Notebookcheck Logo

Dockcase 10-in-1 Hub Explorer Edition w praktyce: Idealna równowaga między estetyką i funkcjonalnością dla użytkowników MacBooka Air

Wszystkie porty, jakie można sobie wyobrazić, a nawet więcej. Nowy hub 10 w 1 od Dockcase ulepsza swojego poprzednika o jeszcze więcej portów. W tej recenzji przetestowaliśmy go z mnóstwem sprzętu, aby dowiedzieć się, jak dobrze pasuje do minimalistycznej konfiguracji do pracy w domu.
Accessory Apple Android Laptop / Notebook Smartphone

Chociaż Dockcase może być mniej popularny niż jego konkurenci na rynku koncentratorów USB, w przeszłości wprowadził na rynek kilka imponujących i konkurencyjnych cenowo produktów. Dziś przyjrzymy się jej najnowszej ofercie, Dockcase Smart USB-C Hub 10-in-1 Explorer Edition, nowemu wariantowi obudowy 8-in-1. Uzupełnia on i tak już imponujący wybór o port DP 1.4 (8K 30 Hz) i port USB-A (480 Mb/s).

Nasza konfiguracja testowa obejmuje telewizor Smart TV (4K 120 Hz), komputer M1 MacBook Air, starożytny Dell Inspiron z systemem Linux Mint Cinnamon, drugi telewizor Smart TV (4K 60 Hz), monitor do gier LG UltraGear 1440p 144 Hz, router Wi-Fi TP-Link AC1750 Mbps do testów sieci Ethernet, pendrive SanDisk USB-C/USB-A (256 GB) i karta micro SD Samsung Evo Plus. Dockcase twierdzi, że działa również z Nintendo Switch i Steam Deck, których nie będziemy w stanie przetestować z powodu braku dostępności.

Projekt

Dockcase pozostał przy swoim popularnym przezroczystym designie z Smart USB-C Hub 10-w-1 Explorer Edition, wraz z aluminiową obudową. W centrum znajduje się mały ekran LED, który wyświetla wiele informacji o podłączonych urządzeniach, ich właściwościach i nie tylko. Więcej o jego oprogramowaniu powiemy w dalszej części recenzji.

Smart USB-C Hub 10-in-1 Explorer Edition należy podłączyć do wybranego urządzenia za pośrednictwem portu USB-C znajdującego się na lewej krawędzi. Dołączony do zestawu kabel w oplocie jest nieco krótki; można to obejść, korzystając z alternatywnego kabla innej firmy o odpowiedniej mocy/przepustowości. Główny port USB-C znajduje się po prawej stronie stacji dokującej na pionowej krawędzi. Z przodu znajdują się dwa porty USB-A (480 Mb/s i 10 Gb/s), port USB-C 10 Gb/s oraz czytnik kart micro SD. Dockcase zawiera również mały otwór wentylacyjny, aby utrzymać termikę w ryzach.

Pomimo tego, Smart USB-C Hub 10-w-1 Explorer Edition robi się trochę gorący w dotyku podczas pracy, co przedstawiciel firmy twierdzi, że jest to normalne. Druga strona jest wypełniona portem USB-C, który może ładować urządzenia z mocą do 100 W, portem HDMI i DP, portem USB typu A (480 Mb / s) i gigabitowym portem Ethernet. Chociaż odstępy między nimi są wystarczające, istnieje możliwość wystąpienia pewnych zakłóceń, jeśli używany jest nieco większy kabel dowolnego rodzaju.

Z estetycznego punktu widzenia, srebrny kolor pasuje do mojego MacBooka Air w kolorze Space Grey. Osobiście bardzo podoba mi się ten design, ponieważ wprowadza futurystyczny klimat do każdej konfiguracji biurka. Przy odpowiednim ustawieniu może wtopić się w tło, ponieważ nie ma żadnych jasnych świateł z wyjątkiem wyświetlacza, którego niestety nie można wyłączyć.

