Notebookcheck Logo

Praktyczna recenzja monitora Philips 45B1U6900C SuperWide: 45-calowy monitor PC o proporcjach 32:9

Ultra-ultrawide. Ze współczynnikiem proporcji 32:9 i rozdzielczością 5 120 x 1 440, Philips 45B1U6900C jest zasadniczo odpowiednikiem umieszczenia dwóch konwencjonalnych wyświetlaczy 16:9 obok siebie. Współczynnik proporcji SuperWide jest jeszcze szerszy niż ultraszeroki format 21:9. W tej praktycznej recenzji omówimy, czy ten monitor ma coś jeszcze do zaoferowania poza swoją ekstremalną szerokością.
Accessory Gadget Monitor

Monitory Ultrawide, takie jak Philips Evnia 34M2C8600 które wcześniej recenzowaliśmy, błyszczą w szczególności, gdy są używane do gier lub strumieniowania filmów. Jeśli te monitory nadal nie są dla ciebie wystarczająco szerokie, na przykład dlatego, że wyświetlacze 21:9 nie mogą w pełni odtworzyć wrażeń płynących z korzystania z dwóch monitorów 16:9 obok siebie, powinieneś przyjrzeć się monitorowi o proporcjach 32:9 SuperWide, takiemu jak ten, który tutaj recenzujemy.

Nowy Philips 45B1U6900C został wyceniony na około 1000 euro (1085 USD). Za te pieniądze otrzymujesz panel SuperWide VA o przekątnej 45 cali (lub 113 cm). Odpowiada to mniej więcej dwóm 27-calowym monitorom 16:9 umieszczonym obok siebie. Modele z panelami OLED, które powoli pojawiają się na rynku, kosztują dwa razy więcej. Monitor VA ma być szczególnie atrakcyjny dla graczy dzięki szybkiemu czasowi reakcji wynoszącemu zaledwie około 4 ms. Niemniej jednak, jego częstotliwość odświeżania wynosi maksymalnie 75 Hz, a konkurencyjne modele zwykle radzą sobie nieco lepiej.

Obudowa i specyfikacje - Czarny plastik z hubem USB

Obudowa monitora jest w całości wykonana z czarnego plastiku. Dotyczy to zarówno zakrzywionego tyłu (krzywizna 1500R), jak i ramki. Podobnie jak w przypadku Philips Evnia 34M2C8600na dole znajduje się grubszy plastikowy pasek. Reszta ramki jest bardzo cienka. Jednak obszar wyświetlania nie rozciąga się aż do tych cienkich krawędzi. Na szklanym panelu znajdziemy czarną ramkę o szerokości około pół centymetra, a jedynym wyjątkiem jest tutaj dolna część ekranu.

Krzywizna 1500R
Krzywizna 1500R

Otwory wentylacyjne znajdują się w górnej części monitora. Ale w przeciwieństwie do wyświetlacza OLED Evnia o proporcjach 21:9, nie zauważyliśmy żadnych wentylatorów chłodzących działających w naszej obecnej jednostce testowej.

Po lewej stronie znajduje się uchwyt na słuchawki, który można wysunąć za pomocą przycisku. Jeśli chcesz korzystać z tej funkcji, powinieneś przydzielić dodatkowe miejsce po lewej stronie.

Przyciski sterujące i dioda LED stanu znajdują się w prawym dolnym rogu, pod czarnym paskiem. Funkcja każdego przycisku jest wydrukowana na pasku w kolorze białym. Za pomocą tych przycisków można włączać/wyłączać monitor, a także sterować menu ekranowym i przełącznikiem KVM.

Z kolei potężna podstawa jest w większości wykonana z metalu, co zapewnia jej większą stabilność, aby utrzymać ogromny monitor. Jest on mocowany do wyświetlacza za pomocą interfejsu VESA i umożliwia regulację wysokości monitora oraz obracanie go w lewo i w prawo. Wyświetlacza nie można jednak przechylać.

