Notebookcheck Logo

Recenzja słuchawek Nothing Ear (Stick) TWS - przezroczysty dźwięk

Najnowsze słuchawki TWS firmy Nothing noszą nazwę Ear (stick). Etui ładujące w szminkowym designie i przezroczyste Earbuds przyciągają wzrok. Nawet bez aptX, LC3, czy LDAC, half-in-ears mogą zaoferować pełne brzmienie. Ważąc zaledwie 4,4 grama na wkładkę, Ear (stick) należą również do absolutnie lekkich.
Accessory Audio Launch Wearable

Nothing Ear (1) zostały sprzedane już ponad 560 000 razy. Teraz Nothing wprowadza na rynek kolejną transparentną technologię. Słuchawki Ear (Stick) TWS nie chcą być jednak następcą Ear (1). Jako Half-In-Ear lub Earbuds, najnowsze słuchawki Nothing należą do innej klasy urządzeń. Jak przyzwyczaili się użytkownicy Nothing Phone (1), Ear (Stick) są w pełni zintegrowane z (wciąż) dość małym ekosystemem Nothing. Jednak Earbuds bezbłędnie współpracują także z innymi smartfonami i tabletami.

Jeśli chodzi o funkcje, Ear (Stick) oferują nieco mniej niż Ear (1). Brak tu bezprzewodowego ładowania i aktywnej redukcji szumów. Znacznie poprawiono jednak ponoć tłumienie szumów mikrofonów podczas rozmów.

Nothing Ear (Stick)
Styl noszenia Pół-nauszne/uszne
Łączność Bluetooth 5.2
Głośniki 12,6 mm przetwornik, dynamiczny, 20 - 20 000 Hz
Kodeki audio SBC, AAC
Wydajność baterii Ear-Buds Telefon: 3 godziny; Muzyka: 7 godzin
Wydajność baterii z etui do ładowania Rozmowy telefoniczne: 12 godzin; muzyka: 29 godzin
Port ładowania USB-C
Waga (na jedno ucho) 4,4 g
Waga (etui do ładowania) 46,3 g
Mikrofony 3 mikrofony na każdą wkładkę douszną
Stopień ochrony IP54
Zakres dostawy Słuchawki, etui do ładowania, dokumentacja, kabel USB do ładowania (Type-C do Type-C)
Cena (MSRP) 119 Euro
Strona producenta Nothing Tech

Zakres dostawy - Etui do ładowania, słuchawki i krótki kabel

Oprócz folii ochronnej wokół etui do ładowania i dwóch ripcordów, opakowanie Nothing Ear (stick) nie zawiera plastiku. Jedynym dołączonym akcesorium jest krótki kabel do ładowania o długości około 21 cm (około 8 cali). Jest on podwójnie zabezpieczony przed zużyciem, dzięki silikonowej warstwie i nylonowej tkaninie. Chociaż okrągłe złącza USB-C tutaj z pewnością pasują do projektu Nothing Ear (Stick), mały kabel do ładowania jest w naszych oczach słabym towarzyszem w ekosystemie Nothing. Dzieje się tak dlatego, że kabel nie może być podłączony do Nothing Phone (1), jeśli ma on na sobie oryginalne etui ochronne Nothing. Etui ładujące może odbierać energię ze smartfona przez kabel tylko wtedy, gdy jego bateria jest pusta. Nie obsługuje ładowania bezprzewodowego.

Nothing Ear (stick) i pakowanie
Nothing Ear (stick) i pakowanie
Opakowanie otwarte
Opakowanie otwarte
Nic Ear (sztyft) Zakres dostawy
Nic Ear (sztyft) Zakres dostawy

Jakość wykonania, ergonomia i design - Nic nie jest jeszcze przejrzyste

Podobno Nic przetestowało projekt Ucha (Stick) na ponad 100 różnych typach uszu. W procesie rozwoju wydrukowano za pomocą drukarki 3D ponad 200 różnych modeli. Przynajmniej w naszych uszach, nadmierna praca nad projektem była tego warta. Chociaż część słuchawek, która siedzi w uszach nie jest dokładnie mała przy 19,9 mm × 15,3 mm × 12 mm, Earbuds siedzą wygodnie i bezpiecznie w uszach. Podczas chodzenia, biegania i tańczenia, dopasowanie słuchawek nie poluzowało się. Przy wadze 4,4 g prawie nie odczuwa się ucha (pałąka) nawet przez dłuższy czas. Ponieważ nie zamykają kanału słuchowego, otoczenie jest odbierane bez przeszkód

