Notebookcheck Logo

Baseus 240 W hands-on: Uniwersalna ładowarka GaN z wyświetlaczem dla maksymalnie 5 urządzeń

Jeden zasilacz do (prawie) wszystkiego. Baseus oferuje uniwersalny zasilacz DC/USB o mocy 240W z wyświetlaczem. Ten ostatni wygodnie pokazuje zużycie każdego podłączonego urządzenia, a także całkowitą wartość. Ma to swoją cenę: będą Państwo musieli wydać około 190 euro! Korzystamy z naszej metodologii pomiarowej, aby sprawdzić, czy informacje na wyświetlaczu są prawidłowe, czy zasilacz USB Baseus może nawet ładować obecne laptopy do gier i gdzie leżą granice obciążalności urządzenia z pięcioma wyjściami.
Accessory

Zasilacz USB Baseus o mocy 240 W może potencjalnie nawet niezawodnie ładować laptopy do gier. Jednak Baseus powinien być używany nie tylko do zasilania jednego urządzenia, ale jak największej liczby urządzeń jednocześnie na biurku. Zapewniają to różne adaptery i kable. Praktyczny wyświetlacz, który można wyłączyć, pokazuje, ile zużywają podłączone urządzenia, a także całkowity pobór mocy. Mierzymy, jak dokładne jest to i czy 190 euro jest tego warte.

Firma Baseus zajmująca się głównie produkcją akcesoriów, została założona w Chinach w 2009 roku i jest marką pod parasolem Shenzhen Times Innovation Technology.

Obudowa: Kompaktowa ładowarka ze stałym kablem zasilającym

Zasilacz umieszczono w kompaktowej, przyjemnie małej, solidnej obudowie z czarnego plastiku. Wyświetlacz z punktem dotykowym znajduje się na górze ładowarki, a cała powierzchnia wykonana jest z gładkiego (akrylowego) szkła. Cały spód jest gumowany, dzięki czemu adapter USB dobrze trzyma się płaskiej powierzchni.

Bez dodatkowego kabla, ale ze zintegrowanym kablem zasilającym, adapter waży około 615 gramów.

Opakowanie
Opakowanie
Zasilacz 240 W
Zasilacz 240 W
Gumowany spód
Gumowany spód
Wyświetlacz z punktem dotykowym
Wyświetlacz z punktem dotykowym

Połączenia

Złącza znajdują się na wąskich bokach z przodu i z tyłu. Kabel zasilający ładowarki jest zainstalowany na stałe, z dwoma USB-C i portem DC po tej samej stronie. Naprzeciwko znajduje się trzecie USB-C i USB-A.

Przód: 1x USB-C, 1x USB-A
Przód: 1x USB-C, 1x USB-A
Tył: kabel zasilający, 2x USB-C, 1x wyjście DC
Tył: kabel zasilający, 2x USB-C, 1x wyjście DC

Dane techniczne - 240 W tylko przez DC, w przeciwnym razie współdzielone

Produkt jest wymieniony jako kompaktowa 5-portowa ładowarka biurkowa o mocy 240 W. W języku niemieckim na opakowaniu widnieje napis "Digital intelligent desktop GaN fast charger". Azotek galu (GaN) stosowany od pewnego czasu zamiast bardziej tradycyjnego krzemu zapewnia mniejsze wymiary mocy i mniejsze wytwarzanie ciepła. Zasilacz obsługuje standard szybkiego ładowania Power Delivery 3.1 (140 W PD 3.1, 100 W PD 3.0).

Jako wejście, zasilacz może obsługiwać wszystko w zakresie od 110 do 240 V, dzięki czemu nadaje się jako towarzysz podróży.

Jego 5 wyjść szybkiego ładowania (3x USB-C, 1x USB-A, 1x DC) może zatem zasilić łącznie 5 urządzeń o łącznej mocy do 240 W. Należy jednak pamiętać, że 240 W jest dostarczane indywidualnie tylko przez port DC, a nawet wtedy tylko wtedy, gdy podłączone jest jedno urządzenie! Jeśli dwa laptopy (lub inne urządzenia) są podłączone do ładowarki przez DC i USB-C, mogą one pobierać tylko 140 W przez DC i 100 W przez USB-C. Pojedynczy laptop może pobierać tylko 140 W przez USB-C, dwa laptopy 140 W i 100 W, i tak dalej - patrz zrzut ekranu poniżej. Przy więcej niż jednym urządzeniu podłączonym przez USB, całkowita moc 240 W jest zatem rozdzielana na co najmniej dwa wyjścia. Na rynku dostępne są już zasilacze USB-C, które również mogą dostarczyć 240 W na jednym wyjściu.