Przednie wejścia/wyjścia Dockcase 10-in-1 Hub Explorer Edition
Przednie wejścia/wyjścia Dockcase 10-in-1 Hub Explorer Edition
Tylne wejścia/wyjścia Dockcase 10-in-1 Hub Explorer Edition
Tylne wejścia/wyjścia Dockcase 10-in-1 Hub Explorer Edition

Wydajność

Jeśli chodzi o rzeczywistą wydajność, dołączony port HDMI może przesyłać wideo 4K 60 FPS z mojego MacBooka Air do telewizora Hisense 4K 120 Hz z włączonym HDR. Wyższe częstotliwości odświeżania nie są możliwe ze względu na ograniczenia systemu macOS. Dołączony port DP może jednak z łatwością samodzielnie przesyłać wideo 1440p 144 Hz. Na szczęście dołączone gniazdo Ethernet bez trudu osiągnęło znamionową prędkość 1 Gb/s, nawet po podłączeniu wyświetlacza 4K 120 Hz.

Jednak podłączenie smart TV 4K 60 Hz i wspomnianego monitora powoduje, że stacja dokująca dostaje zawrotów głowy. Monitor (podłączony przez port DP) migotał bez przerwy. Obsługa monitora 144 Hz przy 60 Hz rozwiązała sytuację. MacBook Air M1 może obsługiwać tylko jeden monitor zewnętrzny na raz, więc nie było możliwości korzystania z obu oddzielnie. Niestety, mój Dell Inspiron Dell Inspiron ma port USB 3.1, co oznacza, że nie było możliwości podłączenia do niego dwóch monitorów.

Brak przepustowości może być problematyczny podczas testowania wielu urządzeń peryferyjnych jednocześnie. Wydajność portów USB może ulec pogorszeniu przy jednoczesnej aktywności, chociaż wydawały się działać dobrze po podłączeniu do zewnętrznego wyświetlacza (niezależnie od rozdzielczości / szybkości klatek). Zapoznaj się z załączonymi zdjęciami, aby dowiedzieć się, jak różne nośniki pamięci (pendrive USB, karta micro SD, zewnętrzny dysk twardy) działają ze stacją dokującą.

Stacja dokująca Dockcase Smart USB-C Hub 10-w-1 mogła ładować mojego MacBooka Air z mocą 39 W po podłączeniu do dwóch portów USB-C w moim komputerze (jeden na obudowie Lian-Li O11 Dynamic, drugi na płycie głównej Asrock X570 Taichi). Wydaje się to być bardziej ograniczeniem USB niż wadą samej stacji dokującej.

Jego 100-watowy port ładowania ma kilka interesujących interakcji z innymi złączami. W jednym przypadku mój MacBook Air odmówił wyświetlania obrazu na jednym monitorze z podłączoną ładowarką. Dockcase twierdzi, że stacja dokująca odejmuje 20 W od 60-watowej ładowarki PD, podczas gdy 100-watowa ładowarka PD powinna działać z maksymalną prędkością. Generyczny miernik mocy USB podłączony do obwodu potwierdził te ustalenia.

Wyniki AmoprphousDiskMark dla portu USB-A 10 Gb/s
Wyniki AmoprphousDiskMark dla portu USB-A 10 Gb/s
Wyniki AmoprphousDiskMark dla portu USB-C 10 Gb/s
Wyniki AmoprphousDiskMark dla portu USB-C 10 Gb/s
Wyniki AmoprphousDiskMark dla gniazda kart micro SD
Wyniki AmoprphousDiskMark dla gniazda kart micro SD
Drugie wyniki AmoprphousDiskMark dla portu USB-A 10 Gb/s
Drugie wyniki AmoprphousDiskMark dla portu USB-A 10 Gb/s
Wyniki AmoprphousDiskMark dla portu USB-A 480 Mb/s
Wyniki AmoprphousDiskMark dla portu USB-A 480 Mb/s
 

Interfejs użytkownika Docka

Interfejs użytkownika USB-C Hub 10-w-1 Explorer Edition może początkowo wydawać się chwytliwy, ale po pewnym czasie staje się uciążliwy w nawigacji. Jest tylko jeden przycisk do nawigacji, bez wskazówek, jak go używać. Trzeba polegać na serii pojedynczych, podwójnych i długich dotknięć, aby się poruszać. Sprawę dodatkowo komplikuje brak instrukcji wyjaśniającej działanie nawigacji.