Podstawkę należy zamontować, gdy monitor znajduje się jeszcze w opakowaniu, aby ułatwić jego wyjęcie z pudełka.
Podstawkę należy zamontować, gdy monitor znajduje się jeszcze w opakowaniu, aby ułatwić jego wyjęcie z pudełka.
Podstawka jest mocowana za pomocą uchwytu VESA z czterema śrubami.
Podstawka jest mocowana za pomocą uchwytu VESA z czterema śrubami.
Teraz pozostało tylko przykręcić podstawę.
Teraz pozostało tylko przykręcić podstawę.
W przeciwieństwie do monitora, jest on wykonany z metalu.
W przeciwieństwie do monitora, jest on wykonany z metalu.

Akcesoria

Dołączone akcesoria to głównie kable potrzebne do korzystania z monitora. Oprócz podstawki i wymaganego narzędzia instalacyjnego (tj. śrubokręta krzyżakowego), w opakowaniu można znaleźć następujące kable (patrz zdjęcie):

W zestawie znajdują się różne kable wideo i do transmisji danych, choć akcesoria mogą się różnić w zależności od regionu.
W zestawie znajdują się różne kable wideo i do transmisji danych, choć akcesoria mogą się różnić w zależności od regionu.

Cechy i specyfikacje - 45 cali, VA, 32:9

Oprócz współczynnika proporcji SuperWide, wbudowany koncentrator USB-C i przełącznik KVM są reklamowane jako główne cechy monitora Philips. Monitor można przekształcić w koncentrator, podłączając go do komputera za pomocą kabla USB-B. Użytkownicy mogą nie tylko podłączyć kabel sieciowy bezpośrednio do monitora dzięki portowi Ethernet, ale także podłączyć różne urządzenia USB; dane są przekazywane do komputera za pośrednictwem USB-C 3.2 Gen 1. To połączenie obsługuje również Power Delivery (PD) o mocy do 100 W.

Przełącznik KVM umożliwia sterowanie dwoma komputerami za pomocą jednego zestawu klawiatury i myszy. Aby to zrobić, należy podłączyć jeden komputer przez USB-C, a drugi przez USB-B oraz interfejs wyświetlacza. Po wykonaniu tej czynności oba komputery będą współdzielić te same urządzenia wejściowe podłączone do portów USB-A.

Instrukcja szybkiego startu sugeruje, że należy podłączyć drugi komputer z boku. Jest to jednak nieprawidłowe.
Instrukcja szybkiego startu sugeruje, że należy podłączyć drugi komputer z boku. Jest to jednak nieprawidłowe.

Jednak ilustracja w skróconej instrukcji obsługi jest nieco myląca: musisz podłączyć jeden z komputerów do portu USB-C na dole, a nie do tego po lewej stronie. Port z boku nie jest w stanie przesyłać sygnałów wideo; tylko ten na dole może to robić. Podczas naszych testów sprawdziliśmy, że przełącznik KVM działa niezależnie od ustawień wyświetlacza. Oznacza to, że można sterować jednym komputerem, nawet jeśli monitor wyświetla obraz z drugiego komputera. W rezultacie można łatwo przełączać się między głównym i dodatkowym komputerem.

Dane techniczne
Typ panelu VA
Rozmiar wyświetlacza 44,5 cala (113 cm) po przekątnej
Rozdzielczość i proporcje 5,120 x 1,440 przy 75 Hz, 32:9
Krzywizna 1,500R
Jasność SDR: 450
Kontrast 3.000:1 (statyczny)
HDR VESA DisplayHDR 400
Gama kolorów sRGB: 123%
Złącza 2x HDMI 2.0 (75Hz@5120x1440), 1x DisplayPort 1.4 (75Hz@5120x1440), 1x USB-C 3.0 z DisplayPort 1.4 (75Hz@5120x1440)
Głośniki 2x 5 W
Waga 12,81 kg (z podstawką), 9,75 kg (bez podstawki)
Unikalne cechy Wąska ramka, EPEAT, USB-C Power Delivery (100 W), mechaniczne przyciski, czujnik obecności, czujnik światła, obraz w obrazie, gniazdo blokady bezpieczeństwa (Kensington), przełącznik KVM, HDCP 2.2, kalibracja fabryczna (Delta E <2)
Akcesoria Kabel HDMI, kabel DisplayPort, kabel USB Upstream, kabel USB-C-to-C, przewód zasilający
Gwarancja 3 lata
Cena €1,039

