Notebookcheck Logo

Zewnętrzny dysk SSD PNY Elite X-Pro w recenzji: Wybitnie szybki, tylko nie wszędzie

Mały i lekki dysk SSD firmy PNY przekonuje nie tylko szybkimi prędkościami odczytu i zapisu. Okazuje się również nienaganny pod względem czasów dostępu i zachowania przy zapisie. Tylko standardowi USB 3.2 Gen2x2 udaje się nieco stłumić euforię - z pomocą PNY.
Accessory Storage

Firma PNY Technologies z siedzibą w New Jersey w USA oprócz kart graficznych Nvidia oferuje różne urządzenia pamięci półprzewodnikowej. Począwszy od kart SD do zastosowań profesjonalnych, poprzez dyski SSD, pamięci RAM, aż po pamięci USB.

Znajdujący się w naszych rękach PNY Elite X-Pro to zewnętrzny dysk SSD, który dzięki USB 3.2 Gen2, czyli standardowi stosowanemu w wielu modelach ze średniej półki cenowej, obiecuje znacznie wyższy transfer niż w przypadku USB 3.2 Gen2x2. Zewnętrzny dysk twardy oferowany jest w wersjach 500 GB, 1 TB, 2 TB lub 4 TB.

Dane techniczne

PNY Elite X-Pro
Rozmiar 64,2 × 57,5 × 10,7 mm
Waga (bez kabla) 33,7 g
Połączenie z dyskiem SSD USB Type-C 3.2 Gen2x2
Połączenie z komputerem USB-C, USB-A
dostępne pojemności 500 GB; 1 TB; 2 TB; 4 TB
Szybkość transferu danych
(sekwencyjna wg producenta)
do 1500 MB/s odczyt
do 1400 MB/s zapis
Okres gwarancji 3 lata
Model PSD0CS2260-500-RB
PSD0CS2260-1TB-RB
PSD0CS2260-2TB-RB
PSD0CS2260-4TB-RB



Zakres dostawy - Tylko dwa kable dla dysku SSD

Niewielki Elite X-Pro mieści się w solidnie wyglądającej aluminiowej obudowie. Boki pokryte są tworzywem sztucznym. Poza białą diodą sygnalizującą stan pracy, nie ma tu nic innego godnego uwagi.

Płaska konstrukcja jest praktyczna. Zewnętrzny dysk SSD mierzy niecałe 11 milimetrów grubości i praktycznie nie zajmuje więcej miejsca niż trzy umieszczone obok siebie pamięci USB. Podobnie znikoma jest waga: 34 gramy zdecydowanie nie powinny przeszkadzać.

Jednak dysk twardy również nie powinien być cięższy. Ze względu na wyjątkowo krótkie kable zawsze znajdą się sytuacje, w których Elite X-Pro będzie swobodnie wisiał. W zestawie są przynajmniej dwa różne, ale ledwie 18-centymetrowe złącza z USB-A i USB-C. Nie jest tak w przypadku wszystkich rywali.

Można jednak nosić ze sobą adapter, by zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca. W zestawie nie ma żadnego opisu, etui, ani nic takiego. Ale też naprawdę go nie potrzebuje.

Szybkość transferu - dysk SSD PNY rozczarowuje na Thunderbolt

Testowaliśmy PNY Elite X-Pro na różnych systemach, aby uzyskać miarodajne pomiary. Ponieważ standard USB 3.2 Gen2x2 nie jest zbyt rozpowszechniony, musiał on również sprawdzić się na USB 3.1 i Thunderbolt. Do pomiarów wykorzystaliśmy test AS SSD.

Wykorzystaliśmy płytę główną MSI B450-A Pro Max z AMD Ryzen i kartą rozszerzeń USB 3.2 Gen2x2. Port USB 3.1 (obecnie znany jako USB 3.2 Gen2) jest bezpośrednio zainstalowany na płycie głównej Asus Prime B360M-K, na której pracuje Intel Core i5. Do udziału w projekcie dopuszczony został również Dell Latitude 7290 z Thunderbolt 3.

Podczas rejestrowania prędkości zapisu i odczytu sekwencyjnego na USB 3.2 Gen2x2 dysk SSD osiągnął niemal dokładnie specyfikację producenta. Co więcej, czasy dostępu również były bardzo dobre, znacznie poniżej 0,1 ms.

Nie jest zaskoczeniem, że w przypadku USB 3.1 wynik był niższy. Port ten obsługuje tylko prędkość przesyłu danych brutto na poziomie 10 Gbit/s, co przy prędkości do 900 MB/s jest prawie wyczerpane. Czasy dostępu do odczytu są nieco szybsze od podawanych przez producenta. Czasy dostępu do odczytu są nieco słabsze, ale nadal dobre.

Thunderbolt przedstawia mały problem. Zarówno TB 3 jak i TB 4 są przeznaczone do pracy z prędkością do 40 Gbit/s, więc mogłyby dwukrotnie przewyższyć standard USB 3.2 Gen2x2. Ten standard USB nie pojawia się jednak w specyfikacji Thunderbolt. Pomiary z notebookiem Della były odpowiednio rozczarowujące. Zgodnie z oczekiwaniami, PNY Elite X-Pro spadł do standardu USB 3.1, który Thunderbolt ponownie opanował.