Pomijając brak łatwości obsługi, stacja dokująca oferuje bogactwo opcji dla każdego złącza. Pozwala dostosować siłę sygnału portów DP/HDMI, moc kabla USB-C, wersję USB PD i maksymalną przepustowość portu USB-C 10 Gbps. Pokazuje nawet rozdzielczość / szybkość klatek każdego podłączonego wyświetlacza zewnętrznego i wskazuje stan połączenia urządzenia peryferyjnego za pomocą ikony.

Kilka zmian QoL w nawigacji może sprawić, że stacja dokująca będzie o wiele przyjemniejsza dla przeciętnego użytkownika. Na początek przydałaby się podstawowa instrukcja obsługi w opakowaniu. Drugi przycisk nawigacyjny w przyszłej wersji mógłby być jednym ze sposobów. Interfejs z ekranem dotykowym byłby idealny, ale prawdopodobnie zwiększy koszty i ogólny rozmiar stacji dokującej.

menu główne 10-in-1 Explorer Edition
menu główne 10-in-1 Explorer Edition
konfiguracje portów HDMI i DP w urządzeniu 10 w 1 Explorer Edition
konfiguracje portów HDMI i DP w urządzeniu 10 w 1 Explorer Edition
strona "o mnie" aplikacji 10-in-1 Explorer Edition
strona "o mnie" aplikacji 10-in-1 Explorer Edition

Pros

+ duży wybór portów
+ mnóstwo opcji dostosowywania
+działa z szeroką gamą urządzeń
+świetny wygląd i możliwość dopasowania do każdej konfiguracji


Kons

- Ograniczona przepustowość dzięki USB 3.2
- uciążliwa nawigacja po interfejsie użytkownika
- Funkcje nie w pełni wyjaśnione po wyjęciu z pudełka

Werdykt

Dockcase 10-in-1 Hub w recenzji
Dockcase 10-in-1 Hub w recenzji

Smart USB-C Hub 10-w-1 Explorer Edition niewątpliwie wyróżnia się na tle konkurencji, której jest wiele. Moim głównym zmartwieniem jest brak obsługi Thunderbolt lub USB 4.0. Dodatkowa przepustowość sprawiłaby, że stacja dokująca znalazłaby się na samym szczycie oferty high-end od Ankerbelkin i innych. Niekoniecznie jest to jednak złe, ponieważ pomaga zaoszczędzić na kosztach, zapewniając jednocześnie większość, jeśli nie wszystkie, funkcje oferowane przez znacznie droższe stacje dokujące.

Jako ktoś, kto miał do czynienia z kilkoma zewnętrznymi stacjami dokującymi dla mojego MacBooka Air, uważam, że rozwiązanie Dockcase jest najbardziej wszechstronne. W pojedynkę usunął wszystkie porty Apple i wyglądał przy tym świetnie. Choć nie jest to produkt idealny, firma ma mnóstwo czasu na dopracowanie niedociągnięć przed premierą na pełną skalę jeszcze w tym roku.

Cena i dostępność

Hub można nabyć po obniżonej cenie 119 USD za wersję Glossy Silver (tę, która jest obecnie recenzowana) i 129 USD za wersję Matte Black za pośrednictwem kampanii Kickstarter https://www.kickstarter.com/projects/dockcaseexplorerepro/dockcase-smart-usb-c-hub-10-in-1-explorer-editionktóra kończy się za pięć dni. Po tym czasie urządzenie będzie dostępne w sprzedaży detalicznej w cenie 160 USD, co nie jest do końca tanie, ale stanowi godną inwestycję dla kogoś, kto buduje minimalistyczną konfigurację do pracy z domu.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Dockcase 10-in-1 Hub Explorer Edition w praktyce: Idealna równowaga między estetyką i funkcjonalnością dla użytkowników MacBooka Air
Anil Ganti, 2023-08-29 (Update: 2023-08-29)