Notebookcheck Logo

Recenzja projektora 4K Xgimi Horizon Pro: Piękny nowy świat

Googluje. W przeciwieństwie do wariantu innego niż Pro, Xgimi Horizon Pro obsługuje 4K i jest ostrzejszy z pewnym marginesem. Oferuje on cały szereg wygodnych funkcji, które znacznie ułatwiają użytkownikowi korzystanie z kina. W tej praktycznej recenzji ujawnimy, jak przeszliśmy od początkowej frustracji produktem (pomimo tych funkcji) do bycia pod jego dużym wrażeniem.
Accessory Gadget Home Theater

Po naszych praktycznych doświadczeniach z Projektorem laserowym o ultrakrótkim rzucie Casiris A6 i Aura 4K USTrównież od Xgimi, teraz ponownie zwracamy naszą uwagę na projektor o normalnym rzucie. Xigimi Horizon Pro jest następcą (lub większym rodzeństwem) projektora Full HD Xgimi Horizon i jest, wraz z Aurą, jednym z obecnych flagowych produktów firmy. Pomimo stosunkowo kompaktowej obudowy, projektor LED jest w stanie zapewnić dość wysoką jasność i oferuje potencjalnie świetną jakość obrazu. To powiedziawszy, musi również sprawdzić się w porównaniu z podobnie jasnymi projektorami UST, które wcześniej recenzowaliśmy.

Horizon Pro jest pełen funkcji, a Google i Android odgrywają w tym szczególną rolę; Xgimi używa terminu "inteligentny projektor domowy". Więc bez zbędnych ceregieli, przejdźmy od razu do jego specyfikacji technicznej.

Specyfikacja techniczna - 4K, 2200 ANSI lumenów, Android TV

Horizon Pro ma standardową rozdzielczość 3,840 x 2,160, a na stronie produktu można znaleźć wzmiankę o "natywnym 4K". Ale po dalszych pytaniach powiedziano nam, że rozdzielczość 4K jest osiągana dzięki technologii przesuwania pikseli. Byłoby niespodzianką zobaczyć coś innego niż to w tym przedziale cenowym. Xgimi twierdzi, że projektor może uzyskać jasność 2200 ANSI lumenów w najjaśniejszym trybie, mierzoną na powierzchni projekcyjnej 80 cali.

Produkt ma wbudowany Chromecast i działa na Android TV. Około 24 GB z 32 GB pamięci wewnętrznej można wykorzystać do przechowywania plików. Urządzenie jest również wyposażone w 2 GB pamięci RAM i obsługuje HDR10 i HLG.

Według Xgimi, rozmiar projekcji może wynosić od 40 do 200 cali. Jednak drobnym drukiem Xgimi zaleca, aby nie przekraczać 150 cali, ponieważ w przeciwnym razie jakość obrazu może zbytnio ucierpieć.

Specyfikacje Xgimi Horizon Pro Casiris A6 4K Xgimi Aura 4K UST
Rozdzielczość i częstotliwość odświeżania 3,840 x 2,160 pikseli przy 60Hz 3,840 x 2,160 pikseli przy 60Hz 3,840 x 2,160 pikseli przy 60Hz
Jasność 2,200 ANSI lumenów 2,200 ANSI lumenów 2,400 ANSI lumenów
Źródło światła LED Potrójny laser Biały pojedynczy laser
Głośniki 2 x 8W Harman/Kardon 2 x 10W 4 x 15W
Kodeki audio Dolby Audio, DTS-HD, DTS-Studio Sound, DD, DD+ Dolby Atmos i DTS-HD Dolby Audio, DTS-HD, DTS-Studio Sound, DD, DD+
Wymiary 20,84 x 21,84 x 13,62 cm (8,2 x 8,6 x 5,4") 52 x 33,1 x 15,2 cm (20,5 x 13,0 x 6,0") 60,6 x 40,1 x 14,0 cm (23,9 x 15,8 x 5,5")
Waga 2,9 kg (6,4 lb) 10,2 kg (22,5 lb) 11 kg (24,3 lb)
Cena €1,500 €2,150 €2,329

Obudowa i konstrukcja - Kompaktowy, wytrzymały prostopadłościan

Z grubsza rzecz biorąc, Horizon Pro ma kształt prostopadłościanu. Niemniej jednak, jego konstrukcja jest znacznie bardziej wyrafinowana, z mocno zaokrąglonymi narożnikami i krawędziami. Dzięki swojemu kształtowi projektor wydaje się bardzo kompaktowy i jest znacznie mniejszy zarówno od swoich krewnych UST, jak i typowych projektorów lampowych. Produkt mógłby niemalże uchodzić za projektor przenośny, gdyby był tylko odrobinę mniejszy.

