Każdego lata nocne niebo nigdy nie przestaje oferować wielu zapierających dech w piersiach spektakli. Dokładnie to czeka nas w tym roku, z trzema deszczami meteorów, których nie można przegapić.
Oznacza to, że w kosmosie obecnych jest wiele obiektów niebieskich. Czasami pozostawiają one swój ślad na naszym niebie, jak to miało miejsce w przypadku tej nova 600 lat temu. Tak więc tego lata, jeśli spojrzą Państwo w górę o określonych porach, będą Państwo mogli zobaczyć wiele meteorów rozszczepiających naszą atmosferę. Pierwszy deszcz spadających gwiazd będzie miał miejsce od 29 do 30 lipca w jego szczytowym momencie.
Nazwany Alpha Capricornids i spowodowany przez kometę 169P/NEAT, według American Meteor Society (AMS), w szczytowym momencie będzie można zaobserwować ponad pięć meteorów na godzinę. Jeśli ta liczba nie wydaje się Państwu zbyt duża, spektakl zapiera dech w piersiach, ponieważ na nocnym niebie mogą czasami pojawiać się ogniste kule.
Drugie wydarzenie, zwane Delta Aquariidsbędzie lepiej widoczne na półkuli południowej. Choć trudniejsze do zaobserwowania, w szczytowym momencie spodziewane jest 25 meteorów na godzinę. Według NASAnajlepszy czas na obserwację tego deszczu spadających gwiazd to wczesny poranek, kiedy niebo jest najciemniejsze, a strefa obserwacji znajduje się wyżej niż horyzont. Źródłem tego wydarzenia jest kometa 96P/Machholzktóra okrąża Słońce co 5,2 roku, pozostawiając za sobą ślad szczątków, przez który przechodzi Ziemia. Szczyt aktywności przypada między 28 a 29 lipca.
Ostatnim, ale nie mniej popularnym wydarzeniem są Perseidy. W szczytowym okresie między 12 a 13 sierpnia można zaobserwować ponad 100 meteorów na godzinę. Ale jeśli jest to wyjątkowy moment, pełnia księżyca może wszystko zepsuć.
Według AMS oczekuje się, że będzie on w 84% pełny, a jego jasność może zmniejszyć widoczność nawet o 75%. Oczywiście nadal będzie można patrzeć w niebo w tym czasie, ale będzie można zobaczyć głównie największe, a zatem najjaśniejsze meteory. Warto również zauważyć, że należy zwrócić szczególną uwagę na pogodę, ponieważ jeśli niebo będzie zachmurzone, obserwacja może zostać zepsuta.