Łączność

Porty są rozmieszczone po lewej stronie i na dole urządzenia. Na przykład wejście zasilania znajduje się w prawym dolnym rogu, za przyciskami. Obok niego znajduje się przełącznik do wyłączania zasilania. Na panelu sterowania znajduje się jeszcze jeden przełącznik zasilania, który tylko włącza/wyłącza monitor, ale nie odcina zasilania.

Prawy dolny róg jest zarezerwowany wyłącznie dla kabla zasilającego, a pozostałe porty znajdują się po lewej stronie. Wejścia wyświetlacza (2x HDMI, 1x DP) i porty koncentratora USB (USB-C, LAN, 2x USB-A, 1x USB-B Up) można znaleźć w lewym dolnym rogu, podczas gdy po lewej stronie monitora znajdują się inne porty USB (USB-C z 15W PD, 2x USB-A) i gniazdo audio.

Wejście zasilania i przełącznik
Wejście zasilania i przełącznik
Porty na dole po lewej: 2x HDMI, DP, USB-C, USB-B, LAN, 2x USB-A
Porty na dole po lewej: 2x HDMI, DP, USB-C, USB-B, LAN, 2x USB-A
Porty po lewej stronie: wyjście audio, USB-C, 2x USB-A
Porty po lewej stronie: wyjście audio, USB-C, 2x USB-A

OSD i obsługa - Konieczność odcięcia zasilania w celu korzystania z wewnętrznego wyświetlacza

Przyciski do sterowania menu ekranowym znajdują się w prawym dolnym rogu. Pomiędzy przyciskiem włączania/wyłączania a przełącznikiem KVM znajdują się cztery przyciski nawigacyjne. Poruszanie się po menu ekranowym jest w dużej mierze nieskomplikowane. Szczególnie podoba nam się przycisk włączania/wyłączania, ponieważ po prostu robi to, do czego jest przeznaczony. W wielu innych monitorach proces wyłączania trwa niepotrzebnie długo, ponieważ wymagają one potwierdzenia wyboru lub mogą mieć miękkie przyciski, które powodują przypadkowe odświeżenie pikseli (np. w Philips Evnia). Natomiast 45-calowy Philips wyłącza się natychmiast po jednym naciśnięciu przycisku zasilania - świetnie.

Wszystkie przyciski znajdują się w prawym dolnym rogu
Wszystkie przyciski znajdują się w prawym dolnym rogu
Przyciski są przyjemne w dotyku i niezawodnie reagują na naciśnięcia.
Przyciski są przyjemne w dotyku i niezawodnie reagują na naciśnięcia.

Mniej pozytywne jest to, że połączenie wyświetlacza pozostaje aktywne nawet po wyłączeniu monitora, co oznacza, że ekran naszego laptopa pozostaje czarny, gdy produkt jest w trybie gotowości. Wbudowany wyświetlacz w naszym laptopie aktywuje się ponownie dopiero po odcięciu zasilania od zewnętrznego monitora. Jest to niewygodne, ponieważ laptop i monitor zewnętrzny są często podłączone do tego samego gniazdka.

Menu ekranowe zawiera typowe ustawienia, od opcji obrazu (np. jasność, temperatura kolorów itp.), przez wybór wejścia i obraz w obrazie, po filtr światła niebieskiego i czujnik światła.

