Notebookcheck Logo

Test Asus A8Jp

Mały wielki laptop. Niewielkie rozmiary, lekkość i wydajność to atrybuty najlepiej charakteryzujące Asusa A8Jp. Coraz więcej klientów skłania się do zakupu sprzętu jak najbardziej poręcznego, ani im się śni jednak rezygnować z wysokich mocy obliczeniowych i solidnej grafiki. Asus podaje im jedno z możliwych rozwiązań: A8Jp.

Asus A8Jp Logo

Obudowa

O kolorystyce Asusa A8Jp stanowią dwie barwy: czarna i srebrna. Czarna platforma robocza pociągnięta jest na pulpicie srebrnym lakierem. Po drugiej stronie czarnej ramki ekran jest zaś chroniony srebrną pokrywą. Na egzemplarzu testowym uświadczyliśmy już pewne ślady używania, co wskazuje na to, że materiały, tudzież lakierowanie nie są specjalnie odporne na zarysowania.

Na wygląd laptopa rzutują w znacznej mierze charakterystyczne dla Asusa formy geometryczne. Wspomnijmy chociażby o płaskich powierzchniach, wyraźnych liniach i ostrych krawędziach, które jednak w porównaniu z notebookami Apple wydają się niemal zaokrąglone. Podobnie jak to widzi się w wielu innych modelach tajwańskiej firmy, również w Asusie A8Jp występuje przypominający dziób zwężający się przód platformy roboczej, który wywołuje wrażenie, iż komputer jest węższy i lżejszy niż w rzeczywistości.

Wykonanie tego laptopa jest całkiem niezłe. Nie stwierdziliśmy tu zwyczajowych niedociągnięć w rodzaju nierównych odstępów między elementami czy trzeszczenia przy manipulowaniu komputerem.

Co do sztywności konstrukcji, należy nadmienić, że pokrywa ekranu ugina się wyraźnie nawet bez wywarcia na nią większego nacisku. Choć nie stanowi to zarzewia problemu podczas normalnego użytkowania, podczas transportu laptopa należy jednak mieć na niego baczenie.

Podobne zjawisko można obserwować na podstawie. Szczególnie w okolicy szczelin wentylacyjnych obudowa poddaje się nieco naduszaniu. Nie powinno to jednak stanowić zagrożenia dla elektroniki siedzącej we wnętrzu komputera.

Obudowa jest natomiast bardzo odporna na odkształcenia. Laptop ten można do woli i bez obaw podnosić za wszystkie krawędzie i rogi, przy czym komputer w ogóle nie trzeszczy. To ważna cecha dla mobilnego, 14-calowego notebooka.

Zawiasy pokrywy ekranu wydają się być co prawda słusznych rozmiarów, jednak ich plastikowe osłony trochę chodzą i sprawiają tym samym niezbyt solidne wrażenie. W dodatku stwierdziliśmy dygotanie klapy występujące po zmianie jej ustawienia.

Na oprawie ekranu Asusa znajdują się dwa przymocowane na stałe elementy metalowe, które przy zatrzaskiwaniu klapy wchodzą w mechanizm na platformie roboczej. Można więc powiedzieć, że laptop ten posiada system zamykający z dwoma ryglami. Zamknięta klapa kolebie się nieco, co jest szczególnie odczuwalne na rogach.

Złącza podzielone są pomiędzy boki i tył, przy czym te interfejsy, do których podłącza się wtyczki na dłużej (porty video czy też LAN), zostały rozsądnie umieszczone na tyle.

Wąska przednia krawędź jest wolna od interfejsów. Na lewym boku znalazły się: gniazdo ExpressCard, czytnik kart pamięci 4 w 1, port USB 2.0, FireWire, gniazda audio, a oprócz nich jeszcze napęd DVD.

Na tyle napotkamy kolejne dwa porty USB, gniazdo zasilania, wyjścia S-Video oraz VGA, port DVI-D, a także gniazda LAN i modemu. Na prawym boku odkryjemy jeszcze jedną parę portów USB, toteż ich liczba wynosi w sumie pięć.

Podsumowując, jak na poręczny laptop 14-calowy Asus dysponuje nader przyzwoitym bogactwem złączy, których lista nie pozostawia wiele do życzenia.

lewy bok
lewy bok
złącza na prawym boku
złącza na prawym boku
przód
przód
złącza na tyle
złącza na tyle

Osprzęt

Klawiatura wpasowana jest w pulpit bez żadnych widocznych odstępów w formie idealnego prostokąta. Zaskakujące jest przy tym to, że projektantom udało się nadać wszystkim niemal kostkom nader przyzwoite rozmiary. Miłośnicy wszystkiego, co duże, z lubością będą napawać się szerokim, piętrowym Enterem oraz olbrzymią wręcz spacją. Lewe Alt i Ctrl jednakoż musiały zadowolić się standardowymi rozmiarami. Natomiast strzałki zredukowane zostały do około trzech czwartych normatywnego klawisza. Odchudzone są też klawisze funkcyjne, które zostały skurczone do mniej więcej połowy naturalnej wysokości.

