca część klawiatury pozostaje jednak sztywna.

Acer wyposażył model AS5741G w klawiaturę numeryczną, która swoją obecnością uwiarygodnia jego biurowe zastosowanie. Nie tylko wspomaga ona pracę np. z arkuszem kalkulacyjnym, ale i ułatwia korzystanie z klawiszy kierunkowych. Te właściwe bowiem są o połowę mniejsze niż reszta klawiszy. Oddzielono je od klawisza Shift przy pomocy drobnych płytek pozbawionych jakichkolwiek nadruków.

Gładzik Multitouch Pad (V7.2) dostarczyła firma Synaptics. Jego powierzchnia jest nieco gładsza niż powierzchnia podkładki pod ręce i pozwala na komfortowe oraz płynne prowadzenia kursora. Na płytce dotykowej nie znajdziemy poziomej strefy przewijania – pionowa została na niej z kolei wyraźnie oznaczona. W przeciwieństwie do większości notebooków, uaktywnienie brakującego obszaru przy użyciu oprogramowania Synaptics nie jest możliwe.

Funkcja dotyku wielopunktowego sprawia, iż ten brak nie jest jednak bardzo odczuwalny. Użytkownik w dalszym ciągu może przewijać ekran w obu kierunkach przy użyciu dwóch palców oraz korzystać z dodatkowych opcji z ich użyciem, poza przybliżaniem i oddalaniem obrazu. Przyciski chodzą cicho, ale i stawiają stosunkowo duży i odczuwalny opór. Wyraźny dźwięk towarzyszący ich wciskaniu przekłada się na poczucie solidności, z jaką zostały one wykonane.

touchpad
touchpad

Obraz

diagram barw
diagram barw

Wyświetlacz produkcji LG Display (LP156WH2-TLE1) posiada błyszczącą powłokę i oferuje rozdzielczość HD Ready  (1366x768 pikseli), standardową dla laptopów z matrycą przekątnej 15,6”. Problem pojawia się wtedy, gdy zamierzamy wyświetlać dwa okna programowe jedno obok drugiego, co teoretycznie stanowi jedno z docelowych zastosowań ekranów typu panoramicznego. W przypadku testowanego Acera zabieg ten jest ograniczony ze względu na niską rozdzielczość. Zmusza to użytkownika do skalowania zawartości tych okien, co w przypadku przeglądarek Internetowych oraz pakietu Office, jest jednak możliwe.

Piętą achillesową ekranu okazuje się być kontrast o wartości zaledwie 172:1. Tak niska wartość jest typowa dla notebooków z zastosowaniem biurowym oraz netbooków. Co prawda matryca typu glare zdaje się poprawiać efekt końcowy, jednak jest to zabieg mający na celu oszukanie naszych oczu.

Zastosowany tutaj wyświetlacz sprawdzi się zarówno w warunkach biznesowych, jak i tych bardziej uniwersalnych. Trzeba jednak pamiętać, iż z racji na odbijającą światło powierzchnię ekranu, pracownikom biurowym najprawdopodobniej odpowiadać będzie bardziej matryca matowa. Nawet jeśli kolory wyświetlane podczas przeglądania zdjęć, oglądania filmów, lub grania w gry można zwykle uznać za znośne, to w przypadku profesjonalnej obróbki zdjęć oferowany w Aspire 5741G wyświetlacz okaże się wysoce niestosowny.  Główną rolę odgrywa tu mała przestrzeń kolorów, która jest typowa w przypadku notebooków skierowanych na rynek klientów indywidualnych.

227
cd/m²
239
cd/m²
230
cd/m²
224
cd/m²
243
cd/m²
229
cd/m²
233
cd/m²
236
cd/m²
236
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 243 cd/m² (Nits) średnia: 233 cd/m²
rozświetlenie: 92 %
na akumulatorze: 243 cd/m²
kontrast: 172:1 (czerń: 1.41 cd/m²)
na zewnątrz matryca sprawdza się źle...
na zewnątrz matryca sprawdza się źle...
...albo bardzo źle
...albo bardzo źle

Rozświetlenie matrycy na poziomie 92% okazało się bardzo równomierne. Pomiary jasności dały dobre wyniki, gdyż średnia wartość dla tego parametru wyniosła 233 cd/m². W pomieszczeniach zamkniętych rzadko kiedy będziemy potrzebować więcej niż 180 cd/m². Większość użytkowników zmniejsza dodatkowo rozświetlenie matrycy celowo, aby zredukować zbyt dużą ilość refleksów występujących w przypadku powłok lustrzanych.