Port USB-A ma maksymalną moc wyjściową 30 W, więc istnieją różne możliwe kombinacje wykorzystania portu i odpowiedni rozkład maksymalnej mocy 240 W.

Kombinacje portów i ich (rozproszona) moc wyjściowa (Źródło: Baseus)
Kombinacje portów i ich (rozproszona) moc wyjściowa (Źródło: Baseus)

"Dotykowy wyświetlacz" jest również szeroko reklamowany. Jest to jednak przesada, ponieważ funkcjonalność dotykowa ogranicza się do okrągłego obszaru wielkości odcisku palca, który można nacisnąć, aby (de)aktywować wyświetlacz. Nie ma więcej funkcji dotykowych, ani ich nie potrzebujemy.

Wyświetlacz ładowarki pokazuje moc wyjściową w watach nad każdym z 5 wyjść. Dodatkowo na środku wyświetlana jest całkowita moc "TOTAL". Jest to bardzo praktyczne, ponieważ można również zobaczyć zużycie energii przez poszczególne urządzenia na pierwszy rzut oka (przynajmniej w teorii - patrz poniżej).

Wyświetlacz można wyłączyć i ponownie włączyć za pomocą przycisku dotykowego (poniżej całkowitej mocy)
Wyświetlacz można wyłączyć i ponownie włączyć za pomocą przycisku dotykowego (poniżej całkowitej mocy)

Oczywiście wymaga to funkcji śledzenia tego zużycia w czasie. Uniwersalny zasilacz faktycznie obsługuje Bluetooth i można go podłączyć do aplikacji Baseus, która służy do sterowania zasilaczem. Niestety, nie jest możliwe zarejestrowanie krzywej zużycia energii, ale więcej na ten temat w następnej sekcji.

Aplikacja Baseus

Bezpłatną aplikację Baseus można znaleźć w App Store lub Play Store. Po szybkiej instalacji zostaniesz zapytany, czy chcesz utworzyć konto, czy kontynuować jako gość. W tym drugim przypadku może rzekomo brakować niektórych funkcji.

Utworzyliśmy jednak dodatkowe konto, ale nie znaleźliśmy żadnych dodatkowych funkcji. Co najwyżej może to być łatwiejszy dostęp do pomocy technicznej. Mogą więc Państwo na razie oszczędzić sobie kłopotu z tworzeniem konta.

Baseus w sklepie Google Play
Baseus w sklepie Google Play
Tryb konta czy gościa?
Tryb konta czy gościa?
Wady trybu gościa?
Wady trybu gościa?

Autoryzacje

Aplikacja potencjalnie wymaga różnych autoryzacji. Obejmują one lokalizację, która musi zostać aktywowana w celu sparowania z zasilaczem przez Bluetooth BLE. Niestety, lokalizacja jest również zapisywana po zamknięciu aplikacji. Jest mało prawdopodobne, aby zgubił Pan zasilacz na biurku w domu, dlatego funkcja śledzenia wydaje się częściowo przydatna.

Ponadto, aby zasilacz działał, wymagane są również absurdalne i niepotrzebne uprawnienia, takie jak kamera i mikrofon.

Autoryzacje aplikacji
Autoryzacje aplikacji
Wykrywanie pozycji nawet po zamknięciu aplikacji?
Wykrywanie pozycji nawet po zamknięciu aplikacji?
Lokalizacja dla Bluetooth BLE
Lokalizacja dla Bluetooth BLE

Funkcje

Zasadniczo ekran główny pokazuje tylko całkowite zużycie energii i temperaturę zasilacza, a także można tutaj włączać i wyłączać wyświetlacz oraz całe urządzenie.

Aplikacja posiada jednak kilka dodatkowych funkcji w menu. Można na przykład aktywować timer dla wyjść, aby urządzenia na odpowiednich wyjściach były włączane lub wyłączane o określonej godzinie.

Ekran główny Baseus: Przyciski zasilania i informacje
Ekran główny Baseus: Przyciski zasilania i informacje
Odliczanie czasu włączenia i wyłączenia
Odliczanie czasu włączenia i wyłączenia
Super: Każde wyjście może być przełączane indywidualnie
Super: Każde wyjście może być przełączane indywidualnie
Temperatura i zużycie na wykresie bez danych osi
Temperatura i zużycie na wykresie bez danych osi

Brakuje nam jednak jednej przydatnej funkcji: śledzenia konsumpcji.