Klepanie na tej klawiaturze było całkiem przyjemne. Zauważyliśmy, że klawisze stawiają nieco większy opór niż gdzie indziej. Nie można narzekać na hałaśliwość tego urządzenia - jest ono wolne od denerwującego stukotu i tym podobnych.

Przyciski pomocnicze są - jak to u Asusa - bardzo wąskie i zrazu w ogóle nie rzucają się w oczy. Za ich pośrednictwem można chociażby nakazać laptopowi przejście na maksymalne osiągi lub też uruchomić moduły Bluetooth oraz WLAN.

Z kontaktu z urządzeniem wskazującym w tym komputerze zachowaliśmy następujące spostrzeżenia. Po pierwsze touchpad jest bardzo efektowny, przede wszystkim dlatego, że "ginie" w obudowie. Przyciski towarzyszące nie są wyodrębnione, a tworzą jedną całość z tabliczką. Powierzchnia tejże pociągnięta jest tym samym lakierem co pulpit.

Walory estetyczne tego urządzenia są więc wysokie, jednak podczas jego praktycznej obsługi obnażone zostają jego niedostatki. I tak powierzchnia tabliczki dotykowej jest skrajnie szorstka i nie wykazuje w zasadzie właściwości ślizgowych. Lepsze ma chyba nawet otaczający ją pulpit.

Klawisze gładzika najlepiej naciskać w skrajnych dolnych rogach. Między tymi punktami znajduje się rozległa strefa martwa, gdzie wszelkie naduszanie nie przynosi skutku.

touchpad Asus A8Jp
touchpad
klawiatura Asus A8Jp
klawiatura

Obraz

diagram barw
diagram barw

Asus A8Jp może się pochwalić błyszczącą, 14-calową matrycą wysokiej rozdzielczości 1440x900, która umożliwia pracę w trybie 120 dpi. Dla porównania panoramiczna matryca 15,4" WXGA zaje rozdzielczość w granicach 100 dpi. Lustrzany ekran formatu 16:10 osiągnął w teście maksymalną luminancję na więcej niż przyzwoitym poziomie 171,3 cd/m². Rozświetlenie jest również do rzeczy, gdyż wynosi 84,6%.

Diagram pokazuje powszechne odchylenie krzywej niebieskiej, wskazujące na nadmiar odcieni ciepłych w odwzorowywanym obrazie.

149.1
cd/m²
164.2
cd/m²
144.9
cd/m²
152.4
cd/m²
171.3
cd/m²
161.2
cd/m²
156.8
cd/m²
158.3
cd/m²
166.5
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 171.3 cd/m² (Nits) średnia: 158.3 cd/m²
rozświetlenie: 85 %
kontrast: 245:1 (czerń: 0.7 cd/m²)

Matryca ta może się pochwalić niezłym parametrem kontrastu, który wynosi 245:1 (poziom czerni to 0,7 cd/m²). Na podstawie testu czytelności PixPerAn możemy stwierdzić, że posiada ona ponadprzeciętny (tzn. lepszy od normy) czas reakcji (poziom 7.).

Asus A8Jp na zewnątrz
na zewnątrz

Z racji bardzo dobrej jasności obrazu Asus A8Jp nadaje się do pracy na wolnym powietrzu i to nawet przy mocnym słońcu. Odbijający światło ekran sprowadza jednak mocne refleksy, które obniżają czytelność wyświetlanego obrazu.

Kąty widzenia w poziomie ograniczone są przede wszystkim przez występujące na ekranie refleksy. Obraz jednak, nawet przy ekstremalnie ostrym kącie, pozostaje ciągle czytelny. W zakresie pionowym, jeżeli wykroczymy poza zadowalająco szeroki obszar roboczy, wystąpią powszechnie spotykane efekt negatywu (od spodu) oraz prześwietlenia (od góry).

Asus A8Jp Blickwinkelstabilität
Asus A8Jp Blickwinkelstabilität
Asus A8Jp Blickwinkelstabilität
Asus A8Jp Blickwinkelstabilität
Asus A8Jp Blickwinkelstabilität
Asus A8Jp Blickwinkelstabilität
Asus A8Jp Blickwinkelstabilität
Asus A8Jp Blickwinkelstabilität

Osiągi

Będąc wyposażonym w mocny procesor Core 2 Duo T7200 2,0 GHz oraz kartę graficzną ATI Mobility Radeon X1700 z 256 MB pamięci (512 MB Hypermemory), Asus A8Jp dysponuje niebłahą potęgą, która pomieszczona jest w jego niewielkiej w sumie obudowie.

