Zotac zapowiada minikomputer Edge AI z maksymalnie 64 GB pamięci RAM

ISE to targi branżowe i nic dziwnego, że prezentowane na nich produkty nie są przeznaczone przede wszystkim dla konsumentów. Dotyczy to ZP-CM5-PICO, ale także innych nowych urządzeń Zotac. Systemy te skierowane są do klientów przemysłowych, którzy na przykład chcą podłączyć istniejący system analityczny lub produkcyjny do centralnego centrum sterowania i, w zależności od konkretnego modelu, skorzystać z wyższej wydajności. Pozwala to na odpowiednią klasyfikację danych pomiarowych.
Mówiąc dokładniej, modele ZP-RK88DX i ZP-RK76 to urządzenia oparte na chipsetach RK3588 i RK3576, więc nadają się przede wszystkim do uruchamiania systemu Linux. ZP-RK88DX może być opcjonalnie używany z modułem DeepX, który zapewnia wydajność AI na poziomie 25 TOPS. ZP-MI625DX ma bardzo podobną koncepcję, ale jest zasilany przez Intel Core Ultra 5 125H, który zawiera już NPU. Dyski SSD M.2 są kompatybilne z tym mini PC, który obsługuje również do 64 GB pamięci RAM DDR5.
ZP-S35N150P i ZP-PI339-P2 są wyposażone w procesor Intel N150, który jest dość ograniczony pod względem wydajności. ZP-PI339-P2 jest jednak chłodzony pasywnie. W porównaniu do ZP-S35N150P, ZP-PI339-P2 wygląda prawie jak tradycyjny mini PC, podczas gdy ten pierwszy jest również przeznaczony do montażu na ścianie. Oba urządzenia oferują dwa porty HDMI 2.0. Co więcej, ZP-S35N150P można podłączyć do innych urządzeń za pośrednictwem RS485 i podwójnego Gigabit Ethernet.
Zotac nie podał jeszcze konkretnych cen ani szczegółów dotyczących dostępności. W każdym razie mini PC i inne urządzenia Edge AI prawdopodobnie nie będą dostępne u zwykłych sprzedawców detalicznych, ale u wyspecjalizowanych dystrybutorów.








