Notebookcheck Logo

Przezroczyste metalowe anteny

natryskiwanie anteny
natryskiwanie anteny
Pojawiły się doniesienia o dość oryginalnym pomyśle na proces tworzenia anten małych rozmiarów.
Sylwester Cyba,

Pierwsze, co trzeba odnotować, to fakt, że za pomysłem stoją umysły z Drexel University z Filadelfii. Chodzi o szybkie i tanie tworzenie miniaturowych anten osobistych. Takich, które bardziej przypominają naszywkę czy odznakę i mogą przybierać dowolny kształt 2D (metalowa antena jest bardzo smukła, przezroczysta, elastyczna i płaska).

Na zdjęciach i filmikach można prześledzić, o co właściwie chodzi. Docelowo zaś ma wystarczyć sprzęt z marketu budowlanego służący do natryskiwania cieczy (w tym wypadku odpowiednio przygotowanego tytanu o nazwie MXene). W efekcie uzyskuje się lekką,  poręczną metalową antenę do wykorzystania w połączeniu z elektroniką podręczną (od smartfona przez elektronikę ubieraną i IoT po nieznane dziś gadżety). Taką przezroczystą antenę można np. nakleić na okno lub panel solarny. Z czasem to rozwiązanie może także zastąpić RFID w sklepach (to, co zabezpiecza towar przed kradzieżą).

Tytułowa antena jest cieńsza (100 nm) od tradycyjnej miedzianej (3000 nm).

Na koniec dodam, że tytułowa technologia jest jeszcze w fazie rozwojowej. Jej komercjalizacja jest póki co odległa, ale koszt produkcji takich anten ma być mały.

Źródło: [H]ardOCP

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
Sylwester Cyba, 2018-09-25 (Update: 2018-09-25)