Notebookcheck Logo

AMD Zen z AMD Polaris

O mikroarchitekturze AMD Zen mówi się od dawna i powoli nadchodzi dobry czas na podanie konkretów.

To jeszcze nie konkret ale dobry wstęp do czegoś bardziej interesującego. AMD przekazało do wiadomości publicznej, że mikroarchitektura Zen pojawi się jako pierwsza w serwerach (mówiło się dużo o 32-rdzeniowych Opteronach), laptopach i w produktach typu embedded.

Kolejna dość konkretna informacja jest taka, że procesory oparte o mikroarchitekturę Zen (w laptopach cztery rdzenie) będą posiadały rdzeń graficzny AMD Polaris 10. Każdy rdzeń procesora ma posiadać 512 KB pamięci podręcznej L2 i 8 MB współdzielonej pamięci podręcznej L3 (AMD podaje L2 jako K/core a L3 jako wartość dla całego układu scalonego).

Od dłuższego czasu wiadomo o obsłudze pamięci operacyjnej DDR4 (do 3200 MHz). Niektóre z procesorów wykorzystujących AMD Zen będą obsługiwały ECC, tak jak obecnie procesory Intel Xeon.

Taki układ zapewnia także akcelerację sprzętową H.265 (chodzi o funkcję wprowadzoną w kartach grafiki Radeon RX 480 i RX 470).

Jeśli idzie o TDP, na chwilę obecną mówi się o 45 W i 65 W. Informacja ta zostanie zweryfikowana, kiedy procesory te trafią do sprzedaży. Kiedy to będzie? Bardzo możliwe, że dopiero w 2017 roku.

Źródło: Fudzilla

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
Sylwester Cyba, 2016-07- 5 (Update: 2016-07- 6)