Pod względem kolorystycznym, konstrukcja obudowy jest zdefiniowana przez matową czerń i ciemnosrebrną szarość. Góra, dół i tył wykonane są z czarnego plastiku. Srebrno-szary metal otacza urządzenie.

Na górze znajduje się kilka przycisków, a na dole gwint do montażu urządzenia na stojaku.

Z tyłu urządzenia znajdują się różne porty i otwory wentylacyjne, podczas gdy z przodu znajduje się obiektyw, a także aparat i czujnik do automatycznej korekcji geometrii obrazu i automatycznego ustawiania ostrości. Maskownice głośników zakrzywiają się wokół obudowy.

Nasza jednostka testowa wydaje się mieć świetną jakość wykonania: nie zauważyliśmy żadnych problemów z prześwitem ani skrzypienia dochodzącego z obudowy.

Panel sterowania na górze: Zasilanie, odtwarzanie i głośność
Panel sterowania na górze: Zasilanie, odtwarzanie i głośność
Gwint montażowy na spodzie
Gwint montażowy na spodzie
Obiektyw
Obiektyw
Czujniki i kamera
Czujniki i kamera

Łączność - Wi-Fi, LAN, ale bez DP

Z Horizon Pro można łączyć się bezprzewodowo za pośrednictwem Wi-Fi i Bluetooth. Posiada również wszystkie niezbędne połączenia fizyczne, w tym porty LAN i optyczne. Jedynym minusem jest to, że projektor nie oferuje portu DisplayPort.

Tył: Zasilanie, 2x USB-A 2.0, HDMI1 z ARC, HDMI2, LAN, gniazdo audio
Tył: Zasilanie, 2x USB-A 2.0, HDMI1 z ARC, HDMI2, LAN, gniazdo audio

Konfiguracja i obsługa - połączenie internetowe, Google i aktualizacje

Podłącz projektor, włącz go i ciesz się wspaniałymi wrażeniami kinowymi - tak w większości przypadków brzmi obietnica producenta. Ale Horizon Pro pokazuje nam, że sprawy mogą nie pójść tak łatwo i szybko, jak sobie wyobrażano.

Przede wszystkim trzeba znaleźć dobrą lokalizację do ustawienia projektora, a zwłaszcza uzyskać odpowiednią odległość od ekranu. Wynika to z faktu, że Horizon Pro nie ma fizycznego przycisku zoom, który umożliwia dostosowanie rozmiaru obrazu niezależnie od odległości wyświetlania. Niemniej jednak, w ustawieniach dostępny jest przynajmniej zoom cyfrowy, który pozwala sztucznie zmniejszyć obraz.

Zoom cyfrowy: rozmiar standardowy
Zoom cyfrowy: rozmiar standardowy
Zoom cyfrowy: zminimalizowany
Zoom cyfrowy: zminimalizowany

Brak fizycznego zoomu oznacza, że Horizon Pro często znajduje się tuż przed lub obok widza, co czyni go mniej więcej projektorem o średnim rzucie. Na zdjęciach dostarczonych przez Xgimi projektor jest również umieszczony przed sofą. Wbudowane głośniki również nie mogą odpowiednio zaprezentować jakości dźwięku, gdy są umieszczone za widzem.

2.odległość rzutu 13 m dla 80 cali (Zdjęcie: Xgimi)
2.odległość rzutu 13 m dla 80 cali (Zdjęcie: Xgimi)
Około 4 m odległości rzutu dla 150 cali (Zdjęcie: Xgimi)
Około 4 m odległości rzutu dla 150 cali (Zdjęcie: Xgimi)

Przy pierwszym włączeniu projektora wymagane jest podłączenie go do Internetu za pośrednictwem sieci LAN lub Wi-Fi, zanim będzie można kontynuować konfigurację.

