Notebookcheck Logo

CheckMag | Proszę zapomnieć o Ultra 7: MSI Claw będzie najlepszy z Core Ultra 5 135H

MSI Claw A1M będzie pierwszym gamingowym handheldem, który może osiągnąć najlepsze wyniki dzięki procesorowi Intel Core Ultra ze średniej półki. (Źródło obrazu: Notebookcheck Reviews na YouTube)
MSI Claw A1M będzie pierwszym gamingowym handheldem, który może osiągnąć najlepsze wyniki dzięki procesorowi Intel Core Ultra ze średniej półki. (Źródło obrazu: Notebookcheck Reviews na YouTube)
MSI słusznie wybrało Intela dla Claw A1M, ale Core Ultra 7 155H nie jest właściwym posunięciem. Core Ultra 5 135H ma pewną sztuczkę w rękawie - iGPU z najwyższej półki w połączeniu z bardziej wydajnym procesorem ze średniej półki.
Gaming Handheld Windows Opinion / Kommentar Console Intel Meteor Lake
Opinion by Julian van der Merwe
Views, thoughts, and opinions expressed in the text belong solely to the author.

Scena gamingowych urządzeń przenośnych została w dużej mierze zdominowana przez AMD, dzięki procesorom takim jak AMD Ryzen 7 7840Ui AMD Ryzen Z1 Extreme z ich Radeon 780M iGPU. Wraz z wydaniem Meteor Lake, Intel wydaje się jednak wstrząsać sytuacją w przestrzeni komputerów przenośnych, zaczynając od MSI Claw A1M.

Podczas gdy urządzenia takie jak Asus ROG Ally (obecnie699,99 USD w Best Buy) i Lenovo Legion Go(obecnie 699,99 USD na Amazon) są w najlepszym wydaniu tylko z topowym procesorem Ryzen Z1 Extreme z iGPU Radeon 780M, linia procesorów Intel Core Ultra zapewnia producentom handheldów i graczom nieco większą elastyczność. Teraz mogą Państwo nabyć najbardziej wydajny procesor graficzny - 8-rdzeniowy Intel Arc iGPU - w połączeniu z procesorem średniej klasy. Średniej klasy platformy do gier od dawna wybierają procesory ze średniej półki zamiast droższych flagowców ze względu na niewielki wzrost wydajności w przypadku mocniejszych CPU. W przypadku urządzeń takich jak MSI Claw A1M, istnieje jednak dodatkowa korzyść w postaci zwiększonej wydajności i potencjalnie dłuższego czasu pracy na baterii, dzięki większej liczbie rdzeni i wyższej wydajności procesora Core Ultra 7.

W porównaniu do Intel Core Ultra 7 155Hcore Ultra 5 135H ma o dwa rdzenie mniej - cztery rdzenie P w Ultra 5 i sześć rdzeni P w Ultra 7 - ale te same osiem rdzeni Efficient i dwa rdzenie Low Power Efficient. Pomimo braku dwóch rdzeni P, Ultra 5 i Ultra 7 nie różnią się od siebie aż tak bardzo.

Na początek, oba procesory mają identyczną specyfikację energetyczną, do 65 W z maksimum 155 W, podczas gdy rdzenie P w Core Ultra 5 osiągają tylko 200 MHz mniej niż jego stabilny kolega Core Ultra 7. To powiedziawszy, rdzenie P w Ultra 5 mają również o 300 MHz wyższą częstotliwość bazową niż te w Ultra 7, taktując z częstotliwością 1,7 GHz zamiast 1,4 GHz. Oznacza to, że przy ograniczonym poborze mocy Core Ultra 5 135H powinien być tak samo wydajny, jeśli nie bardziej wydajny, niż Core Ultra 7 155H w aplikacjach jednowątkowych lub lekko wątkowych - gry często mieszczą się pod tym parasolem.

Posiadając ten sam iGPU i kopertę mocy co Core Ultra 7 155H z mniejszą liczbą rdzeni CPU, Core Ultra 5 135H jest idealnym kandydatem do obciążeń graficznych, takich jak gry - zwłaszcza w urządzeniach przenośnych, gdzie wysoka liczba klatek na sekundę raczej nie spowoduje wąskiego gardła procesora. Jednak w urządzeniach przenośnych żaden z procesorów prawdopodobnie nigdy nie osiągnie szczytowej mocy 65 W. W tym miejscu przydaje się mniejsza liczba rdzeni Core Ultra 5 135H. Mniejsza liczba rdzeni oznacza, że każdy z nich może teoretycznie pracować z wyższym taktowaniem przy niższym zużyciu energii.

Ponadto, przy mniejszej liczbie aktywnych rdzeni, więcej ogólnego budżetu mocy procesora można przeznaczyć na iGPU. Teoretycznie można to nawet wymusić na Core Ultra 7 155H za pomocą narzędzia takiego jak CoreDirector aby wyłączyć rdzenie E, ale wykonanie tego w krzemie jest prawdopodobnie bardziej skuteczne. Uruchomienie mniejszej liczby rdzeni powinno zaowocować wyższą wydajnością, a być może nawet wzrostem wydajności graficznej, dzięki wyższemu budżetowi mocy.

Czterordzeniowy procesor z Hyper-Threadingiem jest również bliższy wydajnemu pakietowi procesora, który można znaleźć w Steam Deckale 8-rdzeniowy procesor graficzny Arc w Core Ultra 5 135H znacznie przewyższa niestandardowy układ GPU w Steam Deck. Arc iGPU nawet przewyższa Radeona 780M w większości naszych testów, więc pozwolenie iGPU działać bez ograniczeń prawdopodobnie przyniesie imponujące wyniki.

Pozostaje jednak zobaczyć, jak Intel i MSI zarządzają zużyciem energii przez procesory Intel Core Ultra i ich mocne iGPU. Dopóki para daje użytkownikom narzędzia i swobodę dostosowywania ustawień, takich jak TPD, w locie, Claw A1M z Intel Core Ultra 5 135H może być najlepszą wersją handhelda MSI z solidną równowagą między czasem pracy na baterii a wydajnością.

Źródło(a)

Intel (1, 2), MSI

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 02 > Proszę zapomnieć o Ultra 7: MSI Claw będzie najlepszy z Core Ultra 5 135H
Julian van der Merwe, 2024-02-10 (Update: 2024-02-10)