Notebookcheck Logo

Ceny dysków SSD dalej w dół?

Wiele wskazuje na to, że dyski SSD tanieją i będą dalej tanieć.

Światło dzienne ujrzał kolejny raport DRAMeXchange a wynika z niego to, o czym napisałem we wstępie (jest tanio i będzie taniej). Oczywiście należy mieć świadomość, że może mieć miejsce zjawisko samospełniającej się przepowiedni (w tym wypadku pisanie o tym, że coś stanieje może doprowadzać do obniżki cen). Pewniejsze jednak, że zachodzi zjawisko odczuwalnej przewagi podaży nad popytem (wiele się produkuje a rynek jest nasycony).

Cena dysków SSD o pojemności 512 GB i 1 TB jest najniższa w historii i wynosi 10 centów za 1 GB (tak się porównuje ceny od czasów pierwszych HDD).

Spełniły się też prognozy z przeszłości ws. popularności dysków SSD z interfejsem PCIe. Tak jak szacowano, tak się stało - osiągnęły istotny udział w rynku (ok. 50%) dzięki atrakcyjnej cenie na tle odpowiedników z interfejsem SATA (dużo wolniejsze).

Jednocześnie obecność nośników danych typu SSD przekroczyła ponad 50% w laptopach (to też przewidywano i było nieuniknione; dane odnoszą się do roku 2018).

Patrząc na II kw. 2019, ceny wędrowały w dół o 15-26% (kwartał do kwartału), jeśli idzie o SSD SATA, i o 16-37% w przypadku dysków SSD PCIe.

Źródło: Fudzilla

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
.170
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2019 05 > Ceny dysków SSD dalej w dół?
Sylwester Cyba, 2019-05-10 (Update: 2019-05-10)