Notebookcheck Logo

Recenzja smartwatcha DTNO.1 DT8 Ultra - Więcej wyglądu niż rzeczywistości

Ultra Look. DTNO.1's DT8 Ultra to hołd dla Apple Watch Ultra - jeśli chcemy spojrzeć na niego pozytywnie. Nasz test wyjaśnia, czy urządzenie jest tylko tanim klonem, czy może użytkowym smartwatchem.
Accessory Gadget Smartwatch Wearable

Na pierwszy rzut oka DTNO.1 DT8 Ultra wygląda łudząco podobnie do zegarka Apple Watch Ultra - to nie będzie przypadek. Pasek oryginału również występuje w jaskrawym pomarańczowym kolorze. DTNO.1 na swojej stronie internetowej reklamuje się również claimem Adventure Explorer - co pasuje do zdobyczy Apple Watch Ultra. Producent we własnym rankingu klasyfikuje jednak ten model jako smartwatch modowy. Jednak DT8 Ultra ma również MSRP 70 euro (~$75), podczas gdy za Apple Watch Ultra trzeba zapłacić prawie 1000 euro (~$1072).

DT8 Ultra dostępny jest tylko w jednej konfiguracji i zawsze występuje z pomarańczowym, silikonowym paskiem. Producent oferuje jednak inne modele o podobnym wyglądzie, takie jak DT8 Max, DT8 Ultra +, DT8 Pro czy DT8 Ultra Max. Nie ma wersji z LTE.

DTNO.1 DT8 Ultra
Matryca
2.00 cali 1:1.2, 420 x 485 pikseli 321 PPI, IPS, Capacitive, refleksująca: tak, 60 Hz
Złącza
NFC, czujniki: Gyroscope, heart rate, blood pressure, blood oxygen, temperature, air pressure
Akumulator
280 mAh litowo-polimerowy, Czas pracy (dane producenta): 120 h
Charging
wireless charging
Inne
głośniki: Mono, charging cable, manual, fanless, waterproof
Waga
47 g
Cena
70 PLN

 

Obudowa i wyposażenie - obudowa metalowa i IP68

DTNO.1 stawia na metal w przypadku obudowy DT8 Ultra i mówi o samym stopie, nie podając szczegółów. 2-calowy wyświetlacz jest chroniony przez szkło, ale producent nie podaje więcej szczegółów. DTNO.1 polega na plastiku w przypadku czujników na spodzie.

Zegarek posiada wciskaną koronę oraz dwa dodatkowe przyciski. Producent zamontował także głośnik i mikrofon. Opaska ma szerokość 22 milimetrów (~0,9 cala) i można ją zmienić bez użycia narzędzi. Nie jest to jednak standardowe złącze, więc trzeba dokupić specjalne opaski zastępcze. Zastanawiające jest, gdzie można kupić takie opaski, sam producent oferuje jedynie zegarki.

Zegarek waży 47 gramów (~1,7 oz) bez pasków, z paskami jest to 64 gramy (~2,3 oz). Jakość wykonania jest przekonująca. Przyciski siedzą pewnie i mają dobry punkt nacisku. Na urządzeniu w teście nie było też żadnych zarysowań ani śladów użytkowania.

Według producenta obudowa posiada certyfikat IP68, ale zegarek nie powinien być używany do pływania. Smartwatch ma NFC, ale nie obsługuje Google Wallet ani innych zachodnich dostawców płatności.

Konfiguracja i obsługa - DT8 Ultra z problemami z połączeniem

Do skonfigurowania i obsługi smartwatcha wymagana jest aplikacja WearPro. Program dostępny jest zarówno dla urządzeń z systemem Android, jak i iOS. Po instalacji oprogramowanie wyszukuje dostępne urządzenia w pobliżu, a DT8 Ultra został natychmiast rozpoznany i sparowany. Następnie trzeba nadać aplikacji pewne uprawnienia, aby mogła np. wysyłać do zegarka powiadomienia i połączenia telefoniczne.