Biorąc pod uwagę zestawione poniżej rezultaty testu referencyjnego karta Radeon X1700 ma osiągi zbliżone do GeForce Go 7600 a znacznie lepsze od X1600, czyli swojego starszego brata. Tym samym powinna ona wystarczyć do obsługi najnowszych gier, choć w wypadku niektórych tytułów dla zapewnienia płynności konieczne będzie pewne zredukowanie ustawień.

Szczegółowe informacje na temat karty graficznej można uzyskać w naszym zestawieniu. Konkretnych danych na temat procesora Core 2 Duo należy szukać tu.

zestawienie wyników 3DMark
zestawienie wyników 3DMark
zestawienie wyników PCMark
zestawienie wyników PCMark
3DMark 2001SE Standard
19855 pkt.
3DMark 03 Standard
7226 pkt.
3DMark 05 Standard
4196 pkt.
3DMark 06 Score Unknown Setting
2139 pkt.
Pomoc
PCMark 04 Standard
6880 pkt.
PCMark 05 Standard
4412 pkt.
Pomoc
120 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 19.5 MB/s
przesył danych (maksimum): 39.8 MB/s
przesył danych (średnio): 32 MB/s
czas dostępu: 17.8 ms
szybkość interfejsu: 75.1 MB/s
obciążenie procesora: 3 %

Wpływ na otoczenie

diagram hałasu
diagram hałasu

Hałas

Nawet jeśli nie obciążamy przesadnie komputera, wentylator szybko rusza do boju, rozpoczynając pracę na najniższych obrotach. Do tego poziomu hałasu trzeba się przyzwyczaić, jako że laptop ten cichszy nie będzie. Najczęściej słyszany dźwięk ma natężenie 38,1 dB. Hałas ten najtrafniej opisać jako stale obecny, ale niekoniecznie uciążliwy. To ostatnie jednak jest w wysokim stopniu uzależnione od wrażliwości konkretnego użytkownika.

bez obciążenia min.: 35,2 dB
bez obciążenia zwykle: 38,1 dB
bez obciążenia maks.: 38,1 dB
bez obciążenia +HDD: 36,1 dB

pełne obciążenie zwykle: 40,3 dB
pełne obciążenie maks.: 40,3 dB

odtwarzanie DVD: 41,6 dB

Ciepło

Temperatury powierzchni obudowy zarówno od spodu jak i na wierzchu nie wykazują odchyleń od przedziału, który można jeszcze uznać za letni. Maksimum od strony pulpitu wyniosło 31,9°C, natomiast na podstawie - 35,3°C (w środkowej jej części).

Upper side

palmwrist: 28,3°C max: 31,9°C avg: 30,0°C

Bottom side

max: 35,3°C avg: 32,5°C

Głośniki

Oba głośniki znajdują się na przedniej krawędzi laptopa. Ich dźwięk należy opisać jako głuchy i wyprany z części tonów. Brakuje basów a maksymalna głośność nie strąca z krzesła. 

Wydajność akumulatora

Może się wydawać, że Asus A8Jp potrafi poprawić nastrój swojemu użytkownikowi maksymalnym możliwym czasem pracy (z włączonymi opcjami oszczędzania energii, przyciemnionym do granic możliwości obrazem i wyłączoną kartą WLAN), który wynosi ponad trzy godziny. Ten wynik jest jednak mrzonką, gdyż przy minimalnej jasności nie ma co mówić o jakiejkolwiek sensownej pracy. Osiągnięte 75 minut pod obciążeniem oraz niespełna dwie godziny odtwarzania DVD to niezbyt zachęcające wyniki, które lokują się nieco poniżej normy.

bez obciążenia, min. jasność, bez WLAN: 3h 15min
pełne obciążenie, maks. jasność, z WLAN: 1h 15 min
odtwarzanie DVD, maks. jasność, bez WLAN: 1h 53min

Pobór prądu

bez obciążenia (przy bezczynności, min. jasność, bez WLAN): 26,7 W
+ maks. jasność: 32,4 W
+ WLAN: 33,5 W
z pełnym obciążeniem (WLAN, maks. jasność): maks. 73,0 W

Podsumowanie

Asus A8Jp0
Asus A8Jp

Asus A8Jp jest optymalnym uzupełnieniem gamy modeli tajwańskiej firmy, wypełniającym obszerną i mało zagęszczoną lukę pomiędzy subnotebookami a laptopami multimedialnymi. Komputer ten cechuje wybitna poręczność wynikająca z solidności obudowy, niewielkiej wagi i umiarkowanych gabarytów. Jednocześnie może się on pochwalić bardzo wydajnymi podzespołami.

