Notebookcheck Logo

Ranking największych producentów baterii do EV ujawnia nowe drugie miejsce po spadku dostawców Tesla - LG i Panasonic

Zakład we Fremont świętuje swoje milionowe ogniwo 4680 (obraz: Tesla)
Zakład we Fremont świętuje swoje milionowe ogniwo 4680 (obraz: Tesla)
Zainstalowana pojemność baterii pojazdów elektrycznych sprzedanych w zeszłym roku po raz pierwszy osiągnęła pół terawatogodziny, a w światowym rankingu największych producentów baterii do EV nastąpiło przetasowanie. CATL nadal jest królem, budzonym przez bonanzę ogniw LFP Modelu 3 i Modelu Y, ale teraz jest nowy numer dwa.
E-Mobility

Łączna pojemność baterii w samochodach EV i hybrydach wyprodukowanych w 2022 roku wzrosła o 78% rok do roku i wkrótce może osiągnąć 1TWh rocznej produkcji. Obecnie Contemporary Amperex Technology Co. Limited (CATL) jest nadal firmą, która wytwarza najwięcej ogniw akumulatorowych, które następnie trafiają do samochodów elektrycznych, a drugie LG nie jest nawet blisko przy nieco ponad jednej trzeciej udziału CATL w rynku.

Najnowsze liczby ze sklepu SNE Research pokazują, że podczas gdy dostawcy baterii Tesli walczą o supremację, jej największy konkurent BYD, który również produkuje własne ogniwa, faktycznie pnie się w rankingach i jest obecnie drugim największym na świecie producentem baterii wraz z LG. Oto aktualny udział w rynku 10 największych producentów baterii na świecie:

 1. CATL: 37 PROC
 2. BYD: 13,6%
 3. LG: 13,6%
 4. Panasonic: 7,3%
 5. SK On: 5.4%
 6. Samsung: 4.7%
 7. CALB: 3,9%
 8. Gotion: 2,7%
 9. Sunwoda: 1,8%
 10. Farasis: 1.4%
 11. Inne: 8.6%

BYD odnotował największy skok z 11% do 13,6% udziału w rynku, podczas gdy producenci ogniw akumulatorów 2170 do wyczynowych samochodów elektrycznych Tesli - LG i Panasonic - właściwie spadli z podobnym tempem. Tesla przeszła na baterie LFP w swoich pojazdach Model 3 i Model Y ze standardowej gamy które są obecnie jej najlepiej sprzedającymi się wersjami. Rok temu "prawie połowa pojazdów Tesla wyprodukowanych w I kwartale była wyposażona w baterię litowo-żelazowo-fosforanową (LFP), nie zawierającą niklu ani kobaltu", powiedziała Tesla, a udział ten wzrósł od tego czasu, zwiększając udział w rynku producenta baterii LFP - CATL.

Ranking największych na świecie producentów baterii EV może dostać kolejne przetasowanie, gdy Tesla wchodzi na rynek z planowaną ekspansją pojemności baterii 4680. Tesla pozycjonuje się na 3,5 mld USD rocznych dotacji rządowych z ulg podatkowych Inflation Reduction Act, które będą działać do 2032 roku. Analityk Morgan Stanley powiedział niedawno, że Tesla może faktycznie stać się producentem najtańszych baterii EV gdy jej wydajność produkcyjna połączy się z federalnymi dotacjami dla ogniw made-in-America.

Interesujące będzie zobaczyć, kiedy Tesla uderzy w terawatogodzinę produkcji pojemności baterii, do której Elon Musk nawiązywał podczas konferencji prasowej z inwestorami na temat wyników za IV kw z inwestorami. Nie trzeba dodawać, że koreańscy i chińscy producenci baterii nie będą stać w miejscu w międzyczasie i już zaplanowali wiele fabryk na ziemi amerykańskiej, aby skorzystać z tych samych dotacji do których Tesla również dąży.

Pobierz 24' kabel Tesla Motors Wall Connector na Amazon

Zainstalowana roczna pojemność baterii EV może wkrótce osiągnąć 1TWh (wykres: SNE Research)
Zainstalowana roczna pojemność baterii EV może wkrótce osiągnąć 1TWh (wykres: SNE Research)

Źródło(-a)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2023 02 > Ranking największych producentów baterii do EV ujawnia nowe drugie miejsce po spadku dostawców Tesla - LG i Panasonic
Daniel Zlatev, 2023-02- 9 (Update: 2023-02- 9)