Notebookcheck Logo

Współzałożyciel Intela, Gordon Moore, zmarł w wieku 94 lat

Intel traci wizjonera. (Źródło: Intel via Twitter)
Intel traci wizjonera. (Źródło: Intel via Twitter)
Intel złożył hołd jednemu ze swoich pomysłodawców, ogłaszając jego "spokojną" śmierć w swoim domu na Hawajach. Pionier półprzewodników pozostawia światu swój kluczowy wgląd, nieoceniony wkład i tytułowe "Prawo" po swoim odejściu. Trwające całą karierę poświęcenie Moore'a na rzecz umieszczania coraz większej ilości rzeczy na chipach prawdopodobnie pomogło w doprowadzeniu technologii konsumenckiej do obecnego poziomu zaawansowania, wydajności i wpływu na nasze życie.
Business Intel Desktop Laptop / Notebook Smartphone Workstation

Doktorat Gordona Earle Moore'a (1929-2023) z California Institute of Technology może dotyczyć chemii; jednakże, on przewidział świat, w którym "cuda takie jak komputery domowe - lub przynajmniej terminale podłączone do centralnego komputera - automatyczne sterowanie samochodami, oraz osobiste przenośne urządzenia komunikacyjne "stały się powszechne, i postanowił je urzeczywistnić.

W tym celu rodowitemu mieszkańcowi San Francisco przypisuje się nieoceniony wkład we wczesne tranzystora dzięki badaniom i pracy w takich instytucjach, jak Johns Hopkins Applied Physics Laboratory i Shockley Semiconductor, przed założeniem firmy Intel z Robertem Noyce w 1968 roku.

Korzystając z wcześniejszych doświadczeń w Fairchild Semiconductor, Moore pełnił czołowe funkcje w ich nowej firmie, ostatecznie przechodząc na emeryturę z funkcji prezesa zarządu i emeryta w 1987 i 2006 roku odpowiednio. W związku z tym Moore jest kojarzony z meteorycznym sukcesem firmy w tamtych czasach - wszystko napędzane przez szeroko cytowane założenie (lub raczej przewidywanie) tranzystorów na chipie podwaja się mniej więcej co 2 lata, opublikowana przez naukowca w 1957 roku.

Świat półprzewodników może lub może być gotowy na przejście poza Moore's Law; jednak jest mało prawdopodobne, aby branża w najbliższym czasie zapomniała o jego wpływie. Intel pamięta również o swoim "wizjonerze" jako filantropie, który na przykład założył w późniejszych latach fundację Gordona i Betty Moore wraz z żoną, która przeżyła go z dwoma synami i czterema wnukami.

Miejmy nadzieję, że Intel będzie teraz honorował Moore'a, kontynuując umieszczanie "coraz więcej rzeczy na chipie... aby cała elektronika była tańsza" w przyszłości.

W tej kwestii, Core i7-12700KF jest 15% taniej na Amazon dzisiaj.

Źródło(-a)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2023 03 > Współzałożyciel Intela, Gordon Moore, zmarł w wieku 94 lat
Deirdre O'Donnell, 2023-03-28 (Update: 2023-03-28)