Prototypy Nothing Ear (Stick) (Źródło: Zrzut ekranu z Youtube)
Prototypy Nothing Ear (Stick) (Źródło: Zrzut ekranu z Youtube)
Środek Nothing Ear (Stick)
Środek Nothing Ear (Stick)
Ucho nic niewarte [lewe] i ucho (1) [prawe] w porównaniu
Ucho nic niewarte [lewe] i ucho (1) [prawe] w porównaniu

Design słuchawek mocno przypomina przezroczyste urządzenia z lat 90. Przez poliwęglan można dostrzec takie szczegóły jak anteny czy małe chipy na płytce drukowanej. Baterie i głośniki są jednak ukryte w białej części obudowy. Etui do ładowania również posiada dużą ilość przezroczystego plastiku. Widać tu jednak tylko elementy designu, a nie żadne podzespoły techniczne.

Podobnie jak w Ear (1), również w etui ładującym Ear (Stick) firma Nothing zintegrowała zabawkę typu fidget. Obrotowy mechanizm otwierający blokuje się w pozycji zamkniętej lub otwartej z przyjemnie cichym kliknięciem. Raz po raz łapiesz się na tym, że bawisz się obrotową pokrywą etui. Kolorowe oznaczenia wskazują, gdzie Earbud należy umieścić w etui: prawa wkładka z czerwoną kropką należy do czerwonej części etui, która przypomina szminkę.

Kurz wewnątrz obudowy
Kurz wewnątrz obudowy

Pod względem wykonania Nothing nie pozwala sobie na żadne błędy. Słuchawki Ear (Stick) nie mają praktycznie żadnych szczelin. Na połączeniu poszczególnych części obudowy jest idealnie dopasowane i płynne przejście. Zwiększa to również komfort noszenia. Biały plastik posiada mikroteksturę, która poprawia dopasowanie do ucha, a jednocześnie poniekąd sprawia, że pot nie przykleja się do Earbuds. Koncepcja etui ma jednak swoje wady. Już po krótkim czasie między obrotową pokrywą a białą środkową częścią zbiera się kurz. Przy najlepszych chęciach na świecie nie można się do niego dostać bez demontażu etui.

Nothing Ear (stick)
Nothing Ear (stick)
Etui ładujące Nothing Ear (stick) na Nothing Phone (1)
Nothing Ear (stick) z Nothing Phone (1)
Ear buds Nothing Ear (stick)
Ear buds Nothing Ear (stick)

Wyposażenie i obsługa - IP54, sterowanie za pomocą prasy i dobra aplikacja towarzysząca

Naciśnij element sterujący z boku Ucha Nicości (sztyft)
Naciśnij element sterujący z boku Ucha Nicości (sztyft)

W Nothing OS 1.1.6 wszystkie elementy sterujące dla ucha (pałąka) są zintegrowane. Można ustawić różne ustawienia i zapytać o stan słuchawek poprzez ustawienia. Dostęp do elementów sterujących można uzyskać poprzez długie naciśnięcie na ikonę Bluetooth w menu rozwijanym. Tutaj wyświetlany jest również stan naładowania wszystkich akumulatorów. Zintegrowany equalizer jest wprawdzie dość prosty. Można regulować tony wysokie, średnie i niskie, ale korektor graficzny nie jest dostępny.

Przypisanie klawiszy można również zmienić w szczegółach urządzenia. Wciśnięcie raz, dwa i trzy razy, a także wciśnięcie i przytrzymanie oraz wciśnięcie i przytrzymanie dwa razy może wyróżnić słuchawki TWS. Można tu również ustawić wykrywanie zużycia i wybrać tryb niskiego opóźnienia. Bez Nothing Phone (1), wszystkie ustawienia są nadal dostępne za pośrednictwem aplikacji Nothing X. Aplikacja graficznie bazuje na wyglądzie Nothing OS.

Nothing opisuje przyciski na głośnikach jako przyciski sterujące wciskaniem. W tym przypadku należy zastosować lekki nacisk za pomocą chwytu pęsetowego na boczne powierzchnie wkładek dousznych. Błędy obsługi są dzięki temu znacznie ograniczone, zwłaszcza w porównaniu z Ear (1), które są wrażliwe na dotyk. Dopiero trzymając słuchawki za pałąk sporadycznie zauważamy, że zarejestrowane zostało naciśnięcie przycisku.