Z niektórych funkcji zegarka można korzystać dopiero po nawiązaniu innego połączenia jako urządzenia audio oprócz połączenia Bluetooth do przesyłania danych. Tylko wtedy możliwe są rozmowy telefoniczne z zegarkiem i tylko wtedy działa asystent głosowy. Jednak wszystkie dźwięki multimedialne są wtedy również wyprowadzane przez głośnik zegarka.

W teście zdarzały się liczne rozłączenia między smartwatchem a smartfonem. Z Google Pixel 5 było znacznie więcej rozłączeń niż w przypadku Honor Magic4 Lite. Jednak połączenie nigdy nie było stabilne przez kilka dni. W niektórych przypadkach połączenie musiało być aktywnie przywrócone w aplikacji. W niektórych przypadkach pomogło tylko zresetowanie zegara.

Aplikacja ma przejrzystą strukturę. Zapewnia przegląd zebranych danych o ciele w zakładce Zdrowie, przegląd ukończonych jednostek sportowych w zakładce Sport, a także ustawienia dla smartwatcha w zakładce Urządzenie. Opcje personalizacji są jednak ograniczone. Chodzi głównie o podstawowe uprawnienia, takie jak przekazywanie połączeń, przenoszenie powiadomień z aplikacji czy zmiana tarczy zegarka.

Obsługa DT8 Ultra odbywa się za pomocą dwucalowego pojemnościowego ekranu dotykowego, a także za pomocą koronki i dwóch przycisków w obudowie. Koronka jest obrotowa i może być używana do przewijania menu. Oferuje ona haptyczne odskoczenie dzięki wbudowanemu silnikowi wibracyjnemu. Jeśli użytkownik nie znajduje się w menu, obracanie koronki prowadzi do przełączania się przez zapisane pokrętła. To również zdarzyło się niezamierzenie kilka razy podczas testu. Naciśnięcie przycisku w menu prowadzi z powrotem do ekranu głównego.

Przycisk pod koronką otwiera przegląd ostatnio otwieranych programów. Przycisk pod głośnikiem otwiera menu sportowe. Wymienione są tam sporty, które można śledzić za pomocą zegarka.

Przeciągnięcie palcem od góry do dołu otwiera szybkie menu z dostępem do jasności wyświetlacza - która nie jest automatycznie regulowana przez czujnik - oraz elementów sterujących multimediami. Przesunięcie palcem od lewej do prawej otwiera kolejne szybkie menu z naciskiem na powiadomienia i telefonię. Wyświetlane są tam ostatnio otrzymane wiadomości.

Przeciągnięcie palcem od prawej do lewej prowadzi przez kafelki, które prezentują informacje na określone tematy. W ustawieniach fabrycznych są to aktywności, wartości pulsu, nasycenie krwi tlenem, temperatura skóry i EKG.

Przeciągnięcie od dołu do góry otwiera menu aplikacji. Sposób wyświetlania aplikacji można dostosować do własnych potrzeb. Do wyboru jest wyświetlanie listy lub różne siatki. Sortowanie wydaje się arbitralne i nie jest alfabetyczne. Przeciągnięcie od lewej krawędzi do środka zawsze powoduje cofnięcie o jeden krok w menu. Podwójne stuknięcie na aktywnym wyświetlaczu otwiera asystenta głosowego.

Telefonia i powiadomienia - telefonia z ograniczeniami

Telefonia jest możliwa z DT8 Ultra, o ile smartfon jest sparowany przez Bluetooth i znajduje się w zasięgu. Zegarek musi być również podłączony jako urządzenie audio. Głos drugiej strony wydobywa się z głośnika wyraźnie i głośno, ale połączenie jest raczej słabe dla drugiej strony. Głos brzmi lekko zniekształcony, blaszany i częściowo zdublowany.

DT8 Ultra rzetelnie wyświetla powiadomienia po nawiązaniu połączenia Bluetooth. Wiadomości są jednak mocno skrócone. W e-mailach wyświetlany jest na przykład tylko nadawca i temat. Skracane są także długie wiadomości w komunikatorach. Smartwatch nie może wyświetlać zdjęć i emojis. Odpowiedzi również nie są możliwe na zegarku.

