Format pliku PNG został pierwotnie wprowadzony w 1995 roku i był zalecanym formatem pliku przez World Wide Web Consortium (W3C) od października 1996 roku. W3C przyjęła drugą wersję standardu w listopadzie 2003 roku. Od września 2021 roku grupa robocza W3C opracowuje trzecią wersję, która została oficjalnie wydana jako standard W3C 24 czerwca 2025 roku.
W porównaniu do JPEG, PNG ma dwie główne zalety. Po pierwsze, zdjęcia i grafiki w PNG mogą być kompresowane bezstratnie, co skutkuje lepszą jakością, ale także większymi rozmiarami plików. Po drugie, PNG przechowuje tak zwany kanał alfa, umożliwiając wyświetlanie przezroczystych obszarów. Wersja 3 wprowadza szereg zmian, które sprawiają, że PNG jest znacznie bardziej atrakcyjny dla nowoczesnych zastosowań. Przede wszystkim pliki PNG mogą teraz przechowywać dane EXIF, podobnie jak pliki JPEG, co oznacza, że metadane mogą teraz wskazywać, który aparat został użyty i gdzie zdjęcie zostało zrobione, w tym współrzędne GPS.
Animowane pliki PNG (zwane również APNG) istnieją od lat i zostały pierwotnie opracowane przez Mozillę. Jednak dzięki PNG w wersji 3, są one teraz oficjalnie częścią standardu W3C, a zatem prawdopodobnie będą obsługiwane przez znacznie więcej oprogramowania w przyszłości. W każdym razie, prawdopodobnie najbardziej ekscytującą nową funkcją jest obsługa HDR. Dzięki cICP, pliki PNG HDR są tylko 16 bajtów większe niż SDR PNG. Z wbudowanym profilem ICC byłyby one większe nawet o 9 MB.
Silne wsparcie oprogramowania i plany na przyszłość
PNG w wersji 3 został opracowany we współpracy z Adobe, Apple i Google, dzięki czemu jest już obsługiwany przez wiele aplikacji. Obejmuje to wszystkie przeglądarki oparte na Chromium, Firefox, macOS, iOS, Adobe Photoshop i DaVinci Resolve. Ponieważ PNG jest często używany do napisów i nakładek w programach informacyjnych, oczekuje się, że wkrótce będą one również wyświetlane w HDR.
Konsorcjum World Wide Web Consortium pracuje już nad dwoma kolejnymi ulepszeniami standardu PNG. Po pierwsze, bezstratna kompresja zostanie zmodernizowana w celu zmniejszenia rozmiaru plików PNG. Po drugie, kompatybilność obrazów HDR na wyświetlaczach SDR i odwrotnie zostanie jeszcze bardziej poprawiona.
Źródło(a)
World Wide Web Consortium (W3C)za pośrednictwem ProgramMax | Amal S (obrazek zwiastujący)