Notebookcheck Logo

Asus dostarcza ROG Zephyrus Duo 16 z najszybszym dostępnym procesorem mobilnym AMD Ryzen 9 7945HX

Asus ROG Zephyrus Duo 16 2023 r
Asus ROG Zephyrus Duo 16 2023 r
Nowy model 2023 Asus ROG Zephyrus Duo 16 oferuje wiele atrakcji, w tym nowy GeForce RTX 4090 Laptop czy nowy ekran 240 Hz Mini-LED. Asus stosuje także nowy procesor AMD Ryzen 9 7945HX, który bije na głowę procesory HX Intela, a także jest bardziej wydajny.
AMD Geforce Gaming Laptop / Notebook Review Snippet Touchscreen Windows Zen 4

Na stronie Asus Zephyrus Duo 16 jest częścią marki ROG (Republic of Gamers) i jest oczywiście skierowany do graczy, ale koncepcja specjalna z drugim ekranem, jak również wydajne komponenty sprawiają, że jest to również interesująca opcja dla twórców treści i jako mobilna stacja robocza. Wyznaczone mobilne stacje robocze mają zwykle przewagę dzięki profesjonalnym GPU z dodatkowymi certyfikatami sterowników dla profesjonalnych aplikacji, ale konsumenckie GPU GeForce mogą również bardzo dobrze poradzić sobie w niektórych profesjonalnych scenariuszach.

Samo urządzenie jest dość niepozorne po zamknięciu pokrywy i można go używać w środowiskach profesjonalnych, ale już grubość zdradza, że nie jest to konwencjonalny laptop. Gdy tylko otworzysz pokrywę, od razu zauważysz klawiaturę znajdującą się z przodu jednostki bazowej, a także drugi ekran, który jest nieco podniesiony. Czy faktycznie potrzebujemy drugiego ekranu, to już inna kwestia, a nawet jeśli obsługa nie zawsze jest idealna, to ogólnie koncepcja sprawdza się całkiem dobrze. Jakość obrazu błyszczącego ekranu dotykowego IPS jest dobra, ale nie nadąża za matowym ekranem Mini-LED. Oferuje on rozdzielczość WQHD (2560 x 1600 pikseli) i zapewnia doskonałą jakość obrazu dzięki częstotliwości odświeżania 240 Hz. Mierzymy maksymalną jasność 700 nitów dla treści SDR i prawie 1400 nitów dla treści HDR. Jest też bardzo łatwy w kalibracji.

Asus nie idzie też na wiele kompromisów w kwestii wydajności, bo nowy GeForce RTX 4090 Laptop połączony jest z AMD Ryzen 9 7945HX, który posiada 16 rdzeni Zen4 i oferuje większą wydajność niż procesory Intel Raptor Lake-HX, ale jednocześnie jest wydajniejszy. Producent oszczędza jedynie trochę w kwestii pamięci RAM i "tylko" stosuje DDR5-4800, ale przynajmniej 32 GB.

Podczas naszej recenzji zauważyliśmy kilka błędów i było nawet kilka blue screenów. Wysoki pobór mocy w stanie bezczynności na poziomie 20-30 W (bez ekranu dodatkowego) też był nieco wysoki. Jasny ekran Mini-LED to jeden z powodów, ale podejrzewamy, że nowa platforma AMD może zużywać sporo energii także w stanie spoczynku. Musimy jednak zebrać więcej danych z innych jednostek testowych, zanim będziemy mogli to dokładniej przeanalizować. Rezultatem dla Zepyhrus Duo 16 jest jednak krótki czas pracy na baterii i nie można oczekiwać więcej niż 4 godzin nawet przy zauważalnie obniżonej jasności panelu i bez użycia drugiego ekranu.

ROG Zephyrus Duo 16 to z pewnością bardzo ciekawy i wydajny laptop, ale też bardzo drogi - 5000 euro. Biorąc pod uwagę rozdzielczość WQHD ekranu głównego, warto rozważyć tańszy SKU z m.in RTX 4080 "Laptop. Jeśli możesz wykorzystać drugi ekran, powinieneś przyjrzeć się bliżej, ale jeśli tak nie jest, lepiej będzie z tradycyjnym laptopem. Zapraszamy do naszej kompleksowej recenzji, aby uzyskać wszystkie dalsze szczegóły:

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2023 03 > Asus dostarcza ROG Zephyrus Duo 16 z najszybszym dostępnym procesorem mobilnym AMD Ryzen 9 7945HX
Andreas Osthoff, 2023-03-18 (Update: 2023-03-18)