Badanie opublikowane pod tytułem "Your Brain on ChatGPT: Accumulation of Cognitive Debt when Using an AI Assistant for Essay Writing Task" (PDF) naukowcy z MIT Lab zbadali wpływ dużych modeli językowych na ludzki mózg.
Sztuczna inteligencja może powodować atrofię mózgu
Badanie zlecone przez Microsoft w kwietniu wykazało, że nadmierne korzystanie z generatywnej sztucznej inteligencji negatywnie wpływa na krytyczne myślenie i jednocześnie ogranicza kreatywność. Niedawne badanie MIT nie tylko potwierdza te ustalenia, ale pokazuje, że konsekwencje mogą być jeszcze bardziej dalekosiężne.
Ogólnym rezultatem jest spadek aktywności mózgu, a osoby często korzystające ze sztucznej inteligencji wykazują niższą wydajność poznawczą. Naukowcy potwierdzają również, że krytyczne kwestionowanie treści zmniejsza się, co prowadzi do "efektu komory echa", w której dana osoba napotyka tylko informacje lub opinie, które odzwierciedlają i wzmacniają jej własne przekonania ("błąd potwierdzenia"). To z kolei skutkuje m.in. zmniejszonym dialogiem na temat różnych punktów widzenia, polaryzacją polityczną i zwiększoną samotnością.
Jak przeprowadzono badanie
54 uczestników badania (w wieku od 18 do 39 lat) podzielono na trzy grupy, z których każda miała za zadanie napisać esej. Pierwsza grupa musiała użyć generatywnych modeli sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT lub Google Gemini, aby wykonać zadanie.
Druga grupa mogła korzystać z wyszukiwarek w celu znalezienia informacji, podczas gdy grupa trzecia nie miała do dyspozycji żadnych narzędzi. Następnie odbyła się druga runda, w której wszyscy badani nie mieli dostępu do narzędzi.
Oprócz wyżej wymienionych efektów, stwierdzono, że badani z pierwszej grupy łatwiej popadali we frustrację i osiągali gorsze wyniki niż pozostałe grupy.
Należy zauważyć, że badanie nie zostało jeszcze zweryfikowane przez ekspertów. Brakuje również wyników długoterminowych. Jeśli jednak badania nadal będą wykazywać, że korzystanie z generatywnych modeli sztucznej inteligencji prowadzi do zmniejszonej aktywności mózgu i krytycznego myślenia w perspektywie długoterminowej, może to mieć niezliczone konsekwencje dla społeczeństwa i rozwoju człowieka w przyszłości.