Notebookcheck

Test procesorów Intel Sandy Bridge w grach, cz. II

Na forum często spotykamy się z pytaniami o wybór procesora w laptopie do gier - czy lepiej zdecydować się na czterordzeniwy czy może wystarczy dwurdzeniowy? W celu wyjaśnienia tej kwestii przedstawiamy test notebooka z kartą GeForce GTX 560M i pięcioma różnymi procesorami Sandy Bridge.

Wstęp

Z poprzedniego artykułu omawiającego osiągi procesorów Sandy Bridge w grach wiemy, że czterordzeniowy procesor nie opłaca się specjalnie dla gracza, przynajmniej w laptopie z kartą graficzną średniej klasy (na poziomie GF GT 540M). A jak to wygląda w sprzęcie z wysokiej półki? Czy daje się zauważyć wpływ procesora na osiągi w grach czy może mocniejsza karta grafiki i tak jest ograniczeniem? Druga część testu powinna przynieść odpowiedzi na te pytania.

Do testu posłużył notebook Clevo P150HM, w którym łatwo wymienia się podzespoły, stąd świetnie nadaje się do tego celu. Był on wyposażony w 8 GB RAM DDR3, dysk SSD 80 GB oraz dysk twardy 750 GB, posiadał kartę grafiki GeForce GTX 560M z obsługą DirectX 11 (sterownik: ForceWare 267.78), a zainstalowanym systemem był Windows 7 Home Premium w wersji 64-bitowej.

W ramach procedury testowej osiągi tego notebooka zostały sprawdzone w czterech świeżych grach. Przy wyborze ustawień kierowano się uzyskaniem połączenia jak najlepszych wrażeń wizualnych z płynnością akcji. Dla wyjaśnienia: odchylenia w granicach +/- 1 kl/s są normalne i można je uznawać za błąd pomiarowy (choć zadbano o powtarzalność wyników, każda próba może się trochę różnić).

Wykorzystany sprzęt

Clevo P150HM (Schenker XMG P501)
Clevo P150HM (Schenker XMG P501)
Clevo P150HM (Schenker XMG P501)
Clevo P150HM (Schenker XMG P501)
#optional DFP tag ol_midmainframe2

Konfiguracja platformy testowej:

 • Windows 7 Home Premium (64-bitowy) 
 • błyszczący wyświetlacz 15,6" Full HD z podświetleniem LED
 • chipset Intel HM65
 • Nvidia GeForce GTX 560M (1536 MB VRAM GDDR5), ForceWare 267.78
 • 8 GB RAM DDR3 (1333 MHz)
 • dysk SSD Intel SSDSA2CW080G3 (80 GB)
 • dysk HDD Seagate ST9750420AS (750 GB, 7200 obr/min)

Wykorzystane procesory:

 • Core i3-2310M, 2 rdzenie, 4 wątki, 2,1 GHz, 3 MB L3 Cache, 35 W
 • Core i5-2520M, 2 rdzenie, 4 wątki, 2,5-3,2 GHz, 3 MB L3 Cache, 35 W
 • Core i7-2620M, 2 rdzenie, 4 wątki, 2,7-3,4 GHz, 4 MB L3 Cache, 35 W
 • Core i7-2630QM, 4 rdzenie, 8 wątków, 2,0-2,9 GHz, 6 MB L3 Cache, 45 W
 • Core i7-2720QM, 4 rdzenie, 8 wątków, 2,2-3,3 GHz, 6 MB L3 Cache, 45 W

Crysis 2

Crysis 2
Crysis 2

Przy wykorzystaniu maksymalnych ustawień tej grze (wersja 1.4, bez DirectX 11) nie dają rady karty z najwyższej półki wydajnościowej. Jako że GeForce GTX 560M w rozdzielczości Full HD nie wyrabia nawet na niższej nastawie High, wybrano do testu rozdzielczość 1600x900. Pomiary wykonano przy użyciu Frapsa (działającego przez minutę) w sekwencji początkowej (na pokładzie łodzi podwodnej).

Uzyskane wyniki pokazują, że gra ta bardzo polega na GPU. Różnica między najtańszym a najdroższym procesorem wynosi tylko 0,5 kl/s. Już choćby pozbawiony funkcji Turbo i taktowany z względnie niską częstotliwością (2,1 GHz) Core i3-2310M wystarcza do płynnej gry.

#optional DFP tag ol_midmainframe3
porównanie wydajności CPU w Crysis 2
porównanie wydajności CPU w Crysis 2

Colin McRae: DiRT 3

DiRT 3
DiRT 3

W tej grze wygląda to podobnie - tu także decydującą rolę odgrywa GPU. Do testu wykorzystano wbudowany benchmark, ustawiając wysokie detale, 4xAA i rozdzielczość 1920x1080. Na wszystkich procesorach DiRT 3 chodził mniej więcej płynnie; 53 kl/s oznaczają brak przycięć.

porównanie wydajności CPU w Colin McRae: DiRT 3
porównanie wydajności CPU w Colin McRae: DiRT 3

Call of Duty: Black Ops

Call of Duty: Black Ops
Black Ops

To jedyna z przetestowanych gier, w której zaznaczył się znaczący wpływ procesora. Jednostki Core i5 oraz Core i7 zapewniały średnio ponad 60 kl/s, a kiedy w laptopie zamontowany był procesor Core i3-2310M, uzyskano niecałe 53 kl/s.

