Notebookcheck Logo

Samsung HBM2 24 GB

Przedstawiciele firmy Samsung pochwalili się postępami w dziedzinie wytwarzania pamięci DRAM.

Postępy technologii związanej z wytwarzaniem pamięci DRAM nie są tak spektakularne, jak te odnoszące się do modułów NAND (za ich sprawą dyski SSD są nośnikami danych). Jednak zasady działające w obu dziedzinach (DRAM i NAND) są te same. W związku z tym warto wiedzieć, że firma Samsung potrafi już dostarczać pamięć HBM2 24 GB składającą się z 12 warstw 3D.

Ze wspomnianą wyżej sztuczką techniczną jest związana technologia DRAM KGSD (known good stack die), która w praktyce oznacza 60 tys. otworów 3D TSV (through-silicon via). Z przekazu koreańskiego producenta (Samsung) wynika, że to spore wyzwanie, by wszystko poszło tak, jak zaplanowano (z punktu widzenia produkcji seryjnej, gdzie łatwo o wadliwe produkty szybko schodzące z linii montażowej).

Tytułowa pamięć z czasem pokaże się w takich produktach, jak karty grafiki, czy też będzie wsparciem dla układów scalonych typu FPGA. Będzie można spotkać modele z 48 GB lub 96 GB pamięci HBM2 z magistralą 2048 bitów lub 4096 bitów. O ile to za dużo, istnieje możliwość ograniczenia dostępnej pamięci do 12 GB lub 6 GB.

Źródło: AnandTech

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
.170
Sylwester Cyba, 2019-10- 8 (Update: 2019-10- 8)