Asystent głosowy - wygodny dostęp w DT8 Ultra

Zintegrowany asystent głosowy działa tylko wtedy, gdy zegarek oprócz normalnego połączenia jest podłączony jako urządzenie multimedialne Bluetooth. Dostęp poprzez podwójne stuknięcie na wyświetlaczu jest wygodny i działa niezawodnie. Po aktywacji asystenta, Google Assistant otwiera się na smartfonie. Żądanie jest odbierane, a odpowiedź jest wyświetlana na ekranie smartfona. Jednak mikrofon i głośniki smartwatcha są używane do wydawania poleceń głosowych i mowy.

Zdrowie i fitness - Niewiele opcji z DT8 Ultra

Dane fitnessowe DT8 Ultra gromadzone są w aplikacji WearPro. W zakładce Zdrowie oprogramowanie w widoczny sposób wyświetla aktualnie wykonane kroki i cel kroku, pokonany dystans oraz spalone kalorie. Zapewnia również przegląd snu, pulsu, ciśnienia krwi, natlenienia krwi i temperatury.

W sekcji sportowej wyświetlane są ukończone treningi. Listę można sortować według dni, tygodni i miesięcy, a oprogramowanie rozróżnia także poszczególne dyscypliny sportowe. DT8 Ultra nie oferuje automatycznego zapisu treningów.

Synchronizacja z Google Fit lub innymi usługami, takimi jak Strava lub Komoot, nie jest możliwa bez oprogramowania innych firm.

Cele działania

Mapa nie pokazuje aktualnego stanu, ale zawsze wygląda tak i służy jako przykład.
Mapa nie pokazuje aktualnego stanu, ale zawsze wygląda tak i służy jako przykład.

DT8 Ultra wyświetla cele aktywności w znanych już okręgach. Zegarek wyświetla okręgi częściowo bezpośrednio na tarczy, ale w każdym przypadku na bocznych, wymazywalnych kartach. Co mylące, okręgi wyświetlane na mapie są tylko przykładem i nie pokazują aktualnych danych z danego dnia. Są one widoczne tylko w podmenu, ale wtedy wyświetlane jako paski.

Zegarek śledzi kroki, odległości i spalone kalorie. Nie jest jednak wyświetlany poziom stresu, pokonane piętra czy VO2max. Nie ma też przypomnienia o aktywności po długim okresie siedzenia - na przykład przy biurku.

Częstość akcji serca, rytm serca i nasycenie krwi tlenem

DT8 Ultra oferuje pomiary EKG, pulsu, temperatury, ciśnienia krwi i tlenu we krwi. Aby lepiej sklasyfikować wartości, porównaliśmy je z tymi z urządzeń referencyjnych.

Aby zmierzyć wartości pulsu, zabraliśmy DT8 Ultra na wycieczkę rowerową wraz z opaską na klatkę piersiową Polar H10. Smartwatch wykazał ogromne odchylenie o 20,75% w pulsie spoczynkowym w porównaniu z paskiem na klatkę piersiową. Wartości pulsu podczas sesji sportowej nie mogły zostać określone lub nie są zapisywane w aplikacji.

Smartwatch jest dokładniejszy w pomiarze tlenu we krwi. Przy średniej z trzech pomiarów DT8 Ultra wykazuje odchylenie o 1,68% w porównaniu z wartościami pulsoksymetru Braun 1.

Dokładność smartwatcha spada ponownie znacząco w przypadku wartości temperatury skóry. Odchylenie wynosi 24,1% w porównaniu do urządzenia referencyjnego Voltcraft IR-260.

Wartości pomiaru ciśnienia krwi również nie są zbyt przydatne. Podczas gdy DT8 Ultra mierzy ciśnienie krwi od 103 do 67 mmHg przy pulsie 76, urządzenie referencyjne Medisana BU510 pokazuje ciśnienie krwi od 121 do 72 mmHg przy pulsie 60. Nie ma opcji kalibracji pomiaru ciśnienia krwi, jak np. w przypadku zegarka Samsung Galaxy Watch5.

