Notebookcheck Logo

Valve: więcej gier pod Linuksa

Firma Valve prawdopodobnie pracuje nad narzędziami umożliwiającymi uruchomienie gier stworzonych pod system Windows w środowisku Linuksa.

Obsługa gier stworzonych dla Windows pod Linuksem kojarzy się z oprogramowaniem o nazwie Wine (obsługuje także całą masę innego oprogramowania, np. programy graficzne). O ile efekty pracy momentami bywają spektakularne, to zdarzają się i poważne rozczarowania (np. nie działa instalator danego programu a co mówić coś więcej).

Każdy ruch w stronę zwiększenia liczby gier możliwych do uruchomienia pod Linuksem jest mile widziany. Po prostu jest wielu zatwardziałych użytkowników systemu Linux, którzy "okienek" od firmy Microsoft nie używają wcale.

Tym bardziej cieszy wiadomość, że gigant w dziedzinie cyfrowej dystrybucji gier robi coś w tym kierunku. Wypatrzono frazy tłumaczone na inne języki (w kodzie źródłowym, jak to często się widuje w skryptach np. obsługujących fora internetowe) wskazujące na pracę nad narzędziami ułatwiającymi życie użytkownikom Linuksa (wcześniej wymieniony Wine nie jest lubiany przez wszystkich).

Kluczowe wydaje się to, że mechanizm do uruchamiania gier dla Windows pod Linuksem ma być instalowany z automatu (pod Linuksem bywa z tym problem). Możliwe nawet, że nie chodzi o samego Linuksa, ale także np. o macOS czy w przyszłości inne systemy operacyjne. Sprowadza się to do uruchamiania gier z listy zakupionych (przypisanych do konta Steam) na innym OS aniżeli wskazuje na to dopisek w katalogu (będą komentarze o stopniu kompatybilności). Co więcej, będzie można samodzielnie testować (zgodność z innym systemem operacyjnym) to, co jeszcze nie zostało sprawdzone przez innych użytkowników czy deweloperów.

Pozostaje czekać na oficjalną premierę tytułowego narzędzia współpracującego z platformą Steam.

Źródło: TechPowerUp

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2018 08 > Valve: więcej gier pod Linuksa
Sylwester Cyba, 2018-08-16 (Update: 2018-08-16)