Notebookcheck Logo

VW wyłączy się z wojny cenowej o EV Tesla

Nadchodzący elektryczny sedan Volkswagena ID.7 (zdjęcie: VW)
Nadchodzący elektryczny sedan Volkswagena ID.7 (zdjęcie: VW)
Volkswagen widzi swoich głównych konkurentów na rynku pojazdów elektrycznych wyłaniających się z Chin, tak jak zauważył Elon Musk podczas telekonferencji z inwestorami w IV kwartale. VW nie weźmie udziału w wojnie cenowej EV, którą rozpoczęła Tesla, potwierdził jej CEO Oliver Blume, ponieważ ma "zaufanie do siły naszych produktów i marek
E-Mobility

Po obniżeniu cen swoich pojazdów w Chinach, Tesla drastycznie obniżyła je również w USA, Europie, Australii i kilku innych regionach. W niektórych przypadkach, obniżka cen Tesli wyniosła ponad 30%, jeśli wziąć pod uwagę dotacje rządowe do których kwalifikują się niektóre modele. Jako uzasadnienie obniżki cen, Tesla podała zmniejszenie kosztów produkcji i objęcie większej liczby jej samochodów ulgami podatkowymi, a nie zmniejszenie popytu.

Biorąc pod uwagę ekonomię skali i wydajność produkcji, którą obecnie może osiągnąć tylko Tesla i kilku chińskich producentów samochodów, obniżki cen postawiły początkującą branżę EV w trudnej sytuacji. Wiele marek obniżyło ceny swoich pojazdów elektrycznych niemal natychmiast po Tesli, aby mieć szansę na walkę na rynku. Jednak nie VW, gdyż jak twierdzi prezes Volkswagena Oliver Blume:

Mamy jasną strategię cenową i stawiamy na niezawodność. Ufamy w siłę naszych produktów i marek. Celem nie jest wielkość za wszelką cenę. Dla mnie nasze ambicje dotyczą znaczenia i wartości dodanej, zyskownego wzrostu.

Ta wypowiedź pojawia się pomimo faktu, że w Niemczech Tesla obniżyła cenę swojego bestsellerowego modelu RWD Model Y o 17%. To przed € 6,750 w dotacji rządowych tam, dla których SUV teraz kwalifikuje się, obniżając jego cenę wywoławczą do zaledwie € 41,370, w dół od € 53,990 kilka krótkich tygodni temu. Podstawowy RWD VW ID.4 crossover zaczyna się od około 46,335 euro przed dotacjami federalnymi tam, ale jest mniejszy i oferuje mniejszy zasięg niż Model Y.

Podobnie jak Elon Musk, VW widzi, że jego główni konkurenci wyłaniają się z Chin. Według jednego z jego wysoko postawionych menedżerów, "to, o czym dyskutujemy tutaj w Europie od lat, Chińczycy budują w ciągu miesięcy", jak dodają, że Volkswagen ma "trochę do nadrobienia", podczas gdy dyrektor generalny Blume będzie podróżował do Chin w tym tygodniu, aby zobaczyć, jak jego firma może zwiększyć swój udział w lukratywnym rynku EV tam.

Pobierz Tesla Motors 24' Cable Wall Connector na Amazon

Źródło(-a)

FAZ(Paywall)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2023 01 > VW wyłączy się z wojny cenowej o EV Tesla
Daniel Zlatev, 2023-01-30 (Update: 2023-01-30)