Zastosowany tutaj wyświetlacz przysporzy problemów wszystkim tym, którzy zamierzają pracować z tym laptopem przy pełnym świetle słonecznym. Wspomniane wcześniej refleksy są nie do uniknięcia. Z drugiej strony intensywne podświetlenie matrycy spełnia swoje zadanie. Niezależnie jednak od tego, ciężko było znaleźć jakikolwiek kąt widzenia pozwalający uniknąć zniekształcenia obrazu na skutek odbijających się promieni słonecznych. Podsumowując, korzystanie z tego laptopa jest uzależnione od warunków oświetleniowych, które np. w parku, czy kafejce, powinny umożliwić względnie komfortową pracę.

Kąty widzenia w poziomie pozwoliły na 40-stopniowe odchylenie względem pozycji centralnej. Patrząc na ekran pod większym kątem, można było zaobserwować przekłamania kolorów i utratę jasności. W płaszczyźnie pionowej podobny efekt występował już przy 15-stopniowej zmianie pozycji. Może to być odczuwalne nawet w ciemnym pomieszczeniu, szczególnie gdy będziemy zmuszeni do patrzenia na ekran z góry lub z dołu. Problemy pojawią się też w momencie, gdy zechcemy obejrzeć film lub zdjęcia w nieco większym gronie znajomych. Niektórzy z nich będą wówczas mieć trudności z uzyskaniem wyraźnego obrazu.

kąty widzenia w Acer Aspire 5741G

Osiągi

Zainstalowany procesor Core i3-330M z taktowaniem 2,16 GHz i 3 MB pamięci podręcznej L2C jest najsłabszym procesorem Intela z rodziny Arrandale. Siostrzany model i3-350M taktowany zegarem 2,26 GHz jest tylko nieco szybszy. Podobnie jak i5-520M procesor i3-330M został wyposażony w zintegrowany układ graficzny, który w tym przypadku został wyłączony ze względu na zainstalowaną kartę grafiki ATI Mobility Radeon HD 5470 z 512 MB pamięci GDDR3. System korzysta z 4 GB pamięci DDR3 w postaci dwóch modułów SDRAM.

Największą zaletą procesora i3-330M jest technologia Hyper-Threading (HT). Umożliwia ona pojedynczemu rdzeniowi na wykonywanie dwóch niezależnych wątków jednocześnie, dzięki czemu system rozpoznaje procesor dwurdzeniowy jako jednostkę posiadającą cztery rdzenie. Różnica między procesorem i3-330M, a modelami z serii i5 oraz i7 polega na tym, iż nie został on wyposażony w rozwiązanie o nazwie Turbo Boost. Funkcja ta, zależnie od samego systemu i konkretnych wymagań danej aplikacji, pozwala na dynamiczne zwiększanie szybkości procesora.

Przeprowadzenie testu z użyciem PCMark Vantage zaowocowało uzyskaniem wyniku na poziomie 4 956 punktów. Wartość ta odzwierciedla wydajność notebooka pod kątem obsługiwania aplikacji z wykorzystaniem zarówno jednostki CPU, GPU jak i pamięci RAM. Uzyskany wynik plasuje Acera AS5741G na równi z Toshibą Satellite L550-207 (4956 pkt.) wyposażoną w identyczny procesor Core i3. Warto zaznaczyć, iż notebooki wyposażone w silniejsze karty grafiki wcale nie muszą uzyskiwać tutaj lepszych rezultatów (np. Acer Aspire 8942G-334G64MN z ATI MR HD 5650 zakończył test z wynikiem 4755 punktów, pomimo posiadania szybszej karty graficznej).

Drastyczne różnice pojawiają się w momencie przeprowadzenia testów na jednostkach wyposażonych w procesor Core i5, a mianowicie osławiony model 520M, który często stanowi bazę dla systemów o wydajności na naprawdę wysokim poziomie. Dell Studio 1558 uzyskał 5929 pkt. pomimo braku autonomicznego układu graficznego. W przypadku Samsunga R580 było to nawet 6026 pkt. Różnice te biorą się nie tylko ze względu na funkcję Turbo Boost oferowaną przez procesory i5/i7, ale i generalnie wyższą częstotliwość zegara (na poziomie 2,5 GHz).