Wybraliśmy drogę Wi-Fi, ponieważ nie chcieliśmy wykopywać długiego kabla Ethernet. Ale nawet po dwukrotnym poprawnym wprowadzeniu hasła Wi-Fi, po prostu nie mogliśmy sprawić, by urządzenie połączyło się z naszą siecią. Inne urządzenia nie miały tego problemu. W związku z tym nie mogliśmy korzystać z projektora w tym momencie i postanowiliśmy skupić się najpierw na innych rzeczach, ponieważ byliśmy sfrustrowani wymogiem dostępu do Internetu.

Konieczność czekania po wprowadzeniu hasła
Konieczność czekania po wprowadzeniu hasła
Nie można połączyć się z Wi-Fi nawet po dwóch próbach
Nie można połączyć się z Wi-Fi nawet po dwóch próbach

Połączenie Wi-Fi nagle zaczęło działać, gdy spróbowaliśmy ponownie kilka dni później: hasło było już zapisane i nie musieliśmy go ponownie wprowadzać. Czas więc zacząć, prawda? Nie, jeszcze nie do końca. Urządzenie chciało, abyśmy utworzyli konto Android lub zalogowali się do Google. Tego również nie da się obejść.

Aha, zmuszony do zalogowania się w celu optymalnego wykorzystania
Aha, zmuszony do zalogowania się w celu optymalnego wykorzystania
Wymagany login Google
Wymagany login Google

Następnie musieliśmy zgodzić się na warunki korzystania z usług Google i politykę prywatności (chortle). Ale przynajmniej mogliśmy zdecydować, czy chcemy udostępnić naszą lokalizację (nie) i aktywować asystenta głosowego (co przetestowaliśmy).

Jeśli się na to nie zgodzisz, twój nowy zakup będzie stosem e-odpadów
Jeśli się na to nie zgodzisz, twój nowy zakup będzie stosem e-odpadów
Wolność wyboru to dobra i cenna rzecz
Wolność wyboru to dobra i cenna rzecz

Teraz możemy wreszcie zacząć... Co, aktualizacja? Dobrze, szybko zainstalujmy aktualizację. Ale 1,14 GB na aktualizację systemu projektora? No cóż, poddanie się nie wchodzi już w grę. Pobraliśmy i zainstalowaliśmy aktualizację, a następnie ponownie uruchomiliśmy system. Gotowe. Łatwizna - tak jakby.

Wow, 1,14 GB na aktualizację systemu projektora
Wow, 1,14 GB na aktualizację systemu projektora
Wystarczy ponownie uruchomić urządzenie i gotowe
Wystarczy ponownie uruchomić urządzenie i gotowe
Dostosowywanie ekranu głównego
Dostosowywanie ekranu głównego

Po tym wszystkim w końcu przywitał nas ekran główny Android TV, z Karolem Trzecim wpatrującym się głęboko w nasze oczy. Otrzymaliśmy fantastyczne rekomendacje aplikacji i zaoferowano nam filmy i seriale na Amazon Prime. Różne aplikacje (takie jak YouTube) zostały preinstalowane.

Ekran główny można również w znacznym stopniu spersonalizować. Można na przykład dostosować kanały i zmienić układ aplikacji i gier. Podobnie jak w przypadku innych aplikacji ze Sklepu Google Play, Netflix może być zainstalowany na urządzeniu, ale nie jest obsługiwany natywnie. Cóż, przynajmniej Xgimi dostarczyło informacji o tym, jak uruchomić Netflix na projektorze.

W końcu mogliśmy wybrać własne źródła, przechodząc do prawego górnego rogu na pasku menu. Główną rzeczą, którą chcieliśmy wypróbować przez cały czas, był nasz laptop podłączony do Horizon Pro przez HDMI.

Ekran główny
Ekran główny
YouTube
YouTube

Kilka słów o Asystencie Google: Po włączeniu go w ustawieniach można go aktywować, naciskając dodatkowy przycisk na pilocie. Z przodu pilota znajduje się mikrofon, dzięki któremu można łatwo wydawać polecenia głosowe. Ta funkcja działa również dobrze w YouTube; Asystent dostarczył przyzwoite rekomendacje wideo na podstawie naszych żądań wyszukiwania.

