Notebookcheck Logo

Słaba końcówka 2019 na rynku laptopów?

Nie potrzeba szklanej kuli aby widzieć co dzieje się na rynku laptopów.
Sylwester Cyba,

Co czeka rynek laptopów w III i IV kw. 2019 roku? Ciężko stwierdzić ale wiadomo, że w II kw. 2019 sprzedaż na świecie urosła aż o 20% kw/kw. Tym samym sam efekt wysokiej bazy będzie miał wpływ na późniejsze podliczenia sprzedaży (jak ktoś już kupił laptop, to pewnie już nie kupi kolejnego).

Wyżej przytoczone wzrosty były sztuczne i mają związek ze zwiększaniem stanów magazynowych w związku z całym zamieszaniem między USA a Chinami (np. cła 25% na elektronikę z Chin). Innymi słowy, utworzono pokaźne zapasy towaru (laptopów) i przed składaniem kolejnych zamówień u ich wytwórców będzie trzeba je najpierw sprzedać (te wyprodukowane na zapas).

Z podziałem na vendorów wygląda to tak:

  • HP: tu prognozuje się wzrosty w III kw. i IV kw. 2019,
  • Lenovo: od marca 2019 dużo laptopów wysyłano do Indii; tu też II półrocze 2019 ma być dobre,
  • Dell: tu wzrost sprzedaży laptopów ma być napędzany wymianą sprzętu w firmach,
  • Apple: wzrosty mają wynikać z oferowania coraz to nowych modeli, jak MacBook Pro 16" (spodziewany w październiku 2019).

Jak widać, wcale nie musi być tak źle.

Compal w II kw. 2019 odnotował rekordową sprzedaż laptopów. Siłą rzeczy kolejne kwartały muszą być słabsze (wspomniany wcześniej efekt wysokiej bazy). To samo odnosi się do firmy Inventec (kolejny wytwórca laptopów z Tajwanu), która to spółka także zaliczyła nowy rekord w tym segmencie rynku (laptopy). Nowe zamówienia w Inventec spodziewane są ze strony firm Acer i HP.

Źródło: DigiTimes

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2019 07 > Słaba końcówka 2019 na rynku laptopów?
Sylwester Cyba, 2019-07-31 (Update: 2019-07-31)