OSD z bardzo typowymi ustawieniami
OSD z bardzo typowymi ustawieniami
Posiada również czujnik światła i filtr światła niebieskiego
Posiada również czujnik światła i filtr światła niebieskiego

Wyświetlacz - nieco wyblakły panel VA

Ziarniste subpiksele z powodu matowej nakładki
Ziarniste subpiksele z powodu matowej nakładki

Philips twierdzi na swojej stronie internetowej, że "wyświetlacz VA zapewnia niesamowite obrazy z szerokimi kątami widzenia". Nie byliśmy jednak zachwyceni "niesamowitymi obrazami", gdy po raz pierwszy włączyliśmy wyświetlacz i dość szybko stało się dla nas jasne, że kolory wyglądały na stosunkowo wyblakłe.

Podobnie, rzekome szerokie kąty widzenia również wywołały u nas więcej "meh". Chociaż początkowo nie zauważyliśmy tego w biurze, stało się to oczywiste, gdy zaczęliśmy oglądać nasz pierwszy film. Kolory zaczynają się zmieniać, gdy lekko przechylimy głowę na bok. Jest to coś, co zauważyliśmy natychmiast na kolorze skóry osoby w filmie. Pomimo tego, że zawartość monitora jest nadal czytelna pod ostrym kątem, zaczniesz dostrzegać zauważalne zmiany kolorów i kontrastu pod stosunkowo niewielkim kątem.

Raczej słaby kąt widzenia: szara mgiełka i czerwony odcień zaczynają być widoczne na obrazie bardzo szybko.
Raczej słaby kąt widzenia: szara mgiełka i czerwony odcień zaczynają być widoczne na obrazie bardzo szybko.

Przechodząc od naszego subiektywnego pierwszego wrażenia do naszych pomiarów: środek ekranu osiągnął szczytową jasność 489 nitów. Niestety, panel nie był w stanie utrzymać tego poziomu jasności przez cały czas ze względu na swoją niezwykle szeroką obudowę. Średnia jasność szczytowa wyniosła 436 nitów w dziewięciu punktach pomiarowych, co jest w dużej mierze zgodne ze specyfikacją producenta (450 nitów). Przy zaledwie 76%, rozkład jasności jest stosunkowo słaby w porównaniu z innymi monitorami, a wynika to z samej szerokości panelu.

W każdym razie poziom czerni jest dość niski, co skutkuje wysokim współczynnikiem kontrastu matematycznie, mimo że obrazy wyglądają na nieco wyprane (przynajmniej przed kalibracją). Gracze mogą być również nieco rozczarowani maksymalną częstotliwością odświeżania wynoszącą zaledwie 75 Hz.

Blacklight bleeding jest nieunikniony na tak szerokim panelu, ale znajdziesz go tylko niewielką ilość na krawędziach.

Czasy reakcji są dość powolne w trybie standardowym. Włączenie funkcji overdrive podnosi jednak czas reakcji do akceptowalnego poziomu.

Minimalne krwawienie podświetlenia w dolnych rogach
Minimalne krwawienie podświetlenia w dolnych rogach
422
cd/m²
468
cd/m²
456
cd/m²
389
cd/m²
489
cd/m²
430
cd/m²
372
cd/m²
480
cd/m²
422
cd/m²
podświetlenie ekranu
tested with X-Rite i1Pro 3
maksimum: 489 cd/m² (Nits) średnia: 436.4 cd/m² Minimum: 113 cd/m²
rozświetlenie: 76 %
kontrast: 3056:1 (czerń: 0.16 cd/m²)
ΔE Color 3.17 | 0.5-29.43 Ø4.99, calibrated: 1.11
ΔE Greyscale 4.94 | 0.57-98 Ø5.2
80.9% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
100% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
83.3% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Gamma: 2.41
Philips 45B1U6900C
x,
Philips Evnia 34M2C8600
QD OLED, 3440x1440, 34.00
Display
11%
Display P3 Coverage
83.3
98.4
18%
sRGB Coverage
100
99.9
0%
AdobeRGB 1998 Coverage
80.9
93.9
16%
Response Times
84%
Response Time Grey 50% / Grey 80% *
13.9 ?(4.5, 9.4)
1.4 ?(0.6, 0.8)
90%
Response Time Black / White *
6.4 ?(2.7, 3.7)
1.4 ?(0.6, 0.8)
78%
PWM Frequency
175
Screen
-4%
Brightness middle
489
231
-53%
Brightness
436
210
-52%
Brightness Distribution
76
85
12%
Black Level *
0.16
0.1
37%
Contrast
3056
2310
-24%
Colorchecker dE 2000 *
3.17
2.02
36%
Colorchecker dE 2000 max. *
7.74
5.12
34%
Colorchecker dE 2000 calibrated *
1.11
2.02
-82%
Greyscale dE 2000 *
4.94
2.11
57%
Gamma
2.41 91%
2.49 88%
CCT
7020 93%
6229 104%
Total Average (Program / Settings)
30% / 12%

