Notebookcheck Logo

Test Asus G1

Kosi kosi łapki. Asus G1 to 15-calowy brat mniejszy prezentowanego już przez nas modelu G2, tworząc wraz z nim interesującą serię maszyn pomyślanych dla graczy. Jak przystało na sprzęt bądź co bądź wyjątkowy może się on szczycić wydajnymi podzespołami (Core 2 Duo i GF Go 7700) oraz niebanalnym wyglądem. 

Asus G1 Logo

Obudowa

Asus G1 wykazuje dalece posunięte podobieństwo do 17-calowego modelu G2P. Wskutek braku jaskrawych wstawek kolorystycznych towarzyszących po bokach klawiaturze mniej w nim ostentacji a więcej spokoju niż u większego brata.

No ale nie jest znów tak do końca, że sprzęt ten jest całkiem wyzuty z jaskrawych ozdobników - co to to nie. Tyle że w tym wypadku rozpoznawczym kolorem jest zieleń, a właściwie zieleń jadowita. Barwę tę odnajdziemy na niektórych klawiszach, w kamerce oraz z obu boków pokrywy ekranu, gdzie zamieszczono błyskające światełka. Z tekstu reklamowego dowiedzieliśmy się, że mają one dostarczać wrażeniom użytkownika "dopału" w trakcie rozgrywki (dyskoteka rusza po aktywowaniu DX9).
Ze swojej strony możemy w pełni potwierdzić prawdziwość tej zapowiedzi. Wraz z występowaniem bowiem tych rozbłysków wyraźnie rosła bowiem nasza agresja... Czy przekłada się to jednak na jakieś korzyści w grze? Śmiemy wątpić.

Bardzo pożyteczny jest natomiast niewielki wyświetlacz ciekłokrystaliczny z lewej strony powyżej klawiatury przez który komputer przekazuje użytkownikowi ciekawe dane, jak na przykład aktualna godzina.

Do jakości wykonania Asusa G1 nie ma gdzie się przyczepić. Jego obudowa wydała nam się bardzo odporna na odkształcenia, tak więc wszelkie naduszanie raczej jej nie straszne. Mocniejszy nacisk może wprawdzie skutkować cichym poskrzypywaniem, jednak w ramach normalnego użytkowania nie powinno do niego dochodzić.

Jeżeli chodzi o materiały konstrukcyjne, mamy tu dominację plastiku. Rozpoznamy go zarówno w dobrze znanej matowej, nieco chropawej postaci, a także w zrobionych na błysk i półprzejrzystych ozdobnych panelach na pokrywie ekranu i pulpicie. Metal można spotkać miejscami: wykonane są z niego śrubki, listwa na przedniej krawędzi maszyny oraz touchpad (aluminium).

Najmniej stabilna jest pokrywa ekranu, ale nie można z tego robić tragedii. Plastik ugina się trochę już przy lekkim nacisku szczególnie w środkowej strefie tyłu klapy. Pozwala to domniemywać, że pokrywę trzymają tak naprawdę jedynie zawiasy skrajne, a ten umieszczony pośrodku przewodzi jedynie elektronikę łączącą ekran i platformę roboczą.

Wyświetlacz przestawimy do pożądanej pozycji przyjemnie i bez wysiłku, tyle że tuż po jej przyjęciu klapa nieco się chybocze. Również po jej zamknięciu możliwe jest nieznaczne kolebanie.

Jako że obudowie ujęto z obudowy nieco treści z przodu i po bokach, złącza znalazły się przede wszystkim z tyłu oraz w tylnej części prawej burty. Konsekwencją tego jest zagęszczenie interfejsów w paru miejscach. Ich rozmaitość wprawdzie nie poraża, ale z faktu posiadania gniazda DVI-D oraz czterech portów USB 2.0 można być zadowolonym.

Asus G1 z przodu
przód, gdzie brak złączy
Asus G1 z lewej
lewy bok: tu tylko napęd DVD
Asus G1 z tyłu
tył: 4x USB 2.0, DVI-D, wyjście VGA, gniazdo zasilania, wentylacja
Asus G1 z prawej
prawy bok: PCCard, czytnik kart pamięci, FireWire, gniazda audio, S-Video, gniazda LANi modemu

Osprzęt

Klawiatura Asusa G1 różni się zasadniczo od tej spotykanej w modelu G2. Mamy tutaj bowiem do czynienia z piętrowym Enterem oraz dublem klawisza Fn umieszczonym po prawej stronie. Konstruktorzy poświęcili z kolei część lewego Shifta.