Acer Aspire 5741G został wyposażony w 500-gigabajtowy dysk twardy Seagate (ST9500325AS) o prędkości 5400 obr/min. Zważywszy na średni transfer rzędu 63,9 MB/s, jest on w stanie zapewnić dobrą wydajność dla zainstalowanego systemu.

Zastosowane w nim głowice sprawiają jednak, że dysk jest słyszalny zarówno podczas odczytu, jak i zapisu danych.

Systeminfo CPUZ CPU
Systeminfo CPUZ Cache
Systeminfo CPUZ Mainboard
Systeminfo CPUZ RAM
Systeminfo CPUZ RAM SPD
Systeminfo GPUZ
Systeminfo HDTune
DPC Latency Checker
3DMark 2001SE Standard
19845 pkt.
3DMark 05 Standard
6651 pkt.
3DMark 06 Standard Score
3665 pkt.
3DMark Vantage P Result
1301 pkt.
Pomoc
Seagate Momentus 5400.6 ST9500325AS
przesył danych (minimum): 39.3 MB/s
przesył danych (maksimum): 80.1 MB/s
przesył danych (średnio): 63.9 MB/s
czas dostępu: 18.8 ms
szybkość interfejsu: 56 MB/s
obciążenie procesora: 1 %
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
2288
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
5463
Cinebench R10 Shading 32Bit
3930
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
2832 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
6449 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
3952 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
10.24 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
1.75 Points
Pomoc
PCMark Vantage Result
4684 pkt.
Pomoc

Wydajność w grach

Modern Warfare 2 - tylko 25 kl/s (1024x768, 2xAA, medium)
Modern Warfare 2 - tylko 25 kl/s (1024x768, 2xAA, medium)

ATI Mobility Radeon HD 5470 z dostępem do 512 MB pamięci GDDR3 klasyfikowany jest jako układ z dolnego segmentu średniej klasy. Ma on wsparcie dla DirectX 11. Częstotliwości zegarów pamięci i procesora wynoszą odpowiednio 800 MHz i 750 MHz. Podwyższone w stosunku do poprzednika (HD 4570) wartości pozwoliły na uzyskanie lepszej wydajności w grach. 3DMark06 wygenerował wynik na poziomie 3702 pkt. W przypadku najnowszych gier wrażenia z użytkowania zainstalowanego układu przedstawione zostały poniżej.

Battlefield: Bad Company

Bad Company 2 okazał się bezlitosny i w zdecydowany sposób obnażył słabość karty HD 5470. Nie pomogła tu nawet pamięć GDDR3. Uruchomienie gry ze średnimi detalami (1366x768, medium, HBAO off, 1xAA, 1xAF) pozwoliło na uzyskanie mizernych 20 klatek na sekundę. Obniżenie rozdzielczości do 1024x768 z tymi samymi ustawieniami przyniosło tylko nieznaczną poprawę i podbiło poprzedni wynik do 27 kl/s. Aby uzyskać pełną płynność w grze na Aspire 5741G, koniecznym było dalsze zredukowanie rozdzielczości. Dla porównania, Toshiba Satellite L550 wyposażona w układ HD 5165 uzyskała wynik 44 kl/s przy średnich detalach (1280x800, medium, HBAO off, 1xAA, 1xAF).

Modern Warfare 2


Modern Warfare 2 cechuje się mniejszymi wymaganiami sprzętowymi.  Uzyskanie płynnych 77 kl/s jest możliwe po ustawieniu niskich detali przy rozdzielczości 800x600 (0xAA). Niestety, gra traci wtedy na swojej atrakcyjności, dlatego też drugi test przeprowadzono w rozdzielczości 1024x768 i lepszych ustawieniach detali (2xAA, medium). Skutkiem tego był drastyczny spadek wydajności do 25 kl/s. W celu uzyskania w miarę przyzwoitej płynności rzędu 30 kl/s należy dokonać stosownych modyfikacji ustawień i wyłączyć Anti-Aliasing.

Obie gry potwierdzają zatem nie najlepsze predyspozycje układu ATI MR HD 5470 pod kątem najnowszych tytułów. Karta radzi sobie jednak ze starszymi pozycjami, takimi jak np. Left4Dead, gdzie grywalność zapewniona jest nawet przy wyższych detalach.