Podczas pomiaru EKG oprogramowanie wyświetla jedynie zarejestrowane krzywe na sparowanym smartfonie, ale nie zapewnia ich oceny.

Poza wartościami pomiaru tlenu we krwi, dane zdrowotne są nieużyteczne przy tak dużych odchyleniach.

Śledzenie snu - zwykłe i niewiarygodne

Śledzenie snu w DT8 Ultra jest bardzo rudymentarne. Oprogramowanie wyświetla całkowity czas snu, a także wartości dla lekkiego snu, głębokiego snu i faz budzenia. Do zarejestrowanych wartości należy jednak podchodzić z ostrożnością. Zdarzało się, że w teście zegarek wyświetlał znacznie krótsze czasy, na przykład tylko cztery godziny snu, choć tester spał prawie osiem godzin. DT8 Ultra w ogóle nie rozpoznaje drzemek, brakuje też inteligentnego budzika.

Zapis treningu - DT8 Ultra dostarcza niewiele danych

Nagrywanie treningu można rozpocząć bezpośrednio na zegarku. Jednak informacje wyświetlane podczas treningu są skąpe. Podczas chodzenia lub biegania zegarek wyświetla jedynie całkowity czas, wykonane kroki, spalone kalorie i tętno. Informacje wyświetlane są na jednej stronie, nie ma wielu ekranów treningowych. Wszystkie trzy przyciski mogą służyć jedynie do wstrzymania treningu, nie oferują więcej funkcji.

Aplikacja wyświetla dodatkowe dane po zakończeniu treningu, takie jak średnia prędkość czy kadencja. Wartości prędkości są jednak nieprzekonujące. Nagrywanie jazdy na rowerze w ogóle nie powiodło się w teście. Oprogramowanie wyświetla również kadencję i kroki po rozpoczęciu treningu rowerowego, a menu nie jest dostosowane do sportu.

GPS i nawigacja - brak niezależnego połączenia

Urządzenie DT8 Ultra nie może nawiązać własnego połączenia GNSS. Dlatego rejestrowanie tras jest możliwe tylko przy użyciu sparowanego smartfona.

Wyświetlacz - DT8 Ultra nie bije żadnych rekordów

Struktura subpikselowa
Struktura subpikselowa

DT8 Ultra posiada 2-calowy, prostokątny wyświetlacz IPS. Producent DTNO.1 reklamuje jasność szczytową na poziomie 2000 nitów, co ma czynić smartwatch najjaśniejszym wyświetlaczem na rynku. Nasze pomiary są bardzo dalekie od tej wartości. Nasz pomiar wykazał maksymalną jasność na poziomie 219 cd/m², co nie jest rekordowe.

W smartwatchu brakuje też automatycznej regulacji jasności. DT8 Ultra powinien robić się jaśniejszy zwłaszcza w słońcu, gdzie czytelność wyświetlacza nie jest szczególnie dobra.

Smartwatch ma zawsze włączony wyświetlacz, choć jego funkcja jest ograniczona. Tarcza zegarka ustępuje bowiem po kilku sekundach miejsca pomniejszonemu wyświetlaniu godziny, a styl ten można regulować. Jednak ten wyświetlacz nie jest tak naprawdę stały, ale po kilku minutach wyświetlacz całkowicie gaśnie.

W zamian za to wykrywanie windy działa szybko i niezawodnie. Wyświetlacz można również aktywować poprzez dotknięcie ekranu. Rozdzielczość wyświetlacza to 321 PPI. Rozdzielczość wygląda miejscami na ziarnistą, a z bliska widoczne są pojedyncze piksele.

