Notebookcheck Logo

Fractal Design North hands-on: Obudowa PC z czynnikiem "aprobaty dla żony"

Obudowa ATX inspirowana naturą. Z prawdziwym drewnem i RGB w kolorach tęczy za przyciemnianą szybą. Nowa obudowa PC o nazwie "North" od szwedzkich specjalistów od obudów Fractal Design oferuje nieco bardziej dorosły wygląd zewnętrzny niż konkurencja ze swoim schludnym językiem projektowym.

Obudowy PC przeszły w ostatnich latach sporo zmian. Nudne, szare pudełka o czysto funkcjonalnych wzorach już dawno odeszły do lamusa. Obecnie obudowa domowego komputera musi odzwierciedlać własny gust i osobowość nie mniej niż samochód, smartfon czy styl ubierania.

Podczas gdy trendy w obudowach, takie jak szkło hartowane, są już właściwie częścią podstawowego wyposażenia komputerów dla graczy, w ostatnich latach coraz głośniejsze stały się również głosy o większym przepływie powietrza. Twój wysokowydajny sprzęt powinien być nie tylko atrakcyjnie opakowany, ale najlepiej również dobrze chłodzony.

Aby to osiągnąć, coraz częściej stosuje się siatkowe panele przednie, ale Fractal Design idzie o krok dalej i ozdabia front obudowy w nowej serii North prawdziwym drewnem. Stylowa obudowa PC ATX dostępna jest w kolorze czarnym lub białym, a w obu wariantach użytkownik ma do wyboru panel boczny z siatki mesh lub wspomnianą wcześniej przyciemnianą szybę. Aby przekonać się o walorach nowej obudowy, szybko przenieśliśmy naszą stację roboczą wideo.

Solidne pierwsze wrażenie

North prezentuje się dyskretnie dzięki wysokiej jakości doborowi materiałów i indywidualnym detalom. Mieszanka materiałów składająca się ze szkła, stalowych paneli siatkowych i solidnych paneli bocznych sprawia wrażenie wysokiej jakości, podczas gdy złoty akcent przycisku zasilania i portów audio doskonale pasuje do ciepłych odcieni drewna na przedniej stronie. Skórzana pętla do zdejmowania górnego panelu i złote nóżki pokazują dbałość o szczegóły, z jaką Szwedzi z Fractal złożyli swoją nową North.

Przed montażem naszego systemu musimy oczywiście uzyskać trochę miejsca do pracy. Robi się to szybko, co jest typowe dla Fractala, a wszystkie panele boczne/przednie i górne można łatwo zdjąć. Kciuki pozostają na odpowiednich panelach, więc nic się nie zgubi w ferworze chwili.

Doświadczenie (prawie) doskonałe

Wieżę wyposażamy w sprzęt z naszego komputera do produkcji wideo. Korzystamy z MSI MAG Z690 Tomahawk Wi-Fi, wyposażonego w Intel Core i9-12900K, 64 GB DDR4 Corsair Vengeance LPX oraz różne dyski SSD NVME. Standard ATX reprezentuje maksymalny rozmiar dla kompatybilnych płyt głównych, a także ogólnie trzeba wziąć pod uwagę, że North nie jest największą obudową w swojej klasie.

Chłodzimy nasz żądny mocy układ Alder Lake za pomocą 360 mm systemu chłodzenia wodnego All-In-One, w tym przypadku również od Fractal Design(Amazon Affiliate Link). Lumen S36 można było bez problemu zamontować z przodu, a ustąpić musiały jedynie dwa dołączone do zestawu wentylatory 140 mm PWM. Można je alternatywnie umieścić w "dachu" obudowy, jeśli pasywny przepływ powietrza nie jest wystarczający. Dodatkowo z tyłu można umieścić pojedynczy wentylator 120 mm.

Jak zwykle zasilacz można umieścić pod osłoną, ale w naszym indywidualnym przypadku zauważalne stają się tutaj kompaktowe wymiary obudowy. Nasz modularny zasilacz 750W od BeQuiet! oprócz dołączonych kabli wyposażony jest w pokryte tkaniną przedłużacze. Ponieważ w piwnicy obudowy przechowujemy również konwencjonalny dysk 10 TB, robi się dość ciasno z nadmiarem okablowania. Nie należy zbytnio opierać się na tym, że po zamknięciu bocznego panelu nie widać powstałego chaosu, ponieważ Fractal pozostawia dość obfitą szczelinę za radiatorem, która bezlitośnie obnaża ewentualne niedopatrzenia w zarządzaniu kablami.

Ale i ten problem można rozwiązać z odrobiną polotu i nic właściwie nie stoi na przeszkodzie, by w Fractal Design North powstała schludna konstrukcja. Chętnie zobaczylibyśmy jednak możliwość ułożenia kabli wentylatorów i pompki, a także złączy SATA i panelu przedniego na górnej i dolnej prawej stronie płyty głównej.


Walizka jako dekoracja pokoju

Fractal dość mocno ułatwił nam sprawę dzięki kompaktowym wymiarom oraz, poza wspomnianymi punktami krytyki, w kwestii zarządzania kablami. Nasze AIO oraz czarno-szara kolorystyka komponentów również przyczyniają się do tego, że powstały system jest wizualnie bardzo atrakcyjny. Swoją drogą, jeśli wolicie cooler powietrzny, to nawet duże modele, jak flagowy Noctua NH-D15 (nasza recenzja) o długości do 170 mm są obsługiwane.

Mówiąc o tolerancji, jeśli posiadasz bardzo duże GPU z obecnej generacji NVIDIA lub 3rd party alternatywy flagowców AMD, powinieneś pilnie poinformować się na stronie Fractal przed zakupem. W naszym przypadku zastosowanie AIO ogranicza maksymalną długość GPU z 325 mm do 267 mm.


Nasz werdykt

W przypadku modelu North, Fractal po raz kolejny trafił w dziesiątkę jeśli chodzi o design obudowy. Obudowa z dodatkowymi elementami natury charakteryzuje się doskonałą jakością wykonania i może być łatwo wyposażona we własny sprzęt bez większego doświadczenia. Kompaktowe wymiary zewnętrzne tworzą więcej miejsca w miejscu pracy lub w salonie, a dzięki nierzucającemu się w oczy designowi, Twój komputer może nie zostać wygnany przez partnera wprost pod stół lub do innego pokoju.

Niemniej jednak Fractal musi się liczyć z odrobiną krytyki z naszej strony. Dzięki dodatkowym wycięciom we wspomnianych miejscach, okablowanie mogłoby być o wiele łatwiejsze, a wymiary obudowy również mogą szybko stać się minusem przy współczesnych trendach sprzętowych. Szczególnie w przypadku nowych kart NVIDIA i ich rozbudowanych coolerów, kompatybilność będzie bardzo wąska, w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu.

Przy okazji, wykorzystaliśmy powstały układ do naszej Youtubowej recenzji nowych kart AMD RDNA3, a w filmie znów pojawiają się wrażenia z montażu.

Ceny i dostępność

Fractal Design North można kupić za 159 euro, niezależnie od wybranego wariantu, przynajmniej teoretycznie, bo wygląda na to, że najnowszy dodatek od firmy nie jest dostępny ani na Alternateani Amazon.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Fractal Design North hands-on: Obudowa PC z czynnikiem "aprobaty dla żony"
Alexander Wätzel, 2023-03- 6 (Update: 2023-03- 6)