Pomiary z innymi dyskami SSD USB 3.2 Gen2x2 i obecnym już Thunderbolt 4 doprowadziły do tego samego wyniku. Użytkownicy, którzy posiadają tylko USB-C, ale nie w specjalnej konfiguracji, będą musieli zadowolić się "tylko" 10 Gbit, czyli nieco poniżej 900 MB/s.

USB 3.2 Gen2x2
USB 3.2 Gen2x2
Thunderbolt 3
Thunderbolt 3
USB 3.1
USB 3.1

Ponadto sformatowaliśmy większy obszar Elite X-Pro za pomocą zarządzania dyskiem twardym w systemie Windows 10 i 11. W procesie tym nadpisywana jest cała dostępna przestrzeń dyskowa. Jest to dobry sposób na oszacowanie, jak szybko kontroler może uzyskać dostęp do dysku SSD, co jest szczególnie ważne podczas kopiowania i odczytywania obszernych danych.

Ponownie wyraźnie przodował interfejs USB 3.2 Gen2x2, gdyż dysk SSD osiągnął 1650 MB/s. Przez Thunderbolt było to jeszcze 810 MB/s, a przez USB 3.1 zmierzono 610 MB/s. Nawet najsłabsza odnotowana przez nas wartość jest nadal na wysokim poziomie. Szczególnie kopiowanie dużych plików, takich jak filmy czy zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, powinno być niezwykle szybkie. Dla porównania: wiele, zwykle tańszych modeli załamuje się do prędkości w okolicach 100 MB/s podczas dłuższych procesów zapisu.

Jednak kopiowanie licznych folderów, podfolderów i małych plików zawsze będzie trwało dłużej, ponieważ trzeba również napisać tabelę alokacji do wyszukiwania danych. Ponadto w wielu przypadkach na tę prędkość wpływa wydajność systemu, więc takie transfery trudno porównywać.

Maksymalne prędkości odczytu w zależności od standardu połączenia
Maksymalne prędkości odczytu w zależności od standardu połączenia

Uwaga

Krótkie rozpacze pojawiły się przy zapisie mierzonych wartości na USB 3.2 Gen2x2. Przy zastosowaniu dołączonego kabla USB-C do USB-C od PNY, prędkości transferu pozostały na poziomie USB 3.1.

Dopiero zastosowanie dedykowanego kabla może zaradzić tej sytuacji. Tym samym akcesoria dołączone do naszego egzemplarza recenzenckiego nie nadają się do wykorzystania maksymalnej prędkości dysku SSD.

Poprosiliśmy producenta o oświadczenie i dodamy je, gdy tylko będzie dostępne.

AS SSD z kablem od PNY
AS SSD z kablem od PNY
AS SSD z własnym kablem USB
AS SSD z własnym kablem USB

Werdykt - Doskonała wydajność dzięki odpowiedniemu połączeniu

PNY Elite X-Pro 1TB - dostarczony przez PNY
PNY Elite X-Pro 1TB - dostarczony przez PNY

PNY Elite X-Pro prezentuje się przekonująco. Podawane przez producenta prędkości transferu są niezawodnie osiągane przy odpowiednim standardzie połączenia. W przypadku Thunderbolt czy starszych standardów USB pomiary są słabsze, ale pozostają na wysokim poziomie. Przynajmniej jedno urządzenie powinno mieć jeszcze ten nie do końca typowy port, aby zakup był naprawdę opłacalny.

Elite X-Pro ujawnia swój pełny potencjał dopiero przy USB 3.2 Gen2x2. Ale prędkość pozostaje doskonała także na innych standardach USB i Thunderbolt nawet przy dużych ilościach danych

Nawet długotrwały zapis nie mógł prawie zmniejszyć prędkości transferu, co prowadzi do niezwykłej wszechstronności. Mały dysk SSD firmy PNY może być używany zarówno jako rozszerzenie pamięci masowej notebooka do gier lub konsoli do gier, jak i do szybkiego transferu dużych ilości danych. Zwłaszcza tanie zewnętrzne dyski SSD nie mogą zaoferować tego ostatniego. Stosunkowo wysoka cena wydaje się więc również uzasadniona.

Jeśli chcemy często zapisywać na nim lub kopiować z niego dane i potrzebujemy wysokich prędkości przesyłu danych, a także minimalnych czasów dostępu na przykład w grach, najlepiej zastosować mały dysk SSD. Do czystego backupu danych lepszym wyborem pozostają jednak małe zewnętrzne dyski HDD.


Oświadczenie: Prezentowany PNY Elite X-Pro został udostępniony autorowi przez producenta nieodpłatnie w celach testowych.

Ceny i dostępność

Testowany przez nas model, PNY PSD0CS2260-1TB-RB, można znaleźć na stronie Amazon za niecałe 140 euro . Mniejszy i nieco wolniejszy PNY Elite X-Pro o pojemności 500 GB jest dostępny za niecałe 90 Euro. 2 TB kosztuje 230 euro, a 4 TB dumne 600 euro.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Zewnętrzny dysk SSD PNY Elite X-Pro w recenzji: Wybitnie szybki, tylko nie wszędzie
Mario Petzold, 2022-09-28 (Update: 2022-09-28)