Notebookcheck Logo

SK hynix: 4D NAND coraz bliżej

Firma SK hynix ogłosiła, że jest w trakcie wprowadzania na rynek produktów wykorzystujących pamięć 4D NAND.

Z Korei Południowej nadeszła ciekawa informacja odnosząca się do firmy SK hynix i jej obiecującego rozwiązania o nazwie 4D NAND. Wcześniej pisałem, że koreańska firma celuje w komercjalizację tej technologii w 2019 roku. Teraz wiadomo, że uda się to do końca 2018 roku. Na rynek trafi dysk SSD o pojemności 1 TB (4D NAND) a później, w drugiej połowie 2019 roku, pojawią się także nośniki danych do zastosowań profesjonalnych (centra danych, przemysł, duże przedsiębiorstwa).

O różnicach między 3D NAND a 4D NAND opartym o TLC pisałem wcześniej. Przypomnę krótko, że wiąże się to z dużymi oszczędnościami po stronie producenta (układ mniejszy o ponad 30% i o 49% wyższa efektywność patrząc na to, co jest uzyskiwane na krzemowym waflu). Ale to nie wszystko. Zyskuje także klient kupujący dysk SSD z pamięcią 4D NAND - ma on być nieco szybszy (przepustowość ok. 1200 Mb/s) od klasycznego z 3D NAND TLC.

Podsumowując to co napisałem wyżej - do końca 2018 roku dyski SSD z pamięcią 4D NAND będą dostępne, ale należy liczyć się z ograniczoną dostępnością. W 2019 roku się to zmieni i będzie można kupić taki nośnik danych bez problemu.

Źródło: DigiTimes

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2018 11 > SK hynix: 4D NAND coraz bliżej
Sylwester Cyba, 2018-11- 5 (Update: 2018-11- 5)