Battlefield: Bad Company 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1366x768medium, HBAO off, 1xAA, 1xAF20.17 fps
 1024x768low, HBAO off, 1xAA, 1xAF26.7 fps
CoD Modern Warfare 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768all on/med vsync off, normal textures, 2xAA24.88 fps
 800x600all off/low vsync off, low textures, 0xAA77.5 fps

Wpływ na otoczenie

Hałas

Pod względem emitowanego hałasu, Acer AS5741G wypada pozytywnie. Podczas korzystania z Internetu, słuchania muzyki czy pracy z edytorem tekstu wentylator pozostaje na niskich obrotach, ale też nigdy się nie wyłącza. Natężenie hałasu wyniosło w tym przypadku 31,7 dB. Szum pozostaje co prawda stały, ale dzięki temu nie jesteśmy dekoncentrowani raz po raz włączającym a następnie wyłączającym się wentylatorem. Dysk twardy jest już dużo bardziej słyszalny i generuje natężenie dźwięku na poziomie 34,1 dB(A).

Pomiary dokonane podczas testowania gier wykazały zwiększenie poziomu emisji szumów do 36,7 dB, czemu dodatkowo towarzyszyły dwie różne prędkości wentylatora  (przy których natężenie hałasu wynosiło odpowiednio 35,1 i właśnie 36,7 dB).

Przy okazji dwugodzinnego testu obciążeniowego FurMark oraz Prime95, hałas nasilił się do maksymalnego pułapu o wartości 37,8 dB. Całość sprawia zatem dobre wrażenie, ze zwróceniem szczególnej uwagi na fakt, iż układ chłodzenia daje o sobie znać tylko wtedy, kiedy jest to faktycznie potrzebne. W przeciwnym razie wentylator generuje jedynie lekki szum, który słychać w tle.

Hałas

luz
31.7 / 31.7 / 31.7 dB
HDD
34.1 dB
DVD
38.2 / dB
obciążenie
36.7 / 37.8 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)
maksymalna temperatura CPU to 74°C
maksymalna temperatura CPU to 74°C

Ciepło

Przy jednoczesnym obciążeniu procesora oraz grafiki laptop pozostaje względnie chłodny i tylko miejscami osiąga temperaturę 38°C. W trakcie standardowego korzystania z edytora tekstu i przeglądania sieci maksymalne temperatury zmierzone na spodzie obudowy wyniosły średnio 29,5°C. Stopień nagrzania podkładki pod ręce, która osiągnęła temperaturę około 30°C również nie sprawił większych problemów.

W teście podwyższonego obciążenia temperatury mierzone na powierzchni notebooka wzrastają do 38°C. Wzrost ten był łatwo odczuwalny, gdyż pomiaru dokonano w centralnym obszarze klawiatury. Spód obudowy osiągnął w tym przypadku 38,6°C w okolicy wylotu układu chłodzenia.  

Swego rodzaju fenomenem jest tutaj brak zmian temperatur zaobserwowany dla wybranych elementów obudowy notebooka niezależnie do tego, czy pracuje on pod obciążeniem, czy też pozostaje w trybie jałowym. Tyczy się to w szczególności spodu komputera, którego temperatura poza wyżej wspomnianym obszarem nie ulega zmianie. Ten z kolei nagrzewa się w tempie niezależnym od prędkości, z jaką kręci się wentylator. Nawet jeśli same komponenty emitują już większe ilości ciepła przy bardziej wytężonej pracy systemu, sama obudowa okazuje się być konstrukcją dobrze wentylowaną, a ciepłe powietrze odprowadzane jest szybko i sprawnie.  