Jakość obrazu - 4K i wiele przydatnych funkcji automatycznych

Projektor uruchamia automatyczną korekcję geometrii obrazu przy każdym uruchomieniu. Proces ten niezawodnie naprawia wszelkie zniekształcenia obrazu spowodowane nieoptymalnym ustawieniem urządzenia bez konieczności wykonywania jakichkolwiek czynności przez użytkownika. Jest nawet w stanie wykryć przeszkody i ominąć je. Po zakończeniu korekty użytkownicy będą mieli możliwość jej ręcznego dostrojenia.

W menu znajduje się również opcja automatycznego ustawiania ostrości - błogosławieństwo dla każdego, kto kiedykolwiek próbował ręcznie ustawić ostrość w projektorach takich jak Casiris A6. Funkcja automatycznego ustawiania ostrości działa wyjątkowo dobrze w Horizon Pro, a nawet można ręcznie ustawić ostrość wyświetlanego obrazu za pomocą pilota zdalnego sterowania.

Jednak automatyczna korekcja zniekształceń ma niewielką wadę. Widoczne są trudne do zignorowania krawędzie otaczające wyświetlany obraz.

Keystone w toku
Keystone w toku
Keystone zrobiony, ale jest widoczna granica
Keystone zrobiony, ale jest widoczna granica
Można również dokonać ręcznej regulacji
Można również dokonać ręcznej regulacji

Niemniej jednak najważniejszą rzeczą w projektorze jest jakość obrazu, a obrazy 4K generowane przez Horizon pro są wyjątkowe. Dzięki doskonałemu autofokusowi, obrazy wyglądają nawet wyraźniej niż te z projektora Casiris A6 UST. Podczas gdy wcześniej krytykowaliśmy model inny niż Pro za nieco wyblakłe szczegóły, obraz 4K z Horizon Pro jest ostry jak brzytwa z kolorami, które naprawdę wyskakują. Uważamy, że obraz wygląda fantastycznie jako całość

Bardzo ostry obraz z intensywnymi kolorami
Bardzo ostry obraz z intensywnymi kolorami
Imponująca oprawa wizualna
Imponująca oprawa wizualna

Ponieważ Horizon Pro może być dość jasny, wyświetlany obraz jest nadal czytelny w świetle dziennym, ale wygląda na znacznie mniej kontrastowy i żywy. Poniższe zdjęcia zostały wykonane przy tej samej czułości ISO, przysłonie i czasie otwarcia migawki, aby zilustrować różnicę między wyglądem tego samego obrazu w świetle dziennym i w zaciemnionym pomieszczeniu. Nie są one jednak reprezentatywne dla jakości obrazu produktu. Zdjęcia wyglądały na przykład nieco zbyt ciemno.

Xgimi twierdzi, że produkt jest w stanie pokryć 110% DCI-P3, ale urządzenie zdołało odtworzyć tylko 71% DCI-P3 (i 88% sRGB), gdy testowaliśmy je razem z naszym ekranem i laptopem jako źródłem.

W świetle dziennym
W świetle dziennym
Zaciemniony pokój
Zaciemniony pokój

W ustawieniach domyślnych występuje odczuwalne opóźnienie sygnału wejściowego, gdy projektor jest podłączony do laptopa przez HDMI. Zauważyliśmy znaczne opóźnienie, gdy tylko zaczęliśmy poruszać kursorem myszy.

Jednak Xgimi reklamuje na stronie produktu, że Horizon Pro ma bardzo niskie opóźnienie wynoszące "zaledwie" 35 ms. Sekretem jest tutaj MEMC: technologia ta szacuje i wstawia obraz między dwie klatki, na przykład, aby ruch wydawał się płynniejszy. W rezultacie wideo 24 fps będzie wyglądać bardziej jak 50 do 60 fps i będzie znacznie bardziej płynne. Nie stanowi to problemu podczas oglądania filmów i może mieć pozytywny wpływ w zależności od preferencji wizualnych. W przypadku gier, obliczenia pomiędzy klatkami powodują wspomniane opóźnienie.

