Notebookcheck Logo

Samsung zabezpiecza zamówienia na 4 nm rdzenie AMD Zen 5c

AMD dywersyfikuje swoje zakłady produkcyjne (Źródło obrazu: Samsung)
AMD dywersyfikuje swoje zakłady produkcyjne (Źródło obrazu: Samsung)
Ekskluzywna współpraca z TSMC zdaje się dobiegać końca, gdyż AMD podobno współpracuje teraz z Samsungiem przy nadchodzących procesorach Zen 5 Prometheus. TSCM nadal będzie zajmować się produkcją zaawansowanych rdzeni w najnowocześniejszych węzłach 3 nm, podczas gdy Samsung ma produkować "podstawowe" wydajne rdzenie Zen 5c w swoich węzłach 4 nm.
AMD Business

Źródła bliskie DigiTimes informują, że Samsungowi udało się pozyskać ważne zamówienie od AMD. Tytuł raportu odnosi się do zamówień na chipy serwerowe, ale DigiTImes wspomina następnie o Zen 5c na węzłach 4 nm. Ten typ rdzeni jest podobny do rdzeni Intela wydajnych rdzeni które nie wykorzystują hyperthreadingu, ale rdzenie c AMD zostały uwzględnione tylko w mobilnej klasie Phoenix2 więc informacje dotyczące układów serwerowych mogą być przesadzone.

Tak czy inaczej, przejście na inną firmę odlewniczą jest zdecydowanie nową strategią dla AMD. Przez ostatnią dekadę Team Red współpracował wyłącznie z TSMC po stronie rdzenia procesora. W przypadku nadchodzącego Zen 5 Prometheus wygląda jednak na to, że AMD chce zdywersyfikować miejsca produkcji. Według DigiTimes, Samsung produkowałby 4 nm "podstawowe" wersje układów Prometheus, podczas gdy TSMC zajmowałoby się "bardziej zaawansowanymi" rdzeniami w najnowocześniejszych węzłach 3 nm.

Samsung i TSMC nieustannie próbują prześcignąć się w osiąganiu lepszych wyników dla 3 nm węzłów. Najwyraźniej TSMC jest nadal preferowane przez AMD, przynajmniej jeśli chodzi o najnowocześniejsze węzły. Nawet jeśli Samsung zostanie "zdegradowany" do technologii 4 nm dla nadchodzących procesorów AMD Zen 5, to wciąż jest to jeden ceniony klient w stale rosnącym portfolio, które obejmuje obecnie Nvidia, Qualcomm i IBM. Jeśli Samsungowi uda się wyprzedzić TSMC z 2 nmaMD może rozważyć rozszerzenie współpracy z południowokoreańskim gigantem w sektorach serwerowym i HPC.

 

Proszę kupić laptop Lenovo ThinkPad T14 Gen 4 z procesorem AMD Ryzen 5 PRO 7540U Phoenix2 APU na Amazon

Źródło(a)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2023 11 > Samsung zabezpiecza zamówienia na 4 nm rdzenie AMD Zen 5c
Bogdan Solca, 2023-11-18 (Update: 2023-11-18)