Podobnie jak w "giedwójce" i tutaj mamy obarczone kolorową kalkomanią klawisze A-W-S-D, tyle że w tym wypadku są one oczywiście okraszone zielenią. Ciekawostką, którą można również zaobserwować w co poniektórych innych nowych modelach jest klawisz Windows z okrągłym, lśniącym logo Visty, których zresztą mamy tu aż dwa.

Względem właściwości użytkowych klawiatury nie mieliśmy zastrzeżeń. Przyrząd jest należycie umocowany, a rozkład klawiszy jest jasny, choć znać w nim znamiona tłoku. Nic złego nie działo się podczas pisania w szybkim tempie, kiedy to klawiatura hałasowała na poziomie cichego kliku. Odczucia towarzyszące pracy z tym elementem są więc nader korzystne.

Tabliczka gładzika nawiązuje zdobiącym ją wzorem do tego, który widnieje na pulpicie oraz powtórzony jest na pokrywie ekranu. Mimo to jednak jej właściwości ślizgowe można uznać za bardzo dobre, o ile nie znakomite. O jej czułości i precyzji działania nie można powiedzieć złego słowa.

Gładzik obwiedziony jest aluminiową ramką, która zresztą łączy w sobie przyciski towarzyszące. Te zaś, choć wykonane z metalu, reagują prawidłowo na całej swojej powierzchni.

Asus G1 może się również pochwalić dwoma aż blokami guzików pomocniczych. Ten ulokowany na przedniej krawędzi laptopa służy do obsługi odtwarzacza multimedialnego. Drugi ciąg znajdziemy po prawej stronie powyżej klawiatury - tu znajdują się przyciski szybkiego dostępu do poczty i przeglądarki oraz guzik służący do zmieniania profili wydajnościowo-oszczędnościowych maszyny.

touchpad w Asus G1
touchpad
klawiatura w Asus G1
klawiatura

Obraz

matryca w Asus G1
diagram barw

W Asusie G1 znalazła swoje miejsce lustrzana matryca o rozdzielczości 1280x800 pikseli (WXGA). Z tego, co nam wiadomo, na chwilę obecną nie ma dla niej alternatywy.

Maksymalna luminancja wyniosła w teście 180,1 cd/m², co jest wynikiem godnym uznania. Wysoce zadowolonym można być również z rozświetlenia - ten wskaźnik oszacowaliśmy na 85,4%.

1) measurement 2) measurement 3) measurement
162.6
cd/m²
179.7
cd/m²
160.4
cd/m²
157
cd/m²
180.1
cd/m²
162
cd/m²
163.2
cd/m²
153.8
cd/m²
169.9
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 180.1 cd/m² (Nits) średnia: 165.4 cd/m²
rozświetlenie: 85 %
kontrast: 225:1 (czerń: 0.8 cd/m²)
143.8
cd/m²
154
cd/m²
131.3
cd/m²
162.5
cd/m²
180.7
cd/m²
154.3
cd/m²
183.2
cd/m²
195
cd/m²
182.8
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 195 cd/m² (Nits) średnia: 165.3 cd/m²
rozświetlenie: 67 %
kontrast: 258:1 (czerń: 0.7 cd/m²)
146.5
cd/m²
164.6
cd/m²
150.8
cd/m²
149.6
cd/m²
174.4
cd/m²
152
cd/m²
160.4
cd/m²
167.8
cd/m²
178.4
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 178.4 cd/m² (Nits) średnia: 160.5 cd/m²
rozświetlenie: 82 %
kontrast: 249:1 (czerń: 0.7 cd/m²)

Minimalna jasność obrazu wyniosła 0,8 cd/m². Mając to na uwadze, można stwierdzić, że maksymalny kontrast jest do przyjęcia, gdyż wynosi 225:1. W teście czytelności PixPerAn matryca G1 osiągnęła poziom 7., stąd czas jej reakcji jest nieznacznie lepszy od średniej.

refleksy w Asus G1
na zewnątrz

Choć wyświetlany obraz jest jasny, a podświetlenie ekranu bardzo równomierne, mocno refleksująca matryca czyni korzystanie z G1 pod gołym niebem dość problematycznym. Prezentowane treści kalane są mocnymi odbiciami.