Na etui do ładowania znajduje się przycisk aktywujący Google Fast Pair i Microsoft Quick Switch. Dzięki temu słuchawki TWS szybko łączą się z urządzeniem. Srebrny przycisk dobrze wpisuje się w design etui ładującego. W przypadku tych słuchawek Bluetooth trzeba się jednak obejść bez bezprzewodowego ładowania. Posiadają one klasę szczelności IP54, która chroni słuchawki przed pyłem i zachlapaniem wodą.

Nothing Ear (stick) na Nothing Phone (1)

Połączenie
Połączenie
Android Menu rozwijane
Android Menu rozwijane
Szczegóły urządzenia 1
Szczegóły urządzenia 1
Szczegóły urządzenia 2
Szczegóły urządzenia 2
Zadanie kluczowe
Zadanie kluczowe
Equalizer
Equalizer

Jakość głosu - działa technologia "Clear Voice"

Dzięki trzem mikrofonom na każdą wkładkę douszną słuchawki Nothing Ear (Stick) odbierają dźwięki otoczenia i Twój własny głos. Technologia Clear Voice wykrywa i usuwa ponad milion różnych dźwięków otoczenia. Wykonując połączenia w różnych środowiskach, przetestowaliśmy tłumienie hałasu, prowadząc rozmowy w ruchu ulicznym, na placu budowy i w wietrznych warunkach. W żadnym z tych przypadków hałas nie był odczuwalny dla rozmówcy. Również jakość głosu okazała się tu optymalna.

Jakość dźwięku - dobra nawet bez aptX

Zrzut ekranu Amazon Music
Zrzut ekranu Amazon Music

Dzięki SBC i AAC, Nothing Ear (Stick) obsługuje dwa nie do końca aktualne kodeki audio. SBC znajduje się w prawie wszystkich urządzeniach audio Bluetooth jako najniższy wspólny mianownik. Stratny kodek może jednak w dobrych warunkach okazać się lepszy od swojej reputacji. 16-bitowa rozdzielczość dźwięku przy częstotliwości próbkowania do 48 kHz może być przesyłana przez SBC. AAC (Advanced Audio Coding), który jest kodekiem audio z wyboru na stronie Apple, obsługuje dźwięk do 24 bitów przy 96 kHz. Aplikacja Amazon Music wskazuje dokładnie, jaka jakość transmisji jest możliwa przy użyciu aktualnego urządzenia odtwarzającego. Maksimum, które tu ustaliliśmy, to rozdzielczość dźwięku 24 bity przy 48 kHz. Taką wartość udało się osiągnąć zarówno z telefonem Nothing (1), jak i z Google Pixel 6a.

Nothing w pełni wykorzystał głośniki, które są ważne dla jakości dźwięku. Przy średnicy 12,6 mm, przetworniki w slim Earbuds są szczególnie duże. Według Nothing, membrany są zaopatrzone w powłokę stabilizującą i dzięki temu są wyjątkowo stabilne wymiarowo. Dodatkowo, technologia Bass-Lock zapewnia pełne brzmienie. Wykrywa ona podczas odtwarzania muzyki za pomocą Ear (Stick) utratę basu poprzez wbudowane mikrofony i dostosowuje krzywą korektora do optymalnego poziomu. W ten sposób najlepsze możliwe spektrum dźwięku powinno zawsze docierać do błony bębenkowej, nawet jeśli część dźwięku przechodzi przez kanał słuchowy.

W połączeniu, sprzęt i oprogramowanie, jak również zastosowane kodeki audio, zapewniają dobry dźwięk. Kiedy już ucho (pałąk) dopasuje się do użytkownika, basy są zaskakująco mocne, soprany bardzo wyraźne, a średnie tony punktowe. Mimo że zintegrowany equalizer pozwala tylko na odrobinę swobody, to tutaj ta funkcja praktycznie nie jest potrzebna. Na nasze ucho słuchawki pół nauszne mają dźwięk, który może dotrzymać kroku także wielu dobrym słuchawkom dousznym. Ale naturalnie bas nie jest całkiem opresyjny, jak w przypadku słuchawek dousznych.