Chociaż można wyświetlić wykres zużycia dla każdego wyjścia ładowarki, nie ma on żadnych informacji o jednostce czasu na osi X, a wybrana sekcja czasu ma tylko kilka sekund, więc nie można nawet zobaczyć, jak wysokie było zużycie 10 sekund temu.

Wartości średnie, maksymalne i minimalne również nie są wyświetlane, nie ma też możliwości zapisania lub wyeksportowania danych. Szkoda, ale być może funkcja ta zostanie dodana w przyszłości.

W rezultacie funkcja timera dla każdego wyjścia jest prawdopodobnie najbardziej użyteczną funkcją aplikacji, a poza tym można ją zignorować.

Akcesoria i gwarancja

Oprócz zasilacza i naprawdę niewielkiej mini-instrukcji obsługi, w opakowaniu znajduje się również kilka małych naklejek oraz różne kable i przejściówki: kabel USB-C o długości 1 m przeznaczony do 240 W oraz kabel DC o długości 1 m z okrągłą wtyczką, który można przekształcić w mniejszą lub cieńszą okrągłą wtyczkę lub prostokątną wtyczkę za pomocą dwóch innych dołączonych kabli przejściowych:

  • 1x kabel DC (5,5 mm) do DC (5,5 mm) do szybkiego ładowania 240 W (1 m)
  • 1x kabel przejściowy DC (5,5 mm) na DC (4,5 mm)
  • 1x kabel przejściowy z wtyczki DC (5,5 mm) na wtyczkę prostokątną
  • kabel USB-C do USB-C o mocy 240 W (1 m)

Przy łącznej liczbie 4 portów USB, życzylibyśmy sobie co najmniej jeszcze jednego kabla USB-C, który jest przeznaczony do 140 lub co najmniej 100 W. Wybór wtyczek DC również mógłby być szerszy. Na przykład nasz Alienware 13 R3 wymaga grubszej okrągłej wtyczki. Kable do pozostałych 3 złączy trzeba więc znaleźć samemu lub kupić osobno.

Zawartość opakowania: Sam zasilacz plus akcesoria
Zawartość opakowania: Sam zasilacz plus akcesoria
Akcesoria: kabel, adapter DC, naklejka i instrukcja obsługi
Akcesoria: kabel, adapter DC, naklejka i instrukcja obsługi

Test praktyczny: Dane wyświetlane w porównaniu wartości mierzonych

Do naszego testu praktycznego wybraliśmy kilka urządzeń: Laptop do gier Gigabyte Aorus 15G dla połączenia DC (w przeciwnym razie ma zasilacz 230 W z okrągłą wtyczką), niedawno testowany niedawno testowany HP EliteBook 865 G10 dla portu USB-C (w przeciwnym razie ma zasilacz USB-C o mocy 110 W), a także diody LED dla portu USB-A i smartfona do ładowania.

Test 1 - Jeden laptop do gier na wyjściu DC

Nasz gamingowy laptop Aorus zużywa nieco ponad 200 W w teście obciążeniowym, ale możliwe są również wartości szczytowe obciążenia do 256 W.

Przede wszystkim zauważyliśmy, że wyświetlacz zaczyna migać, zarówno dla poszczególnych wartości, jak i wartości całkowitej, gdy zużycie zbliża się do krytycznych wartości maksymalnych dla zasilacza.

Zauważalne jest również to, że zużycie energii z zasilaczem Baseus wydaje się być z jednej strony wyższe niż ze standardowym zasilaczem 230 W, a z drugiej strony ulega znacznie większym wahaniom.

Wreszcie, test obciążeniowy z Furmarkiem i Prime95 to zbyt wiele dla ładowarki Baseus. Nasz kolejny test ze standardowym zasilaczem pokazuje dość stały pobór nieco ponad 200 W (multimetr), ale zgodnie z wyświetlaczem Baseus, 240 W jest regularnie przekraczane, a urządzenie wyłącza wyjście, moc laptopa jest dławiona w trybie baterii, a następnie wyjście zasilacza jest ponownie włączane i cykl zaczyna się od nowa.

Nasz multimetr pokazuje mniej zmienne wartości, które zwykle są nieco poniżej 240 W, ale Baseus nie może utrzymać pracy na granicy.