Kąty widzenia są w miarę zadowalające, zarówno w pionie jak i w poziomie. W zakresie wertykalnym przy nawet niewielkim odchyleniu od ideału występuje wyraźna zmiana kolorów, a później mamy do czynienia z tradycyjną pomrocznością (od dołu) lub prześwietleniem (z góry) obrazu. Przy niekorzystnych warunkach oświetleniowych swoje robią też wkradające się na ekran niepożądane refleksy.

Asus G1 Blickwinkelstabilität
Asus G1 Blickwinkelstabilität
Asus G1 Blickwinkelstabilität
Asus G1 Blickwinkelstabilität
Asus G1 Blickwinkelstabilität
Asus G1 Blickwinkelstabilität
Asus G1 Blickwinkelstabilität
Asus G1 Blickwinkelstabilität

Osiągi

Sprzęt anonsowany jako komputer dla gracza musi bezsprzecznie posiadać na stanie odpowiednie komponenty, które mogą podołać obsłudze wymagających pod względem grafiki aplikacji. W laptopach 15-calowych ta moc zainstalowana jest jednak ograniczona limitami termicznymi no i oczywiście przestrzennymi. Nie ma zatem co oczekiwać rewelacji. Asus G1 dysponuje jednak maksimum tego, na co mogą sobie konstruktorzy pozwolić - tandem GeForce Go 7700 i procesora Core 2 Duo to solidna platforma jak na potrzeby najnowszych gier.

W szeregu testów referencyjnych i gier, którym go poddaliśmy, laptop Asusa spisywał się całkiem dzielnie. Można zatem stwierdzić, że G1 ma dość pałera, żeby pociągnąć najnowsze produkcje. Nie można jednak zapominać, że GeForce Go 7700 to karta z 2. klasy wydajności podług naszej rozpiski. Tym samym w czasie odpalania najświeższych tytułów należy się liczyć z koniecznością ograniczenia rozdzielczości i wierności szczegółów celem zapewnienia sobie w miarę płynnej zabawy.

Zgodnie z oczekiwaniami, procesor T7200 (2,0 GHz) nie daje sobie w kaszę dmuchać. Otrzymując wsparcie w postaci 2 GB RAM, komputer radzi sobie z łaknącym pamięci systemem operacyjnym Windows Vista.

Twardziel Seagate Momentus o pojemności 160 GB i prędkości 5400 obr./min. wykazał się chwalebnymi osiągnięciami. Zarówno czas dostępu jak i przesył danych jest wyraźnie lepszy od przeciętnej dla urządzeń tej klasy.

Szczegółowe informacje na temat karty graficznej można uzyskać w naszym zestawieniu oraz w rozpisce osiągów. Konkretnych danych na temat procesora Core 2 Duo należy szukać tu.

benchmark Asus G1
zestawienie wyników 3DMark
benchmark Asus G1
zestawienie wyników PCMark
3DMark 2001SE Standard
22170 pkt.
3DMark 03 Standard
9987 pkt.
3DMark 05 Standard
4237 pkt.
3DMark 06 Score Unknown Setting
2660 pkt.
Pomoc
PCMark 04 Standard
6549 pkt.
PCMark 05 Standard
4662 pkt.
Pomoc
160 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 12.2 MB/s
przesył danych (maksimum): 44.3 MB/s
przesył danych (średnio): 32.9 MB/s
czas dostępu: 16.6 ms
szybkość interfejsu: 97.2 MB/s
obciążenie procesora: 10.5 %

No i garść wyników z gier:

Call of Duty II
rozdziałka 1024x768, Anti Aliasing off, Shadows on: 25-45 klatek/s
rozdziałka 1280x800, Anti Aliasing off, Shadows on: 20-35 klatek/s
 - chodzi bez problemu nawet w najwyższej rozdzielczości

Supreme Commander
rozdziałka 1024x768, Med. Details: 20-30 klatek/s
 - grywalna
rozdziałka 1280x800, Med. Details: 15-20 klatek/s
 - niegrywalna

Wpływ na otoczenie

Szum Asusa G1 jest stale obecny na porządku dziennym. Podczas jałowej pracy komputera wentylator chodzi niezłomnie, choć trzeba przyznać, że jest cichy (maksymalnie 33,7 dB). Można przy tym wychwycić pewne falowanie prędkości obrotowej. Szum natomiast daje się przyrównać do hulającego za oknem wiatru. Hałas ten nie jest na tyle przejmujący, żeby nie dało się do niego przywyknąć.

