Od czasu premiery DLSS pierwszej generacji, AMD stara się dogonić Nvidię. Wygląda na to, że Team Red jest teraz bliżej niż kiedykolwiek. Dzięki najnowszemu FSR 4, AMD osiągnęło ogromny wzrost jakości obrazu, a obraz wyjściowy FSR jest teraz w tej samej lidze co DLSS. Na targach Computex 2025 firma AMD zaprezentowała nową wersję FSR Redstone, jeszcze bardziej zmniejszając lukę w funkcjach między FSR i DLSS.
FSR Redstone wprowadza nowe technologie oparte na uczeniu maszynowym
FSR Redstone to połączenie trzech głównych technologii:
- Neural Radiance Caching
- Generowanie ramek oparte na uczeniu maszynowym
- Regeneracja promieni oparta na uczeniu maszynowym
Podczas gdy AMD ma już obsługę Frame Generation w FSR, wprowadzenie Ray Regeneration i Neural Radiance C aching przybliża Team Red do zaoferowania wszystkich funkcji oprogramowania oferowanych przez Nvidię na procesorach graficznych RTX GeForce. Na przykład, Nvidia wprowadziła RTX Neural Radiance Cache w styczniu 2025 r., aby ulepszyć i przyspieszyć wymagające techniki, takie jak pełne śledzenie ścieżek.
Buforowanie Neural Radiance
Neural Radiance Caching (NRC) to technika przyspieszająca pośrednie oświetlenie. AMD twierdzi, że NRC uczy się pośrednich odbić światła i na podstawie tych wstępnych obliczeń przewiduje dalsze odbicia i przechowuje informacje. W ten sposób sprzęt nie musi pracować w nadgodzinach, aby wywnioskować pośrednie oświetlenie dla promieni w środowisku śledzenia ścieżek, co skutkuje znacznie lepszą wydajnością.
Śledzenie ścieżek, choć oferuje oszałamiające efekty wizualne, jest nieprzyzwoicie drogie. Dla przykładu, nawet najpotężniejszy GPU, RTX 5090, nie jest w stanie płynnie grać w gry takie jak Cyberpunk 2077 z włączonym pełnym śledzeniem ścieżek. Tak więc, dzięki technikom takim jak NRC, układy GPU AMD/Nvidia mogą oferować grywalną liczbę klatek na sekundę bez pogarszania jakości obrazu/oświetlenia.
Regeneracja promieni
Ray Regeneration w FSR Redstone ma na celu usprawnienie i przyspieszenie ray tracingu. Technika ta jest odpowiedzią AMD na technologię Nvidii DLSS 3.5 Ray Reconstruction. Ray Regeneration zastępuje tradycyjne, ręcznie rysowane denoisery i wykorzystuje ML do denoisingu pikseli ray tracingu. Nie tylko poprawia to jakość scen ray/path-traced, ale także poprawia wydajność, ponieważ tradycyjne denoisery są dość obciążające.
Podobnie jak w przypadku NRC, AMD nie zapewnia mnóstwa szczegółów technicznych na temat Ray Regeneration. Jeśli jednak chcą Państwo dowiedzieć się, jak działa Ray Regeneration, Nvidia udostępnia film wyjaśniający DLSS 3.5 Ray Reconstruction. Chociaż nie wiemy, czy i jak Ray Regeneration różni się od Ray Reconstruction, ogólne zasady, na których opierają się obie techniki, powinny być podobne.
Co więcej, jeśli chcą Państwo zobaczyć jakość i wpływ na wydajność takich technologii ray tracingu opartych na ML, Digital Foundry ma całkiem niezły film na ten temat (link poniżej).
Generowanie klatek w oparciu o ML
Oprócz NCR i Ray Regeneration, AMD FSR Redstone wprowadza również nowe generowanie klatek przy użyciu nowego modelu ML. Ten nowy model opiera się zarówno na danych przestrzennych, jak i czasowych klatek w celu generowania nowych "fałszywych" klatek. Co ciekawe, AMD nie informuje, czy nowe generowanie ramek FSR Redstone obsługuje generowanie wielu ramek (MFG), jak ma to miejsce w obecnych wersjach DLSS.
Wreszcie, FSR Redstone będzie dostępny w tytułach w drugiej połowie 2025 roku, ale tylko dla Procesorów graficznych RDNA 4. Tak więc gracze, którzy mają lub zdołali zdobyć RX 9070/XT lub RX 9060 XT będą mogli cieszyć się lepszym i szybszym ray tracingiem. Gracze Radeonów, którzy utknęli na kartach ostatniej generacji, niestety nie będą mieli dostępu do FSR Redstone, najwyraźniej z powodu wolniejszej wydajności AI.