Testowany Aspire 5741G przetrwał dwugodzinny test obciążeniowy bez jakichkolwiek anomalii systemu chłodzenia, a sam system operacyjny pozostał stabilny. Maksymalna temperatura procesora nie przekroczyła w tym czasie 74°C.

w stresie
 36.2 °C35.1 °C26.7 °C 
 36.9 °C38.2 °C27.1 °C 
 32.7 °C34.2 °C27.8 °C 
maks. w ogóle: 38.2 °C
średnia: 32.8 °C
25.2 °C32.4 °C38.6 °C
25.7 °C34.4 °C35.1 °C
26.9 °C28.7 °C30.6 °C
maks. w ogóle: 38.6 °C
średnia: 30.8 °C
zasilacz  47.4 °C | temperatura otoczenia 20.5 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 32.8 °C / 91 F, compared to the average of 31.1 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(+) The maximum temperature on the upper side is 38.2 °C / 101 F, compared to the average of 36.7 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(+) The bottom heats up to a maximum of 38.6 °C / 101 F, compared to the average of 39.1 °C / 102 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 30.8 °C / 87 F, compared to the device average of 31.1 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (34.2 °C / 93.6 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (-5.3 °C / -9.6 F).

Głośniki

Stereofoniczne głośniczki umieszczono za klawiaturą, pod charakterystyczną dla serii Aspire maskownicą. Nie sprawdzają się one w zastosowaniach typowo multimedialnych, ale dla użytku biurowego generują już dźwięk na odpowiednim poziomie. O ile do odwzorowania średnich częstotliwości nie można mieć zastrzeżeń, to z podbiciem tonów niskich i wysokich zainstalowane głośniki już sobie nie radzą.  Finalnie brzmienie jest przez to wybrakowane, a do uzyskania lepszych rezultatów nie przyczyni się nawet systemowa konfiguracja ustawień dźwięku. Oferowany poziom głośności jest przyzwoity, ale i niezbyt wysoki.

Wydajność akumulatora

Wraz z pojawieniem się netbooków oraz konstrukcji klasy CULV wzrosły oczekiwania co do przebiegów na akumulatorze standardowych laptopów. Dwie godziny uzyskiwane w przypadku Aspire 5741G nie spełniają jednak tych nadziei.  

Czas pracy przy korzystaniu z Internetu przez WLAN wyniósł 2 godziny i 19 minut. Pozwoliło to na pobranie aplikacji za pomocą Steam i przejrzenie kilku portali informacyjnych. Test czytelnika przeprowadzony za pomocą programu Battery Eater zwiększył pułap czasowy do 3 godzin i 42 minut, ale wynik ten okazuje się kompletnie bezużyteczny w praktycznym zastosowaniu na co dzień. Ten test został bowiem wykonany bez obciążenia oraz przy minimalnym poziomie jasności i bez włączonego modułu WiFi.

Maksymalny przebieg akumulatora przy oglądaniu filmu DVD wyniósł 144 minuty. Przed włączeniem kolejnego filmu, baterię o pojemności 4400 mAh (48 Wh) trzeba było ładować przez półtorej godziny.

Wydajność akumulatora
luz
3h 42min
sieć przez WLAN
2h 19min
DVD
2h 24min
obciążenie
1h 17min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.2 / 0.5 W
luzdarkmidlight 10.5 / 15.3 / 21.4 W
obciążenie midlight 45.1 / 58.2 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Wyposażony w procesor Core i3-330M Acer Aspire 5741G jest wielozadaniowym notebookiem oferującym dość spory zapas mocy w zastosowaniach biznesowych. Nie ulega wątpliwości, iż zainstalowany procesor jest jednostką lepszą niż jego poprzednik w postaci Core 2 Duo z tym samym, a nawet nieco wyższym taktowaniem. Korzyści w tym przypadku dotyczą głównie aplikacji wykorzystujących wiele rdzeni.

Przebiegi na akumulatorze pozostawiają niedosyt. Dwie godziny korzystania z Internetu przez WLAN, czy oglądania DVD to zdecydowanie za mało w dobie komputerów opartych na platformie CULV. Lustrzana matryca pogarsza tylko całą sytuację, utrudniając pracę przy świetle słonecznym.

Aspire 5741G posiada za to stabilną obudowę, która charakteryzuje się też wygodnymi w użytkowaniu na co dzień i odpornymi na zabrudzenia powierzchniami. Dodatkową zaletą jest tutaj ergonomia tego komputera, nawet jeśli zainstalowana w nim klawiatura może się wydać nie do końca idealna dla użytkowników mających w nawyku dociskać klawisze ze wzmożoną siłą.

W swoim przedziale cenowym testowany Acer wydaje się być dobrym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy niekoniecznie szukają komputera oferującego wydajność dla graczy i niekoniecznie zamierzają z tym komputerem spędzać większość czasu poza swoim codziennym stanowiskiem pracy.

