Samsung Foundry wciąż walczy o ustabilizować wydajność dla SF2tSMC jest jedyną opcją dla większości firm na rynku chipów high-end. Jednak rosnące ceny wafli mogą zmusić niektórych do szukania gdzie indziej swoich potrzeb w zakresie produkcji chipów. Apple i Nvidia, dwa giganty branżowe, przyglądają się teraz trzeciemu słabszemu graczowi na rynku odlewni półprzewodników: Intel.
9to5Mac łączy niedawną notatkę analityka branżowego z raportem Reutersa, z którego wynika, że Nvidia i Apple mogą przestawić się na Węzeł 14A Intela dla przyszłych produktów. Mapa drogowa Intela sugeruje, że 14A ma wejść do produkcji ryzyka dopiero w 2027 roku, a do masowej produkcji w 2028 roku, pod warunkiem, że nie będzie dalszych opóźnień. Oczywiście plotki te nie są nowe, a wcześniejsza z nich głosiła, że Apple wykorzysta Intel 18A do niektórych chipów.
TSMC zaspokoi natychmiastowe potrzeby Apple w zakresie chipów, z A19 i M5 są produkowane w węźle N3P producenta chipów. Później, w 2026 roku, pojawią się A20 i M6 przejdą na N2 i prawdopodobnie pozostaną tam przez rok wraz z A21/M7. Ale tylko Apple M8 może przejść na 14A, a A22 prawdopodobnie pozostanie przy TSMC.
Przechodząc do Nvidii, jej Architektura Rubin ma wykorzystywać niestandardowy wariant TSMC 3 nm (prawdopodobnie 3N) zarówno dla swoich chipów AI, jak i procesorów graficznych RTX 60 dla komputerów stacjonarnych. Ten ostatni ma pojawić się gdzieś w 2027 roku, jeśli mapa drogowa produktów Nvidii się nie zmieni. Pozostaje nam więc następca Rubina, czyli zapowiedziana na 2028 rok architektura Feynman jako potencjalnego kandydata dla Intel 14A. Nvidia nie pozbędzie się jednak całkowicie TSMC, ponieważ 14A będzie wykorzystywane tylko w niektórych "low-endowych" GPU.
Następca N2 od TSMC, A14ma zostać wprowadzony na rynek dopiero w 2028 roku, więc jest zdecydowanie za wcześnie, aby spekulować, którzy producenci OEM będą z niego korzystać. Samsung może wycofać się z wyścigu 1,4 nm ze względu na ponowne skupienie się na uczynieniu SF2 bardziej atrakcyjnym dla producentów OEM. Pozostaje więc tylko TSMC i Intel jako dwie odlewnie o wydajności 1,4 nm, choć japońska firma Rapidus może do tego czasu pojawić się jako potencjalna alternatywa dla technologii 2 nm.