Notebookcheck Logo

Canon oferuje bezlusterkowiec EOS R100 z matrycą APS-C dla początkujących

Canon EOS R100 jest przeznaczony na rynek ultra-budżetowych aparatów bezlusterkowych z ograniczonym zestawem funkcji i starym sprzętem. (Źródło obrazu: Canon)
Canon EOS R100 jest przeznaczony na rynek ultra-budżetowych aparatów bezlusterkowych z ograniczonym zestawem funkcji i starym sprzętem. (Źródło obrazu: Canon)
Najnowsza zapowiedź aparatu EOS firmy Canon dotyczy modelu EOS R100, który ma na celu wypełnienie luki na rynku low-end. EOS R100 jest w zasadzie cenowo zaprojektowanym EOS R50. Powstały korpus aparatu to prosta sprawa, przypominająca dawne korpusy Canon EOS Digital Rebel. Zniknął wysuwany ekran dotykowy, bogactwo przycisków z tyłu i szybkie tryby zdjęć seryjnych. Z drugiej strony, EOS R100 jest dość przystępny cenowo, kosztując 200 USD mniej niż R50
Camera Launch

Firma Canon wprowadziła niedawno na rynek bezlusterkowy aparat EOS R100 z matrycą APS-C z mocowaniem RF, przeznaczony na rynek bezlusterkowców klasy ultra-low-end. EOS R100 posiada tę samą 24,1-megapikselową matrycę APS-C i procesor DIGIC 8, co trzyletni EOS M50 Mark II. To powiedziawszy, tylko dlatego, że sprzęt jest przestarzały, nie oznacza, że jest to okropny aparat. EOS R100 wydaje się być akceptowalnym wejściem do aparatów bezlusterkowych z wymiennymi obiektywami w tej cenie - o ile oczekiwania są kontrolowane.

Jako najtańszy aparat Canon R, EOS R100 kosztuje zaledwie 479,99 USD w przedsprzedaży, ale ma kilka znaczących wad w porównaniu do EOS R50, który kosztuje tylko 200 USD więcej. Podobnie jak w przypadku R50, pojedyncze gniazdo kart SD jest ograniczone do prędkości UHS-I, co nie jest wielkim problemem, biorąc pod uwagę, że prędkość zdjęć seryjnych w R100 wynosi zaledwie 3,5 kl./s z ciągłym AF i 6,5 kl./s z pojedynczym AF.

R100 nagrywa wideo, ale jakość wideo jest najwyższa przy 4K 24 fps i FHD 60p, i brakuje mu stabilizacji obrazu w ciele, co czyni go kiepskim wyborem dla każdego, kto chce nakręcić coś więcej niż krótkie domowe filmy. Podczas gdy sensor i procesor DIGIC 8 mogą korzystać z dwupikselowego AF, autofokus jest ograniczony do wolniejszego, mniej dokładnego kontrastowego AF w nagrywaniu wideo 4K.

Wraz z okrojonym, bezdotykowym ekranem LCD, EOS R100 nie ma wbudowanej lampy błyskowej, pierścienia sterującego z przodu uchwytu, joysticka ani pierścienia przewijania, a także dedykowanego przycisku ISO do szybkiej regulacji. Konstrukcja typu bare-bones z pewnością spowoduje niezadowolenie u tych, którzy ostatecznie kupią korpus, ale ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że gdy początkujący wyrosną z możliwości R100, mogą łatwo uaktualnić do wyższej klasy aparatu z mocowaniem RF i ponownie użyć obiektywów, na które już wydali pieniądze.

Oczekuje się, że Canon EOS R100 trafi na rynek 27 czerwca, ale zamówienia w przedsprzedaży są już otwarte na B&H Photo.

Kup bezlusterkowy aparat OM Systems OM-5 Micro Four Thirds z uszczelnieniem pogodowym na Amazon.

Canon EOS R100 ma bardzo prosty interfejs, który może sprawić, że dostosowywanie ustawień będzie nieco uciążliwe. (Źródło obrazu: Canon)
Canon EOS R100 ma bardzo prosty interfejs, który może sprawić, że dostosowywanie ustawień będzie nieco uciążliwe. (Źródło obrazu: Canon)

Źródło(a)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2023 05 > Canon oferuje bezlusterkowiec EOS R100 z matrycą APS-C dla początkujących
Julian van der Merwe, 2023-05-25 (Update: 2023-05-25)