Membrana głośnika z otwartego Ucha Nicości (Stick) [Źródło: Youtube]
Membrana głośnika z otwartego Ucha Nicości (Stick) [Źródło: Youtube]

Czas pracy na baterii - 7 godzin odtwarzania muzyki

Naładowany do około 36% po 10 minutach i 27 sekundach
Naładowany do około 36% po 10 minutach i 27 sekundach
Pełne naładowanie po 54 minutach i 26 sekundach
Pełne naładowanie po 54 minutach i 26 sekundach

Nic nie określa czasu pracy baterii Ear (stick) na siedem godzin przy odtwarzaniu muzyki i trzy godziny przy dzwonieniu. Jeżeli słuchawki bezprzewodowe są ładowane przez etui ładujące, powinno być możliwe łącznie 29 godzin odtwarzania muzyki i 12 godzin telefonowania. Wartości te były powtarzalne w teście. Słuchawki można było ładować ponad czterokrotnie w etui do ładowania, aż do rozładowania do jednego procenta baterii.

Podczas odtwarzania audiobooka słuchawki TWS osiągnęły czas odtwarzania nieco poniżej ośmiu godzin. W ciągu dnia Nothing Ear (stick) były ładowane przez pięć godzin czuwania w uchu, godzinę telefonii i trzy godziny odtwarzania muzyki. Pozostały ładunek w obu słuchawkach wynosił dziewięć procent.

W ciągu dziesięciu minut etui na ładowarce powinno pochłonąć wystarczająco dużo energii na kolejne dziewięć godzin odtwarzania. Nasze urządzenie pomiarowe ustaliło zużycie energii na poziomie 594 mWh w ciągu dziesięciu minut. Słuchawki i etui zostały w pełni naładowane w ciągu 55 minut, przy czym etui pochłonęło 1,647 mWh.

Werdykt - Nic nie przywraca radości

The Nothing Ear (stick) - zapewnione przez Nothing
The Nothing Ear (stick) - zapewnione przez Nothing

"Nothing is here to bring back the fun in technology" - to motto firmy. Nothing Ear (stick) spełniają to twierdzenie. Bez popisywania się wieloma kodekami audio czy innymi reklamowymi cechami słuchawek Bluetooth, Nothing Ear (stick) potrafią przekonać w naszym teście. Są wygodne w noszeniu przez długi czas, zapewniają zrównoważony dźwięk, a także mają długi czas pracy na baterii.

Przezroczysta konstrukcja przyciąga wzrok, podobnie jak Phone (1) i Ear (1). Ponadto, istnieje dobra koncepcja obsługi słuchawek Earbuds. Sterowanie przyciskiem jest precyzyjne i praktyczne. Dopóki słuchawki są w uchu, błędy w obsłudze są prawie niemożliwe. Wybór słuchawek Bluetooth jest duży, ale Nothing Ear (stick) wyróżniają się. Pokazują, że nie trzeba koniecznie najnowszych kodeków audio, aby zapewnić dobry dźwięk

Nothing Ear (stick) oferują mnóstwo dźwięku i efektowny design, nie próbując przy tym wyczerpać wszystkich możliwości technicznych. Ograniczają się do tego, co najważniejsze.

Trochę przeszkadza tu fakt, że słuchawki nie obsługują bezprzewodowego ładowania, w przeciwieństwie do Ear (1). Pod koniec okresu recenzenckiego daje się też zauważyć, że etui do ładowania ma mały słaby punkt. W elemencie obrotowym zbiera się kurz, którego usunięcie jest trudne lub niemożliwe. Osoby, które bezwzględnie potrzebują kodeków takich jak aptX czy LC3, mogą negatywnie ocenić to również w przypadku Ear (stick). W pozostałych przypadkach wygląd słuchawek Bluetooth jest oczywiście dyskusyjny. Technologia z niczego nie przypadnie do gustu każdemu.

Ceny i dostępność

Nothing Ear (stick) są już dostępne u różnych sprzedawców detalicznych w ograniczonych ilościach. Słuchawki Bluetooth będą również dostępne w większych ilościach od 4 listopada. Zalecana cena detaliczna wynosi 119 euro.

Źródło zrzutów ekranu

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja słuchawek Nothing Ear (Stick) TWS - przezroczysty dźwięk
Marc Herter, 2022-11- 1 (Update: 2022-11- 1)