Na szczęście istnieją dwa sposoby na wyłączenie tej funkcji, z których oba są dostępne w trybie obrazu w ustawieniach. Zalecamy przełączenie z Domyślny na Gra. Alternatywnie możesz przejść do trybu niestandardowego, w którym możesz również dostosować kilka innych ustawień i znaleźć MEMC ukryte w opcji Kompensacja ruchu na samym dole. Zdecydowanie powinieneś ją wyłączyć podczas grania, ponieważ rzeczywiście zmniejszy to opóźnienia do ledwo zauważalnego poziomu, a także sprawi, że gry będą bardzo grywalne. To powiedziawszy, zaawansowani gracze mogą nadal być w stanie wykryć niewielką ilość opóźnień w bardzo szybkich strzelankach.

Przełącz na tryb gry tutaj
Przełącz na tryb gry tutaj
Lub do trybu niestandardowego
Lub do trybu niestandardowego
MEMC jest ostatnią opcją
MEMC jest ostatnią opcją

W przeciwieństwie do recenzenta, który spojrzał na model inny niż Pro, nie zauważyliśmy żadnego oczywistego efektu halo w Horizon Pro w ustawieniach domyślnych, zwłaszcza gdy patrzyliśmy na białe czcionki na czarnym tle.

Brak szczególnie zauważalnego efektu halo
Brak szczególnie zauważalnego efektu halo
Nawet z bliska
Nawet z bliska

Głośniki - 2x 8-watowe stereo

Xgimi wyposażyło Horizon Pro w dwa 8-watowe głośniki, każdy skierowany na jedną stronę urządzenia. Głośniki stereo są prawdopodobnie tymi samymi, które można znaleźć w Horizon Full HD innym niż Pro. Są one wystarczająco głośne, aby wypełnić małe lub średniej wielkości pomieszczenie, ale można się spodziewać, że brakuje im nieco basu. Niemniej jednak głośniki nadają się do okazjonalnego oglądania filmów, zwłaszcza że projektor będzie umieszczony bardzo blisko widza.

Podczas naszych pomiarów, niektóre częstotliwości basowe zostały zagłuszone przez hałas wytwarzany przez sam projektor, w wyniku czego niskie tony nie brzmiały zbyt dobrze dla naszych uszu (jak sugeruje wykres charakterystyki częstotliwościowej). Bas, choć obecny, nie ma prawdziwego uderzenia.

Możesz także podłączyć parę słuchawek do gniazda audio 3,5 mm, aby cieszyć się spokojnymi wieczorami filmowymi.

dB(A) 0102030405060708090Deep BassMiddle BassHigh BassLower RangeMidsHigher MidsLower HighsMid HighsUpper HighsSuper Highs2034.528.434.5253930.6393141.435.441.44028.430.128.4503131.2316342.22542.28061.117.861.11006322.46312562.22262.216060.417.960.420063.52063.525061.715.661.731561.315.561.340062.912.262.950061.29.661.263061.88.561.8800628.562100061.58.261.5125063.78.863.7160062.89.462.8200062.710.162.7250064.410.464.4315062.810.862.8400064.211.264.2500064.111.364.163006211.662800058.61258.61000056.511.956.51250054.111.654.11600054.210.854.2SPL74.723.174.7N38.60.538.6median 62median 11.3median 62Delta1.92.91.9hearing rangehide median Pink NoiseXgimi Horizon Pro
Frequency diagram (checkboxes can be checked and unchecked to compare devices)
Xgimi Horizon Pro audio analysis

(±) | speaker loudness is average but good (74.65 dB)
Bass 100 - 315 Hz
(+) | good bass - only 0.9% away from median
(+) | bass is linear (3.2% delta to prev. frequency)
Mids 400 - 2000 Hz
(+) | balanced mids - only 0.7% away from median
(+) | mids are linear (2% delta to prev. frequency)
Highs 2 - 16 kHz
(+) | balanced highs - only 2.3% away from median
(+) | highs are linear (3.5% delta to prev. frequency)
Overall 100 - 16.000 Hz
(+) | overall sound is linear (6.2% difference to median)
Compared to same class
» 0% of all tested devices in this class were better, 0% similar, 100% worse
» The best had a delta of 4%, average was 25%, worst was 134%
Compared to all devices tested
» 0% of all tested devices were better, 0% similar, 100% worse
» The best had a delta of 4%, average was 25%, worst was 134%

Emisje - ciche i naprawdę wydajne

Emisja hałasu

W ciągu ostatnich kilku lat technologia poczyniła postępy w zakresie hałasu projektorów. Podczas gdy stare projektory halogenowe są stosunkowo głośne w porównaniu, projektory LED i laserowe działają nieco ciszej.