* ... im mniej tym lepiej

Display Response Times

Display response times show how fast the screen is able to change from one color to the next. Slow response times can lead to afterimages and can cause moving objects to appear blurry (ghosting). Gamers of fast-paced 3D titles should pay special attention to fast response times.
       Response Time Black to White
6.4 ms ... rise ↗ and fall ↘ combined↗ 2.7 ms rise
↘ 3.7 ms fall
The screen shows very fast response rates in our tests and should be very well suited for fast-paced gaming.
In comparison, all tested devices range from 0.1 (minimum) to 240 (maximum) ms. » 15 % of all devices are better.
This means that the measured response time is better than the average of all tested devices (21.4 ms).
       Response Time 50% Grey to 80% Grey
13.9 ms ... rise ↗ and fall ↘ combined↗ 4.5 ms rise
↘ 9.4 ms fall
The screen shows good response rates in our tests, but may be too slow for competitive gamers.
In comparison, all tested devices range from 0.2 (minimum) to 636 (maximum) ms. » 22 % of all devices are better.
This means that the measured response time is better than the average of all tested devices (33.6 ms).

Screen Flickering / PWM (Pulse-Width Modulation)

To dim the screen, some notebooks will simply cycle the backlight on and off in rapid succession - a method called Pulse Width Modulation (PWM) . This cycling frequency should ideally be undetectable to the human eye. If said frequency is too low, users with sensitive eyes may experience strain or headaches or even notice the flickering altogether.
Screen flickering / PWM not detected

In comparison: 53 % of all tested devices do not use PWM to dim the display. If PWM was detected, an average of 17690 (minimum: 5 - maximum: 3846000) Hz was measured.

Kolory i skala szarości nie są dobrze skalibrowane podczas korzystania z domyślnego profilu w systemie Windows. W oparciu o nasze pomiary, wartości Delta E były znacznie wyższe niż 3, a niektóre wartości odstające przekraczały nawet 7. Po skalibrowaniu monitora za pomocą XRite i1Pro3, oprogramowania Calman i iProfiler, stwierdziliśmy, że różnice w kolorach znacznie się zmniejszyły i pozostały poniżej 1. W rezultacie obraz wyglądał znacznie lepiej dla naszych oczu, a kolory wydawały się bardziej neutralne i dokładne w tym samym czasie. Link do pobrania naszego profilu ICC znajduje się powyżej.

Skala szarości
Skala szarości
Nasycenie
Nasycenie
ColorChecker
ColorChecker
Kalibracja skali szarości
Kalibracja skali szarości
Kalibracja nasycenia
Kalibracja nasycenia
Kalibracja ColorChecker
Kalibracja ColorChecker

Przetestowaliśmy monitor pod kątem gamy DCI-P3. Choć monitor jest w stanie w pełni pokryć gamę sRGB, może odtworzyć tylko około 81-83% gam DCI-P3 i AdobeRGB.

sRGB
sRGB
DCI-P3
DCI-P3
AdobeRGB
AdobeRGB

Głośniki - bardziej ciche niż mocne

W specyfikacji produktu na stronie Philipsa nie znajdziemy żadnej wzmianki o głośnikach. Prawdopodobnie nie jest to całkiem niezamierzone: wbudowane głośniki stereo zapewniają rozczarowujący dźwięk, szczególnie w przypadku monitora tej wielkości. Brzmią blado, słabo i niewiele lepiej niż standardowe głośniki laptopa.