Klawiatura okazała się bardzo przyjazna użytkownikowi. Touchpad natomiast jest po prostu nieudany. Brak mu zarówno niezbędnych właściwości ślizgowych jak i funkcjonalnych przycisków. Pozostaje nam tylko polecić korzystanie z myszki.

Wydajność karty graficznej ATI Mobility Radeon X1700 wypadła nieco poniżej naszych oczekiwać, ustępując nieco GeForce'owi 7600. Mimo to jednak układ ten znakomicie nadaje się do najnowszych nawet gier (choć w niektórych przypadkach przyjdzie pogodzić się z utratą części jakości).

Do matrycy Asusa przekonaliśmy się za sprawą jej solidnej jasności i równomiernego podświetlenia. Kontrast i czas reakcji również mogą się podobać. Tradycyjnie też (dla tej marki) nie można narzekać na kąty widzenia, szczególnie te w poziomie.

Jeżeli chodzi o wpływ Asusa A8Jp na otoczenie, można mieć zastrzeżenia co do niezmordowanego, w kółko chodzącego wentylatora. Dla osób wyczulonych na punkcie hałasu wiatrak może się okazać nazbyt rozbrykany. Trzeba jednak przyznać, że to jemu należy zawdzięczać fakt, że laptop w ogóle się nie grzeje.

Jako że żywotność akumulatora Asusa jest taka sobie, jego właściciel nie poszaleje sobie z dala od gniazdek elektrycznych (bateria trzyma od godziny z hakiem do trzech godzin z minutami).

Please share our article, every link counts!
Asus A8Jp
bohater testu: Asus A8Jp

Specyfikacja techniczna

Asus A8Jp
Procesor
Intel Core 2 Duo T7200 2 x 2 GHz, Merom
Karta grafiki
Pamięć
1024 MB 
, DDR2 667MHz SDRAM, max. 2048MB, 2x512MB
Matryca
14.00 cali 16:10, 1440 x 900 pikseli, WXGA Color Shine Glare Type TFT Display, refleksująca: tak
Chipset
Intel 945PM
Dysk twardy
120 GB - 5400 rpm, 120 GB 
, 5400 obr/min, Fujitsu MHV2120BH PL: 120GB, 5400rpm
Złącza
ExpressCard, Mikrofon, Kopfhörer S/PDIF, 5x USB 2.0, Firewire, VGA-out, S-Video Out, DVI Out, Kensington Lock, LAN, Modem
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 37 x 335 x 245
Akumulator
, 4800 mAh Lithium Ionen Akku
Inne
HDD: 120GB, 5400rpm, Fujitsu MHV2120BH PL, AD1986 HD Audio, DVD +/-R (DL) Matshita UJ-850S,
Waga
2.51 kg
Cena
1299 PLN

 

w wyglądzie modelu A8Jp dostrzegamy typowe dla Asusa cechy...
ubocznym skutkiem wybornych osiągów jest stała praca wentylatora, który nie daje za wygraną również komputer nie jest specjalnie obciążony
za świetne osiągi odpowiada tandem złożony z mocnego Core 2 Duo oraz nowej karty ATI Radeon X1700
błyszcząca matrycą zwraca na siebie uwagę wzorową jasnością i równomiernym podświetleniem
w przeciwieństwie do touchpada klawiatura jest znakomita
laptop ten jest bogato wyposażony w złącza - dość powiedzieć, że posiada pięć gniazd USB oraz port DVI-D
...jak również na akumulator, gdzie ulokowana została jedna z nóżek
odium krytyki spada na kolebiące się trochę osłony zawiasów...
...wystawić można świadectwo z wyróżnieniem
solidności wykonania tego aparatu..
...jak choćby proste jak strzelił linie oraz figury geometryczne
akumulator o pojemności 4800 mAh gwarantuje takie sobie lub co najwyżej przeciętne czasy pracy

Pro

  • solidna, dopracowana konstrukcja
  • poręczność z racji niewielkich gabarytów i wagi
  • bogactwo złącz
  • porządna klawiatura
  • matryca (bez zastrzeżeń)
  • dobre osiągi
  • zero nagrzewania się
  • Contra

  • pokrywa ekranu poddająca się naduszaniu
  • touchpad
  • stale obecny hałas
  • J. Simon Leitner (Update: 2015-10- 1)