Notebookcheck

Intel: oneAPI w IV kw. 2019

Szykuje się przełom? Okaże się pod koniec 2019 roku.

W firmie Intel po wyciskaniu siódmych potów ze sprzętu (hardware) szykuje się postęp na poziomie oprogramowania (software). Przyczynić się do tego może nie kto inny a Raja Koduri (kiedyś pracownik firmy AMD a obecnie w firmie Intel). Ma być to rewolucja, jakiej firma Intel nie widziała od ponad 25 lat (udoskonalenia w warstwie oprogramowania a nie tylko optymalizacje sprzętowe).

Na zaostrzenie apetytu przytoczono już wykonane optymalizacje (oprogramowanie producenta sprzętu) wspierające procesor (sprzęt). Konkretnie uwydatniono drzemiące możliwości, biorąc za punkt odniesienia hardware bez pomocy ze strony software (sam CPU bez API w tym porównaniu to 100% wydajności). Tak uzyskano już uzyskany skok deep learning robiący duże wrażenie (operacje związane z AI wykonywane 28 razy szybciej przez procesor Cascade Lake na tle leciwego Skylake). Uznawana za wolną Java przyśpieszyła w ostatnim czasie mniej, ale też odczuwalnie (działa dwa razy szybciej dzięki samym optymalizacjom na poziomie oprogramowania opracowywanego w firmie Intel na potrzeby własnych produktów).

Taka filozofia ma przyświecać oprogramowaniu Intel oneAPI (prostota użycia, otwarte źródło i możliwość uzyskania korzyści już na jednym stanowisku pracy), które zostanie udostępnione w IV kw. 2019 roku.

Źródło: Fudzilla

 

> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2019 05 > Intel: oneAPI w IV kw. 2019
10. maja 2019

 

Please share our article, every link counts!
C21:29 09.08