Notebookcheck Logo

Toshiba XL-Flash

Firma Toshiba przygotowała rozwiązanie mogące konkurować z 3D XPoint (typ pamięci komputerowej opracowanej przez firmy Intel i Micron).

Pamięć Toshiba XL-Flash, produkt firmy Toshiba Memory, zaprezentowano w ramach Flash Memory Summit. Do jej wytwarzania służy proces technologiczny BiCS 3D Flash, czyli ten dobrze znany i wykorzystywany do produkcji najpopularniejszej obecnie pamięci 3D TLC NAND.

Z pierwszych informacji przekazanych przez producenta wynika, że XL-Flash posiada cechy pamięci 3D XPoint/Optane. Mowa o lepszych osiągach mierzonych w losowych operacjach wejścia wyjścia na sekundę (IOPS) oraz dużo większej sprawności, jeśli idzie o opóźnienie przy odczycie danych (nawet o dziesięć razy lepszy wynik od obecnie stosowanej pamięci TLC NAND).

Pierwsza generacja pamięci Toshiba XL-Flash opiera się o pamięć typu SLC (Single Level Cell). W przygotowaniu jest wariant opierający się o pamieć typu MLC (Multi Level Cell).

To póki co bardzo wczesna zapowiedź i nie ma jeszcze informacji o cenach, ani o produktach końcowych, które za jakiś czas trafią do sklepów. Trzeba się liczyć z tym, że na początek pamięć Toshiba XL-Flash trafi do nośników danych stosowanych w serwerach i szerzej centrach danych.

Źródło: OC3D

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
Sylwester Cyba, 2018-08- 8 (Update: 2018-08- 8)