Aktualne ceny notebooka Acer Aspire 5741G

Acer Aspire 5741G
Acer Aspire 5741G
Please share our article, every link counts!
Acer Aspire 5741G
z bliska: Acer Aspire 5741G

Specyfikacja techniczna

Acer Aspire 5741G-334G50Mn
Procesor
Intel Core i3-330M 2 x 2.1 GHz, Arrandale
Karta grafiki
ATI Mobility Radeon HD 5470 - 512 MB, rdzeń: 750 MHz, pamięć: 800 MHz, GDDR3, 8.14.10.0716
Pamięć
4096 MB 
, DDR3 SDRAM PC3-8500
Matryca
15.60 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, LED LCD, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM55
Dysk twardy
Seagate Momentus 5400.6 ST9500325AS, 500 GB 
, 5400 obr/min, Seagate ST9500325AS
Karta dźwiękowa
HD Audio
Złącza
3 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, czytnik kart: SD/MMC/MS/MS Pro/xD
Łączność
Broadcom NetLink Gigabit Ethernet (10/100/1000MBit/s), Broadcom 802.11a/b/g/n (a/b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth 2.1+EDR
Napęd optyczny
Optiarc DVD RW AD-7585H
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 34 x 381 x 253
Akumulator
48 Wh litowo-jonowy, 4400 mAh 10,8 V AS10D31
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 1.3
Inne
24 miesiące(y) gwarancji
Waga
2.527 kg, zasilacz: 350 g

 

czyżby połyskliwe lakiery odchodziły do lamusa?
czyżby połyskliwe lakiery odchodziły do lamusa?
nie pozwala na to akumulator o pojemności 48 Wh
nie pozwala na to akumulator o pojemności 48 Wh
z zasilaczem nie można się rozstać na dłużej
z zasilaczem nie można się rozstać na dłużej
gładzik Synaptics pozwala na precyzyjne operowanie kursorem
gładzik Synaptics pozwala na precyzyjne operowanie kursorem
kontrolki świecą dyskretniej niż w starszych laptopach Acera
kontrolki świecą dyskretniej niż w starszych laptopach Acera
ciekawy stylistycznie przycisk zasilania
ciekawy stylistycznie przycisk zasilania
dopiero po otworzeniu laptopa odsłania się widok na liczne błyszczące elementy
dopiero po otworzeniu laptopa odsłania się widok na liczne błyszczące elementy
dzięki temu notebook ten dobrze leży w dłoni i nie jest tak podatny na zarysowania i zabrudzenia
dzięki temu notebook ten dobrze leży w dłoni i nie jest tak podatny na zarysowania i zabrudzenia
Aspire 5741G posiada matowe wieko urozmaicone deseniem
Aspire 5741G posiada matowe wieko urozmaicone deseniem
główna pokrywa serwisowa daje dostęp do podzespołów, które łatwo wymienić samodzielnie
główna pokrywa serwisowa daje dostęp do podzespołów, które łatwo wymienić samodzielnie

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Sebastian Jentsch
Tłumaczenie: Krzysztof Borowiec

Podobne laptopy

Podobne laptopy innego producenta

Recenzja Asus K52JR
Mobility Radeon HD 5470

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Dell Inspiron 15R
Mobility Radeon HD 5470, Core i5 430M
Recenzja Samsung R525
Mobility Radeon HD 5470, Athlon II M320

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Asus K72JR
Mobility Radeon HD 5470, Core i3 350M, 17.30", 3.3 kg
Recenzja Sony Vaio EC1M1E/WI
Mobility Radeon HD 5470, Core i3 330M, 17.30", 3.092 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Acer Swift 3 SF315-41 (Ryzen 5 2500U)
Vega 8, Raven Ridge (Ryzen 2000 APU) R5 2500U, 15.60", 2.024 kg
Recenzja Acer Aspire 5 A517-51G
GeForce MX150, Kaby Lake Refresh i5-8550U, 17.30", 2.878 kg

Za

+gładzik i klawiatura
+jasny obraz
+dobra wydajność w różnorakich zastosowaniach
+niska emisja ciepła
+niski pobór mocy
 

Przeciw

-krótkie przebiegi na akumulatorze
-błyszcząca matryca
-niski kontrast
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Acer Aspire 5741G
Sebastian Jentsch (Update: 2015-10- 1)