Wyświetlacz DT8 Ultra powinien stać się jaśniejszy w słońcu
Wyświetlacz DT8 Ultra powinien stać się jaśniejszy w słońcu

Wydajność i czas pracy - Z lekkimi szarpnięciami

DTNO.1 wykorzystuje RTK8762DK jako SiP. Ponieważ zegar nie obsługuje przeglądarki, pomiary benchmarkowe nie są możliwe. W codziennym użytkowaniu działanie jest płynne. Zdarzają się jednak szarpnięcia podczas wykonywania kilku wejść po sobie. UI czasami zawiesza się podczas przełączania między dwoma wyświetlaczami, na przykład między dwoma kafelkami lub podczas przełączania z tarczy zegarka do launchera aplikacji

DTNO.1 nie podaje żadnych informacji o zainstalowanej pamięci. Jest ona jednak potrzebna tylko w przypadku tarczy zegarka, ponieważ nie ma sklepu z aplikacjami i możliwości lokalnego odtwarzania muzyki.

Żywotność baterii

DTNO.1 obiecuje, że czas pracy na baterii w DT8 Ultra wyniesie pięć dni. Wartość ta jest realna, gdy nie korzysta się z zawsze włączonego wyświetlacza. Jednak przy aktywowanym AoD, gdy zegarek jest noszony bez przerwy, jest to nieco poniżej czterech dni. Smartwatch jest ładowany bezprzewodowo poprzez standard Qi. Czasy ładowania są jednak dość długie. Smartwatch ładuje się od 0 do 40 procent w godzinę. Pełne naładowanie zajmuje dwie godziny i 30 minut.

Cechą szczególną zegarka jest to, że wskazuje on poziom baterii bardzo niedokładnie tylko co 20 procent. W pewnym momencie wyświetlacz przeskakuje z 20 na 0 procent. DT8 Ultra działa wtedy jeszcze przez pewien czas, aż w końcu się wyłączy.

Aby wydłużyć czas pracy, smartwatch oferuje zarówno tryb oszczędzania energii, jak i tryb czystego zegarka bez powiadomień.

Za

+ solidna obudowa

Przeciw

- niedokładne odczyty
- niepewne połączenie Bluetooth
- częściowo szarpane działanie

Werdykt - DT8 Ultra niestety tylko olśnienie

W recenzji: DTNO.1 DT8 Ultra. Urządzenie do testów dostarczone przez DTNO.1
W recenzji: DTNO.1 DT8 Ultra. Urządzenie do testów dostarczone przez DTNO.1

DT8 Ultra jest niestety tylko wizualnie Ultra. Zestaw funkcji jest bardzo dobry na papierze, ale smartwatch nie jest w stanie spełnić większości obietnic. Wyświetlacz jest raczej ciemny zamiast wiodącego w branży. Odczyty pulsu i temperatury skóry są tak niedokładne, że nie nadają się do użytku.

Irytująca jest również konieczność posiadania osobnego połączenia Bluetooth dla sygnałów audio. Jeszcze gorsze są jednak ciągłe rozłączenia ze smartfonem. W efekcie DT8 Ultra nie sprawdza się jako niezawodny smartwatch do powiadomień.

DTNO.1 dotrzymuje jednak jednej obietnicy - DT8 Ultra to smartwatch modowy. Wygląda jak Apple Watch Ultra i jest dobrze wykonany.

Osoby, które noszą smartwatch przede wszystkim dla jego wyglądu, a w innych przypadkach głównie chcą znać godzinę, są we właściwym miejscu. Inni powinni raczej spojrzeć na trackery fitness, takie jak Huawei Band 7 lub Xiaomi Smartband 7. Oferują one więcej funkcji za podobną cenę.

Cena i dostępność

DT8 Ultra jest obecnie dostępny tylko u chińskich sprzedawców, takich jak Aliexpress. RRP ma wynosić około 70 euro (~$75).

Transparency

The present review sample was given to the author by the manufacturer free of charge for the purposes of review. There was no third-party influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja smartwatcha DTNO.1 DT8 Ultra - Więcej wyglądu niż rzeczywistości
Benedikt Winkel, 2023-02-20 (Update: 2023-02-20)