Notebookcheck Logo

0.2 miligramy dla rewolucji energetycznej: Nowy rekord w reaktorze termojądrowym JET

Dużo wysiłku dla (wciąż) bardzo małych ilości energii. Widok reaktora JET. (Źródło: EUROfusion)
Dużo wysiłku dla (wciąż) bardzo małych ilości energii. Widok reaktora JET. (Źródło: EUROfusion)
Najnowsze eksperymenty w Joint European Torus (JET) w Wielkiej Brytanii pokazują, jak wiele energii można uzyskać dzięki fuzji jądrowej. Porównanie z węglem jest szczególnie imponujące.
Renewable Science

Naukowcy z Joint European Torus (JET), który działa zgodnie z koncepcją fuzji magnetycznej, byli w stanie wygenerować 69 megadżuli energii z 0,2 miligrama paliwa.

Produktem ubocznym najnowszych eksperymentów w ramach wspólnego europejskiego projektu było ustanowienie światowego rekordu wydajności energetycznej w reaktorze fuzji jądrowej. Dwa lata wcześniej z tej samej ilości paliwa uzyskano 59 megadżuli.

Ilość ta brzmi na większą niż jest w rzeczywistości. Odpowiada ona mniej więcej ilości energii elektrycznej zużywanej przez dom jednorodzinny w ciągu dwóch dni. Mogłoby to być może ogrzać pokój przez jeden dzień - ale jak już wspomniano, przy użyciu 0,2 miligrama.

Oznacza to, że mieszanina deuteru i trytu, obu izotopów wodoru, zawiera ekwiwalent energetyczny 2 kilogramów węgla brunatnego.

Globalne zużycie węgla brunatnego i kamiennego oszacowano na 8,3 miliarda ton w 2022 roku. To wręcz niewyobrażalna ilość. Zużycie węgla brunatnego i kamiennego odpowiadałoby sześcianowi o krawędzi długości 1,3 mili - każdego roku.

Dla porównania, aby zaspokoić to samo globalne zapotrzebowanie na energię, potrzebowalibyśmy tylko niecałe 800 ton paliwa do fuzji jądrowej. Przy tej samej gęstości byłby to sześcian o krawędzi długości 10 metrów!

Nic więc dziwnego, że globalne rezerwy deuteru i trytu, które najpierw muszą zostać wyekstrahowane z izotopu litu, mają wystarczyć na 1000 lat.

Przed nami jeszcze długa droga

Aby wygenerować plazmę, która została pomyślnie stopiona w JET, trzeba było jednak zużyć wielokrotnie więcej energii. Nie wspominając już o wydobyciu paliwa, przy czym węgiel, ropa naftowa i uran nie znajdują się dokładnie na rogu najbliższej ulicy.

Reaktor termojądrowy w Culham w południowej Anglii jest po prostu zbyt mały i może wytwarzać tylko ograniczoną ilość plazmy na raz.

Ma się to zmienić wraz z uruchomieniem reaktora ITER (łac. "droga"). Zgodnie z obecnym projektem i w oparciu o wiele eksperymentów fuzji jądrowej na całym świecie, po raz pierwszy możliwe będzie osiągnięcie nadwyżki energii.

Ale nie w najbliższej przyszłości: planowanie i budowa są w toku, ale nie można jeszcze podać nawet mglistej daty ostatecznego zatwierdzenia.

Z biegiem lat JET był w stanie generować coraz więcej energii. (Źródło: EUROfusion)
Z biegiem lat JET był w stanie generować coraz więcej energii. (Źródło: EUROfusion)

Źródło(a)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 02 > 0.2 miligramy dla rewolucji energetycznej: Nowy rekord w reaktorze termojądrowym JET
Mario Petzold, 2024-02-11 (Update: 2024-02-11)