Notebookcheck Logo

AMD: częstsze aktualizacje sterowników Ryzen Mobile

Wraca temat częstotliwości aktualizacji sterowników dla produktów firmy AMD.

Jakiś czas temu pisałem o tym, że część układów graficznych firmy AMD (te w ramach APU) otrzymuje aktualizacje tylko raz na kwartał. Przekładając to na prosty język - wydajne układy graficzne ale umieszczane bezpośrednio przy procesorze nie otrzymywały tak regularnych poprawek, jak te do montażu we własnym gnieździe (zwykle z interfejsem PCIe). To zaś rodzi problem, że na optymalizacje pod kątem najnowszych gier trzeba długo czekać a tego nikt nie lubi.

Temat wrócił i tym razem dotyczy procesorów Ryzen Mobile. Tu firma AMD częściowo umywa ręce i entuzjaści elektroniki wiedzą, dlaczego. Ogólnie bowiem nie ma czegoś takiego jak sterowniki dla procesorów. Jak już, to pod Windows pojawiają się one w ramach aktualizacji BIOS (rzadziej robi to firma Microsoft w ramach aktualizacji systemu Windows) a pod Linuksem w ramach nowego kernela (jądro systemu wpływające na obsługę procesora). W obu przypadkach chodzi o coś, co określa się mianem CPU microcode update.

A więc na czym się skończyło? Firma AMD obiecała, że będzie ściślej współpracować z wytwórcami laptopów (OEM) tak, by aktualizacje dla procesorów Ryzen Mobile pojawiały się częściej (będą pojawiać się na stronach internetowych producentów laptopów).

Źródło: Guru3D

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2018 11 > AMD: częstsze aktualizacje sterowników Ryzen Mobile
Sylwester Cyba, 2018-11-24 (Update: 2018-11-25)