Oba procesory czterordzeniowe poradziły sobie w tym teście najlepiej. Core i7-2720QM zapewnił wynik o 4 kl/s lepszy od Core i5-2520M. W praktyce jest to różnica na tyle niewielka, że niezauważalna dla użytkownika. 

Do testu wybrano pierwszą misję kampanii jednoosobowej (trzy minuty walki ulicznej), rozdzielczość 1920x1080, 4xAA, 8xAA i nastawę Extra. Dla karty graficznej klasy GeForce'a GTX 560M takie ustawienia nie są żadnym problemem.

porównanie wydajności CPU w Call of Duty: Black Ops
porównanie wydajności CPU w Call of Duty: Black Ops

Battlefield: Bad Company 2

Battlefield: Bad Company 2
Bad Company 2

O ile użytkownik mocnego notebooka do gier zrezygnuje z HBAO (Horizon-Based Ambient Occlusion), gra ta chodzi przyzwoicie w rozdzielczości 1920x1080 z 2xAA, 4xAF. Rejs łodzią z początku rozgrywki jednoosobowej nie przyniósł żadnych niemiłych niespodzianek; we wszystkich testowanych konfiguracjach uzyskano około 48 kl/s. Choć według innych testów Bad Company 2 zyskuje dzięki procesorowi posiadającemu więcej niż dwa rdzenie, w naszym teście osiągi zostały ograniczone za sprawą karty grafiki.

porównanie wydajności CPU w Battlefield: Bad Company 2
porównanie wydajności CPU w Battlefield: Bad Company 2

Pobór mocy w spoczynku

Przedstawione niżej dane to nie pobór mocy samego procesora, a całego laptopa. Termin "w spoczynku" oznacza, że zmierzono ten parametr przy ustawionym zrównoważonym planie zasilania, z maksymalną jasnością obrazu i z wyłączonym modułem Wi-Fi, kiedy nie robiono nic na komputerze. 

Pobór mocy trochę się naturalnie wahał, ale podane na diagramie dane to średnia zmierzonych wartości lub wartość, którą multimetr (Voltcraft VC940) pokazywał najczęściej. W spoczynku różnice między poszczególnymi procesorami były znikome - najsłabszy procesor dwurdzeniowy od najmocniejszego czterordzeniowego dzielił tylko 1 W. To dowód na to, jak energooszczędne są czterordzeniowe jednostki Sandy Bridge.

porównanie poboru mocy laptopa w spoczynku w zależności od CPU
porównanie poboru mocy laptopa w spoczynku w zależności od CPU

Pobór mocy pod obciążeniem

Aby pokazać różnicę w poborze mocy podczas użytkowania laptopa z obciążonymi podzespołami, przeprowadzono pomiary podczas przeprowadzania testu benchmarku Bad Company 2. Wybrano oczywiście plan wysokiej wydajności, jasność obrazu ustawiono na maksimum, a moduł Wi-Fi był włączony. 

W tym wariancie pobór mocy różnił się już znacznie. Kiedy testowany laptop był wyposażony w procesor i3-2310M, odnotowano około 114 W, a kiedy wykorzystano i7-2720QM - średnio 133 W. Różnica to zatem niecałe 20 W. Wybór jednostki czterordzeniowej nie odbije się jednak znacząco na wysokości rachunków za energię elektryczną.

porównanie poboru mocy laptopa pod obciążeniem w zależności od CPU
porównanie poboru mocy laptopa pod obciążeniem w zależności od CPU

Podsumowanie

Druga część testu procesorów Intel Sandy Bridge przyniosła praktycznie takie same konkluzje jak pierwsza. W komputerach przenośnych liczba rdzeni a nawet taktowanie procesora ma w przypadku gier znaczenie raczej drugorzędne [precyzując: twierdzenie to dotyczy laptopów z procesorami Intela najnowszej generacji, które są już wystarczająco wydajne - przyp. tłum.]. Nawet w mocnych notebookach z wysokiej półki barierą jest wydajność karty grafiki. W trzech z czterech sprawdzonych gier procesor nie miał żadnego wpływu na osiągi. Niezależnie od tego, czy procesor jest dwurdzeniowy czy czterordzeniowy, minimalne, średnie i maksymalne prędkości wyświetlania (w kl/s) kształtowały się przeważnie na zbliżonym poziomie. 

Jedynie w grze Call of Duty: Black Ops wystąpiły różnice w prędkości wyświetlania w zależności od użytego procesora. Poza Core i3-2310M, który bardziej odbiegał od reszty stawki, różnice te były jednak minimalne. 

Naszym zdaniem warto mimo wszystko zdecydować się w laptopie do gier z mocną kartą grafiki na wybór procesora czterordzeniowego (i7-2630QM cechuje się dobrym stosunkiem ceny do wydajności). Można bowiem przypuszczać, że w przyszłości coraz więcej gier będzie się zachowywać tak jak Call of Duty: Black Ops. Wybór procesora czterordzeniowego wydaje się z tego powodu bezpieczniejszy.


Tekst i zdjęcia: Florian Glaser
Tłumaczenie: Tomasz Cyba 


Zachęcamy do dyskusji nt. powyższego testu. -> Forum

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Test procesorów Intel Sandy Bridge w grach, cz. II
Florian Glaser (Update: 2017-12-22)