Notebookcheck Logo

Aktualizacja sterowników Intel Linux wprowadza dławienie termiczne PCIe 6.0 i 7.0

Płyta główna PCIe 7.0 przyszłości (źródło: obraz wygenerowany przez DALL-E 3)
Płyta główna PCIe 7.0 przyszłości (źródło: obraz wygenerowany przez DALL-E 3)
Podczas gdy najnowsza aktualizacja sterownika Intel Linux umożliwia systemowi automatyczne zmniejszanie prędkości łącza PCIe w przypadku wykrycia przegrzania, dławienie szerokości łącza nie zostało jeszcze dodane. Przyszła aktualizacja również ją zintegruje, ponieważ PCIe 6.0 i jego następca, który ma pojawić się około 2028 roku, mogą z tego skorzystać.
Intel GPU Linux / Unix Software

Ponieważ aktywne chłodzenie interfejsu PCIe nie wchodzi w grę, Intel podejmuje kroki wymagane do rozwiązania tego problemu za pomocą obejścia programowego. Patrząc w przyszłość na PCIe 6.0 i PCIe 7.0, gigant technologiczny dodał do sterownika Linux środek, który pomoże utrzymać wysokie temperatury na dystans, a kolejny jest w przygotowaniu, aby poprawić wydajność termiczną nadchodzących płyt głównych.

Mówiąc o nowym sterowniku Linux, inżynier Intela Ilpo Järvinen powiedział, że ten nowy fragment kodu "dodaje kontroler przepustowości PCIe (bwctrl) i powiązany sterownik chłodzenia PCIe do strony rdzenia termicznego w celu ograniczenia prędkości łącza PCIe z powodów termicznych" i dodał, że urządzenie chłodzące jest tworzone dla każdego portu, o ile sterownik wykryje, że są one w stanie zmienić prędkość.

Dodał jednak również, że nowy sterownik obsługuje jedynie regulację prędkości łącza interfejsu PCIe. Obniżenie szerokości łącza PCIe, aby zapobiec przegrzaniu, może być również pomocne, ale Järvinen dodał, że istniejące interfejsy PCIe do wersji 6.0 nie obsługują tego, więc nie było potrzeby dodawania tej funkcji w tej chwili. Oczywiście oznacza to, że przyszłe aktualizacje sterowników będą zawierać funkcję kontroli szerokości łącza PCIe.

Za jedyne 136,99 USD, osoby poszukujące kompaktowego rozwiązania komputerowego opartego na systemie Linux mogą kupić konfigurację 4/256 GB CyberGeek Nano J1 mini PC na Amazon. Ta niewielka maszyna jest wyposażona w system operacyjny Ubuntu i jest napędzana czterordzeniowym procesorem Intel N5095A procesor.

Źródło(a)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 05 > Aktualizacja sterowników Intel Linux wprowadza dławienie termiczne PCIe 6.0 i 7.0
Codrut Nistor, 2024-05-14 (Update: 2024-05-14)