Obserwowanie rozgwieżdżonego nieba nocą to zajęcie, z którego korzystają miliony ludzi na całym świecie. Jednak szybko staje się ona ograniczona, jeśli nie posiadają Państwo wysokiej jakości sprzętu, takiego jak okulary astronomiczne, lornetki lub teleskopy.
Na szczęście mamy dobre wieści w tej kwestii. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych opracowali najbardziej wszechstronną interaktywną mapę, umożliwiającą obserwację galaktyk i gwiazd bez wychodzenia z domu. Ponadto, dostępne są informacje na temat ciał niebieskich, którymi są Państwo zainteresowani, dzięki czemu mogą się Państwo wiele nauczyć.
Jednak ten rodzaj mapy istnieje od 2018 roku. W tym czasie Europejska Agencja Kosmiczna https://www.esa.int/ (ESA) opracowała ogromną, szczegółową mapę w ramach misji Gaia. Na mapie tej można było zobaczyć Drogę Mleczną z miliardami gwiazd, z których niektóre znajdują się w odległości 1,5 miliona kilometrów od Ziemi. Ponadto widocznych było 14 000 asteroid krążących w Układzie Słonecznym.
Jednak niedawno, w ramach programu COSMOS-Webkalifornijski Instytut Technologii w Stanach Zjednoczonych dokonał kolejnego wyczynu. Udało mu się stworzyć największą interaktywną mapę nieba, jaką kiedykolwiek stworzono. I to nie wszystko, ponieważ dokument ten jest przeznaczony nie tylko dla naukowców, ale jest również dostępny dla amatorów i ciekawskich umysłów.
Aby osiągnąć ten wynik, naukowcy musieli wykorzystać dane z teleskopu kosmicznego Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webbaktóry nadal rewolucjonizuje naszą obserwację i zrozumienie wszechświata. W rezultacie do tego dokumentu włączono nie mniej niż 1,5 TB danych, uzyskując zapierający dech w piersiach wynik. Chociaż pokryta powierzchnia wynosi zaledwie 0,54 stopnia kwadratowego nieba, możliwe jest zobaczenie setek galaktyk, z których niektóre znajdują się w odległości 13 miliardów lat świetlnych, sięgających narodzin naszego wszechświata.
Nawigacja jest tak łatwa, jak korzystanie z Google Earth lub Google Maps. Ponadto dostępne są filtry, które pomogą Państwu wyświetlić lub ukryć niektóre elementy.
Źródło(a)
Sciencepost (w języku francuskim)