Zużycie zbyt wysokie według Baseus, wyjście wyłącza się. Nadal w granicach wartości granicznych według multimetru
Zużycie zbyt wysokie według Baseus, wyjście wyłącza się. Nadal w granicach wartości granicznych według multimetru
Wyświetlacz zużycia energii Baseus wykazuje duże wahania, podczas gdy multimetr wykazuje znacznie mniejsze wahania
Wyświetlacz zużycia energii Baseus wykazuje duże wahania, podczas gdy multimetr wykazuje znacznie mniejsze wahania

Test 2 - Dwa laptopy podłączone do prądu stałego i USB-C

Teraz uruchamiamy laptopa do gier w trybie bezczynności i jednocześnie podłączamy EliteBooka przez USB-C (maks. 140 W + 100 W możliwe). Test obciążeniowy działa teraz tylko na tym drugim. W teście możliwe były krótkotrwałe szczyty obciążenia wynoszące 101 W, ale średnio EliteBook zużywa około 70 do 80 W w teście warunków skrajnych.

Konfiguracja nie stanowi problemu dla ładowarki Baseus. Sytuacja wygląda inaczej, gdy uruchomimy Prime95 również na laptopie gamingowym. To powinno kosztować około 120 W i wciąż pozostawiać miejsce na 140 W maksymalnej mocy wyjściowej. I tak też jest - zasilacz znów zaczyna migać, a według wyświetlacza 140 W jest momentami przekroczone. Wejście nie jest wyłączane natychmiast, ale jesteśmy blisko limitu i nie można wykluczyć wyłączenia, jeśli test potrwa dłużej.

EliteBook podłączony do C2, 60 W to limit. Powinniśmy byli podłączyć go do C1, ponieważ może zużywać 100 W z 2 laptopami
EliteBook podłączony do C2, 60 W to limit. Powinniśmy byli podłączyć go do C1, ponieważ może zużywać 100 W z 2 laptopami
Prime95 na laptopie do gier przeciąża zasilacz, wyświetlacz zaczyna migać
Prime95 na laptopie do gier przeciąża zasilacz, wyświetlacz zaczyna migać

Test 3 - Cztery urządzenia na różnych połączeniach

W końcowym teście podłączamy nasz smartfon i nasze podświetlenie LED. Laptopy najpierw działają w trybie bezczynności, a następnie nieco obciążamy EliteBooka.

Baseus zasila wszystkie urządzenia, ale dostarcza maksymalnie 20 W do drugiego laptopa (EliteBook, C2), przynajmniej na C2 (patrz zrzut ekranu 1 + 2). Jeśli przełączymy połączenia tak, aby nasz smartfon był podłączony do C2, a EliteBook do C1, laptop może zużywać do 60 W (patrz zrzut ekranu 3). Podłączając kilka urządzeń, należy zatem zwrócić uwagę na to, do którego wyjścia podłączone jest każde z nich.

Smartfon (Huawei Mate 20 Pro) jest zasilany 17 W, nawet w kolejnym teście. Oświetlenie LED zużywa tylko od 3 do 9 W.

2 laptopy, telefon komórkowy, oświetlenie LED
2 laptopy, telefon komórkowy, oświetlenie LED
EliteBook na C2 pobiera tylko 20 W
EliteBook na C2 pobiera tylko 20 W
EliteBook an C1 może teraz zużywać do 60 W
EliteBook an C1 może teraz zużywać do 60 W
225 W vs 147 W - duża różnica w niektórych przypadkach
225 W vs 147 W - duża różnica w niektórych przypadkach

Wyniki

W teście udało nam się ustalić kilka rzeczy:

  1. Wskaźnik zużycia energii na ładowarce Baseus waha się znacznie bardziej niż na naszym multimetrze, a w niektórych przypadkach niewiarygodnie mocno. Na przykład nasz laptop do gier rzekomo zużywał tylko 4 W lub nawet 1 W w stanie bezczynności na DC. Informacje na wyświetlaczu są zatem w najlepszym razie wartością orientacyjną.
  2. Przy podłączonych urządzeniach, które zbliżają się do maksymalnych wartości (laptop do gier podłączony do prądu stałego), Baseus szybko wyświetla wartości przekraczające limity i wyłącza wyjście, mimo że multimetr wskazuje, że jest jeszcze trochę miejsca.
  3. Podłączając kilka energochłonnych urządzeń należy zwrócić uwagę na kolejność portów, gdyż w razie wątpliwości C1 dostarcza już więcej mocy niż C2, i tak dalej.

