Notebookcheck Logo

Rosja zastąpi Japonię w wymianie z Koreą Południową?

Rosja może zastąpić Japonię w zasilaniu gospodarki Korei Południowej w surowce i półprodukty na potrzeby przemysłu elektronicznego.

O ile przepychanki między Japonią a Chiną były normą w ostatnich latach, o tyle niesnaski między Japonią a Koreą Południową są pewną nowością. W ostatnich dniach było głośno o tym, że japońskie firmy wstrzymały eksport (cła) wielu kluczowych części (np. obrabiarek precyzyjnych) czy produktów przemysłu chemicznego (cierpi na tym koreański przemysł elektroniczny) a nawet leków (nie dotarły m.in. do Europy).

Korea Południowa póki co jest uzależniona od Japonii. Do tej pory z tego kierunku importowała aż 83,2% materiałów światłoczułych, 84,5% poliamidu z fluorem i 41,9% kwasu fluorowodorowego (więcej z Chin, dużo mniej z Tajwanu a śladowe ilości z Indii).

Przechodząc do konkretów. Rosyjskie firmy chcą przejąć rynek dostaw czystego HF (kwasu fluorowodorowego), który jest wykorzystywany do uzyskiwania ultraczystego krzemu. Póki co taka informacja została przekazana kanałami dyplomatycznymi, czyli z Moskwy do Seulu. Mowa jest m.in. o dostawach do koreańskiej firmy Samsung a produkt rosyjski (czysty HF) ma być wyższej jakości od tego pochodzącego z Japonii.

Dostawy kwasu fluorowodorowego z Japonii do Korei Południowej częściowo wstrzymano już w listopadzie 2018 roku. Zmiana dostawcy wymaga co najmniej sześciu miesięcy na dostosowanie linii produkcyjnej.

Źródło: The Hankyoreh

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2019 07 > Rosja zastąpi Japonię w wymianie z Koreą Południową?
Sylwester Cyba, 2019-07-13 (Update: 2019-07-13)