Podczas naszych testów słyszeliśmy wentylatory produktu obracające się bardzo stabilnie. Są one skierowane w stronę otworów wylotowych i pracowały na dość cichym poziomie 26 dB, mierzonym z odległości 1 m (lub około 3,3 stopy). Podczas oglądania filmów lub grania w gry szybko zapomnisz o dość cichym szepcie lub nie zauważysz go zbytnio.

dB(A) 0102030405060708090Deep BassMiddle BassHigh BassLower RangeMidsHigher MidsLower HighsMid HighsUpper HighsSuper Highs2027.228.427.22529.830.629.83134.335.434.34021.630.121.65022.831.222.86323.32523.3801717.81710019.622.419.612514.62214.616013.317.913.320019.12019.12501815.61831514.615.514.640019.412.219.450018.19.618.163014.18.514.180018.18.518.1100016.38.216.3125015.78.815.7160014.29.414.2200012.810.112.8250012.310.412.3315011.610.811.6400011.111.211.1500011.211.311.2630011.111.611.1800011.41211.41000011.711.911.71250011.511.611.51600011.410.811.4SPL26.223.126.2N0.80.50.8median 14.1median 11.3median 14.1Delta2.62.92.6hearing rangehide median Fan NoiseXgimi Horizon Pro

Zużycie energii

Projektor zużywa średnio 0,5 wata energii, nawet gdy jest wyłączony.

W oparciu o nasze pomiary, średnie zużycie energii pozostaje dość stałe na poziomie około 128 watów, gdy urządzenie jest używane - prawie niezależnie od tego, jak jasna jest wyświetlana scena.

Wyłączony/Standby W użyciu
Zużycie energii 0,5 W 128 W

Za

+ dość mała i wytrzymała obudowa
+ jasność 2200 ANSI lumenów
+ dobre funkcje automatycznej korekcji
+ ostry, żywy obraz 4K
+ cicha praca

Przeciw

- wymaga Internetu i Google

Werdykt - Znakomity, gdy tylko przezwyciężyliśmy problemy z konfiguracją!

Xgimi Horizon Pro został uprzejmie udostępniony przez Xgimi
Xgimi Horizon Pro został uprzejmie udostępniony przez Xgimi

Będziemy szczerzy: Xgimi Horizon Pro ostatecznie nas przekonał i sprawił, że zapomnieliśmy o naszej początkowej frustracji. Chociaż jest to w dużej mierze zasługa ostrego i żywego obrazu 4K, który urządzenie jest w stanie wyświetlić, wiele przydatnych i wygodnych funkcji automatycznych (np. automatyczna korekcja geometrii obrazu i automatyczne ustawianie ostrości) również odegrało tutaj rolę. Jeśli nie chcesz, nie musisz niczego regulować ręcznie.

Byliśmy naprawdę zirytowani tym, że urządzenie wymagało połączenia z Internetem na początku, zwłaszcza że odmówiło połączenia z naszym Wi-Fi. Oczywiste jest, że wszystko zostało zaprojektowane wokół aplikacji, Google i Android. Ale Horizon Pro działa bardzo dobrze po wstępnej konfiguracji.

Xgimi Horizon Pro to jasny, cichy i, co najważniejsze, wygodny projektor 4K z wieloma funkcjami automatycznymi. Może wyświetlać ostry i żywy obraz, a nawet być używany do gier. Trzeba jednak pogodzić się z wymaganiami dotyczącymi dostępu do Internetu.

Za obecną cenę poniżej 1499 euro (1499 USD) otrzymujesz bardzo wydajny i cichy projektor 4K do kina domowego.

Cena i dostępność

Obecnie cena Horizon Pro została obniżona do 1499 euro (1499 USD) z pierwotnej ceny 1899 euro (1899 USD) w sklepie internetowym Xgimi. Zazwyczaj jest on również dostępny na Amazon za jedyne 1,499 € (1,499 USD).

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja projektora 4K Xgimi Horizon Pro: Piękny nowy świat
Christian Hintze, 2023-05-24 (Update: 2023-05-24)