Pobór mocy - do 74 W w zależności od jasności

W trybie czuwania (tj. gdy urządzenie jest wyłączone, ale nie odłączone od sieci) monitor zużywa zaledwie 0,06 W. Jak wspomniano powyżej, irytującą rzeczą w trybie czuwania jest to, że monitor pozostaje aktywny i nie pozwala laptopowi przełączyć się na jego wewnętrzny wyświetlacz, dopóki monitor nie straci całej mocy.

Przy ustawieniach domyślnych i jasności ustawionej na 60%, Philips zużywa około 53 W energii w jasnym otoczeniu biurowym. Zużycie energii spada tylko o 1 do 2 W, gdy niektóre części monitora nie są używane i pozostają czarne (np. podczas przesyłania strumieniowego wideo). Dzieje się tak, ponieważ podświetlenie pozostaje włączone, nawet jeśli nie są wyświetlane żadne obrazy.

Zwiększenie jasności do 100% również znacznie zwiększa zużycie energii - do około 74 W według naszych pomiarów.

Za

+ KVM, koncentrator USB z Ethernetem
+ superszerokie proporcje obrazu 32:9
+ przyzwoite menu ekranowe i przyciski włączania/wyłączania
+ Jasny i kontrastowy na papierze

Przeciw

- wyłączenie nie przerywa połączenia wyświetlacza
- słaby kąt widzenia
- obrazy wyglądają lekko wyblakłe
- słabe głośniki

Werdykt - monitory prawdopodobnie nie są już dużo szersze

Philips 45B1U6900C został uprzejmie udostępniony przez firmę Philips
Philips 45B1U6900C został uprzejmie udostępniony przez firmę Philips

Współczynnik proporcji 32:9 może być zbyt duży dla wielu osób. To powiedziawszy, ten współczynnik kształtu może mieć swoje zalety w grach i produktywności. Oprócz imponującej 45-calowej szerokości, monitor Philips oferuje również szereg funkcji, takich jak przełącznik KVM, port Ethernet i koncentrator USB.

Byliśmy jednak nieco rozczarowani, jeśli chodzi o kluczową rzecz, której należy szukać w monitorze: jakość obrazu. Panel był nieskalibrowany po dostarczeniu i dostarczał obrazy, które naszym zdaniem były nieco wyblakłe. Jest to również widoczne przy słabym kącie widzenia: obrazy na ekranie nabierają szarej mgiełki i czerwonego odcienia, gdy tylko spojrzysz na wyświetlacz z nieco wyższej lub niższej pozycji. Ostatecznie, płacisz około 1000 euro (1085 USD) za ogromny szeroki panel, ale są lepsze, choć znacznie droższe, opcje pod względem jakości obrazu.

Format SuperWide monitora Philips 45B1U6900C jest znakomity, podobnie jak zestaw funkcji, który obejmuje przełącznik KVM, port Ethernet i koncentrator USB. Ale niestety nie jesteśmy pod wrażeniem jakości obrazu tego produktu. Istnieją znacznie lepsze, choć droższe opcje.

Cena i dostępność

Cena detaliczna monitora Philips 45B1U6900C wynosi 1 039 EUR (1 085 USD lub 939,99 GBP). Monitor SuperWide jest dostępny w sklepach internetowych, takich jak amazon.de lub amazon.co.uk.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Praktyczna recenzja monitora Philips 45B1U6900C SuperWide: 45-calowy monitor PC o proporcjach 32:9
Christian Hintze, 2023-07- 2 (Update: 2023-07- 2)