Kiedy poddamy komputer pracy z obciążeniem, wentylator rozpędza się tak, że hałasuje z maksymalnym natężeniem w wysokości 39,6 dB. Tym samym jego działanie staje się bardzo wyraźnie słyszalne i może przeszkadzać, o ile nie jesteśmy pochłonięci jakąś pasjonującą grą.

Hałas

luz
32.4 / 41.3 / 41.3 dB
HDD
37.9 dB
DVD
36.5 / dB
obciążenie
0 / 41.3 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Hałas

luz
32.7 / 39.6 / 33.7 dB
HDD
33.7 dB
DVD
38.5 / dB
obciążenie
0 / 39.7 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Wzrost temperatury, jaki może się pojawić na pulpicie, raczej nie dopiecze użytkownikowi (maksimum to 38,5°C). Nieco inaczej mają się rzeczy na podstawie - w tylnej jej części zmierzyliśmy bowiem temperaturę 46,3°C, która wyrażona jest na poniższej ilustracji dość intensywnym odcieniem czerwieni.

Podczas użytkowania komputera na biurku takie zjawisko nie będzie dla użytkownika odczuwalne. Jeśli jednak chcielibyśmy położyć sobie laptop na nogach, korzystanie z niego mogłoby być trochę nieprzyjemne.

Upper side

palmwrist: 28,6°C max: 38,5°C avg: 34,3°C

Bottom side

max: 46,3°C avg: 40,9°C

Głośniki

Głośniki G1 mieszczą się w przedniej części podwozia laptopa. Ich dźwięk jest czysty ale nieco przygaszony. Chciałoby się też trochę lepszych basów. Maksymalną głośność można natomiast uznać za zupełnie zadowalającą.

Praca na akumulatorze

Do Asusa G1 dołączony jest akumulator o pojemności 4800 mAh. Możliwe jest dzięki niemu obywanie się bez zasilania sieciowego przez 1,5 do 3 godzin. Takie czasy są w pełni nobilitujące dla dobrze wyposażonego laptopa i pozwalają myśleć o oderwaniu się od biurka na dłużej.

Wydajność akumulatora
luz
3h 06min
DVD
2h 15min
obciążenie
1h 38min
luz
2h 53min
DVD
1h 50min
obciążenie
1h 30min
luz
4h 17min
DVD
3h 00min
obciążenie
2h 40min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 25 / 34.3 / 41.1 W
obciążenie midlight 72 / 64.2 W
 color bar
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 30.4 / 37.3 / 40.6 W
obciążenie midlight 78.3 / 74.6 W
 color bar
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 21.9 / 27.1 / 27.7 W
obciążenie midlight 65.8 / 59 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Asus G1
Asus G1

Można powiedzieć, że Asus G1 dorasta do przeznaczonej mu roli przenośnego komputera dla gracza. I to nie tylko sądząc po wyglądzie, który jest niewątpliwie efektowny. Choć, nie da się ukryć, do błyskających zielonych światełek podchodziliśmy jak do jeża.

Matryca Asusa G1 plusuje za sprawą należytej jasności obrazu oraz w wysokim stopniu równomiernego podświetlenia. Niestety, daje ona mocne refleksy. Pod względem kątów widzenia wyświetlacz również nie prezentuje się najkorzystniej, co trochę kłóci się z naszym dobrym mniemaniem o postawie Asusów w tym względzie.

G1 ma w sobie dość pary, by pociągnąć nowo wydane gry z przyzwoitą płynnością. Próżno jednak oczekiwać od niego frajdy bez ograniczeń. W laptopie o ekranie 15,4" nie spotkamy jednak na chwilę obecną niż wybrany dla Asusa układ GF Go 7700. Osoby z apetytem na mocniejszą grafikę odsyłamy do sfery maszyn 17-calowych.

Zobaczmy zresztą, co się tutaj dzieje: wysoka, jak na tę klasę wielkości, wydajność podzespołów okupiona została w przypadku Asusa G1 dość mocnym nagrzewaniem się spodu komputera oraz ciągłym szumem wentylatora.

