Notebookcheck Logo

IBM ogłasza 433-qubitowy procesor kwantowy, Bosch wykorzystuje komputery kwantowe IBM w poszukiwaniu alternatywnych metali do pojazdów elektrycznych

Struktura IBM Osprey QPU (Image Source: IBM)
Struktura IBM Osprey QPU (Image Source: IBM)
IBM sprawdza pole dla mapy skalowania QPU na rok 2022, wprowadzając model "Osprey" z 433 qubitami. W przyszłym roku firma zamierza potroić liczbę qubitów za pomocą modelu "Condor". Moc obliczeniowa takich jednostek QPU jest już wykorzystywana przez firmy takie jak Bosch, który stara się produkować zrównoważone alternatywy dla metali o niskiej podaży i pierwiastków ziem rzadkich potrzebnych do silników pojazdów elektrycznych.
Science E-Mobility

IBM pozostaje zdecydowanie na czele wyścigu w dziedzinie obliczeń kwantowych, ponieważ firma ogłosiła niedawno, że zakończono prace nad 433-qubitową jednostką przetwarzania kwantowego (QPU) planowaną na 2022 rok. Najnowsza jednostka QPU o nazwie kodowej Osprey integruje 3,4X więcej qubitów w porównaniu do modelu 2021 Modelu "Eagle z 127 qubitami. W 2023 roku IBM zamierza po raz kolejny potroić liczbę qubitów, a mapa drogowa pokazuje Condor 1121-qubit QPU. Do 2025 roku IBM planuje wypuścić jednostkę QPU z 4158 qubitami, a liczba ta może wzrosnąć wykładniczo, osiągając dziesiątki tysięcy lub nawet setki tysięcy qubitów pod koniec tej dekady.

We współpracy z naszymi partnerami i klientami na całym świecie stale zwiększamy i rozwijamy [...] technologię kwantową w zakresie sprzętu, oprogramowania i klasycznej integracji, aby sprostać największym wyzwaniom naszych czasów. Praca ta okaże się kluczowa dla nadchodzącej ery superkomputerów skoncentrowanych na kwantach.
-Senior wiceprezes IBM i dyrektor ds. badań dr. Dario Gil-

Nowa jednostka Osprey QPU wprowadza również nowy sposób przesyłania mikrofalowych informacji sterujących do działających qubitów. Poprzednie modele wykorzystywały kable koncentryczne, ale IBM zdołał je zastąpić elastycznymi kablami taśmowymi, podobnymi do tych używanych do łączenia wyświetlacze laptopów. Rozwiązanie to oferuje wyższą przepustowość i zwiększoną gęstość sterowania nawet o 70%, a jednocześnie zmniejsza koszty 5-krotnie.

Niestety, procesory kwantowe obecnie nadal nie mogą być wykorzystane przez przeciętnego konsumenta w żaden sensowny sposób. IBM oferuje jednak dostęp do swojej sieci superkomputerów kwantowych poprzez usługę w chmurze, która wykorzystuje oprogramowanie open-source Qiskit. W ten sposób każdy może wejść w interakcję z komputerami kwantowymi, ale te naprawdę przydają się w skomplikowanych projektach badawczych planowanych przez instytucje i duże korporacje. Na przykład Bosch współpracuje z IBM w celu znalezienia zrównoważonych alternatyw dla rzadkich i drogich metali, które zasilają pojazdy elektryczne.

DigiTimes donosi, że firma Robert Bosch GmbH wykorzysta moc obliczeniową dwudziestu superkomputerów kwantowych IBM w celu zbadania realnych zamienników niektórych metali o ograniczonej globalnej podaży, takich jak nikiel, miedź czy lit, oraz pierwiastków ziem rzadkich, które są potrzebne do budowy silników elektrycznych i ogniw paliwowych. Nowe procesory kwantowe IBM pomogą zasymulować odpowiednie właściwości alternatywnych materiałów. Mówi się, że Bosch przygotował 30-osobowy zespół do badań nad superkomputerem kwantowym.

Mapa drogowa rozwoju QPU firmy IBM (Źródło obrazu: IBM)
Mapa drogowa rozwoju QPU firmy IBM (Źródło obrazu: IBM)

Źródło(-a)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2022 11 > IBM ogłasza 433-qubitowy procesor kwantowy, Bosch wykorzystuje komputery kwantowe IBM w poszukiwaniu alternatywnych metali do pojazdów elektrycznych
Bogdan Solca, 2022-11-11 (Update: 2022-11-11)