Notebookcheck Logo

Samsung 990 Pro SSD w recenzji: Szybki, szybszy, Pro?

Nowy flagowiec Samsunga w zakresie pamięci masowej. Dysk SSD Samsung 990 Pro cechuje się przekonującą prędkością odczytu i zapisu, ale pozostaje w granicach standardu PCIe 4.0. Pozwolono nam z góry przyjrzeć się, jak wysoka jest wydajność, oraz przetestować, sformatować i zmierzyć wszystkie parametry dysku SSD M.2.
Accessory Storage Launch Gaming

Wraz z serią "Pro" swoich dysków SSD, Samsung zazwyczaj pokazuje, do czego zdolne są pamięci półprzewodnikowe. W porównaniu z poprzednikiem 980 Pro, według producenta, szybkość transferu danych wzrosła o 40%, przynajmniej podczas zapisu.

Znacznie bardziej odczuwalny wydaje się jednak brak dużego radiatora. Na spodzie dysku SSD znajdziemy jedynie coś w rodzaju naklejki przewodzącej ciepło. To, że jest to wystarczające wynika ze znacznie zmniejszonego poboru mocy. Według Samsunga do zapisu potrzebna jest tylko połowa mocy, co znacznie ogranicza rozwój ciepła.

Dodatkowo zmniejszono rozmiar pamięci roboczej w kontrolerze pamięci z 2 do 1 GB. W dalszej części artykułu sprawdziliśmy, jak dysk SSD M.2 radzi sobie z tym i zachowuje się w praktyce. Nie wiadomo jednak, czy Samsung w późniejszym czasie zaprezentuje również SSD 990 Pro z dodatkowym radiatorem.

Dane techniczne w skrócie

Samsung SSD 990 Pro
Współczynnik kształtu M.2 (2280)
Interfejs PCIe 4.0
Waga 8,7 g
dostępne pojemności 1 TB; 2 TB
Szybkość transferu danych
(sekwencyjna wg producenta)
do 7,450 MB/s odczyt
do

6 900 MB/s zapisu
Obciążenie 1,200 TB
średni czas pracy 1 500 000 h
Okres gwarancji 5 lat
Numery części MZ-V9P1T0BWMZ-V9P2T0BW

W pudełku - SSD bez dodatków

SSD 990 Pro jest w każdym przypadku bezpiecznie zapakowany. Trzy zagnieżdżone plastikowe elementy powinny niemal wykluczyć uszkodzenia transportowe, ale prezentują też sporo śmieci. Poza małym oświadczeniem gwarancyjnym nie ma żadnych innych akcesoriów.

Życzylibyśmy sobie przynajmniej małej śrubki do zablokowania go w gnieździe M.2.

Dużo opakowań dla małej technologii.
Dużo opakowań dla małej technologii.
Z przodu pod naklejką widać kontroler, pamięć RAM DDR4 i V-NAND.
Z przodu pod naklejką widać kontroler, pamięć RAM DDR4 i V-NAND.
Z tyłu przyklejony jest rozdzielacz ciepła.
Z tyłu przyklejony jest rozdzielacz ciepła.
Mały radiator nie był do końca przyklejony w naszym modelu.
Mały radiator nie był do końca przyklejony w naszym modelu.

Zmierzone wartości - 990 Pro pokazuje wydajność w długim okresie czasu

Przynajmniej w przypadku narzędzia AS SSD nie udało nam się osiągnąć obiecanych prędkości transferu sekwencyjnego. Zatrzymaliśmy się na nieco ponad 5 tys. MB/s nawet po kilku próbach. W zamian Samsung SSD 990 Pro pokazał swój potencjał za pomocą DiskSpd. Nawet w dłuższym okresie czasu wydajność odczytu utrzymywała się na poziomie ponad 7 100 MB/s.

Wyniki z H2testw są godne uwagi. Niewielki program potrafi zasymulować szczególnie wysoki wolumen zapisu i odczytu. W praktyce rzadko zdarzy się, że za jednym zamachem trzeba będzie zapisać 1,5 TB. Fakt, że dysk SSD Samsunga wciąż radzi sobie z ponad 1500 MB/s, imponująco pokazuje wydajność kontrolera pamięci masowej. W teście z zapisem tylko 200 GB za jednym zamachem również uzyskano prędkość zapisu na poziomie 2 490 MB/s.

