Notebookcheck Logo

Test Targus Lap Chill Mat

Nareszcie zrobiło się ciepło i to dobry moment, by wrócić do tematu rozwiązań poprawiających chłodzenie naszych notebooków. Tym razem przyjrzeliśmy się dość nietypowemu rozwiązaniu, jakim jest "mata chłodząca" Targus Lap Chill Mat.

Wygląd zewnętrzny

Plastikowy szkielet ramy maty chłodzącej wyłożono neoprenowym tworzywem, którego faktura zapewnia dostateczną sztywność konstrukcji. Jednocześnie skutecznie absorbuje drgania wywołane przemieszczaniem urządzenia. 

Wierzchnią warstwę podstawki, do której przylega komputer przenośny, wypełnia plastikowa kratownica, która maskuje dwa wentylatory umiejscowione w centralnej części maty, ponad osią poziomą podstawki. Konstrukcyjnie jest to rozwiązanie niedopracowane, gdyż pod wpływem nacisku dłoni plastik drastycznie się ugina i skrzypi. Na plus zaliczę obecność gumowanych wypustek ulokowanych na rogach kratki, które zapobiegają przesuwaniu się laptopa. 

Solidnością wykonania nie grzeszy również kabel zasilający, którego wtyk USB po ulokowaniu w gnieździe ponadstandardowo chybocze się na boki. 

Z racji braku antypoślizgowych wstawek na spodzie obudowy Lap Chill Mat stosunkowo łatwo przesuwa się po twardych nawierzchniach, dlatego też podkładka jest przeznaczona raczej do pracy na powierzchniach miękkich, gdzie znajdzie ona pewniejsze podłoże.  

Materiał, którym obito spód podstawki, wykazuje również tendencję do nadmiernego łapania drobin kurzu oraz naskórka (z dłoni), co utrudnia utrzymanie odpowiedniej estetyki sprzętu. 

Znaczne wymiary maty chłodzącej (38x30,5 cm) gwarantują kompatybilność z laptopami o przekątnej ekranu sięgającej siedemnastu cali. Dowodem na to jest chociażby fakt, iż podczas testów podkładka współpracowała z laptopem Toshiba Satellite P105-s9722 (39,4x27,5 cm).

W praktyce

Na system chłodzenia Lap Chill Mat składają się z dwa wentylatory umieszczone w centralnej części platformy. Schemat działania układu jest banalnie prosty, gdyż polega na zasysaniu powietrza z wnętrza podstawki i nakierowywaniu go na spodnią części korpusu laptopa. 

Wydajność takiego rozwiązania jest dosyć problematyczna. Po przeprowadzeniu testów praktycznych okazało się, że wykorzystanie podstawki chłodzącej niweluje nagrzewanie rdzeni procesora jedynie o 3-4 stopnie Celsjusza. 

Kultura pracy urządzenia jest akceptowalna. Z racji braku regulacji prędkości obrotowej wiatraczków szum generowany przez podkładkę chłodząca ma charakter jednostajny, co nie specjalnie drażni słuch.

Godzina nagrzewania - z podstawką / bez podstawki

w stresie
 43.6 °C39.9 °C29.7 °C 
 44 °C40.4 °C30.1 °C 
 38.1 °C35.4 °C24.9 °C 
maks. w ogóle: 44 °C
średnia: 36.2 °C
°C °C °C
°C °C °C
°C °C °C
maks. w ogóle: 0 °C
średnia: 0 °C
temperatura otoczenia 22 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 36.2 °C / 97 F, compared to the average of 31.8 °C / 89 F for the devices in the class .
(±) The maximum temperature on the upper side is 44 °C / 111 F, compared to the average of 36.7 °C / 98 F, ranging from 24.7 to 57 °C for the class .
(+) The bottom heats up to a maximum of 0 °C / 32 F, compared to the average of 38.3 °C / 101 F
(±) In idle usage, the average temperature for the upper side is 35.5 °C / 96 F, compared to the device average of 31.8 °C / 89 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 38.1 °C / 100.6 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 29.5 °C / 85.1 F (-8.6 °C / -15.5 F).

Maksymalna temperatura procesora - bez/z pokładką (otoczenie 22°C)

Core 2 Duo T7200 bez z
Core 0 maks. 94°C 90°C
Core 1 maks. 97°C 93°C

Hałas - bez/z podstawką (tryb zrównoważony)

37,6 dB 39,8 dB

Podsumowanie

Targus Lap Chill Mat i Toshiba A305 Special Edition
Targus Lap Chill Mat i Toshiba A305 Special Edition

Targus Lap Chill Mat to urządzenie skierowane głównie do użytkowników mniej wymagających, którzy poszukują rozwiązania względnie ergonomicznego, o niewygórowanej cenie zakupu. 

Nowatorska stylistyka urządzenia oraz uniwersalność podstawki, która oferuje kompatybilność z szeroką gamą laptopów o standardowych wymiarach matrycy, to główne atuty tej konstrukcji. 

Niestety, zarówno jakość zastosowanych materiałów, jak i spasowanie poszczególnych elementów składowych maty chłodzącej wypadają przeciętnie. Brak dbałości o detale boli jeszcze bardziej, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, iż na urządzeniu widnieje logo renomowanego producenta akcesoriów do komputerów przenośnych. Szczególnie negatywnie należy ocenić sztywność plastikowej kraty maskującej wentylatory oraz niedopracowane wykonanie końcówki wtyku USB. 

Kwestią dyskusyjną pozostaje natomiast ocena wydajności pracy podstawki, której wykorzystanie nie gwarantuje skutecznego ograniczenia nagrzewania obudowy laptopa. W tym przypadku podkładka pełni rolę bufora, który poprawia cyrkulację powietrza pod spodem obudowy laptopa, a równocześnie zwiększa komfort pracy z urządzeniem przenośnym na powierzchniach miękkich.

Please share our article, every link counts!
Targus Lap Chill Mat
z bliska: podstawka chłodząca Targus Lap Chill Mat

Specyfikacja

liczba wentylatorów 2
gabaryty 38 x 30,5 x 5 cm
waga 1,05 kg
materiały plastik/neopren
zasilanie USB
cena ok. 89 zł

Sprzęt dostarczył

sklep komputerowy X-Kom

Autor

Autorem niniejszej recenzji jest Marcin Dziemidok.

Pro

  • poprawna stylistyka
  • kompatybilność z laptopami o przekątnej ekranu 17"
  • Contra

  • kiepskiej jakości plastiki
  • brak dbałości o detale (niedopracowany wtyk USB)
  • brak antypoślizgowych wstawek na spodzie podkładki
  • > laptopy testy i recenzje notebooki > Test Targus Lap Chill Mat
    Sylwester Cyba, 2011-05-10 (Update: 2020-01-17)