Na koniec jeszcze dobre słowo (należy im się) o dołączonych w zestawie gratisach. Wraz z komputerem otrzymaliśmy mianowicie elegancki, dopasowany do laptopa wystrojem plecak, w którym można przetransportować swoją maszynkę na miejsce zbiórki kolegów, z którymi umówiliśmy się na kruszenie kopii za pośrednictwem LAN. Do tego dochodzi myszka, również utrzymana w konwencji wzorniczej Asusa G. Pod stylizowaną oprawą kryje się świetny gryzoń Logitech MX518.

Asus G1 Zubehör
Asus G1 Zubehör
Asus G1 Zubehör
Please share our article, every link counts!
Asus G1
pod lupą: Asus G1

Specyfikacja techniczna

Asus G1
Procesor
Intel Core 2 Duo T7200 2 x 2 GHz, Merom
Karta grafiki
NVIDIA GeForce Go 7700 - 512 MB VRAM
Pamięć
2048 MB 
, DDR2 PC5300 (667 MHz) SDRAM, max. 4096MB, 2x1024MB
Matryca
15.40 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, WXGA Color-Shine Glare Type TFT Display, refleksująca: tak
Chipset
Intel 945PM
Dysk twardy
160 GB - 5400 rpm, 160 GB 
, 5400 obr/min, Seagate Momentus ST9160821AS: 160GB, 5400rpm
Złącza
PCCard, Mikrofon, Headphones (S/PDIF), Line-In, 4x USB 2.0, VGA-Out, DVI, S-Video, Kensington Lock, LAN, Modem
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 37 x 324 x 284
Akumulator
, 4800 mAh Lithium Ionen Akku
Inne
HDD: 160GB, 5400rpm, Seagate Momentus ST9160821AS, Realtek HD Audio, DVD +/-R (DL) Matshita UJ-850S,
Waga
3.15 kg
Cena
1600 PLN

 

Asus G1 Image
niebanalne wzornictwo wyróżnia serię G na tle zwykłych laptopów
Asus G1 Image
nagrzewanie się obudowy, szczególnie na spodzie, też jest niewąskie
Asus G1 Image
...która objawia się w ciągłej słyszalności wentylatora
Asus G1 Image
wydajność ma jednak swoją cenę...
Asus G1 Image
jak na sprzęt 15-calowy wyposażenie jest optymalne: składają się na nie procek Core 2 Duo oraz karta GF Go 7700
Asus G1 Image
kąty widzenia w pionie mogłyby być lepsze
Asus G1 Image
matryca ma rzetelną jasność, ekran jest równomiernie podświetlony, tyle że mocno refleksujący
Asus G1 Image
nie należy chyba tłumaczyć, dlaczego te akurat klawisze w laptopie dla graczy zostały pokolorowane
Asus G1 Image
zarówno klawiatura, jak i touchpad wypadły w naszych oczach korzystnie
Asus G1 Image
interfejsy skupione zostały w prawym tylnym narożniku
Asus G1 Image
...oraz rozmaitość zastosowanych materiałów
Asus G1 Image
wygląda ona niewątpliwie ciekawie, a to ze względu na lśniące powierzchnie poziome...
Asus G1 Image
obudowa okazała się być solidną i wytrzymałą
Asus G1 Image
...czy zazieleniona kamerka
Asus G1 Image
stąd bajery jak błyskające w trakcie gry światełka...
Asus G1 Image
...a jej przeznaczenie to wkraść się w łaski graczy komputerowych
Asus G1 Image
maszyna ta wygląda nieco industrialnie...
Asus G1 Image
dzięki akumulatorowi o pojemności 4800 mAh Asusa G1 można spokojnie nazywać komputerem przenośnym

Pro

  • konkretna obudowa
  • nienaganne wykonanie i wysokogatunkowe materiały
  • rozumnie rozłożone złącza
  • dobrze sprawdzające się w pracy klawiatura i touchpad
  • jasny obraz na równomiernie podświetlonym ekranie
  • świetna jak na tę klasę wydajność
  • atrakcyjne akcesoria
  • Contra

  • nieco zbyt ostentacyjny wygląd
  • nieciekawe kąty widzenia w pionie
  • nagrzewanie się i kołomyja z szumiącym w kółko wentylatorem
  • J. Simon Leitner (Update: 2015-10- 1)