Dalsze testy podczas kopiowania i formatowania wypadły podobnie. Między innymi stworzenie kopii obszernego folderu ze Steama udało się z całkiem dokładnym wynikiem 2000 MB/s. Na stronie Crucial P3 Plus z interfejsem PCIe 4.0, potrzebował na przykład na to 30% więcej czasu.

Innymi słowy: Samsung SSD 990 Pro jest szybki, osiąga obiecane prędkości przesyłu danych i może przekonać swoją wydajnością także przy większych ilościach kopii i zapisu.

AS SSD
AS SSD
H2testw
H2testw

Ocena praktyczna - korzyść z SSD Pro firmy Samsung ograniczona

990 Pro jest oczywiście skierowany do użytkowników high-endowych systemów i szczególnie ambitnych graczy. Nawet oni w większości przypadków nie powinni być w stanie naprawdę wykorzystać ogromnych prędkości transferu. Jednocześnie oznacza to oczywiście, że dysk SSD nie stanie się na dłuższą metę czynnikiem spowalniającym pracę komputera, konsoli do gier czy stacji roboczej. Przyczynia się do tego również wysoka obciążalność. Według Samsunga łączna wydajność zapisu wynosi 1 500 TB, a więc około dwa razy więcej niż zwykła wartość 800 TB.

Rozwój ciepła pozostaje na swoim miejscu: nasz test wytrzymałościowy z DiskSpd (pokazany poniżej na pierwszym wykresie) pokazuje, że SSD się nagrzewa. Tutaj szybkość transferu wielokrotnie spada do nieco poniżej 3000 MB/s, choć takie obciążenie będzie w praktyce rzadko występować.

Dokonaliśmy pomiaru termometrem na podczerwień (Ridgid micro IR-200) i stwierdziliśmy prawie 90°C temperatury powierzchni, zgodnie z oczekiwaniami. Natomiast w bardziej realistycznych testach zapisu i kopiowania nigdy nie przekraczała ona 60°C. Tak więc mały przyklejony radiator rzeczywiście wydaje się być wystarczający. Pozostałe podzespoły, jak karta grafiki i procesor, były jednak w teście mniej obciążone i odpowiednio nie przyczyniały się do dalszego nagrzewania. Dodatkowy rozpraszacz ciepła w żadnym wypadku by nie zaszkodził.

Wygląda jednak na to, że bardziej energooszczędna konstrukcja się opłaca. Dobre wskaźniki wydajności nie są okupione nadmiernym nagrzewaniem się.

Próba wytrzymałościowa w pisaniu sekwencyjnym.
Próba wytrzymałościowa w pisaniu sekwencyjnym.
Porównano różne operacje kopiowania i zapisu.
Porównano różne operacje kopiowania i zapisu.

Werdykt - Dobre wyniki przy znanych słabościach

Samsung SSD 990 Pro 2TB, dostarczony przez firmę Samsung.
Samsung SSD 990 Pro 2TB, dostarczony przez firmę Samsung.

Samsung SSD 990 Pro sprawuje się zgodnie z obietnicą. Oferuje znakomite prędkości zapisu i odczytu sekwencyjnego. Znacznie więcej, może wyróżnić się na tle konkurencji w trwałym obciążeniu. Co najmniej trudno powinno być osiągnąć lepsze wartości w kopiowaniu, zapisie i łącznej ilości zapisanych terabajtów.

Tak szybki jak obiecano i jednocześnie rozsądnie chłodny: Samsung SSD 990 Pro przekonuje wydajnością i efektywnością, ale odpowiednio kosztuje.

Od swojego poprzednika, modelu 980 Pro, może się też odróżnić bardziej wydajną konstrukcją. Można zaoszczędzić tylko kilka miliwatów, ale zapobiec nadmiernemu rozwojowi ciepła - przy niezwykłej wydajności zapisu.

Ustalenia: Obecny Samsung SSD 990 Pro został dostarczony autorowi przez producenta.

Ceny i dostępność

Obecnie Samsung SSD 990 Pro można zamówić w przedsprzedaży jedynie na stronie producenta. Termin dostawy to 11.11.2022 r. Tak więc na chwilę obecną można korzystać tylko z rekomendowanych cen detalicznych. Samsung SSD 990 Pro o pojemności 1 TB został wyceniony na 175 euro. Wersja z 2 TB kosztuje 325 euro.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Samsung 990 Pro SSD w recenzji: Szybki, szybszy, Pro?
Mario Petzold, 2022-10-24 (Update: 2022-10-24)