Regularnie dokonywane są liczne w kosmosie dokonywane są liczne odkryciapozwalając nam rozwiązać pewne tajemnice, ale także zapoczątkować nowe teorie. Niedawno naukowcy odkryli egzoplanetę podobną do Ziemi znajdującą się zaledwie 154 lata świetlne od nas.
TOI-1846 b to egzoplaneta podobna do super-Ziemi, dwukrotnie większa od naszej planety i krążąca wokół czerwonego karła. Została ona wykryta przez należącego do NASA satelitę TESS i potwierdzona przez połączenie naziemnej fotometrii i obrazowania w wysokiej rozdzielczości.
Według wstępnych obserwacji, jej promień jest 1,792 razy większy od Ziemi, a masa 4,4 razy większa. Jej orbita jest nieco zaskakująca, ponieważ okrąża swoją gwiazdę co 3,93 dnia. Innymi słowy, jest niezwykle blisko swojej gwiazdy.
Co więcej, trudno sobie wyobrazić, aby mogło się tam rozwinąć życie, ponieważ temperatura otoczenia wynosi około 295 stopni, co odpowiada 568,1 kelwinom. Ale jednym z najbardziej zaskakujących elementów jest jej skład. Naukowcy uważają, że jej rozmiar i gęstość sugerują, że na jej powierzchni znajdują się duże ilości wody, ukryte pod grubą atmosferą lub warstwami skał.
Jednakże, chociaż ta egzoplaneta może nie nadawać się do zamieszkania, może pomóc naukowcom lepiej zrozumieć tego typu obiekty kosmiczne. W szczególności jej składu planetarnego, retencji wody i ewolucji atmosfery.
Będzie to możliwe dzięki różnym instrumentom. Teleskop kosmiczny Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba będzie w stanie zbadać tę egzoplanetę, aby lepiej przeanalizować jej skład. Nie wspominając o przyszłych Ekstremalnie Dużych Teleskopach (ELT) (ELT), które stanowią nową generację instrumentów.
Ale to nie wszystko, ponieważ gwiazda, wokół której krąży egzoplaneta, to liczący 7,2 miliarda lat czerwony karzeł który stanowi zaledwie 42% masy Słońca Słońca. Jego temperatura jest również niska i wynosi zaledwie 3568 kelwinów, co jest charakterystyczne dla gwiazd o niskiej masie. Dlatego dalsze badania tej egzoplanety będą konieczne, aby lepiej zrozumieć pochodzenie tego typu obiektów niebieskich.