Notebookcheck Logo

Sprzedaż ultrabooków gorsza od prognoz

Nie ma szans, by ziściła się prognoza firmy IHS iSuppli mówiąca o tym, że w 2012 roku sprzedaż ultrabooków sięgnie 22 mln sztuk. Została ona właśnie obniżona do 10,3 mln.

Co więcej, połowa z tych ponad 10 mln komputerów ma znaleźć nabywców w ostatnim kwartale br., co jest bardzo optymistycznym założeniem. Prawdopodobnie więc i ta prognoza okaże się przestrzelona.

IHS iSuppli obniżyło też prognozę dla sprzedaży ultrabooków na rok przyszły, z 61 do 44 mln sztuk.

Powody mniejszej od oczekiwań popularności ultrabooków to nadal wysokie ceny i to, że nie doszło do powstania mody na kupowanie komputerów tego typu (mogą tylko pozazdrościć tabletom i smartfonom, na które jest szał).

Według IHS iSuppli przyszłość należy jednak do ultrabooków i w 2016 roku ich sprzedaż sięgnie aż 96 mln sztuk. Sprzedaż będzie rosnąć dzięki lepszym, bardziej przystosowanym do nich procesorom (zapowiedziany na przyszły rok Haswell, czyli Core 4. generacji, ma być według Intela rewolucyjny pod względem oszczędzania energii), spadkowi cen oraz wyposażeniu ich w dodatkowe funkcje (rozpoznawanie głosu, wykrywanie ruchu dłoni, GPS itd.). Spore nadzieje są też wiązane z wprowadzeniem do ultrabooków ekranów dotykowych; według Intela trwają obecnie prace nad 40 modelami z wyświetlaczem tego typu, które pojawią się na rynku po premierze systemu Windows 8.

Źródło: IHS iSuppli

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2012 10 > Sprzedaż ultrabooków gorsza od prognoz
Tomasz Cyba, 2012-10- 3 (Update: 2012-10- 3)