Jeśli nie zbliżają się Państwo do wartości granicznych, Baseus dobrze nadaje się do zasilania kilku urządzeń jednocześnie. Jednocześnie można mieć wątpliwości, czy drogi zasilacz rzeczywiście jest w stanie dotrzymać swoich maksymalnych parametrów, czy też, jak wskazuje multimetr, pada na kolana nieco za wcześnie.

Zużycie w trybie gotowości

W szczególności wyświetlacz, ale także funkcja Bluetooth do połączenia z aplikacją, oczywiście również zużywa energię. Przyjrzymy się, jak wysokie jest zużycie energii w trybie czuwania.

Gdy wyświetlacz jest wyłączony, podłączony zasilacz Baseus nadal wymaga średnio 0,92 W, praktycznie w trybie czuwania. Jeśli wyświetlacz jest aktywny, zużycie minimalnie wzrasta do nieco ponad 1 W. Wyświetlacz jest zatem mniejszym konsumentem, ale Bluetooth i wewnętrzna elektronika są. Tymczasem sama ładowarka biurkowa naturalnie wyświetla 0 W, ponieważ nie są podłączone żadne urządzenia konsumenckie.

Około 1,03 W zużycia energii w trybie gotowości z aktywnym wyświetlaczem
Około 1,03 W zużycia energii w trybie gotowości z aktywnym wyświetlaczem

Za

+ ładowanie do 5 urządzeń jednocześnie
+ Wyświetlacz ze wskaźnikiem zużycia energii
+ mały i kompaktowy
+ Aplikacja z funkcjami timera

Przeciw

- 240 W tylko na wyjściu DC
- Wskaźniki zużycia są bardzo niedokładne
- Zasilacz wyłącza się wcześniej według multimetru
- drogi: około 190 euro

Werdykt: Praktyczna ładowarka, ale lepiej nie testować wartości granicznych

W praktyce: Baseus 240 W Digital GaN
W praktyce: Baseus 240 W Digital GaN

Ładowarka Baseus 240 W Digital GaN jest praktycznym rozwiązaniem do zasilania kilku urządzeń (USB) z jednego, stosunkowo małego i kompaktowego zasilacza. W najlepszym przypadku oszczędza to Państwu konieczności korzystania z kilku zasilaczy i różnych długich kabli, a jednocześnie pozwala kontrolować zużycie energii. Ładowarka jest również dobrze wyposażona do podróży z napięciem od 110 do 240 V.

Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy jednak trochę rozczarowani. Nie możemy pobrać 240 W na jednym z portów USB - jest to możliwe tylko na porcie DC. Wyświetlacz waha się i zapewnia raczej orientacyjne niż dokładne odczyty, wyłącza się wcześniej niż pozwalają na to wartości graniczne, przynajmniej według multimetru, a zużycie w trybie gotowości również mogłoby być nieco niższe. Ponadto aplikacja nie pozwala na rejestrowanie zużycia, co jest być może dobrą rzeczą, biorąc pod uwagę niedokładne dane (na wyświetlaczu).

W praktyce rzadko można napotkać problemy, przynajmniej bez laptopa do gier, a urządzenie jest z pewnością praktyczne. Jednak za około 190 euro z pewnością można by oczekiwać większej dokładności.

Dzięki Baseus 240 W Digital GaN można wygodnie zasilić do 5 urządzeń za pomocą jednej ładowarki. Działa to dobrze, jeśli nie zbliżają się Państwo do określonych limitów, ale 240 W działa co najwyżej na porcie DC. Biorąc jednak pod uwagę cenę, różne funkcje zasługiwałyby na większą optymalizację.

Cena i dostępność

Zasilacz Baseus nie jest jeszcze dostępny w Niemczech, ale wkrótce ma się to zmienić. Nawet na stronie internetowej Baseus, zasilacz 240 W nie jest jeszcze wymieniony wśród produktów, chociaż można go już zobaczyć na zdjęciu okładki strony.

Jednak ładowarka Baseus Desktop Charger od dawna jest dostępna w różnych sklepach importowych, na przykład na Aliexpress za około 190 euro lub na Amazon.com za około 170 dolarów amerykańskich po odliczeniu 30-dolarowego kuponu, ale jeszcze nie na Amazon.de.

Transparency

The present review sample was given to the author by the manufacturer free of charge for the purposes of review. There was no third-party influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Baseus 240 W hands-on: Uniwersalna ładowarka GaN z wyświetlaczem dla maksymalnie 5 urządzeń
Christian Hintze, 2024-03-12 (Update: 2024-03-12)